تاثیر ویروس کرونا روی بلع

تاثیر کووید ۱۹ روی بلع

با در نظر گرفتن پتانسیل بروز اختلال بلع یا دیسفاژی در بیمارانی که به علت ابتلا به کووید 19 یا کرونا لوله گذاری و تراکیوستومی شده‌ اند یا ونتیلاتور دارند، آسیب شناس گفتاری باید درکی عمیق از این مداخلات پزشکی داشته و بداند چگونه این عوامل بر روی آناتومی و فیزیولوژی تاثیر می گذارند.

در حالی که جمعیت بیمارانی که تراکیوستومی دارند هر سال رو به افزایش است و پیشرفت علم و مداخلات پزشکی برای افزایش طول عمر بیماران هم زیاد شده، امسال به علت وجود پاندمی کووید ۱۹ تعداد این بیماران به شکل چشمگیری در مقایسه با سال‌ های قبل گسترش یافته است.

 در سال ۲۰۰۸ تخمین زده شد که تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۶۰۰ هزار بیمار نیازمند ونتیلاتور خواهند بود. آن زمان نمی دانستند که در سال ۲۰۲۰ پاندمی ای این چنین، شکل مراقبت‌ های پزشکی را تغییر می دهد.

 پیش بینی شده که در سال ۲۰۲۰ ، ۹۶۵ هزار نفر به علت کووید ۱۹ به ونتیلاتور نیاز پیدا کنند. با در نظر گرفتن این دو پیش‌ بینی با هم به این نتیجه می رسیم که تعداد بیمارانی که به این دستگاه نیاز پیدا خواهند کرد بسیار بیش تر خواهد بود.

 به علت بروز این پاندمی جدید، جمعیت بیمارانی که نیاز به تراکیوستومی  پیدا خواهند کرد بیش تر می‌شود. متعاقبا دیسفاژی هم افزایش می یابد.

 تحقیقات نشان داده ‌اند ۴۵ تا ۸۶ درصد از بیماران با تراکیستومی نفس می ‌کشند. به همین دلیل آسیب شناس گفتاری تمام مهارت خود را برای کار و مدیریت اختلال بلع به کار می ‌برد. چون این متخصصان نقشی محوری در ارزیابی اختلال بلع و نقشی مهم در مراقبت از بیمارانی دارند که لوله گذاری و تراکئوستومی روی آنها انجام شده است.

کرونا یا کووید ۱۹و بلع

با در نظر گرفتن این موضوع که کرونا یا کووید ۱۹ در سرتاسر دنیا به پاندمی ای فراگیر تبدیل شده، درک ماهیت این بیماری و تاثیر آن روی بلع بسیار مهم است.

کووید 19 بیماری است که توسط سارس – کوو- 2 ایجاد شده است. در حالی که ۸۱ درصد از آن هایی که کووید ۱۹ دارند به نوع خفیف و کم خطر آن مبتلا می ‌شوند.

۱۴ درصد از این بیماران نوع شدید و ۵ درصد وضعیتی بحرانی دارند. این افراد به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا خواهند کرد.

 با در نظر گرفتن تمام بیماران کووید ۱۹ ، ۱۳ تا ۱۷ درصد سندروم حاد تنفسی را تجربه می کنند. اما اکثراً به نوع خفیف بیماری مبتلا شده و در خانه درمان می ‌شوند.

۲۰ تا ۴۲ درصد از آن هایی که دچار سندروم حاد تنفسی شده اند بستری شده و ۶۷ تا ۸۵ درصد به icu فرستاده خواهند شد.

در میان تمام بیمارانی که نوع شدید را تجربه می کنند ۵ تا ۸ روز طول می‌کشد تا با تنگی نفس  مواجه شوند. برای آن هایی که سندروم حاد تنفسی دارند این زمان ۸ تا ۱۲ روز است.

وقتی شدت بیماری به سمت سندروم حاد تنفسی می رود، این سطح از بیماری نیازمند لوله گذاری و احتمالاً تراکیوستومی خواهد بود.

 لوله ‌گذاری

لوله ‌گذاری

پروسه لوله گذاری شامل عبور لوله از درون دهان یا بینی به سمت نای تا ورود به مسیرهای تنفسی تحتانی است.

این لوله از میان حنجره عبور کرده و و برای مدتی طولانی آن جا باقی خواهد ماند.

لوله گذاری به علت عدم تنفس انجام می شود. که همان ناتوانی ریه ها در انتقال اکسیژن دریافتی و انتقال آن به خون و پس دادن دی اکسید کربن با بازدم است.

عدم تنفس به عنوان داشتن  2pao کم تر از ۶۰ در اتاق هوا ( فشار اکسیژن در خون که نشان می دهد اکسیژن چطور از سمت ریه ها به خون منتقل می شود) یا 2pco کمتر از ۵۰ با  PH کم تر از ۷.۳۵ قطع تنفس در نظر گرفته می شود و علل مختلفی دارد.

در بیماران دارای ویروس کرونا نیاز به اکسیژن طی چند ساعت افزایش چشمگیری پیدا می کند. اگر به نظر می رسد بیمار برای تنفس تقلا می کند و وضعیت ذهنی اش رو به افول است لوله گذاری انجام می شود.

لوله گذاری قبلاً به عنوان روند  عادی در بیمارستان در نظر گرفته می ‌شد. با شروع بیماری کرونا این کار مداخله پزشکی بسیار مهمی به حساب می آید. و سبب نجات زندگی برخی بیماران خواهد شد.

اگر بیمار بین ۳ تا ۲۱ روز لوله گذاری را تحمل کند و باز هم به آن نیاز داشته باشد، روش تراکئوستومی هم به کار گرفته می‌ شود.

با وجود ویروس کرونا ، دوره لوله گذاری بیش تر از قبل طول می کشد . این ویروس بسیار مسری است. به همین دلیل هر دو پروسه لوله گذاری و تراکیوستومی فرایند هایی جهت تولید ایروسل ( AGP ) به شمار می روند. و طول مدت استفاده از لوله زیاد تر می شود.

 طبق گزارشات تا ۳۰ روز و حتی بیش تر ممکن است ادامه یابد.

 لوله گذاری قبل از تراکیوستومی باید انجام شود. چون حضور لوله در نای قبل از تراکیستومی سبب بروز تغییرات سنسوری در سیستم تنفسی فوقانی و سیستم ریوی می شود.

 با عبور لوله تنفسی از میان حنجره، تغییر سنسوری روی بافت های مخاطی تاثیر می گذارد. خوشبختانه قدرت سیستم تنفسی فوقانی بازیابی خواهد شد.

 این تغییرات و سایر مسائل دیگر تاثیری منفی  روی بلع می گذارند. یک تصمیم مهم برای بیمارانی که لوله گذاری یا تراکیوستومی انجام می دهند این است که آیا تغذیه از راه دهان را ادامه دهند یا خیر.

تراکیوستومی

تراکیوستومی

 مدیریت تراکیوستومی یا شکاف نای مکرراً مورد بحث قرار می گیرد. با وجود کووید ۱۹ بحث ‌های بیش تری هم به وجود آمده است.

تراکیوستومی پروسه ‌ای است که نیازمند جراحی است. طی آن، لوله تراکیوستومی در مسیر تنفسی برای کمک به تنفس کار گذاشته می شود.

 اغلب وقتی هوارسانی با ونتیلاتور نیاز شود، تراکیوستومی اجرا می ‌شود تا این حمایت تنفسی مفید تر واقع شود.

تحقیقات نشان می دهند که تراکیوستومی ممکن است با لوله گذاری به مدت ۲۰ روز یا بیش تر همراه باشد.

 کار گذاشتن لوله تراکیوستومی و دستگاه ونتیلاتور به همراه کاف، سبب قطع مسیر تنفسی فوقانی و تحتانی می شود.

عدم جریان هوا از درون مسیر تنفسی فوقانی اغلب منجر به تغییراتی چند گانه شده که روی گفتار و بلع تاثیر می گذارد.

 تغییراتی مثل کاهش فشار زبانی، کاهش حس حلق، دهان و حنجره، کاهش رفلکس دهانی حلقی، کاهش حس بویایی و چشایی، ناتوانی در صدا سازی، کاهش توانایی بلع آب دهان که نیازمند ساکشن بیش تر است، افزایش ریسک آسپیراسیون و آتروفی عضلانی.

 قطع ارتباط بین تنفس و بلع هم روی توانایی بلع در فرد تاثیر می ‌گذارد. وزن لوله تراکیوستومی و کاف های بادی در برخی تحقیقات نشان داده ‌اند که توانایی حرکتی مکانیزم هیولارنژل را کاهش می دهند.

 این تغییرات و اهمیت تاثیر آن ها روی بلع نشان میدهد که جمعیت بیماران کرونا باید با دقت ارزیابی شود. ارزیابی ‌های ابزاری دقیقی هم باید انجام شوند تا علائم و نشانه های اختلال بلع مورد بررسی قرار گیرند.

 مشکل اختلال بلع به علت وجود تراکیوستومی و لوله گذاری در بیماران بد حال بسیار زیاد است (۵۰ تا ۸۳ درصد).

تحقیقات نشان داده‌ اند که میزان عفونت های تنفسی در بیماران دارای لوله تنفسی بسیار زیاد است (حدود ۱۰۰ درصد).

 همان طور که ارزیابی بلع برای این بیماران صورت می ‌گیرد، سوال هایی هم درباره موثر بودن تراکیوستومی برای بیماران کووید ۱۹ به وجود می ‌آید.

 به علت لوله گذاری طولانی ‌مدت و تراکیوستومی، به احتمال بسیار زیاد اختلال بلع در این مبتلایان تبدیل به مشکل بزرگی شود.

تحقیقات نشان داده اند بازسازی دوباره مسیرهای تنفسی فوقانی توسط عملکرد های فیزیولوژیکی و بازیابی توانایی بلع و گفتار به وجود می ‌آید.

 هوا رسانی به مسیرهای تنفسی فوقانی از راه‌ های مختلفی حاصل می‌ شود.

بیشتر بخوانید: عفونت های مکرر تنفسی در بزرگسالان

 هوارسانی از مسیرهای تنفسی فوقانی

 وقتی لوله تراکیوستومی کار گذاشته می ‌شود، اولین جایگذاری با استفاده از لوله تراکیوستومی انجام می‌ شود. هدف اولیه کاف باد شده، سد کردن مسیر تنفسی برای ونتیلاتور مکانیکی است.

بنابراین جریان هوا دوباره به سمت داخل و خارج، از راه لوله تراکیوستومی هدایت می ‌شود. و از مسیرهای فوقانی تنفسی عبور نمی‌ کند. چون کاف باد شده است.

 کاف باد شده روی فیزیولوژی تاثیر می گذارد. همچنین ریسکی هم وجود دارد چرا که به دیواره خارجی نای فشار وارد شده و مری آسیب می ‌بیند.

  فشار روی نای که به علت باد شدن کاف است، روی حرکات حلق در طول بلع تاثیر منفی می گذارد. همچنین آسیب هایی روی دیواره ریه به وجود می ‌آید مثل تراکیومالاسی، زخم داخلی، تنگی مجرا.

همچنین کاف باد شده جریان هوای بازدمی را در سیستم تنفس فوقانی سد می کنید. این منجر به از دست رفتن توانایی گفتار، سرفه، صاف کردن مداوم گلو و بی حسی حنجره می شود.

 متاسفانه آسیب ‌شناس گفتاری به علت وجود تراکیوستومی و کاف باد شده قادر نیست ارزیابی درستی از بلع بیمار داشته باشد.

تاثیر کووید ۱۹ روی بلع

مواجه شدن با ویروس کرونا و بلع

بیمار چه لوله داشته باشد و بعد لوله برداشته شود( بدون تراکیوستومی)  و چه  شرایط اش به تراکیوستومی منتهی شود، آسیب شناس گفتار در موقعیتی خاص برای فراهم کردن مداخلات اولیه و توانبخشی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ قرار می‌ گیرد.

بعد از برداشتن لوله، آسیب شناس گفتاری باید بیمار را جهت دیسفاژی مربوط به کنار گذاشتن لوله ارزیابی کند.

طبق تحقیقاتی مستند، این نوع از دیسفاژی حدود ۳ تا ۶۲ درصد از بیمارانی که از لوله استفاده کرده ‌اند، مبتلا می‌ کند.

هر چه طول مدت لوله ‌گذاری بیش تر باشد، احتمال بروز این شکل از اختلال بلع هم افزایش می یابد. علایم اختلال بلع طبق تحقیقات برودسکی (۲۰۱۸) این ها هستند:

اشکال در حرف زدن ۷۶% ، بلع دردناک ۷۶% ، اختلال بعد ۴۹% ، تنگی نفس ۲۳ درصد. و صدای بلند در ریه و حنجره ۷ درصد.

همچنین برودسکی درباره آسیب شناسی های مرتبط با ارزیابی های بعد از کنار گذاشتن لوله تحقیقی انجام داده. طبق آن آماس بافت، گوشت اضافه روی زخم، فلج تارهای صوتی، ترشحات مخاطی و تنگی مجرا همگی از عوارضی بودند که بیماران تجربه کردند.

برای آن دسته از بیمارانی که نمی توانند به شکلی موفقیت ‌آمیز لوله برداری کنند و نیازمند تراکیوستومی اند، باید وضعیت کاف دوباره بررسی شود.

کاف در تراکیوستومی با ونتیلاتور مکانیکی باد می شود تا مسیر تنفسی جهت هوارسانی بهتر و موثرتر سد شود.

در بیماران کرونا یا کووید 19 ، ترکیبی از لوله گذاری طولانی‌ مدت و ملاحظات مربوط به تراکیوستومی وجود دارد.

در مواجهه با بیماران کرونا ، پیشنهاداتی جهت زیاد از حد باد کردن کاف شده است. که این هم ریسک هایی برای آناتومی بدن دارد.

ارزیابی دقیق از پارامترهای صدایی، عملکرد بلع، عملکرد عصب های جمجمه و قدرت سرفه باید صورت گیرد.

برای ارزیابی دقیق صدا و سرفه باید کاف خالی شده و سوپاپ گفتاری در نظر گرفته شود.

تحقیقات نشان داده اند استفاده از سوپاپ گفتاری سبب بازگشت حس چشایی و بویایی و صدا می شود. همچنین فشار حنجره ای و سرفه بهتر می شود.

یافته ها در مورد ایمنی و مزایای باد کردن و خالی کردن کاف در طول بلع ضد و نقیض است.

تحقیقات نشان داده ‌اند استفاده از سوپاپ گفتاری یک طرفه سبب بهتر شدن بلع با افزایش برون گردی حنجره ای می شود. سرفه و صاف کردن گلو دوباره باز گشته و مسیر های تنفسی محافظت می شوند.

همچنین عدم استفاده، منجر به آتروفی عضلانی و ضعیف شدن در طول زمان خواهد شد.

بیماران کووید ۱۹ به علت تاخیر در مداخلات به دلیل لوله گذاری طولانی‌ مدت و تراکیوستومی تاثیر می‌ گیرد.

این زمان طولانی نباید زیاد ادامه دار باشد. چون ممکن است مشکلات مهمی در گفتار و توانایی بلع به وجود بیاید.

وقتی بیمار از تراکیوستومی و ونتیلاتور استفاده می کند، آناتومی و فیزیولوژی بلع و مکانیزم های صداسازی به طرز چشمگیری تغییر می یابند.

ارزیابی اولیه استفاده از سوپاپ بدون چکه و یک طرفه – بسته، برای استفاده با ونتیلاتور یا با هواکش دایمی منجر به مداخله ای زودهنگام و به موقع می شود.

این مداخله زودهنگام و استفاده از PMV ( سوپاپ فشاری نظارتی ) نشان داده مزایایی جهت بازیابی فیزیولوژی مسیرهای فوقانی تنفس وجود دارد.

بازسازی و ترمیم مسیر هوایی، سبب ارزیابی گستردگی این مسیرها، عملکرد حنجره، مدیریت ترشحات و مهارت های ارتباطی می شود.

بیماران کرونا با چالش هایی روبرو می شوند که غیر طبیعی بوده و برای تنفس می جنگند. همچنین بیمارانی که به ونتیلاتور متصل هستند، اغلب فشار های فیزیولوژیکی مرتبط با ناتوانی شان در ارتباط با خانواده و پرستاران تجربه می کنند.

استفاده به موقع از PMV فرصت بازیابی توانایی گفتاری بلع و شرکت در درمان مستقیم را افزایش می دهید. همچنین اضطراب و مدت زمان استفاده از دستگاه کاهش می یابد.

بازیابی قدرت ارتباط، مزیت روانی مثبتی دارد و استرس، اضطراب، ترس و سایر تاثیرات منفی کاهش می یابد. در نتیجه بیمار هر چه زودتر به سمت تغذیه از راه دهان می رود.

مواجه شدن با کرونا شامل مواجه شدن با سرویس های چند گانه به این بیماران برای بهبود آن ها می ‌شود.

این بیماران لوله گذاری طولانی‌مدت، تراکیوستومی با کاف های باد کرده و جدا شدن از خانواده را تجربه می کنند.

این سه مورد سبب بروز مشکلاتی در بلند مدت هم در بلع و هم از نظر روانی می‌ شوند. با دریافت مداخلات پزشکی برای بازیابی بلع، قدرت ارتباط و سلامت کلی روانی هم بهبود پیدا خواهد کرد.

 با درنظر گرفتن تاثیر ویروس کرنا یا کووید 19 ، لوله گذاری و تراکیوستومی در بلع ارزیابی ‌های ابزاری ممکن است جزیی کلیدی برای بازگرداندن توانایی ‌های دوباره بیمار و قدرت غذا خوردن او باشند.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

1 دیدگاه ثبت شده برای "تاثیر ویروس کرونا روی بلع"
  1. کاربر ناشناس

    عمه ی من قبل از مرگ یک هفته غذا نخورداون بیماری دیابت داشت احتمالا به کرونا مبتلا شدل واختلال دربلع پیدا کرده بود و غذا نتونسته بخوره ، براهمین فکر می کردند خودش نمیخواد غذابخوره.دوماه بعد .
    من کرونا از خانواده ی خواهرم گرفتم و بعد به پدر ومادرم انتقال دادم ،شنبه بود تا تست بگیرند ونتیجه اعلام بشه، درچهارشنبه، اول پدرم ضعیفتربود گرفت ، (به دختر خواهرم بیمارستان کار میکرد گفتم دفترچهی درمانیشان را ببر دکتر بیمارستان براشون دارو بنویسه ، او پاسخ هم نداد خواهرم از داروخانه دوتا سرم با کلی منت گرفت وداد برادرم اونهارا تزریق کنه ،) پارکینسون داشت، لرزش بدنش هنگام بیماری بیشتر میشد و نمیتونست دستشویی بره ، انگار فلج میشد ومقاومت می کردبه دستشویی ببریم ، با توجه به بدن درد خودم ، فکر می کنم، وضع پدرم به خاطر بیماری تشدید شده بود انگار اختلال حواس پیدا کرده بود. به زحمت میخورد ومی اشامید غذا به شکل مایع با نی و با زحمت زیاد .(سرم را به پدرم زد فردا پنج شنبه)تاحدی بحران اولیه کرونا را رد کرد.تا تست کرونا بگیرند ونتیجه را بدونم (برادرم سرم مادرم را تعلل کرد ونزد خواهرم با تلفن اصرار داشت بزنیمولی بادرم حرف گوش نکرد)مادرم بیمارشد پنج شنبه ، شب دندان کروچه داشت ودندان مصنوعی از جاش دردهان جابجا میشد نفهمیدم دربیارم، متوجه بدیحالش نشدم ، صبح جمعه اختلال بلع پیدا کرده بود ودهانش را محکم بسته بود. نمی زاشت دندان مصنوعی را دربیارم، مواد از اطراف دهاتش بیرون میریخت اون موقع بیماری حرف هم نمی زد.به برادرم گفتم سرمو بزنه گفت دیگه کار از کارگذشته ، شنبه گفتم دکتر بیار گفت بی فایده هست، التماسهام بجایی نرسید، مادرم با این وضع تا عصر دوشنبه ، بودحالش خراب بود بدنش کلا ابش را ازدست داده بود پوست پاهاش سفید شده می ریخت حالت هوشیاریی انچنانی نداشت برادرم اومد نشست بالا سرش، دعا می خوندکهمتوجه صدای تق تق سینه اش شد، پاشد گفت سرمو می زنم ، گفتم درحال مرگه اسفنجرش بازشده ، فایده ای نداره، هرچی هم بدنش داشت تموم شده، گوشتهاش اب شده،سرمو زد،فردا سرم تموم شددست وپا می زد انگار جان می داد دهنش هم خونی شده بودو هوشیار نبود،گفتم دکتر بیار دکتر دیراومداینم دست وپا میزدجانش درمیومد، میترسیدم دکتر بهخاطر ترس از کرونا نیاد، دکتر اومد هر دورا معاینه کردگفت ایوای ایناهم که همکاری نمی کنند، در دلم گفتم نمی دونی حق دارندفکر کردن برایمان مهم نیستن گزاشتیم از درد بیماری بمیرند، بیچاره ها نمی دونن کرونا باعث شده ادم حرف دلش را نتونه به کسی حتی دکتر وپرستاربگه واز کسی کمک بخواهد (من به خاطر ترس از بیمارشدن والدینم ازخانم دکتر جوان درمانگاه محل کمک خواستم او از اتاقش بیرونم کرد وگفت کروناست برو چهارشنبه تست بده) یک هفته زودتر باید دکتر میاوردم ، چشم به بیمارستان و دختر خواهرم نمی دوختم، تا اخر هفته بشه اوردن دکتر ناممکن،
    چهار روز مادرم زیر سرم بود شنبه بعد شد برادرم رفت دکتر دوا وغذا بنویسه چه شکلی بدم، رفت سوند داده بود ولی سوند در مری مادرم جلو نرفت ، یه وسیله برای غذا دادبود که بزاریم به زورمایعات بریزیم ، بلندش کردیم یه مقدار اب ولرم ریختیم و مقداری اب هویچ، این مواددمادرم را دچار سرفه کرد ،اوایل سرفه ی خشک داشت، ولی الان مایعات باعث شد سرفه کنه مقداری شربت ودارو هم دادیم ، احساس می کردم این مواد بجای مری به نایش میره، اینجوری سرفه می کنه، در هرحال زیر سرش را بلند کردیم تا سرفه اش ارام بشه ، ولی مواد به حالت کف ازدهنش بیرون می ریخت و حالت سینه اش به حال جان دادن درامده بود، برادرم تنفس مصنوعی وصل کرد ، بقیه داروهارا با سرم دادیم تا فردا بره از دکتر بپرسه، به خاطر اون حالش از برادرم خواستم پیش ما بمونه، صبت برای نماز بلند شدم دیدم بدن مادرم خیلی سرد شده ،ولی جان داره ، لحاف را کشیدم روش، برادرم را بیدار کردم گفت شاید به خاطر ضعف بدنش اینطوری شده چون ، ۸ روزه غذا نخورده، رفتم نون بگیرم بهش گفتم کنارش باشه جایی نره، تابیام رفته بوده سوند بگیره تا غذا بدیم، برگشتم دیدم، مقاومت مادرم برای بستن دهانش از بین رفته و شلنگ تنفس از دهانش در اومده ، دندان مصنوعی را با عجله در اوردم ، تا دهنش را زخمی نکنه، برادرم اومد گفت داره می میمیره ، مادرم خیلی ارام جان دادوتموم کرد. این کرونا مظلومیت بیماران سالمند را افزایش داده ،فکر می کنم ناامیدی والدینم باعث مرگشان شد.
    پدرم وقتی دید حال مادرم خرابه چیزی نمیخورد ، اونم چند روز نخوردو حالت هوشیاریش بدتر شد به زور اب می دادم، وقتی برادرم شب پیش ما ماند اونم ، به حالت شبیه مرگ درمیاد صبح اب نخواست، ولی من دارو دادم کمی خورد، دراثر داروها خوابش برده بود متوجه مرگ مادرم در ساعت ده نشدوقتی اومدن مادرم را ببرند بیدارشد، مادرم را بردیم برگشتم چیزی بهش دادم بالا اورد، جاش و به طرف قبله برگردوندم تا جای خالی مادرم اذیتش نکند ، دو سه نفر اومدن، حرف میزدم باهاشون، دیدم پدرم ارام شده، اونا رفتن رفتم بالا سرش صحبت کرده وبلندش کردم، حالت حیرانی داشت به حالت اخر مادرم شده برادرم را صدا کردم ، گفت اینم می میره، پدرم حتی از مادرم نیز راحت جان داد اوفشارش برعکس مادرم پایین بود. عصر نزدیک اذان مغرب اونم از پیش مارفت.