بیماری بارت + علائم ، تشخیص و درمان

درمان بیماری بارت

بیماری بارت اغلب در افرادی که دچار رفلاکس معده یا التهاب مری هستند، بروز پیدا می ‌کند. پزشک ابتدا این بیماری را با فرض وجود سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار می دهد، زیرا هر دو از رفلاکس شدید ناشی می شوند.

مری بارت خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد، سرطانی که به شدت رشد می کند.

علائم بیماری بارت

افرادی که به طور مداوم بیش از 5 سال درگیر سوزش سر معده یا رفلاکس هستند در معرض خطر ابتلا به مری بارت قرار داشته و باید تحت نظر پزشک باشند، هر چند که گاهی مبتلایان علامت خاصی از خود بروز نمی دهند.

بیدار شدن از خواب در اثر درد معده و سوزش، استفراغ، وجود خون در استفراغ یا مدفوع و دشواری در بلعیدن غذا از جمله علائم مری بارت هستند.

تشخیص بیماری بارت

فرآیند تشخیص بیماری شامل آندوسکوپی جهت بررسی دیواره های مری و نمونه برداری از بافت آن است. برای انجام این کار پزشک لوله باریک آندوسکوپی را از راه دهان وارد مری کرده و با دوربینی که روی آن نصب شده دیواره های مری را به دقت بررسی می کند. این ابزار همچنین قابلیت نمونه برداری نیز دارد.

بیماری بارت

درمان بیماری بارت

هدف اصلی روش های درمانی در این بیماران جلوگیری از آسیب بیشتر و پیشگیری از ترشح اسید بیشتر است.

پزشک برای بیماران مبتلا به مری بارت مصرف یک سری داروهای ضد رفلاکس را تجویز کرده و توصیه هایی برای تغییر سبک زندگی ارائه می دهد، توصیه هایی مثل کم کردن مقدار غذا در هر وعده غذایی، ترک دخانیات، پرهیز از مصرف غذاهایی که ترشح اسید را تشدید می کنند و بالا بودن سر نسبت به بدن در هنگام خواب.

در صورتی که روش ‌های دارویی پاسخگو نبود پزشک جراحی را پیشنهاد می‌ کند. در این جراحی بخش آسیب دیده مری برداشته خواهد شد. بعضی اوقات رفلاکس باعث آسیب به بافت مری شده، آن را ضخیم یا سفت می کند. در نتیجه مجرای مری تنگ یا باریک خواهد شد.

باریک شدن مری مانع از عبور کامل و آسان غذا شده و از رسیدن مایعات و غذا به معده جلوگیری می ‌کند.

بیشتر بخوانید : جراحی برداشتن روده باریک

قطع عضو با فرکانس رادیویی بارکس

برای آن دسته از بیماران مری بارت که در مراحل اولیه بیماری قرار دارند، استفاده از فرکانس بارکس پیشنهاد می شود. البته این روش برای افرادی که تاکنون جهت درمان، عمل جراحی انجام نداده باشند هم مناسب است.

در این روش جدید، بافت آسیب دیده مری به وسیله گرما و توسط امواج رادیویی از بین می رود.

بیشتر بخوانید : سرطان مری ، تشخیص و درمان

در صورت داشتن علائم بیماری بارت یا دیگر مشکلات گوارشی برای تشخیص زود هنگام و شروع درمان به پزشک مراجعه کنید. اگر در تهران هستید متخصصان ما در کلینیک دکتر فرشاد خسروی با تنظیم یک برنامه درمانی جامع همراه با شما بهترین گزینه درمان را انتخاب و در دوره درمان بر وضعیت شما نظارت می کنند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "بیماری بارت + علائم ، تشخیص و درمان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍