یبوست : 19 حقیقت درست و باورهای غلط

یبوست

1- برای اینکه یبوست نداشته باشید، باید هر روز دفع مدفوع داشته باشید

باور غلط. بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. برخی سه بار در روز دفع دارند؛ برخی دیگر سه بار در هفته. یک بار در روز اجابت مزاج معمول و طبیعی است. اما اگر گاهی چند روز هم دفع مدفوع نداشته اید و حال عمومی شما خوب است، مشکلی وجود ندارد. به طور کلی اگر کمتر از سه بار در هفته دفع دارید، به یبوست مبتلا هستید. و اگر کمتر از یک بار در هفته دفع دارید، یبوست شما شدید است.

عدم دفع و سم در بدن

2- یبوست باعث ایجاد سم در بدن می شود

باور غلط. برخی افراد بر این باورند که یبوست باعث می شود بدن مواد سمی در مدفوع را جذب کرده و باعث بیماری هایی نظیر آرتروز، آسم و سرطان روده بزرگ گردد.

هیچ مشاهده علمی نشان نداده که مدفوع در بدن سم تولید می کند و یا پاکسازی روده ها، ملین ها یا تنقیه می تواند از سرطان یا سایر بیماری ها پیشگیری نماید. و نکته دیگر اینکه یبوست خودش به تنهایی یک بیماری نیست.

 برای رفع یبوست به فیبر بیشتر احتیاج دارید

3- برای رفع یبوست به فیبر بیشتر احتیاج دارید

باور غلط. واقعیت این است که اکثر مردم در خوردن فیبر کوتاهی می کنند، بنابراین خوردن سبزیجات، میوه، غلات کامل و سایر غذاهای گیاهی بیشتر ایده خوبی است – و همچنین نوشیدن آب بیشتر.

با افزایش تدریجی مواد حاوی فیبر، بدن شما به آن عادت می کند. اگر بعد از همه این تغییرات غذایی باز هم به یبوست مبتلا هستید، ممکن است یک بیماری پزشکی یا عوارض جانبی یک دارو دلیل آن باشد.

 آدامس قورت داده شده در روده می چسبد

4- آدامس قورت داده شده ممکن است در روده بچسبد

حقیقت. اما فقط در موارد نادر و بیشتر در کودکان خردسال که اطلاع ندارند چنین اتفاقی می افتد. گاهی اوقات قورت دادن مقدار زیادی آدامس یا تکه های زیادی از آن در مدت کم می تواند توده ای بزرگ تشکیل دهد.

 به ویژه اگر با سایر خوردنی های غیرقابل هضم مثل دانه ها بلعیده شود موجب انسداد در روده بزرگ می شود. این انسداد ممکن است باعث یبوست گردد. اما در بیشتر افراد، آدامس از میان دستگاه گوارش عبور کرده و مانند سایر غذاها از بدن خارج می شود.

مسافرت و مشکل دفع

5- مسافرت می تواند برای دفع شما مشکل ساز شود

حقیقت. تغییرات در مسافرت عادات روزمره و رژیم غذایی را هم تغییر دهد. وقتی از خانه دورید، زیاد آب بنوشید – اگر به آب سالم لوله کشی دسترسی ندارید از بطری آب استفاده نمایید. همچنان فعالیت بدنی خود را حفظ کنید.

وقتی منتظر پرواز هستید راه بروید و در یک سفر جاده ای با کشش پاها فعال بمانید. مصرف الکل را محدود کرده و سبزیجات و میوه بخورید – اگر از منطقه ای بازدید می کنید که نباید سالاد یا مواد خام مصرف کنید، آنها را بپزید.  

خلق و خوی شما در ابتلا به یبوست تاثیر دارد

6- خلق و خوی شما در ابتلا به یبوست تاثیر دارد

حقیقت. افسردگی می تواند باعث افزایش یبوست شده یا آن را بدتر کند. کاهش استرس از طریق مدیتیشن، یوگا، بیوفیدبک و تکنیک های آرام سازی به کاهش آن کمک می کند. طب فشاری یا ماساژ شیاتسو نیز موثر است.

با ماساژ شکم عضلاتی که نگهدارنده روده ها هستند شل شده و این می تواند به دفع منظم تر روده ها کمک نماید.

آسیب بدن با نگه داشتن مدفوع

7- نگه داشتن مدفوع آسیبی به بدن نمی زند

باور غلط. در محل کار سرتان شلوغ است و نمی توانید به دستشویی بروید؟ نادیده گرفتن این احساس ضروری ممکن است باعث شود از نظر جسمی احساس ناراحتی کنید و یا یبوست شما بدتر شود.

برخی از مردم زمانی که احساس دفع بعد از صبحانه یا وعده های غذایی دیگر بیشتر شده و سیگنال های نیاز بدن به تخلیه بیشتر است برای آن وقت می گذارند. اما مهم نیست طبیعت چه زمانی شما را صدا می کند، به آن جواب دهید.

مصرف داروها ممکن است عامل یبوست باشند

8- مصرف داروها ممکن است عامل یبوست باشند

حقیقت. برخی داروها که برای تسکین درد، درمان افسردگی، فشار خون بالا و پارکینسون توصیه می شوند با ابتلا به یبوست ارتباط دارند. به پزشک خود بگویید که در حال درمان هستید.

امکان دارد بتوانید از داروی جایگزین استفاده نمایید. مکمل های کلسیم و آهن، به ویژه اگر چیز دیگری همراهشان مصرف کنید، بر میزان دفع مدفوع اثر گذاشته و می توانند مشکل ساز شوند.

یبوست و مصرف فیبر

9- همه فیبرها یکسان هستند

باور غلط. دو نوع فیبر وجود دارد. یک فیبر نامحلول که به مدفوع حجم داده و به عبور سریع تر مدفوع از روده کمک می کند. منبع مناسب این فیبر نان ها، پاستا و غلات صبحانه ای هستند که از غلات کامل درست شده اند.

فیبر محلول که در آب حل می شود. شامل انواع لوبیا، نخود و برخی غذاهای گیاهی هستند.

بیشتر بخوانید : علائم یبوست و راه های درمان آن

یبوست و مصرف آلو

10- آلوها تاثیر قوی درمانی دارند

حقیقت. این میوه های خشک شده کوچک هستند اما با لقب ” درمانگر خانگی یبوست” اعتبار بزرگی کسب کرده اند. آلوها (همان آلو خشک) غنی از فیبر نامحلول و نیز سوربیتول ملین طبیعی هستند.

کودکانی که این میوه را دوست ندارند می توانند از بستنی یخی که با آب آلو درست شده استفاده کنند یا آب آلو را که با آب میوه دیگری مخلوط شده جرعه جرعه به آرامی بنوشند تا مزه اش پنهان شود.

یبوست و مصرف آب

11- نوشیدن آب بیشتر کمک کننده است

حقیقت. نوشیدن آب کافی مدفوع را نرم و یبوست را برطرف می کند. می توانید این آب را از نوشیدنی ها یا غذاهای حاوی آب فراوان مثل میوه ها و سبزیجات دریافت کنید. مصرف کافئین و الکل را محدود کرده یا از آن اجتناب کنید.

12- فعالیت بدنی باعث دفع آسان می شود

حقیقت. استراحت بیش از حد باعث یبوست بیشتر می شود. بعد از صرف یک وعده غذایی حجیم، حداقل یک ساعت صبر کرده و بعد ورزش کنید تا بدن شما زمان لازم برای هضم غذا را داشته باشد.

یک پیاده روی 10 تا 15 دقیقه ای چندین بار در روز مفید است. انجام تمرینات بیشتر هم برای یبوست و هم سلامت کل بدن موثر خواهد بود.

یبوست و مصرف قهوه

13- قهوه یک راه حل خوب برای یبوست است

باور غلط. واقعیت این است که کافئین می تواند باعث تحریک ماهیچه های دستگاه گوارش شما شده و آن را منقبض کرده باعث حرکت روده و دفع مدفوع شود. اما از آنجا که کافئین مخصوصا مصرف بیش از حد آن باعث کم آبی بدن می شود، برای رفع یبوست توصیه نمی شود و اگر یبوست دارید از آن دوری کرده یا قهوه بدون کافئین مصرف کنید.

اکسازی روده و رفع یبوست

14- پاکسازی روده به رفع یبوست کمک می کند

باور غلط. تنقیه و آبیاری روده بزرگ (کولون های بالا) مواد زائد را از بدن خارج می کند. اما روش موثری برای پیشگیری یا درمان یبوست نیست. تنقیه می تواند باعث شود افراد مسن به طور منظم دچار یبوست شوند.

آبیاری روده بزرگ هم که معمولا توسط تراپیست یا متخصصین بهداشت انجام می شود می تواند به روده بزرگ آسیب رسانده و مشکلات دیگری ایجاد کند. برای این راهکارها اول با پزشک خود تماس بگیرید.

یبوست و ملین ها

15- ملین ها فورا اثر می کنند

باور غلط. زمان اثرگذاری به نوع ملین بستگی دارد. یک شیاف یا تنقیه می تواند در یک ساعت اثر کند. اما تاثیرگذاری یک ملین حجم ساز می تواند چندین روز طول بکشد؛ یک ملین محرک طی چند ساعت نتیجه می دهد.

از این روش ها برای طولانی مدت استفاده نکنید، آنها می توانند مشکلات گوارشی دیگری به وجود آورند. اگر به ملین نیاز داشتید با مشورت پزشک برای بیش از دو هفته از ملین ها استفاده کنید.

نرم کننده ها و یبوست

16- نرم کننده های مدفوع هم ملین هستند

حقیقت. آنها اجازه می دهند مدفوع آب بیشتری را از روده جذب کند و با این کار از یبوست جلوگیری می کنند. مدفوع نرم تر راحت تر عبور می کند. مانند سایر ملین ها شما باید آنها را فقط مدت کوتاهی مصرف کنید مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد.

روغن کرچک و یبوست

17- روغن کرچک درمان همه مشکلات است

باور غلط. این ملین قدرتمند یک داروی قدیمی و باستانی است. اما برای مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

مانند سایر ملین ها نباید آن را برای مدت طولانی استفاده کنید زیرا این کار باعث می شود بدن شما سخت تر مواد مغذی و برخی داروها را جذب کند. اگر اینکار را مکرر انجام دهید، عضلات، اعصاب و بافت روده شما آسیب دیده که می تواند مجددا باعث یبوست شود.

بیشتر بخوانید : آیا خوراکی ها یا غذا می تواند عامل مدفوع خونی باشد؟

یبوست و سن

18- با افزایش سن به طور طبیعی یبوست اتفاق می افتد

باور غلط. افراد مسن بیشتر در معرض ابتلا به یبوست هستند. اما این یک روند طبیعی و بخشی از دوران کهنسالی نیست و ممکن است در اطراف جوان تر نیز اتفاق بیفتد.

این عارضه بسیار شایع بوده و معمولا زمان زیادی طول نمی کشد و در بیشتر موارد جدی نیست. اما اگر با خوردن فیبر بیشتر، نوشیدن آب بیشتر و تمرین بدنی بیشتر یبوست شما برطرف نشد، با پزشک مشورت نمایید.

19- وجود خون در مدفوع طبیعی است

باور غلط. دیدن خون در مدفوع همیشه مساله جدی نیست. اما اگر این اتفاق افتاد فورا با پزشک تماس بگیرید. خون روشن معمولا از هموروئید و یا پارگی ها در پوشش داخلی مقعد است که شقاق یا فیشر نامیده می شود.

یبوست و زور زدن در هنگام دفع هم می تواند باعث خون در مدفوع شود. خون یا لخته های قرمز تیره یا سیاه اغلب به معنای خونریزی از جاهای بالاتر در سیستم گوارش است. با دیدن این علائم فورا با پزشک تماس بگیرید.

برای تشخیص و درمان مشکلات گوارشی و اختلالات بلع در تهران به کلینیک دکتر خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "یبوست : 19 حقیقت درست و باورهای غلط"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍