دندان قروچه (براکسیسم) : آیا همیشه به استرس ربط دارد؟

دندان قروچه چیست

دندان قروچه (براکسیسم) چیست

دندان قروچه در پزشکی با عنوان براکسیسم شناخته می شود. اصلی ترین علت دندان قروچه استرس و اضطراب است.

براکسیسم مشکلی است که حداقل 15٪ از کودکان و نوجوانان و حدود 8٪ از بزرگسالان دچار آن هستند.

برخی از افرادی که دندان قروچه می کنند، به خصوص در شب، حتی متوجه نمی شوند که این کار را انجام می دهند. دندان قروچه می تواند منجر به مشکلات دندان، سردرد، گوش درد، بی خوابی و افسردگی شود.

انواع دندان قروچه

دو نوع دندان قروچه وجود دارد:

 • دندان قروچه در بیداری : این نوع شایع‌تر است و در هنگام هوشیاری رخ می دهد. دندان قروچه در بیداری می‌تواند راحت‌تر درمان شود، زیرا افراد بیشتر از این رفتار آگاه هستند.
 • دندان قروچه در خواب : این نوع در شب اتفاق می افتد. درمان آن سخت است، زیرا فرد اغلب از این رفتار آگاه نیست. همچنین می تواند شدیدتر باشد، زیرا خواب را مختل می کند و با عوارضی از جمله آپنه خواب همراه است.

بیشتر بخوانید : بهترین روش مراقبت از دندان و لثه

علائم دندان قروچه

با ساییدن دندان ها بر روی هم، گاهی تا 250 پوند نیرو بر روی دندان ها و فک وارد می شود. جای تعجب نیست که این مشکل در طول زمان منجر به مشکلات دندان می شود. علاوه بر این، ساییدن دندان ها خواب را مختل می کند و احتمال بی خوابی و افسردگی وجود دارد.

گاهی اوقات، علائم دندان قروچه آشکار است، مانند دندان های ترک خورده، صاف یا درد فک. اما گاهی علائم جزئی تر هستند. در ادامه علائم رایج مرتبط با دندان قروچه آورده شده است:

 • درد صورت یا فک
 • شکستگی، ترک خوردگی یا فرسایش دندان ها
 • دندان های حساس
 • تنش در صورت و فک
 • دررفتگی یا قفل شدن فک
 • سردرد، به ویژه در هنگام صبح
 • آسیب دیدگی مینای دندان
 • آسیب زبان و گونه
 • صدا دادن، ناراحتی یا درد مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)
 • گوش درد
 • بیخوابی
 • افسردگی، اضطراب و استرس
 • اختلال در غذا خوردن
دندان قروچه در خواب

علت دندان قروچه

ارائه دهندگان خدمات درمانی و محققان هنوز برای پیدا کردن علت دندان قروچه در تلاش هستند. به نظر می رسد که یک ارتباط ژنتیکی وجود دارد، پس اگر خواهر و برادر یا والدینتان دندان قروچه کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم دندان های خود را به هم بسایید.

موارد زیر از شایع ترین علل دندان قروچه هستند:

 • استرس : اضطراب، درد و ناامیدی دلیل اغلب موارد دندان قروچه است.
 • عدم تعادل در انتقال دهنده های عصبی : برخی تحقیقات نشان می دهند که عدم تعادل انتقال در دهنده های عصبی در بروز دندان قروچه نقش دارند.
 • محرک های غذایی : طبق برخی تحقیقات، کمبود ویتامین D و عدم دریافت کلسیم کافی می تواند با دندان قروچه در ارتباط باشد.

چه داروهایی می توانند باعث دندان قروچه شوند؟

برخی از داروهای افسردگی و اضطراب از جمله پروزاک (فلوکستین) و پاروکستین (پاکسیل) می‌توانند باعث دندان قروچه شوند. دندان قروچه اغلب حدود سه هفته پس از شروع یکی از این داروها شروع می شود.

اگر بعد از مصرف یکی از این داروها شروع به دندان قروچه کردید، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد سایر گزینه های درمانی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید : سرطان دهان ، حلق و بینی

درمان دندان قروچه

اگر دندان قروچه شما جزئی است و علائم دیگری ندارد، لزوماً نیازی به درمان نیست. اما زمانی که متوجه علائم شدید، باید با ارائه دهنده خدمات درمانی یا دندانپزشک در مورد درمان های دندان قروچه صحبت کنید.

گزینه های درمانی عبارتند از:

 • استفاده از محافظ دهان : محافظ دهان برای کاهش آسیب به دندان ها و فک، مقداری از فشار دندان قروچه را جذب می کند. می توان از آن برای درمان دندان قروچه در بیداری و خواب استفاده کرد.
 • تغییرات رفتاری : مراقب بودن بودن و آموزش آرام کردن صورت، فک و دندان ها به کاهش دندان قروچه کمک می کند.
 • درمان بیوفیدبک : بیوفیدبک، یا راه دیگری برای کنترل و آگاهی از حرکات غیر ارادی بدن، به شما در تشخیص زمان دندان قروچه کمک می کند. این آگاهی به نوبه خود، به شما کمک می کند تا این رفتار را تغییر دهید.
 • تغییرات دارویی : داروها به تنظیم انتقال دهنده های عصبی کمک می کنند. اگر دندان قروچه ناشی از مصرف دارو باشد، تغییر دارو می تواند کمک کننده باشد.
درمان خانگی دندان قروچه در خواب

عوارض و عوامل خطر مرتبط با دندان قروچه

دندان قروچه به خودی خود جدی نیست. اما عوارض جدی مانند موارد زیر را ایجاد می کند:

بیشتربخوانید : اختلال خوردن مرتبط با خواب

آزمایشات تشخیص دندان قروچه

اغلب اوقات، ارائه دهنده خدمات درمانی یا دندانپزشک می تواند دندان قروچه را بر اساس علائم و معاینه دهان تشخیص دهد. برای درک بهتر چگونگی و تأثیر دندان قروچه بر خواب، مطالعه خواب یا پلی سومنوگرام تجویز می شود.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی مراجعه کرد؟

اگر اثرات بیشتری از دندان قروچه را مشاهده کرده اید، به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند عادت های شما را بررسی کرده و در تصمیم گیری برای مناسب بودن یا نبودن درمان هایی مانند محافظ دهان به شما کمک کنند.

اگر بعد از مصرف یک داروی جدید شروع به دندان قروچه کردید، با ارائه دهنده خدمات درمانی که آن را تجویز کرده صحبت کنید. در صورت احساس ناراحتی یا درد هنگام باز کردن دهان یا درد ناگهانی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.

علت دندان قروچه در بیداری

خلاصه

دندان قروچه می تواند باعث آسیب به دندان، سردرد، بی خوابی، افسردگی و غیره شود. اگرچه محققان علت دقیق دندان قروچه را نمی دانند، اما به نظر می رسد استرس و اضطراب در این مورد نقش دارد. اگر دندان قروچه بر سلامت شما تأثیر گذاشته، با ارائه دهنده خدمات درمانی یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول

علت دندان قروچه چیست؟

استرس و اضطراب در بروز دندان قروچه تاثیر دارند. اما دندان قروچه می تواند ناشی از عوارض جانبی داروها و کمبودهای تغذیه ای نیز باشد.

آیا دندان قروچه جدی است؟

دندان قروچه به خودی خود مضر نیست، اما اغلب منجر به افسردگی، آسیب های دندانی و بی خوابی می شود.

آیا دندان قروچه قابل درمان است؟

ممکن است نتوان به طور کامل دندان قروچه را متوقف کرد، اما درمان هایی مانند تغییر دارو و استفاده از محافظ دهان می تواند آسیب های ناشی از دندان قروچه را کم کند.

استرس و اضطراب از علل شایع دندان قروچه هستند. درمان های خانگی و تغییرات رفتاری در کاهش دندان قروچه موثر هستند، اما اگر دندان قروچه ادامه پیدا کرد می توانید برای دریافت راهنمایی با کلینیک دکتر خسروی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "دندان قروچه (براکسیسم) : آیا همیشه به استرس ربط دارد؟"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍