آندوسکوپی زخم معده: جهت تشخیص و درمان

آندوسکوپی زخم معده

به کمک آندوسکوپی معده، تعیین محل، کمیت، شکل، اندازه و مرحله رشد زخم ضروری خواهد بود. آیا همیشه دردی آزاردهنده در بالای معده تجربه می ‌کنید که به نظر می ‌رسد با خالی بودن معده بدتر می ‌شود؟ شاید وقت آن رسیده که با پزشک ملاقات کنید تا زخم معده تایید شود. اما زخم معده چگونه تشخیص داده می‌ شود؟

زخم معده چیست

اولسر یا همان زخم، نقصی محدود در دیواره معده است که غشای مخاطی و سایر لایه‌ ها (زیر مخاطی، عضلانی و گاهی اوقات سروزی) را درگیر می ‌کند. آندوسکوپی زخم معده به ما کمک می کند که دیواره معده و زخم ها را بهتر ببینیم و برای درمان، تصمیم گیری کنیم.

زخم معده (Gastric Ulcer)، پپتیک اولسر و یا همان اولسر معده وقتی رخ می ‌دهد که ضایعه یا زخمی در دیواره مخاطی مسیر گوارشی ایجاد می ‌شود.

مسیر گوارشی متشکل از اندام ‌های مسئول فعالیت ‌هایی همچون هضم و جذب و همچنین حذف مواد زائد از بدن است.

علائم زخم معده

مثل هر بیماری دیگری، علائم زخم معده بسته به واکنش‌ های بدن هر فرد متفاوت است. یعنی یا از طریق تغییرات فیزیکی مثل کاهش وزن، کم خونی فقر آهن و یا علائمی همچون درد اپی گاستریت که با غذا خوردن افزایش می ‌یابد.

  • کاهش وزن
  • کم خونی فقر آهن
  • احساس سوزش اطراف دنده‌ ها (درد اپی گاستریک)
  • افزایش درد با مصرف غذا

بیشتر بخوانید : سوراخ شدن معده + علائم و تشخیص

 تشخیص زخم معده و درمان آن با آندوسکوپی

روش های تشخیص زخم معده

1. معاینه فیزیکی، بررسی سابقه پزشکی و چکاپ ‌ها

پزشک، سوال‌ هایی را درباره جراحی ‌ها و درمان‌ های گذشته و داروهای مصرفی از بیمار می پرسد که به درک بهتر سایر بیماری ‌های زمینه ‌ای برسد.

2. روش آندوسکوپی

برای تشخیص قطعی و مطمئن، آندوسکوپی مسیر گوارشی انجام می ‌شود. با آندوسکوپی نگاهی دقیق و کامل به معده انداخته می شود و تمامی دیواره ‌های این قسمت بررسی می‌ شوند حتی نقاط دور از دسترس و فضاهای بسیار کوچک.

همچنین از وجود سلول ‌های سرطانی و عوامل باکتریایی ایجاد کننده بیماری، پزشک را مطلع می ‌کند.

3. بیوپسی (نمونه برداری)

بعد از گاستروسکوپی آزوفاژیال و شناسایی هر مورد مشکوک در زمینه بیماری کنونی و یا سوابق پزشکی، نمونه ‌هایی از زخم ‌ها یا ضایعه ‌ها گرفته می ‌شود تا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار بگیرد.

4. تست‌ های آزمایشگاهی

آزمایش ادرار به حذف هرگونه شک به وجود هپاتیت B و C و سایر محرک‌ های متابولیک مشترک در موارد مشکوک کمک می‌ کند.

آزمایش جامع خون هم هرگونه عفونت زمینه ‌ای و عوارض را مشخص خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی معده با بیهوشی

روش های تشخیص زخم معده و آندوسکوپی

تشخیص زخم معده

با توجه به ارزش ضعیف پیش بینی درد شکم جهت وجود زخم معده و بیماری ‌های مشابه دیگر، پزشک اغلب نیاز دارد که وجود زخم را اثبات کند.

اثبات زخم نیازمند رادیوگرافی (آزمایش باریوم) و آندوسکوپی معده است. با این وجود، درصد بالایی از بیماران با علائم زخم معده، سوء هاضمه غیراولسری (NUD) دارند.

تست باریوم در دستگاه گوارش پروگزیمال هنوز به عنوان اولین آزمایش برای تشخیص قطعی زخم گوارشی به شمار می ‌آید.

حساسیت تست ‌های قدیمی ‌تر باریوم برای شناسایی زخم، ۸۰ و بالاتر است و تست دوگانه باریوم تشخیص ۹۰ درصدی در پی دارد.

حساسیت برای تشخیص زخم‌ های کوچک (کم تر از نیم سانتی ‌متر)، اسکارهای قبلی یا در بیماران بعد از عمل کاهش می‌ یابد.

زخم معده ممکن است بیماری ای خوش خیم یا بدخیم ‌باشد. نوع خوش خیم آن معمولاً به شکل دهانه ‌ای مجزا با چین ‌هایی که از حاشیه زخم شروع می شوند ظاهر می گردد.

زخم ‌های بیش از ۳ سانتی ‌متر یا همراه با توده، اغلب بدخیم هستند.

اگر در رادیوگرافی زخم معده مشخص شود، باید اندوسکوپی و بیوپسی صورت بگیرد.

آندوسکوپی یکی از حساس‌ ترین و دقیق ‌ترین روش‌ های بررسی دستگاه گوارش فوقانی است. این روش علاوه بر تصویرسازی مستقیم غشاء مخاطی، هرگونه نقص مخاط را مشخص کرده و بیوپسی بافتی را جهت رد بدخیمی زخم گوارشی یا هلیکوباکتر پیلوری تسهیل می ‌کند.

گاهی اوقات، فرد با مشاهده خون در مدفوع و یا استفراغ خونی به ما مراجعه می کنید، در این مواقع آندوسکوپی در شناسایی زخم یا محل خونریزی بسیار مفید واقع می شود.

آندوسکوپی برای زخم معده

آندوسکوپی درمانی برای زخم معده

جراحی زخم معده عملی است که در آن زخم گوارشی درمان می ‌شود. از این جراحی وقتی استفاده می‌ شود که زخم معده درد یا خونریزی بدون بهبودی با روش‌ های غیر جراحی ایجاد کرده است.

جراحی زخم معده ای که دیواره معده را تخریب کرده، یک مداخله درمانی اورژانسی و حیات بخش است.

بعد از آنکه آندوسکوپی زخم را نشان داد، درمان باید آغاز شود.

آندوسکوپی، درمانی جهت بهبود مشکل کنونی بیمار است. اغلب، بیماران با زخم معده خونریزی کننده، به علت عواملی همچون اندازه زخم، محل زخم در پیاز خلفی اثنا عشر و انحنای بالا، خونریزی مجدد را تجربه می‌ کنند.

یکی از راه ‌های تشخیص نیاز به درمانِ خونریزی زخم، قطع خونریزی با آندوسکوپی است که گونه ‌ای درمان به شمار می ‌آید.

درمان با آندوسکوپی روشی ایمن و موثر برای کنترل آندیکاسیون ‌های پرخطر هموراژی است یعنی خونریزی فعال و رگ ‌های قابل مشاهده بدون خونریزی.

وقتی خونریزی رخ دهد، وضعیت دینامیک گردش خون ثابت می ‌شود و آندوسکوپی فوری جهت توقف خونریزی انجام خواهد شد.

بعد از درمان، این مشکل ممکن است دوباره عود کند و اثرات درمان از بین برود. در این صورت درمان ثانویه ارائه می ‌شود که شامل قطع خونریزی از شریان ‌هدف می ‌شود.

آندوسکوپی دوم برای شناسایی بیماران مبتلا به زخم دائم دارای خونریزی انجام می شود و درمان دوباره، ۱۶ تا ۲۴ ساعت بعد از آندوسکوپی اولیه صورت می ‌گیرد.

سخن پایانی

آندوسکوپی درمانی معمولاً وقتی توصیه می‌ شود که زخم خونریزی کرده و کاهش وزن یا مشکل در صرف غذا وجود داشته باشد.

از آندوسکوپی نه تنها در تشخیص زخم معده بلکه به عنوان نوعی تراپی در جلسات بعدی پیگیری وضعیت بیماری برای یا توقف علائم استفاده خواهد شد. برای تشخیص و درمان بیماری زخم معده می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

جهت مطالعه بیشتر، می توانید از مقاله زیر استفاده کنید:

https://www.uptodate.com/contents/sedation-free-gastrointestinal-endoscopy/print#:~:text=Unsedated%20endoscopy%20may%20be%20advantageous,time%2C%20and%20the%20associated%20costs.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آندوسکوپی زخم معده: جهت تشخیص و درمان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍