الکتروتراپی درمان اختلال بلع یا وایتال استیم

یکی از روش های درمان اختلال بلع، الکتروتراپی است. نام دستگاهی که توسط آن الکتروتراپی صورت می گیرد، وایتال استیم نام دارد بنابراین به آن وایتال استیم تراپی VitalStim therapy هم گفته می شود که در این مطلب به بررسی آن می پردازیم.

دیسفاژی یا اختلال بلع چیست؟

 دیسفاژی به عنوان اختلال در بلع تعریف می شود که با وجود اشکالی در آماده کردن غذا در دهان برای بلع یا حرکت دادن غذا از دهان به معده مشخص می شود.

 علائم اختلال بلع ممکن است شامل سرفه کردن پس از بلعیدن غذا، احساس خفه شدن هنگام خوردن غذا و مایعات، احساس گیر کردن غذا در گلو، احساس درد به هنگام بلعیدن، مسخت شدن تنفس به هنگام غذا خوردن یا بروز عفونت ریه ناشی از ورود مواد غذایی به ریه باشد.

 مشکل بلع به عنوان یک نشانه ممکن است یک علت عملکردی (معمولاً عصبی) یا مکانیکی داشته باشد.

 همچنین ممکن است یک نتیجه ثانویه از عوامل وابسته به بیماری های ناشی از جراحی یا درمان پزشکی مانند لوله های تراکستومی، جراحی یا بعضی داروهای خاص باشد.

 اختلال بلع عصبی قاعدتاً به نوعی اختلال بلع اشاره دارد که به نظر می رسد آسیب در سیستم عصبی زمینه ساز آن بوده است. مانند بیماری های پارکینسون، سکته مغزی، آلزایمر و . . .

در این مطلب بیشتر با اختلال بلع آشنا شوید

 الکتروتراپی یا وایتال استیم تراپی در اختلال بلع چیست؟

الکتروتراپی وایتال استیم

 وایتال استیم VitalStim یک نوع روش درمان بی درد و غیر تهاجمی برای درمان دیسفاژی است که با اعمال تحریک الکتریکی خارجی بر روی قسمت جلوی گردن انجام می شود.

 وایتال استیم تراپی در چندین مطالعه بالینی تایید شده است.

وایتال استیم تراپی تنها تکنولوژی تایید شده توسط FDA برای بازیابی قدرت بلع در بیماران مبتلا به دیسفاژی حلقی است.

الکتروتراپی اختلال بلع از یک جریان الکتریکی ضعیف برای تحریک ماهیچه هایی که کار بلع را انجام می دهند استفاده می کند.

همزمان متخصصین اختلال بلع (گفتاردرمانگران و پزشکان) به بیماران کمک می کنند که عضلاتشان را از طریق بازآموزی عضلانی تقویت کنند.

وایتال استیم به عنوان یک روش درمانی تکمیلی طراحی شده است، برای مثال یک پزشک یا یک گفتار درمانگر از وایتال استیم برای درمان بیماران استفاده می‌کند و همزمان بر روی وضعیت قرار گیری بدن بیمار، مانور ها و تمرین هایی که موجب بازیابی مکانیسم بلع می‌شوند کار می کند.

ترکیب وایتال استیم با درمان های سنتی فواید زیر را دارد:

 • کنترل امن تر و موثر تر برای بیماران
 • کوتاه تر شدن زمان بهبود با محدودیت در رژیم غذایی
 • به بیماران کمک می‌کند که بهبود مستمری داشته باشند و نتایجی را بدست آورند که در بلند مدت ماندگار باشند

ماندگاری تاثیرات وایتال استیم در یک مطالعه سه ساله که به FDA ارسال شد، مورد تایید قرار گرفته است و نشان داده شده است که بهبود مکانیسم بلع در این مدت باقی مانده است.

 یک مطالعه منتشر شده دیگر، تاثیرات مثبت و ماندگار وایتال استیم را در گروهی از مبتلایان به دیسفاژی که از درمان های سنتی گذشته نتیجه نگرفته بودند نشان داد.

طرز کار وایتال استیم چگونه است؟

اساس کار وایتال استیم تراپی بر مبنای تحریک الکتریکی عصبی-عضلانی است؛ به این صورت که جریان الکتریکی ضعیفی که به دقت تنظیم شده است از طریق الکترودهایی که برای این هدف طراحی شده اند، ساطع می شوند.

این جریان، اعصاب حرکتی را تحریک می کند و این به نوبه خود می تواند موجب انقباض ماهیچه های درگیر در مکانیسم پیچیده بلع شود.

 بهبود در کیفیت مکانیسم بلع با تکرار درمان و بازآموزی عضلات امکان پذیر است.

سیستم وایتال استیم تراپی شامل اعمال پالس های الکتریکی ضعیف به عضلاتی از گردن است که در بلع نقش دارند و این امر از طریق الکترودهای خاصی که به پوست متصل می شوند انجام می شود.

 پزشک یا متخصص گفتار درمانی با انجام یک ارزیابی، گروه های عضلانی که باید درمان شوند را مشخص می کند.

 آنها الکترودها را به طور مناسبی بر روی صورت یا گردن بیمار قرار می دهند که شروع به انتقال جریان الکتریکی کرده و سپس شدت آن را به طور تدریجی افزایش می دهند تا جایی که انقباض عضلانی به حد قابل قبولی برسد.

آنها تمرین ها و مانورها را اجرا می کنند و بدن بیمار را در وضعیت های خاصی قرار می دهند تا مکانیسم بلع برای بیمار بازآموزی شود (بیمار در حالیکه تحت درمان با وایتال استیم قرار می گیرد، همزمان عضلات درگیر در بلع را برای حدود یک ساعت تمرین می دهد).

 اگر درمان به درستی انجام شود قدرت ماهیچه ها افزایش می یابد.

 سازماندهی دوباره غشا سریع تر انجام می شود و تاثیر ورزش درمانی نیز بیشتر می شود.

پوست پاکسازی می‌شود و الکترودها بر روی آن قرار می گیرند.

بیماران مرد حتماً باید قبلا گردن خود را اصلاح کرده باشند.

 تحریک الکتریکی برای یک ساعت یا متناسب با میزان تحمل بیمار اعمال می شود.

 در حین تحریک، بیمار تمرینهایی را در نزد درمانگر یا پزشک اجرا می کند.

 به تدریج انواع مختلفی از غذاهای مایع و جامد بسته به میزان تحمل بیمار به او داده می شود.

 تحریک الکتریکی عصبی عضلانی (NMES) معمولا برای کمک به بازیابی عملکرد ماهیچه در قسمتهای دیگری از بدن استفاده می شود.

در صورتی که جریان NMES توسط دستگاهی به جز وایتال استیم و توسط الکترودهای بزرگ انجام شود، ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای به بیمار به بار آورد. دستگاه های سنتی و با الکترود بزرگ تر از وایتال استیم معمولا باعث اسپاسم حنجره می شوند.

همچنین ممکن است این خطر وجود داشته باشد که تحریک الکتریکی به سینوس کاروتید برسد و موجب برادی کاردی(کاهش ضربان قلب) شود.

 بعضی از بیماران نتیجه مطلوبی از وایتال استیم تراپی نمی‌گیرند.

بیمارانی که نورونهای حرکتی تحتانی آنها دچار آسیب قابل توجهی شده است یا بیمارانی که اختلالات شناختی شدیدی دارند ممکن است از جمله این بیماران باشند.

 یک پزشک متخصص می تواند اطلاعات بیشتری را درباره بیمارانی که کاندید درمان با وایتال استیم تراپی هستند در اختیار بیمار قرار دهد.

 استفاده ازوایتال استیم صرفا باید توسط یک متخصص ارزیابی و درمان اختلال بلع صورت پذیرد.

 یک جلسه وایتال استیم تراپی چقدر طول می کشد؟

 جلسات درمانی معمولاً یک ساعت طول می کشند. اگرچه در شروع درمان یا اگر سن یا وضعیت سلامتی بیمار اجازه ندهد، این مدت می تواند کاهش پیدا کند.

 در مورد بسیاری از بیماران، بهبود بلع اغلب سریع اتفاق می‌افتد و بیماران اغلب پس از 6 تا ۲۰ جلسه درمانی نتایج خوبی می گیرند.

 آیا این روش درمانی برای انواع اختلال بلع موثر است؟

 این درمان برای دیسفاژی حلقی موثر است که شایع ترین نوع این بیماری است و در میان بیمارانی که سکته کرده اند، اختلالات عصبی عضلانی پیشرونده دارند و بیمارانی که از سرطان سر وگردن جان سالم به در برده اند دیده می شود؛ به خصوص پس از پرتودرمانی.

 این روش درمانی همچنین در درمان بیماران مسنی که مبتلا به انواعی از مشکل بلع هستند که دلیل نامشخصی دارد، موثر است.

 چه کسانی نباید از وایتال استیم استفاده کنند؟

 • در صورتیکه سرطان مری علت دیسفاژی است، تا زمانی که این بیماری برطرف نشده است نباید از وایتال استیم تراپی استفاده کرد.
 • وقتی فرد بیماری بازگشت اسید به مری شدیدی داشته باشد.
 • بیمارانی که اختلالاتی دارند که موجب زوال عقل می شود و در نحوه تکلم فرد خود را نشان میدهد.
 • زمانی که یک تومور یا عفونت فعالی در جلوی گردن وجود داشته باشد.
 • بیمارانی که اختلالات تشنجی غیر کنترل شده ای دارند
 • وقتی قطعات الکترونیکی در بدن بیمار کاشته شده باشند (تنظیم کننده های ضربان قلب، تحریک کننده های عمقی مغز، الکتروشوک قلبی) برای استفاده از این روش درمانی باید احتیاط های لازم در نظر گرفته شوند.
 • اگر در گردن بیمار و در مسیر جریان الکتریکی، قطعات فلزی کاشته شده باشند.

یک فرد متخصص و دارای مجوز برای انجام وایتال استیم تراپی می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد این نوع درمان در اختیارتان بگذارد.

 عوارض جانبی وایتال استیم چیست؟

 تنها تاثیر جانبی نامطلوبی که تا کنون در مطالعات بالینی مشاهده شده است، تحریک پوست در بعضی موارد بوده است که دلیل آن شدت فشار به کار گرفته شده برای اتصال الکترود ها به جلوی گردن بوده است.

 روش وایتال استیم یا الکتروتراپی اختلال بلع چقدر موثر است؟

در چندین مطالعه نشان داده شده است که سیستم وایتال ستیم تراپی امن و موثر است و اضافه کردن الکتروتراپی به روش های سنتی کنترل دیسفاژی می تواند به طور قابل توجهی نتایج را بهبود ببخشد و زمان بستری شدن در بیمارستان را کم کند.

علاوه بر این FDA  نیز تایید کرده است که درمان با این روش اغلب موفقیت آمیز بوده است.

چگونه اختلال بلع را تشخیص دهیم؟

روش های درمان اختلال بلع چیست؟

رژیم و برنامه غذایی برای بیماری اختلال بلع

جهت تشخیص و درمان بیماری اختلال بلع و مشکل بلع با کلینیک تخصصی اختلال بلع دکتر خسروی در غرب تهران، سعادت آباد تماس بگیرید.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

اطلاعات تماس کلینیک اختلال بلع سعادت آباد

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

10 دیدگاه ثبت شده برای "الکتروتراپی درمان اختلال بلع یا وایتال استیم"
 1. کاربر ناشناس

  سلام
  پدرم ۸ ماه پبش در اثر سکته مغزی دچار اختلال بلع شده که همزمان تراکستومی هم شده .یه سری تمرینات بلع دادن که در اثر اون مشکل بلعش خیلی مختصر خوب شده میخواستم بپرسم روشی درمانی وجود نداره که جوابدهی اون بهتر باشه؟البته ما مشکل تراک هم داریم

  1. کاربر ناشناس

   سلام وقت بخیر
   خود تراکئوستومی سبب ایجاد اختلال بلع میشه. پس بهتره همزمان با تمرینات بلع، وضعیت ریه رو هم بهتر کنیم(بوسیله دارو درمان، تخلیه ترشحات، فیزیوتراپی تنفسی و …). در این صورت میشه تراک رو برداشت که اگر تراک برداشته بشه، اختلال بلع بسیار راحت تر درمان میشه.
   فقط سوال شما کمی گنگ هست لطفا توی یکی دو پاراگراف مشکل رو دقیق تر توضیح بدید تا بتوانیم بهتر راهنمایی کنیم

 2. کاربر ناشناس

  سلام
  پدرم ۷۹ سالشان هست و الان اختلال بلع دارند و در حال حاضر بدنشون به شدت ضعیف شده و با سرم و NG تغذیه می شوند که اون هم به مقدار بسیار کم. این اختلال از چند سال پیش شروع شده و حدود ۲ ماه میشه که به طور کامل نمی تونند غذایی رو قورت بدهند (البته در صورت بلع غذا به ریه آسپیره میشه و باعث سرفه میشه ) و ریه شون هم در اثر آسپیراسیون کاملا با عفونت پر شده
  بعد از مراجعه به متخصصین مختلف که بیشتر روی عفونت ریه متمرکز شدند به کارشناس گفتار درمان مراجعه کردیم ولی پدرم به علت ضعف شدید جسمانی نتوانستند تمرینات مربوط به انجام بلع رو انجام بدن. عضلات دهان و زبان و حلقشون به شدت ضعیف شده و حتی نمیتونند زبانشان رو بیرون بیارند.
  الان تصمیم داریم الکتروتراپی ببریم
  به نظرتون میتونه مفید باشه.
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

  1. کاربر ناشناس

   در پاسخ به احمدی
   سلام و عرض ادب
   وقت به خیر
   آیا پدر شما بیماری مغزی خاصی دارند؟
   مثل آلزایمر، سکته مغزی، پارکینسون و …
   اگر پدر شما بر اثر عفونت های مکرر ریوی ضعیف شدند، حتما باید ریه تمیز بشه (یا اگر احیانا عفونتی وجود داره برطرف بشه)تا سطح هوشیاری ایشون کاملا بالا بیاد و ضعف و بی حالیشون برطرف بشه. اون موقع می تونیم هر نوع درمانی رو بر روی ایشون انجام بدیم.
   اگر پدرتون کماکان ضعیف و بی حال هستند، شما می تونید از الکتروتراپی برای کمک به درمان استفاده کنید؛ اما به یاد داشته باشید که ضعف و بی حالی ناشی از عفونت ریوی بر روی درمان اثر سو میذاره و جواب آنچنانی نخواهد داد. اما اگر ضعف و بی حالی پدر اصلا ربطی به عفونت نداره، الکتروتراپی می تونه کاملا موثر باشه.
   با سپاس-فرشاد خسروی

 3. کاربر ناشناس

  فرزند 50 روزه ما فلج خفیف بلز داره.
  در حال فیزیوتراپی هستیم و پیشرفت هم داشته. ولی بلع نداره. در مجموعه شما میشه تشخیص داد که مشکل بلع از کجاس؟؟

  1. کاربر ناشناس

   سلام وقت بخیر لطفا جهت دریافت مشاوره با شماره تلفن های کلینیک تماس حاصل فرمایید.

 4. کاربر ناشناس

  با درود براي بيمار ٧٢ ساله خانم كه پارکینسون هم دارند و همچنین مشکل پاراتیرویید ( ۳-۴ تا کیست کوچک در پاراتیرویید ) آیا این روش را توصیه میفرمایید ؟ این الکتروتراپی بر پاراتیرویید و نودهای موجود در گردن اثر مخرب دارد ؟

  1. کاربر ناشناس

   با سلام
   هیچ مشکل و منعی برای استفاده از دستگاه نیست.
   تنها موردی که منع استفاده دارد، وجود باتری قلب است.

 5. کاربر ناشناس

  سلام…پس از سکته مغزی بطبع مشکل بلع و تکلم داریم..با چه تستی بفهمیم که بلع و تکلم(بیشتر بلع) چه ایرادی پیدا کرده.؟.مادرم هفتاد ساله..یکماهه سکته مغزی کرده..از اون موقع از تیوب بینی استفاده میکنه…چرا بیمارستان ها حداقل آزمایش های اولیه این مشگل رو انجام نمیدن…الان مادرم رو خاطر فلج سمت چپ نمیتونم جابجا کنم..چطور ببرم ایشون رو مطب خصوصی دکتر نورولوژیستی که خود نافهمش و انسان نما و ایضا بیسواد پزشکش بود…از رو انسانیت حداقل بفرمایید چطور متوجه ایراد این قسمت(حنجره) بشیم تا بتونه از راه بلع غذا بخوره..تا گرفتار عفونت و هزار مشگل دیگه نشیم…؟.با آب که ادم سیر نمیشه (گاواش:منظورمه)جناب دکتر..واسه همین بشدت دارن وزن کم میکنن…ترو جان عزیزت همین یه سوال رو جواب بده..از نوع ادبیات پوزش میخوام..دستتون رو میبوسم ..

  1. کاربر ناشناس

   سلام و عرض ادب
   لطفا زودتر یک تست باریوم سوالو از مادر بگیرید. با این تست تمام مشکلات مربوط به بلع مشخص میشه.
   اگر ساکن تهران هستید با شماره های زیر تماس بگیرید
   ۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳
   ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
   ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶