4 راه مقابله با استرس بعد از کرونا

استرس بعد از کرونا

برای بسیاری از افراد، دوره کرونا دوره پر استرس و پر مخاطره ای بوده است. این افراد شاید ماه ها یا سال ها طول بکشد که به حالت عادی بازگردند و بتوانند با استرس بعد از کرونا مقابله کنند.

برای افرادی که عزیزی را به علت کووید ۱۹ از دست داده اند، شاید هیچ وقت شرایط مثل قبل نشود.

به همین علت برخی متخصصان تاثیر پاندمی (که به یک نرم جدید تبدیل شده است) بر سلامت ذهنی افراد و راه های کاهش استرس را بررسی کرده‌اند.

در ماه های اخیر تعداد مقاله های نوشته شده درباره اختلال استرس پس از پایان پاندمی بیشتر شده است. برای مشاهده اینکه آیا پاندمی کرونا باعث ایجاد اختلال استرس شده است یا خیر باید منتظر بمانیم، زیرا تحقیقات بر روی اختلالات سال ها طول می کشد.

این احتمال وجود دارد که مانند اختلال استرس پس از حادثه، بیشتر نشانه های اختلال در سلامت ذهن نیز طی یک دوره یک ساله به حالت عادی برگردد. پس بهتر است زیاد نگران باشیم و ببینیم که اوضاع چگونه پیش می رود.

اما برای برخی از افراد تاثیر پاندمی ماندگارتر خواهد بود و در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل، پیشنهاد می شود که این افراد برای دریافت کمک با یک پزشک عمومی صحبت کنند.

در دوره ای که کرونا زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داد؛ برخی از افراد دچار تجربه های شوک آور شدند و جریان های پر استرسی را پشت سر گذاشتند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید و دنبال درمان مطمئن و تاثیرگذار هستید؛ می توانید به کلینیک دکتر خسروی مراجعه کنید و زیر نظر ایشان درمان خود را شروع کنید.

استرس بعد از کرونا

از دیدگاه تکاملی، سیستم مقابله با اضطراب و ترس در ذهن ما شکل گرفته و باقی می ماند زیرا به ما کمک کرده است که زنده بمانیم.

در حالت ایده آل، ترس و اضطراب به ما کمک می‌کند که با یک تهدید روبرو شویم و بعد از از بین رفتن تهدید به حالت نرمال برگردیم.

آنچه در طول این پاندمی رخ داده است شامل تعداد زیادی از تجربه های شوک آور کوچک و وقایع پراسترس در حال جریان است. از یک منظر می توان این وضعیت را مانند زندگی در میدان جنگ دانست.

عوامل و حوادث استرس زا در هر روز موجب می شوند که مغزمان به حالت هوشیاری بالا یا گوش بزنگ برود. ممکن است سال ها طول بکشد تا ذهن مان متوجه شود که خطر تمام شده است.

اگر فکر می کنید که سیستم اضطراب ذهن تان به هر محرکی حساس شده یا حس می کنید هر روز منتظر خطر هستید و این حالت بهتر نمیشود، چند راه برای کمک به شما وجود دارد.

در اینجا چند پیشنهاد برای شما داریم:

1- برنامه‌ای بچینید تا زندگی تان را دوباره بسازید

پس از بیرون آمدن از شرایط پرمخاطره، به نظر می‌رسد که بازسازی زندگی مان مانند بالا رفتن از یک کوه است. اگر از پایین به یک کوه ( یا به آنچه باید به دست بیاوریم) نگاه کنید، ممکن است مایوس شوید.

در عوض، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که درباره بعضی ایده ها و چگونگی بازگرداندن زندگی مان به حالت قبل برنامه ریزی کنیم و هر بار قدمی در این راستا برداریم.

به این فکر نکنید که تا کجا باید بروید فقط به قدم بعدی فکر کنید.

بیشتر بخوانید : تاثیر ویروس کرونا روی بلع

منحرف کردن ذهن از افکار استرس زا

2- منحرف کردن ذهن از افکار استرس بعد از کرونا

پاندمی باعث شده است که برخی از افراد به طور مداوم حس هوشیاری بالا در برابر خطر یا «گوش بزنگ» داشته باشند. سطح بالای اضطراب و استرس به کسی کمک نمی‌کند.

مهم است که به مغزمان کمک کنیم تا واقعی بودن یا نبودن خطر را متوجه شود. به عبارت دیگر، آیا واقعاً خطر وجود دارد یا ساخته ذهن تان است؟

شاید ذهن تان به شما بگوید که روی تمام چیزهایی که پتانسیل ایجاد خطر را دارند متمرکز شوید.

اگر خطر مستقیم نباشد یا به عبارت دیگر در معرض خطر قرار ندارید، سعی کنید توجه تان را منحرف کنید.

می‌توانید این کار را با بازی کردن، جدول حل کردن، تماشا کردن فیلم، صحبت کردن با یک نفر یا هر چیز دیگری که ذهن تان را از فکر کردن درباره وجود خطر منحرف کند، انجام دهید.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که آگاهی از هر آنچه که پتانسیل ایجاد خطر را دارد به آنها در ایجاد آمادگی کمک می کند.

در حقیقت این گونه نیست زیرا ما هیچ وقت نمی دانیم که ممکن است در آینده با چه مخاطراتی روبرو شویم یا در هر بار چگونه با آنها برخورد می کنیم.

3- انجام فعالیت هایی که استرس جسمی را کاهش می دهند

استرس و اضطراب جسمی معمولاً به صورت تنش، کوتاهی نفس یا بالا رفتن ضربان قلب تجربه می شود. راه های زیادی برای کاهش استرس و اضطراب جسمی وجود دارد. شما می توانید:

زنگ یادآور تلفن تان را طوری تنظیم کنید که هر ساعت زنگ بزند.

نشانه‌های وجود استرس در بدن تان را بررسی کنید و تمرین های تنفسی یا ریلکسیشن انجام دهید. مدیتیشن راه دیگری برای کاهش استرس جسمی است.

ورزش استرس زدای مهمی است. برای تولید هورمون های شادی زا باید جسم تان را تحت فشار قرار دهید. این هورمون های شادی زا تاثیر مستقیمی بر کاهش هورمون های استرس زا دارند.

تاثیر مثبت حمام کردن با آب گرم یا گرفتن دوش سرد (فقط برای ۳۰ ثانیه) بر آرام سازی بدن نشان داده شده است.

بیشتر بخوانید : تاثیر ویروس کرونا روی بلع

رسیدن به یک تعادل بعد از پاندمی کووید ۱۹

4- رسیدن به یک تعادل

زندگی یافتن تعادل بین کار، استراحت و ورزش و تفریح کردن است. وقتی دوران مشکلی را سپری می کنیم اولویت دهی به مواردی که حال مان را بهتر می‌کند اهمیت زیادی دارد.

بعضی کارها را مجبوریم که انجام دهیم. باید کار کنیم تا خرج خود و خانواده مان را بدهیم. باید از کودکان و حیوانات خانگی مان (اگر داریم) مراقبت کنیم، بخوریم، بیاشامیم و بخوابیم.

در کنار تمام اینها، کارهای دیگری هستند که نیاز به انجام آنها داریم ولی در عمل انجام نمی دهیم. برای کاهش استرس و اضطراب، باید به کارهایی اولویت دهیم که استرس را از ما دور می کنند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "4 راه مقابله با استرس بعد از کرونا"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍