دلایلی که نباید از آندوسکوپی ترسید و خطری ندارد

آندوسکوپی

ترس از آزمایش آندوسکوپی یا کلونوسکوپی به دلیل همرا بودن با بیهوش کاملا امری طبیعی است که کسب اطلاعات صحیح و مشاوره قبل از انجام این تست‌ها می تواند موجب کاسته شدن از اضطراب آن شود.

برای تشخیص مشکلات در اندام های گوارشی بیشتر چه آزمایش هایی انجام می شود؟ پزشک باید قبل از برنامه ریزی برای انجام هر گونه آزمایش یا تست از علائم فعلی و سابقه پزشکی بیمار مطلع شود. بر این اساس بیمار یک برنامه شخصی سازی شده برای آزمایش هایی که با ابزارها انجام می شوند و تست های آزمایشگاهی دریافت می کند.

آزمایشات ابزاری اصلی که برای تشخیص اختلالات روده انجام می شوند، عبارتند از سونوگرافی لگنی، آندوسکوپی ناحیه فوقانی سیستم گوارش و آندوسکوپی روده بزرگ (کولونوسکوپی).

آندوسکوپی بهترین آزمایش برای بررسی بیماری های مربوط به مری، معده و قسمت ابتدایی روده کوچک است. برای انجام و تشخیص این بیماری ها توسط آندوسکوپی می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

آندوسکوپی روده بزرگ یا کلونوسکوپی چیست؟

در معاینه ناحیه بالایی سیستم گوارش از یک آندوسکوپ مخصوص مری، معده و قسمت ابتدایی روده کوچک (اثنا عشر) استفاده می شود.

در حالی که کلونوسکوپی روشی است که در آن معاینه گر را قادر می سازد، ناحیه داخل کولون (روده بزرگ) را با یک آندوسکوپ (یک لوله انعطاف پذیر مخصوص) بررسی کند.

چرا کولونوسکوپی انجام می شود؟

معاینات آندوسکوپی از ناحیه بالای سیستم گوارش زمانی باید انجام شود که درد یا نوعی ناراحتی در قسمت بالای معده وجود داشته باشد.

برای مثال؛ زمانی که درمان های قبلی موثر نبوده باشند یا هر گونه علائم خطرناکی مشاهده شود، مانند علائم بی سابقه در افراد بین ۵۰ تا ۵۵ سال یا بیشتر، در صورت ابتلای هر یک از نزدیکان به سرطان مری و معده، کاهش وزن، خونریزی، مشکل بلع یا بلع دردناک، کم خونی فقر آهن بدون دلیل مشخص، استفراغ مداوم، وجود توده قابل لمس در معده یا بزرگ شدن غدد لنفاوی و یرقان.

این نوع معاینه همچنین زمانی پیشنهاد می‌شود که بیمار دچار بیماری طولانی مدت یا بازگشت کننده رفلاکس اسید معده به مری، استفراغ کردن بدون دلیل مشخص یا کمبود آهن باشد یا با دیگر آزمایشات رادیولوژی وجود بافت های غیر عادی تشخیص داده شده باشد.

این آزمایشات و معاینات به عنوان بخشی از روند درمان نیز انجام می شوند.

کولونوسکوپی گاهی به عنوان بخشی از برنامه نظارت و غربالگری (برنامه‌ای برای تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ)، به عنوان آزمایشات بعدی برای بیماران مبتلا به بیماری های التهابی روده، برای برداشتن پولیپ ها و سرطان روده یا برای بررسی میزان پیشرفت بیماری های التهابی روده انجام می شود.

انجام این آزمایش، همچنین برای بیماران مبتلا به خونریزی فعال یا مزمن (نامشخص بودن دلیل کم خونی فقر آهن)، ناراحتی‌های مزمن در ناحیه لگن، بدون دلیل مشخص (برای مثال اسهال مداوم)، تغییرات ناگهانی در مدفوع (یبوست همراه با دیگر علائم خطرناک مانند کاهش وزن، وجود خون در مدفوع و کم خونی) یا تشخیص بافت های غیر عادی در آزمایشات رادیولوژی دیگر مفید است.

کولونوسکوپی و آندوسکوپی ناحیه فوقانی سیستم گوارش می توانند به عنوان بخشی از درمان انجام شوند.

معاینات با آندوسکوپی

روند انجام این معاینات چگونه است و چگونه باید برای آنها آماده شد؟

قبل از انجام هر معاینه ای به بیمار اطلاعاتی درباره روند انجام کار، ناراحتی هایی که ممکن است تجربه کند و کارهایی که می‌تواند برای کاهش این ناراحتی ها انجام دهد، داده خواهد شد.

اعتماد بیمار به پزشک و روش انجام معاینه توسط یک فرد متخصص واجد شرایط برای موفقیت آزمایش بسیار مهم است.

این معاینات بسیار خاص هستند و باید توسط یک پزشک با تجربه انجام شوند. هر چقدر معاینه درست تر انجام شود، بررسی بافت های بیمارگونه بهتر صورت می گیرد.

وقتی بیمار برای انجام این آزمایشات آماده شد، تمام اطلاعات لازم درباره عوارض جانبی احتمالی را دریافت کرده و یک فرم رضایت نامه را امضا می کند. در صورت عدم قبول بیمار این آزمایش انجام نخواهد شد.

نباید حداقل ۶ ساعت قبل از انجام این آزمایش چیزی خورده شود. در افرادی که مشکل تاخیر در تخلیه روده دارند این زمان باید طولانی تر باشد.

بیمار می‌تواند داروهایش را (برای مثال برای کاهش فشار خون) در صبح با کمی آب بخورد. اگر بیمار دیابت داشته باشد، آزمایش باید در صبح انجام شود. در غیر این صورت زمان مصرف داروها باید تغییر داده شود.

در صورت مصرف داروهای موثر بر لخته شدن خون (مانند آسپرین و کلوپیدوگرل) لازم است خطرات ترومبوز بررسی شود. توصیه می‌شود که مصرف این داروها حداقل ۵ روز قبل از انجام کولونوسکوپی متوقف شود.

آماده سازی روده برای انجام کولونوسکوپی اهمیت زیادی دارد. معمولاً آماده سازی یک روز قبل از انجام فرآیند شروع می شود.

بیمار باید مایعات مخصوصی را برای پاکسازی روده بزرگ بنوشد. اگر زمان انجام کولونوسکوپی بعد از ظهر است توصیه می شود که نیمی از آن مایع در شب و نیمی دیگر در اوایل صبح (روز آزمایش) نوشیده شود.

کولونوسکوپی و آندوسکوپی

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی در تهران

بسیاری از بیماران از آندوسکوپی به‌خاطر ناراحتی‌های ناشی از آن می‌ترسند. برای برطرف کردن این ناراحتی ها راهی وجود دارد؟

اگرچه معاینات آندوسکوپی شاید ناخوشایند به نظر برسند اما برای تشخیص بیماری ها در مراحل اولیه و درمان موفق ضروری هستند. از طرف دیگر امروزه می‌توان ناراحتی هایی که بیمار حین آندوسکوپی تجربه می‌کند را با کمک داروها کاهش داد.

پس زدن جسم خارجی یک واکنش طبیعی در بدن انسان است. درجه این حساسیت و آستانه درد در بین افراد مختلف تفاوت دارد.

در هر صورت قبل از انجام آندوسکوپی ناحیه فوقانی سیستم گوارش یک بی حسی موضعی (لیدوکائین) در دهان بیمار اسپری می شود. بعضی بیماران بی دلیل از این آزمایش ها می ترسند؛ اما در طول آزمایش خیلی راحت آن را تحمل می کنند.

در حالی که برخی دیگر هیچ ترسی ندارند، به خوبی دستورالعمل ها را دنبال می کنند، اما حین انجام آزمایش آن قدر شدید بالا می آورند که ادامه دادن آزمایش سخت می شود.

این بیماران داروی بیهوشی کوتاه مدت داخل وریدی دریافت می کنند. این بیهوشی عمومی تنها چند دقیقه طول میکشد.

پزشکان از دستگاه های مخصوصی استفاده می کنند که تاثیرات شان کوتاه مدت است و باعث هیچ‌ واکنش نامطلوبی نمی شوند.

آستانه درد هنگام انجام کولونوسکوپی بستگی به آناتومی روده بیمار دارد. روده ها ممکن است خم شده یا پیچ بخورند و در نتیجه دسترسی به آنها سخت شود.

وجود گره هایی که پس از جراحی های لگنی شکل می گیرند نیز حرکت آندوسکوپ در روده ها را سخت می کند.

بیشتر بخوانید : سوالات رایج در مورد آندوسکوپی

چه ناهنجاری هایی را می توان با آزمایشات آندوسکوپی تشخیص داد؟

آزمایش آندوسکوپی ناحیه فوقانی سیستم گوارش در تشخیص بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم یا برای اطمینان از عدم وجود بیماری کاربرد دارد.

فرسودگی مری، فرسودگی معده، فرسودگی اثنا عشر، زخم ها و تغییرات التهابی ناشی از عوامل مختلف در غشای مخاطی معده از جمله بیماری های غیر بدخیم هستند.

معاینات آندوسکوپی در تشخیص بیماری‌های بدخیم یعنی سرطانی نیز کاربرد دارند.

معمولاً از کولونوسکوپی برای تشخیص پولیپ ها استفاده می شود. در موارد نادرتر از آن برای دیورتیکول، سرطان روده بزرگ و بیماری های التهابی روده استفاده می کنند.

به غیر از معاینه بصری گاهی پزشکان نمونه ای را برای ارسال به پاتولوژیست برای آزمایش به عنوان بیوپسی بر می دارند.

درمان آندوسکوپی

چه درمان هایی را میتوان با آندوسکوپی انجام داد؟

این آزمایشات را می‌توان حین انجام درمانهای مختلف به کار برد. این موضوع بستگی زیادی به مهارت پزشک متخصص و امکانات تجهیزات دارد.

رایج ترین درمان هایی که با آندوسکوپی انجام می شود، برداشتن پولیپ ها در روده بزرگ، برداشتن پولیپ های معده، خارج کردن بافت های پیش سرطانی و سرطان معده در مراحل اولیه، عریض تر کردن مجراهای تنگ شده، جایگذاری استنت، کنترل خونریزی و خارج کردن اجسام خارجی از مری هستند.

آیا معاینات اندوسکوپی ایمن هستند؟

بله این آزمایشات ایمن هستند، خصوصاً وقتی به عنوان بخشی از برنامه پیشگیری انجام شوند. خطر بروز عوارض جانبی بسیار کم است.

احتمال بروز عوارض جانبی حین آندوسکوپی ناحیه فوقانی سیستم گوارش یک دهم درصد و حین کولونوسکوپی سه دهم درصد است.

 در صورت استفاده از آندوسکوپی برای درمان این احتمال بیشتر بوده و به نوع روش درمانی بستگی خواهد داشت.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "دلایلی که نباید از آندوسکوپی ترسید و خطری ندارد"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍