سوالات متداول

سوالات متداول

روزانه تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به کلینیک و سایت سوالاتی را از ما می پرسند که بیشتر جنبه عمومی دارند؛ سوالاتی که شاید شما هم نیاز به پاسخ آن داشته باشید. پرسش هایی در خصوص فرآیندهای درمانی، اقدامات لازم در صورتی که فرد با مشکل خاصی برخورد کند و موضوعات دیگر. در این صفحه به این سوالات با توجه به اهمیت آنها پاسخ داده شده است.

بسته به اینکه منشا این اختلال مغز و اعصاب، بیماری‌های گوارشی، بیماری‌های حنجره یا بیماری‌های عصبی باشد، پاسخ متفاوت خواهد بود. خبر خوب این است که اختلال بلع در اکثر موارد قابل درمان است.

بله، در برخی از موارد مانند سکته مغزی (در صورتی که زمان زیادی از آن نگذشته باشد) و یا در صورت ترس از غذا خوردن، امکان بهبود خود به خودی وجود دارد اما گاها این بیماری برگشت پذیر است.

خیر، یکی از انواع اختلالات بلع منشا سرطانی دارد و سایر مشکلات در بلعیدن هیچ ارتباطی با سرطان ندارد.

در اکثر مواقع، پس از ارزیابی متوجه میشویم که چیزی در گلوی بیمار نیست و صرفا اسپاسم عضلانی است که فرد را آزار می دهد. اگر این احساس در اثر اتفاقی خاص رخ داده است و یا برای مدت طولانی احساس شود بایستی حتما برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

بلع مایعات معمولا سخت تر از بلع غذاهای جامد است، بنابراین آسپیراسیون (ورود مواد غذایی به نای) در مایعات، بیشتر مشاهده می شود.

استرس به تنهایی خیر اما به همراه وسواس فکری می تواند باعث بروز اختلال بلع شود.

خیر، سکته مغزی می تواند باعث اختلال بلع شود اما این به معنای الزام نیست. یعنی الزاما هر فردی که دچار سکته مغزی شود، دچار این مشکل نمی شود.

این ترس ممکن است به علت وسواس فکری، سابقه خفگی و مشکلات روحی رخ دهد؛ بنابراین قبل از شدت یافتن اختلال، حتما به متخصص مراجعه کنید.

دریافت نوبت حضوری

آیا قصد ثبت نوبت حضوری و ملاقات با پزشکان کلینیک را دارید؟ کارشناسان ما آماده پاسخگویی به درخواست‌های شما هستند. برای شروع کافی است با ما تماس بگیرید.

سوالات خود را از ما بپرسید

اگر پاسخ سوال مد نظرتان در لیست فوق وجود ندارد می‌توانید از طریق فرم زیر پرسش‌های خود را ارسال کنید تا پس از بررسی توسط متخصصین و کارشناسان همراه با پاسخ در همین صفحه درج شود.

  فرم تماس با دکتر فرشاد خسروی
  جستجو در سایت
  عبارت و یا موضوع مورد نظر خود را از طریق باکس زیر جستجو کنید.
  تماس بگیرید
  کلینیک دکتر فرشاد خسروی
  تماس و دریافت نوبت