درمان سندرم تنبلی روده + علت ها

درمان سندرم تنبلی روده

سندرم تنبلی روده که روده تنبل یا آهسته نیز نامیده می شود نوعی بیماری با علائم یبوست و حرکات دردناک روده است. برخی از افراد از این بیماری به طور ویژه برای توصیف حرکات روده پس از مصرف مکرر ملین ها استفاده می کنند. در صورت ابتلا به این بیماری، روده بزرگ در دفع مواد زائد از طریق دستگاه گوارش کند عمل می کند.

سندرم تنبلی روده گاهی مزمن بوده و علائم معمولا و یا همیشه وجود دارند. با این حال تغییر سبک زندگی و اصلاح رژیم غذایی به بهبود علائم کمک می کند.

در برخی از موارد سندرم تنبلی روده نیاز به نظارت و تشخیص پزشک وجود دارد. برای اطلاع از تنبلی و حرکات کند روده و همچنین زمان مراجعه به پزشک به خواندن ادامه دهید.

دلیل ابتلا به سندرم تنبلی روده چیست؟

هر بار که غذا می خورید، اعصاب برای آغاز فعالیت های مورد نیاز سیگنالی را به دستگاه گوارش ارسال می کنند.

ماهیچه های دستگاه گوارش غذا را در یک حرکت موجی به نام پریستالسیس به جلو می برند. اما این حرکت گاهی متوقف و یا کندتر از حالت طبیعی شده یا انقباض کافی برای حرکت غذا به جلو وجود ندارد.

رفلکس‌ های روده در اثر عوامل زیر ضعیف ‌تر یا کم اثرتر می شوند:

شاید دلایل دیگری نیز برای ضعیف شدن ماهیچه ها وجود داشته باشد و گاهی علت حتی به سادگی نداشتن فیبر یا آب کافی در رژیم غذایی است.

درمان سندرم تنبلی روده

درمان سندرم تنبلی روده

درمان بسته به علت کاهش حرکات روده متفاوت خواهد بود. در ادامه راه حل هایی برای حرکات مکرر و راحت تر روده آورده شده است.

تغییر رژیم غذایی

کند شدن حرکات روده به دلیل کمبود فیبر در رژیم غذایی است.

رژیم سرشار از میوه ها و سبزیجات طبیعی و فرآوری نشده مگر در صورت ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر، گاستروپارزی یا سایر بیماری های مزمن دستگاه گوارش فرایند هضم را شروع کرده و به منظم تر شدن حرکات روده کمک می کند.

منابع خوب فیبر عبارتند از:

 • بادام و شیر بادام
 • آلو، انجیر، سیب و موز
 • سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و بوک چوی
 • تخم کتان، تخمه آفتابگردان و تخمه کدو تنبل

همچنین بهتر است دو تا چهار لیوان آب بیشتر را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

محدود کردن مصرف لبنیات که هضم آن ها دشوار است و همچنین حذف محصولات پخته و فرآوری شده با زمان نگهداری طولانی مفید خواهد بود.

بستنی، چیپس سیب زمینی و وعده های غذایی یخ زده فیبر کمی دارند و باید از مصرف آن ها خودداری کرد. کاهش مصرف قهوه که سیستم گوارشی را کم آب می کند نیز راهی برای متعادل کردن حرکات روده است.

علاوه بر این، در مطالعات بالینی نشان داده شده است که افزودن مکمل های فیبر بدون نسخه حاوی پسیلیوم حرکات روده را منظم تر می کند.

بیشتر بخوانید : انواع اختلالات روده ، علائم و روش های درمان

سندرم تنبلی روده

ملین های طبیعی

ملین های شیمیایی علائم تنبلی روده را بدتر کرده یا حتی منجر به بروز این بیماری می شوند. اما با مصرف ملین‌ های طبیعی می‌ توانید هضم را به حالت عادی بازگردانید.

افزودن 3 تا 4 فنجان چای سبز به برنامه روزانه به بهبود هضم کمک می کند.

بر اساس یک مطالعه حیوانی، استفاده از برگ‌ های آگاروود به‌ عنوان ملین طبیعی نسبت به برخی ملین‌ های شیمیایی عوارض کمتری دارد. دانه چیا، سبزیجات برگ دار و روغن کرچک از دیگر ملین های طبیعی هستند.

با این حال، تمام ملین‌ ها در نهایت باعث می شوند حرکت روده به آن ها وابسته باشد، بنابراین در صورت امکان، حتی از ملین های طبیعی به ندرت استفاده کنید.

پروبیوتیک ها

نشان داده شده است که مصرف مکمل های پروبیوتیک برای بهبود حرکات روده مفید است. اما در حال حاضر برای تعیین بهترین سویه پروبیوتیک در درمان یبوست لازم است تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

مصرف پروبیوتیک از جمله کیمچی، کلم ترش و ماست روش دیگری برای دریافت سویه های زنده باکتری های پروبیوتیک است.

ورزش

ورزش سبک خون را در شکم به گردش در آورده و در برخی از افراد باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش می شود. علاوه براین، ورزش مداوم با فعال نگه داشتن سیستم گوارش علائم تنبلی روده را کاهش می دهد. برخی از حرکات یوگا حتی به رفع یبوست نیز کمک می کنند.

تنظیم عادات دستشویی رفتن

محصولاتی در بازار وجود دارد که ادعا می کنند تغییر وضعیت بدن منجر به ثبات و سهولت در مدفوع کردن می شود. به طور حکایتی، به نظر می رسد که این کار برای برخی از افراد مفید است.

در صورت تجربه علائم تنبلی روده شاید ارزش داشته باشد یکی از این محصولات را امتحان کنید، زیرا هنگام مدفوع کردن زاویه پاها را بیشتر به حالت اسکات تغییر می دهند تا حالت نشسته.

بیشتر بخوانید : عفونت روده + علائم، درمان و پیشگیری

نتیجه نهایی

اگر یبوست حتی با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی به طور مداوم عود می کند باید با پزشک صحبت کنید.

در موارد نادر، تنبلی روده نشانه یک بیماری جدی ‌تر است. همچنین در صورت تجربه علائم زیر باید با پزشک تماس بگیرید:

 • مشاهده خون در مدفوع یا روی دستمال توالت
 • درد هنگام دفع مدفوع
 • درد یا فشار رکتوم با یا بدون حرکت روده
 • درد شدید شکم
 • اسهال همراه با تب بالا (بیش از 101 درجه)، لرز، استفراغ، یا سرگیجه
 • اسهال یا یبوست که بیش از دو هفته طول بکشد

فرد مبتلا به سندرم تنبلی روده باید به توصیه پزشکان مبنی بر مراقبت و داشتن سبک زندگی سالم توجه داشته باشد. برای دریافت یک برنامه درمانی جامع به کلینیک دکتر خسروی در غرب تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان سندرم تنبلی روده + علت ها"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍