درمان بیماری های صفراوی ، علائم و تشخیص

بیماری های صفراوی

بیماری های صفراوی به آن دسته از بیماری‌ های گوارشی اطلاق می شود که مجاری صفراوی، کیسه صفرا و دیگر اندام های دخیل در تولید و انتقال صفرا را درگیر می‌ کند.

صفرا مایعی است که توسط کبد تولید شده و وجودش برای هضم ضروری است. صفرا از طریق مجاری صفراوی از کبد خارج و به قسمت ابتدای روده کوچک که روده اثنا عشر نام دارد وارد می ‌شود.

سپس دوباره از همین مسیر به کبد باز می گردد. در صورتی که هر کدام از بخش‌ های این مسیر دچار اختلال در عملکرد شده یا مسدود شود، فرد درگیر بیماری های متعددی خواهد شد.

عوامل خطر : وراثت، افزایش سن، چاقی و اضافه وزن، رژیم غذایی پرچرب، برخی بیماریهای گوارشی و مصرف یک سری داروها خطر ابتلا یا تشدید انواع بیماری‌ های صفراوی را افزایش می ‌دهد.

بیماری های صفراوی، مجاری صفراوی و کیسه صفرا را درگیر می کند و باعث زردی یا یرقان، درد شکمی، تب، کاهش اشتها و … می شود. برای درمان بیماری های صفراوی کلینیک گوارش و آندوسکوپی در غرب تهران مراجعه کنید.

علائم احتمالی

اگرچه هر بیماری صفراوی علائم خاص خودش را دارد، اما یک سری از این علائم بین همه مشترک است:

 • زردی یا یرقان (زردی پوست و زردی سفیده چشم)
 • درد شکمی (به ویژه در ناحیه بالا سمت راست، زیر قفسه سینه)
 • تهوع و استفراغ
 • کاهش اشتها (که منجر به کاهش وزن می شود)
 • تب یا احساس سرما
 • خارش
 • ادرار قهوه ای رنگ
 • مدفوع چرب یا خاکستری رنگ

تشخیص

روش تشخیص با توجه به نوع بیماری صفراوی متفاوت است. با این حال آزمایشاتی که عموماً برای تشخیص این بیماری ها انجام می شود شامل آزمایش خون، آزمایش سنجش عملکرد کبد، سونوگرافی، آندوسکوپی، سیتی اسکن، عکس MRI، آندوسکوپی ERCP و نمونه برداری از کبد.

بیشتر بخوانید : راه های طبیعی برای دفع سنگ کیسه صفرا

تشخیص بیماری های صفراوی

درمان بیماری های صفراوی

 • درمان دارویی/ آنتی بیوتیک : این دست بیماران به جهت افزایش تولید صفرا تحت درمان دارویی قرار گرفته و معمولاً برای رفع عفونت پزشک مصرف آنتی بیوتیک را توصیه می کند.
 • هپاتوپورتوآنتروستومی : در صورت مسدود شدن مجاری صفراوی با کمک عمل جراحی، کبد از وجود صفرا تخلیه می‌ شود.
 • آندوسکوپی ERCP : با این روش وجود سنگ صفرا در درون مجاری صفراوی تشخیص و برداشته می شود.
 • کوله سیستکتومی : مرکز اختلالات گوارشی در برخی موارد انجام لاپاراسکوپی تک شکافی برای برداشتن کیسه صفرا (کوله سیستکتومی) را توصیه می‌ کند.

طی این عمل جراحی شکافی زیر شکم بیمار ایجاد می شود، به گونه که این شکاف سه ورودی مجزا داشته باشد. به این ترتیب جراح 3 لوله لاپاراسکوپی را همزمان وارد می ‌کند.

این جراحی بر خلاف لاپاراسکوپی های قدیمی که 3 یا 4 جای ‌زخم مشخص روی پوست داشت، فقط یک جای زخم نه چندان واضح دارد.

علاوه بر این در اغلب موارد بیمار سریع تر از بیمارستان مرخص شده و درد کمتری را متحمل می شود.

بیشتر بخوانید : تشخیص و علائم التهاب کیسه صفرا

پیشگیری

آن دسته از بیماری ‌های صفراوی که در اثر وجود سنگ صفرا ایجاد می شوند به راحتی با برداشتن کیسه صفرا قابل پیشگیری هستند. از طرفی با داشتن رژیم غذایی متعادل، کنترل وزن و داشتن فعالیت بدنی می ‌توان از بروز سنگ صفرا جلوگیری نمود.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان بیماری های صفراوی ، علائم و تشخیص"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍