انواع روش های درمان زگیل تناسلی + هر آنچه باید بدانید

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی زائده های گوشتی در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد هستند. دلیل ایجاد این زگیل ها یکی از شایع ترین عفونت های مقاربتی(STIs) است. زگیل های تناسلی در نتیجه عفونت در اثر آلودگی به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شکل می‌گیرند.

هیچ درمانی برای این عفونت وجود ندارد اما می‌توان به طرق مختلفی زگیل ها را برداشت. برای استفاده از اکثر این تکنیک ها نیاز است که فرد به پزشک مراجعه کند. در این مقاله به بررسی علائم، دلایل و درمان های زگیل های تناسلی خواهیم پرداخت.

طول درمان زگیل تناسلی زمانبر است که باید زیر نظر متخصصان این زمینه صورت بگیرید. برای درمان و پیشگیری به کلینیک تخصصی مراجعه کنید تا بهترین درمان را برای شما انتخاب شود.

زگیل تناسلی چیست؟

 زگیل های تناسلی زائده های کوچکی هستند که در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد شکل می‌گیرند. آنها با عناوینی چون زگیل های مقاربتی یا condylomata acuminata نیز شناخته می شوند.

این زگیل ها به صورت تکی یا خوشه‌ای ایجاد می شوند. آنها ممکن است کوچک، در حد 5 میلی متر یا کمتر باشند؛ اما گاهی اوقات به توده های بزرگی تبدیل می شوند. این زگیل ها معمولاً هم رنگ پوست یا کمی تیره تر از آن هستند.

زگیل های تناسلی بر روی پوست و غشاهای مخاطی در ناحیه تناسلی یا مقعد تشکیل می‌شوند. در مردان این ناحیه شامل آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد است.

در زنان این ناحیه شامل فرج، سطح داخلی واژن، دهانه رحم و مقعد می یاشد. زگیل های تناسلی معمولا دردناک نیستند اما باعث خارش، قرمزی یا ناراحتی می شوند. احتمال خونریزی از آنها نیز وجود دارد.

ابتلا به عفونت HPV همیشه علائم ندارد. در بعضی از افراد آلوده به این ویروس هیچ زگیلی ایجاد نمی شود. به همین دلیل تشخیص آلوده بودن فرد به ویروس اچ پی وی تقریباً غیر ممکن است.

در صورت مشاهده زگیل ها، از زمان آلوده شدن فرد ممکن است سه هفته، چند ماه یا حتی سال ها گذشته باشد.

زگیل های تناسلی خوش خیم یا غیر سرطانی هستند.

کلینیک الهام پیشرفته ترین کلینیک درمان زگیل تناسلی در تهران، با قیمت ارزان و مناسب، استفاده از راه کارهای درمانی به روز، زیر نظر متخصصین حرفه ای و با تجربه، برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت کلینیک اورولوژی الهام مراجعه کنید.

میزان شیوع زگیل های تناسلی

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ابتلا به ویروس HPV، ویروس ایجاد کننده زگیل های تناسلی، شایع ترین نوع بیماری های مقاربتی در ایالات متحده  است. گفته می شود تنها ۱۰ درصد از افرادی که در تماس با ویروس ‏ HPV قرار می گیرند، دچار زگیل تناسلی می شوند و بسیاری از افراد مبتلا به ویروس HPV هیچ علائمی ندارند.

CDC تخمین زده است که در ایالات متحده یک نفر از هر ۱۰۰ نفر فرد بزرگسال که فعالیت جنسی دارد، زمانی دچار زگیل تناسلی می شود.


بیشتر بخوانید : بیماری های خود ایمنی


نشانه های زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

با درمان می توان زگیل های تناسلی را برداشت اما احتمال بازگشت آنها وجود دارد.

درمانی برای عفونتی که مسبب این زگیل ها است وجود ندارد اما بدن گاهی می تواند به مرور زمان این عفونت را از خود پاک کند.

بعضی کرم ها و لوسیون ها قدرت از بین بردن تدریجی این زگیل ها را دارند. همچنین روش های مختلفی برای برداشتن آنها وجود دارد. زگیل های تناسلی معمولاً بدون هیچ درمانی از بین می روند اما در بعضی موارد در صورت عدم مداخله رشد کرده و تکثیر می شوند.

با درمان زودهنگام این زگیل ها می توان تا حد زیادی خطر سرایت آنها را کم کرد. روش های درمانی طراحی شده برای برداشتن زگیل ها از روی دست‌ها یا پاها نباید برای ناحیه تناسلی به کار گرفته شود.

درمان هایی که برای زگیل تناسلی استفاده می شوند عبارتند از:

داروهای موضعی

بیمار طی چند هفته و در هفته چند روز یک کرم یا محلول را مستقیماً بر روی این زگیل ها می مالد.

کرایوتراپی

در این روش یک متخصص از نیتروژن مایع بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می کند. این کار موجب ایجاد تاول ها در اطراف زگیل می شود و در نهایت ( گاهی اوقات پس از چند جلسه) زگیل می افتد.

electrocautery

پس از زدن بی حس کننده موضعی، فرد متخصص از جریان الکتریکی برای برداشتن زگیل استفاده می کند.

درمان با لیزر

در این روش متخصص زگیل ها را با پرتو شدید نور برمی‌دارد.

جراحی

قبل از برداشتن زگیل ها، فرد بی حسی موضعی دریافت می کند.

این درمان ها شاید دردناک نباشند اما احتمالاً برای چند روز ایجاد ناراحتی یا تحریک پذیری می کنند. در این صورت استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مفید خواهد بود. شاید چندین ماه یا چندین هفته طول بکشد تا درمان اثر کند. برای برخی از افراد این درمان ها نتیجه بخش نیست. برای برخی دیگر احتمال بازگشت زگیل ها وجود دارد.

بیماران باید درباره استفاده از صابون ها، کرم ها یا لوسیون های تحریک کننده پوست برخی ملاحظات را در نظر بگیرند.

اری زگیل تناسلی

پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی

به چند روش می توان خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش داد. استفاده از پوشش های محافظتی مانند کاندوم این خطر را کاهش می دهد اما آن را به طور کامل از بین نمی برد.

دریافت واکسن ‏HPV از ابتلا به انواع خاصی از این ویروس که در بروز زگیل های تناسلی و یا سرطان دخیل هستند، پیشگیری می کند. استفاده از این واکسن تا سن ۴۵ سالگی تایید شده است.

باید به یاد داشته باشید که ویروس HPV حتی وقتی نمی دانید که مبتلا هستید و هیچ زگیل تناسلی وجود ندارد نیز قابل سرایت است. در رابطه با بیماری های مقاربتی، غربالگری های منظم اهمیت زیادی دارد؛ خصوصاً قبل از ورود به رابطه جدید.

دلایل ایجاد زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی مانند دیگر زگیل ها به دلیل آلودگی به انواع خاصی از ویروس HPV به وجود می ‌آیند.

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از این ویروس وجود دارد اما فقط انواع ۶ و ۱۱ آن موجب زگیل تناسلی می شود. زگیل های تناسلی از طریق تماس جنسی سرایت می کند. ابتلا به ویروس اچ پی وی و سرایت آن هنگام تماس پوستی با ناحیه تناسلی صورت می گیرد.

موارد زیر خطر ایجاد زگیل های تناسلی را افزایش می دهند.

  • داشتن تماس جنسی بدون پوشش محافظ
  • ابتلا به دیگر عفونت های ویروسی مانند HIV و تبخال
  • داشتن استرس
تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی

پزشک معمولاً با انجام معاینه فیزیکی زگیل تناسلی را تشخیص می دهد. این معاینه شامل نگاه کردن به داخل واژن یا مقعد است. گاهی پزشک برای انجام آزمایشات بیشتر بر روی یک زگیل، بیوپسی (یک نوع نمونه برداری از پوست) انجام می دهد.

از آنجا که این زگیل ها اغلب مدتی پس از ابتلا به این عفونت و به مرور زمان ایجاد می‌شوند، پزشک احتمالاً از فرد خواهد خواست که برای انجام بررسی‌های بعدی دوباره مراجعه کنند.

بعضی از زگیل های تناسلی آنقدر کوچک اند که پزشک فقط می‌تواند آنها را با ابزاری به نام کولپوسکوپ تشخیص دهد. آزمایش کولپوسکوپی از ناحیه دهانه رحم و واژن یا انجام تست پاپ اسمیر به پزشک در تشخیص این زگیل ها کمک می کند.

فرد باید در شرایط زیر چکاپ سلامت جنسی انجام دهد:

  • داشتن شریک جنسی جدید
  • شک داشتن به اینکه شریک شان زگیل تناسلی دارد
  • اطمینان از ابتلای شریک جنسی به هرگونه بیماری مقاربتی دیگر

دورنما

زگیل های تناسلی معمولا خود به خود از بین می روند اما امکان بازگشت آنها حتی پس از درمان نیز وجود دارد. اگر چه راهی برای از بین بردن ویروس مسبب بروز این زگیل ها وجود ندارد اما بدن گاهی می‌تواند این ویروس را به مرور زمان از خود پاک کند.

برداشتن زگیل های تناسلی به جلوگیری از سرایت آنها کمک می‌کند اما این تکنیک ها همیشه موثر نیستند. یک متخصص حوزه سلامت در این زمینه به چند طریق مختلف برای برداشتن آنها اقدام می کند یا ممکن است فرد بخواهد در خانه پمادهای موضعی را برای برداشتن زگیل ها امتحان کند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "انواع روش های درمان زگیل تناسلی + هر آنچه باید بدانید"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍