آندوسکوپی رفلاکس معده

آندوسکوپی رفلاکس

دلیل انجام آندوسکوپی رفلاکس معده

برای فردی که علائم رفلاکس و سوزش سر دل مزمن دارد انجام آندوسکوپی رفلاکس معده بسیار مهم است. مهمترین چیزی که باید به دنبال آن باشید، مری بارت است، تغییری در پوشش مری که با افزایش خطر سرطان مرتبط است. متخصص آندوسکوپی همچنین به دنبال التهاب مری و آسیب به پوشش مری خواهد بود. اندوسکوپیست ممکن است فتق هیاتال یا سایر ناهنجاری های آناتومیک را مشاهده کند.

بیماران مبتلا به مری بارت باید در یک برنامه نظارتی ثبت نام کنند تا علائم بافت غیر طبیعی (دیسپلازی) یا سرطان را جستجو کنند. این یک سرطان با رشد بسیار کند است و آندوسکوپی معمولاً هر 3 سال یکبار انجام می شود. بیماران مبتلا به ازوفاژیت برای نشان دادن بهبودی باید آندوسکوپی مجدد انجام دهند. گاهی اوقات، هنگامی که ازوفاژیت بهبود می یابد، مری بارت را می بینید.

بیماران بدون ازوفاژیت و بدون مری بارت در آندوسکوپی اولیه نباید به معاینه مجدد نیاز داشته باشند مگر اینکه تغییر عمده ای در علائم ایجاد شده باشد. دلیل این است که اگر علائم سوزش سر دل به خوبی کنترل شود، ایجاد مری بارت و در نتیجه انجام مجدد آندوسکوپی رفلاکس معده غیر معمول است.

همچنین ابتلا به مری بارت و سپس ابتلا به سرطان مری بسیار غیر معمول است. اگر سابقه ازوفاژیت وجود ندارد و سوزش سر دل شما با رژیم غذایی و داروها کنترل می شود، می توانید مطمئن باشید که هیچ آسیب قابل توجهی در مری وجود ندارد.

اندوسکوپی رفلاکس معده

انجام آندوسکوپی رفلاکس چه زمانی ضروری است؟

• علائم رفلاکس پس از چهار تا هشت هفته استفاده از یک مهارکننده پمپ پروتون (PPI) مانند اسموپرازول، لانسوپرازول یا امپرازول باقی می‌مانند.

• التهاب شدید مری با وجود دو ماه درمان PPI ادامه دارد.

• سوزش سر دل با کم خونی، اختلال بلع، کاهش وزن، استفراغ مکرر، استفراغ خونی یا حرکات روده سیاه یا قرمز رخ می دهد.

• مشکل مکرر در بلع، به علاوه سابقه باریک شدن مری دارید. همچنین اگر مردی 50 ساله یا بالاتر با علائم GERD برای بیش از 5 سال و سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن یا چاقی هستید، آندوسکوپی رفلاکس معده برای شما مناسب است. اکثر افرادی که به بارت مبتلا می شوند هر سه تا پنج سال یک بار نیاز به آندوسکوپی رفلاکس دارند. کسانی که علائم اولیه سرطان را دارند بیشتر به چک شدن نیاز دارند. و کسانی که بارت ندارند معمولاً نیازی به تکرار آندوسکوپی ندارند.

به منظور مشورت و انجام اندوسکوپی رفلکس معده با ما تماس بگیرید

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آندوسکوپی رفلاکس معده"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍