درمان اختلال بلع در پارکینسون

درمان اختلال بلع در پارکینسون

درمان اختلال بلع در پارکینسون، آنچنان ساده نیست . افراد مبتلا به پارکینسون زمانی که غذا میل می کنند و یا صحبت می کنند، متوجه تغییراتی در این باره می شوند. همینطور که پارکینسون بر حرکت در سایر قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد، روی عضلات صورت، دهان و گلو نیز تأثیر می‌گذارد؛ عضلاتی که در صحبت کردن و بلع از آنها استفاده می‌شوند. این بدان معناست که غذا یا مایعاتی را که میل می کنند، به آهستگی وارد مسیر تنفسی(نای) شده و گاها بیمار به سرفه می افتد

در این مقاله قصد داریم در مورد درمان اختلال بلع در پارکینسون با هم صحبت کنیم.

علاوه بر اختلال بلع در پارکینسون، این افراد در تولید صداهای گفتاری و برقراری ارتباط به دلیل عدم حرکت مناسب اجزای صورت (اصطلاحا به آن صورت ماسکه کفته می شود) مشکل دارند و دیگران ممکن است این علائم را به اشتباه به عنوان عدم علاقه به گفتگو تعبیر کنند.

درمان اختلال بلع در پارکینسون

اختلال بلع در پزشکی، دیسفاژی نام دارد. بسیاری از افراد درگیر با دیسفاژی از وضعیت خود خجالت می‌کشند. و خود را از فعالیت‌های اجتماعی و هر فعالیتی که با بلع مرتبط باشد، محروم می‌کنند. همچنین دیسفاژی می‌تواند منجر به سوء تغذیه، کم‌آبی بدن و آسپیراسیون شود (زمانی که غذا یا مایعات وارد نای می‌شوند). آسپیراسیون، که می‌تواند بی‌صدا باشد (فرد سرفه یا احساس خفگی نمی‌کند) منجر به ذات‌الریه می گردد و این یکی از علل اصلی مرگ در بیمارن پارکینسون است. در نتیجه باید درمان اختلال بلع در پارکینسون را جدی بگیریم تا بیمار بتواند با خیال راحت غذایش را میل کند.

برای درمان اختلال بلع در پارکینسون شما می توانید به کلینیک درمان اختلال بلع دکتر فرشاد خسروی و یا یک متخصص درمان اختلال بلع مراجعه کنید.

علائم نیاز به درمان اختلال بلع در پارکینسون

• اخیراً بدون ورزش و رژیم غذایی وزن خود را از دست داده اید.

• غذا در گلوی تان گیر می کند و بلع مایعات شما را آزار می دهد به نحوی که ترجیح می دهید مایعات را از رژیم خود حذف کنید.

هنگام بلع آب، غذا و حتی بزاق کنترل کافی روی دهان، لبها و زبان خود ندارید و همین باعث خروج محتویات داخل دهان به بیرون شده و گاهی فرد آبریزش از دهان را تجربه میکند و به اشتباه فکر میکند ترشح بزاقش زیاد شده. اما در اصل بلع ضعیف شده است.

• ضعف عضلات باعث باقی ماندن غذا بین لثه و گونه ها می شوند.

• قبل، حین یا بعد از بلع آب یا غذا احساس خفگی می کنید

درمان اختلال بلع در پارکینسون

چگونه بفهمم مشکل گفتار یا صدا دارم؟

• بلندی صدای شما کاهش پیدا کرده است به نحوی که اطرافیان صدای شما را نمی شنوند و به همین دلیل شما ترجیح می دهید کمتر صحبت کنید.

• اگر فضا شلوغ باشد شما باید داد بزنید تا صدای شما را بشنوند اما شما مثل سابق داد هم نمی توانید بزنید، همین هم باعث می شود مردم از شما بپرسند: متوجه نمیشم؟ دوباره بگو….

مراجعه به بانک، خرید و هر امور روتین روزانه ای که نیازمند گفتار است برایتان سخت شده است.

• از آنجایی که اکثر مشاغل نیازمند ایجاد ارتباط و گفتار هستند، ناخودآگاه شما به دنبال این بیماری، با شغل خود نیز چالش هایی دارید و همین امر روی درآمد شما هم اثر می گذارد.

• گاهی اوقات صدایتان بهتر می شود و این شما را خوشحال می کند اما این قابل پیش بینی نیست. مجموع این علائم در شما احساس ناتوانی را بیدار می کند.

ریسک های مرتبط با عدم درمان اختلال بلع در پارکینسون

بسیاری از بیماران پارکینسون، دیسفاژی را شرم آور یا خسته کننده می دانند. اختلال بلع می تواند کیفیت زندگی بیماران را تحت تاثیر قرار دهد، اما می تواند اثرات جدی تری هم داشته باشد.

دیسفاژی می تواند باعث سوء تغذیه یا کم آبی بیمار شود. همچنین می تواند باعث آسپیراسیون شود. آسپیراسیون می تواند منجر به ذات الریه آسپیراسیون شود که علت اصلی مرگ در افراد مبتلا به پارکینسون است. این یک نوع عفونت ریه است که زمانی اتفاق می‌افتد که غذا، بزاق، مایعات یا استفراغ به جای معده وارد ریه‌ها یا راه‌های هوایی منتهی به ریه‌ها می‌شود.

چگونگی درمان اختلال بلع در پارکینسون

اولین قدم برای درمان اختلال بلع در پارکینسون ارزیابی توسط یک متخصص درمان اختلال بلع است. این متخصص تاریخچه پزشکی را می پرسد و با شما در مورد بلع غذا و مایعات صحبت می کند.

معاینه برای درمان اختلال بلع در پارکینسون معمولاً با تست بلع باریوم ، فلوروسکوپی ، لارنگوسکوپی یا آندوسکوپی انجام می شود. بنابراین پزشک متخصص می‌تواند فرآیند بلع را زمانی که یک فرد مایع را می‌نوشد و غذا را می‌خورد، مشاهده کند. با کمک این آزمایش ها دقیقا محل مشکل مشخص و روش های درمانی مناسب آن پیشنهاد می شود.

درمان اختلال بلع در پارکینسون

این توصیه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ورزش. همانطور که ورزش سایر مشکلات حرکتی مرتبط با پارکینسون را کاهش می دهد، می تواند به اختلال بلع در پارکینسون نیز کمک کند. تکنیک صدای لی سیلورمن می تواند به فرد کمک می کند گفتار و بلع را مثل حرکات ورزشی تمرین کند.

تمرین تقویت عضلات بازدمی. این درمان باعث تقویت عضلات تنفسی، بهبود سرفه و بلع و کاهش آسپیراسیون می شود.

تغییر در رژیم غذایی. اصلاح مایعات و جامدات مصرفی برای تغذیه می تواند کمک کننده باشد. برای افرادی که مایعات وارد راه هوایی آنها می شود، ممکن است مایعات نیاز به غلیظ شدن داشته باشند. پوره کردن غذاهای جامد نیز ممکن است کمک کند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به پارکینسون تمایل به بلع به دفعات کمتر و  به طور ناکامل دارند و همین باعث افزایش بزاق در دهان می شود. مکیدن آب نبات، ترجیحاً بدون قند، می تواند بلع را تحریک کند و موقتا مشکل بزاق دهان را حل کند.

برای مشاوره و یا دریافت نوبت با ما تماس بگیرید

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

جهت مطالع مقالات خارحی در رابطه با اختلال بلع در پارکینسون، روی لینک زیر کایک کنید.

https://www.nature.com/articles/s41531-022-00421-9#:~:text=Oropharyngeal%20dysphagia%20(OD)%20is%20common,pneumonia%2C%20thereby%20increasing%20mortality1.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

4 دیدگاه ثبت شده برای "درمان اختلال بلع در پارکینسون"
 1. کاربر ناشناس

  سلام خسه نباشید میشه یه سوال بپرسم ؟

  1. کاربر ناشناس

   سلام بفرمایید

 2. کاربر ناشناس

  پدر من پارکینسون داره از دیروز شکمش باد میکنه بعد سکسکه میکنه .بخاطر قرصهاش زیاد میخوابه چند روزیه قرصاش دکتر تغییر داده.علت باد کردن شکمش چیه؟میشه راهنمایی کنید؟

  1. کاربر ناشناس

   با سلام
   نوع تغذیه و داروها میتوانند باعث ایجاد نفخ شوند، این علایم بیانگر ایجاد تغییراتی در سیستم گوارش ایشان است. با پزشکی که دارو را تغییر داده صحبت کنید.