10 درمان خانگی برای سوزش معده (سر دل) : خلاصی از رفلاکس اسید

درمان خانگی سوزش معده و سردل

اگر دچار سوزش معده یا سردل شده باشید حتما به دنبال روشی برای درمان خانگی این عارضه هستید. در این مقاله قصد داریم شما را انواع روش های درمان خانگی سوزش معده و خلاصی از رفلاکس اسید معده آشنا کنیم.

سوزش معده یا سر دل، ربطی به قلب ندارد. این احساس سوزش در قفسه سینه زمانی رخ می دهد که اسید معده به مری یا لوله 10 اینچی که دهان را به معده متصل می کند بازمی گردد.

سوزش معده گاهی فقط چند دقیقه یا چند ساعت طول می کشد، اما در هر صورت ناراحت کننده است. بنابراین تعجبی ندارد که به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر این مشکل باشید.

اسید معده در تجزیه غذاهایی که می خورید نقش داشته و بر روی معده تأثیری ندارد. از طرف دیگر، مری توسط این اسید تحریک می شود.

بیشتر بخوانید : درمان سوزش معده یا سوزش سردل

سوزش معده نشانه چیست

برای نگه داشتن اسید معده و هضم غذا در معده و خارج از مری، یک حلقه عضلانی دایره شکل به نام اسفنکتر تحتانی در انتهای مری قرار دارد و همانند یک دریچه عمل می کند.

وقتی این دریچه شل شود، غذایی که خورده اید به معده حرکت می کند. این دریچه پس از منقبض شدن از برگشت غذا و اسید به مری جلوگیری خواهد کرد.

اگر این دریچه به طور غیر طبیعی شل شود، اسید معده به مری باز می گرددو رفلاکس اسید معده اتفاق می افتد. سوزش معده شناخته شده ترین و بارزترین علامت آن است.

علائم سوزش معده

علائم بیماری شما به شدت بیماری بستگی دارد، اما رایج ترین علائم آنرا در زیر مطرح کرده ایم:

 • احساس سوزش در قفسه سینه و پشت سینه
 • درد سوزشی که به گلو گسترش می یابد
 • طعم تلخ یا ترش در دهان
علت سوزش معده و درمان خانگی سوزش سر دل

علت سوزش معده و درمان خانگی

رفلاکس اسید و سوزش معده گاهی به دلیل یک بیماری زمینه ای یا حتی داروهایی که مصرف می کنید ایجاد می شود. اما بیشتر اوقات عواملی مانند رژیم غذایی و سبک زندگی در بروز این مشکل نقش داشته و باعث می شوند گاه به گاه سوزش معده را تجربه کنید.

محرک های رایج سوزش معده عبارتند از:

 • پرخوری یا خیلی سریع غذا خوردن
 • دراز کشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا
 • مصرف برخی غذاها از جمله کافئین، نوشابه های گازدار، الکل، نعناع، ​​مرکبات، محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی، شکلات و غذاهای چرب یا تند، چیپس، پفک و سوسیس و کالباس
 • اضافه وزن
 • دود سیگار و قلیان
 • استرس و اضطراب

بیشتر بخوانید : علائم اورژانسی رفلاکس اسید معده

10 درمان خانگی برای سوزش معده

اگر می‌ خواهید از رفلاکس اسید جلوگیری کنید یا سریعا از سوزش معده خلاص شوید، در ادامه 10 درمان خانگی برای کاهش و حتی پیشگیری از علائم سوزش معده آورده شده است:

1. یک موز رسیده بخورید

محتوای بالای پتاسیم موز، این میوه را به یک ماده غذایی نسبتا قلیایی تبدیل می کند. طبق گزارش آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، این بدان معناست که موز به مقابله با اسید معده که مری را تحریک می کند، کمک خواهد کرد.

با این حال، موز نارس کمتر قلیایی و نشاسته ای سنگین بوده و در برخی افراد رفلاکس اسید را تحریک می کند. پس حتما موزهای رسیده را انتخاب کنید. خربزه، گل کلم، رازیانه و آجیل سایر غذاهای قلیایی هستند که به رفع سوزش معده کمک می کنند.

مواد غذایی مفید برای درمان سوزش معده

2. آدامس بدون قند بجوید

جویدن آدامس تولید بزاق را افزایش می دهد. مطالعه ای نشان می دهد که افزایش بزاق به کاهش سوزش معده کمک می کند. جویدن آدامس همچنین در پایین نگه داشتن اسید و خنثی کردن اسید معده که به مری بازمی گردد نقش دارد.

3. یک دفتر خاطرات غذایی داشته باشید و از مصرف غذاهای محرک اجتناب کنید

همانطور که گفتیم، برخی غذاها و نوشیدنی ها باعث رفلاکس اسید و سوزش معده می شوند. می توانید با تهیه گزارشی از غذاها و علائم، به شناسایی غذاهای خاص کمک کرده و سپس تا حد امکان از مصرف این غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید.

بیشتر بخوانید : آیا جویدن آدامس مانع از رفلاکس اسید معده می شود؟

4. از پرخوری بپرهیزید و سریع غذا نخورید

وقتی صحبت از پیشگیری از سوزش معده می شود، کنترل اندازه غذای مصرفی در هر وعده کمک زیادی به شما می کند. وجود مقدار زیادی غذا در معده فشار بیشتری بر دریچه ای که اسید معده را از مری خارج می کند، وارد کرده و احتمال رفلاکس اسید و سوزش معده را افزایش می دهد.

اگر مستعد سوزش معده هستید، وعده های غذایی کوچکتر را در دفعات بیشتر مصرف کنید. سریع غذا خوردن نیز گاهی محرک سوزش معده است، بنابراین مطمئن شوید که سرعت خوردن غذا را کم کرده و برای جویدن غذا و نوشیدنی ها وقت بگذارید.

پیشگیری از سوزش معده و درمان خانگی سوزش معده

5. دیر وقت غذا نخورید،قبل از خواب میان وعده میل نکنید و همچنین از ورزش در شب خودداری کنید

با معده پر از غذا دراز نکشید. این باعث رفلاکس اسید می شود و علائم سوزش معده را تشدید می کند. تا 3 ساعت پس از اینکه غذا میل کردید نخوابید تا معده زمان کافی برای تخلیه داشته باشد. همچنین بهتر است پس از غذا، حداقل دو ساعت ورزش نکنید.

6. لباس های گشاد بپوشید

اگر مستعد سوزش معده هستید، کمربندهای تنگ و لباس هایی که شکم را فشار می دهند احتمالا در بروز علائم نقش دارند.

7. وضعیت خواب را تنظیم کنید

هنگام خواب، سر و قفسه سینه را بالاتر از پاها نگه دارید. این به پیشگیری و کاهش رفلاکس اسید و سوزش سر دل کمک می کند. می توانید این کار را با استفاده از یک بالش فومی که در زیر تشک قرار می گیرد انجام دهید یا اینکه پایه تخت را در قسمت سر با استفاده از بلوک های چوبی بالا ببرید.

از بالش های زیاد استفاده نکنید، زیرا معمولا مؤثر نیستند و حتی علائم را بدتر می کنند. علاوه بر این، خوابیدن به پهلوی چپ در هضم غذا و خنثی‌ کردن اسید معده نقش دارد.

راهکارهایی برای درمان سوزش معده

8. اگر اضافه وزن دارید اقداماتی برای کاهش وزن انجام دهید

اضافه وزن فشار بیشتری بر معده وارد کرده و خطر رفلاکس اسید و سوزش معده را افزایش می دهد. داشتن یک رژیم غذایی متعادل و ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته، دو قدم اول برای حفظ وزن سالم و کاهش وزن اضافی هستند.

9. اگر سیگاری هستید ترک کنید

وقتی سیگار می کشید، تولید بزاق دهان کاهش می یابد و بر دریچه ای که مانع از ورود اسید معده به مری می شود تأثیر می گذارد. این موارد احتمال سوزش معده را افزایش می دهند. اگر سیگار را کنار بگذارید، دفعات و شدت رفلاکس اسید را کاهشمی دهید و در برخی موارد حتی آن را از بین می برید.

10. استرس خود را کاهش دهید

استرس مزمن عوارض جسمی از جمله کند شدن هضم و حساس شدن به درد همراه خواهد داشت. هر چه غذا طولانی‌ تر در معده بماند، احتمال رفلاکس اسید معده بیشتر می ‌شود.

افزایش حساسیت به درد نیز باعث می شود درد سوزش معده را با شدت بیشتری احساس کنید. انجام اقداماتی برای کاهش استرس به پیشگیری یا کاهش اثرات رفلاکس اسید و سوزش معده کمک می کند.

درمان خانگی سوزش معده

برخی از درمان های خانگی سوزش معده

 • سرکه سیب
 • عسل یا آب جوش عسل
 • نعنا
 • زنجبیل یا دمنوش زنجبیل عسل
 • شیر سرد
 • دمنوش بابونه
 • مصرف سیب

اگر سوزش معده شدید یا مکرر باشد چه کاری باید انجام داد؟

داروهای بدون نسخه مانند آنتی اسیدها و مسدود کننده های هیستامین به تسکین سوزش معده خفیف و گاه به گاه کمک می کنند. همیشه قبل از اینکه داروها را میل کنید، برچسب محصول را بخوانید و هرگز دوزها را بیشتر از مقداری که پزشک تجویز کرده مصرف نکنید.

اگر به طور مکرر سوزش سر دل را تجربه می کنید، قبل از مصرف منظم داروها با پزشک مشورت کنید. این داروها با بسیاری از داروها تداخل داشته و بر بیماری های زمینه ای احتمالی تأثیر می گذارند.

اگر سوزش سر دل شدید دارید که پس از انجام اقداماتی برای تسکین همچنان ادامه دارد یا بدتر شده است، با پزشک مشورت کنید.

در برخی موارد، سوزش معده نشانه یک بیماری زمینه‌ ای مانند بیماری رفلاکس معده یا احتمالا عارضه جانبی دارویی است که مصرف می‌ کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روش های درمان خانگی سوزش معده و سردل می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

جهت مطالعه بیشتر، مقاله زیر از مایوکلینیک را مطالعه نمایید:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "10 درمان خانگی برای سوزش معده (سر دل) : خلاصی از رفلاکس اسید"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍