درمان سرطان ریه + تشخیص، علت، علائم و پیشگیری

سرطان ریه

سرطان ریه نوعی سرطان است که از ریه ها شروع می شود. ریه ‌ها دو اندام اسفنجی در قفسه سینه هستند که هنگام دم اکسیژن را دریافت کرده و هنگام بازدم دی اکسید کربن پس می دهند.

سرطان ریه اصلی ترین دلیل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.

افراد سیگاری مستعدترین افراد برای ابتلا به سرطان ریه هستند، البته افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند نیز ممکن است دچار سرطان ریه شوند.

خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش مدت زمان مصرف و تعداد سیگارهایی که فرد کشیده است افزایش می یابد.

ترک سیگار، حتی اگر فرد سال ها سیگار کشیده باشد، خطر ابتلا به سرطان ریه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

افراد سیگاری مستعدترین افراد برای ابتلا به سرطان ریه هستند، ولی افراد غیرسیگاری نیز ممکن است دچار این بیماری شوند. پیشرفت بیماری با علائم سرفه های شدی، بالا آوردن خون و… همراه است. برای بررسی و درمان سرطان ریه به کلینیک گوارش و آندوسکوپی در غرب تهران مراجعه کنید.

علائم سرطان ریه

سرطان ریه معمولاً در مراحل اولیه علائم ندارد. نشانه ها و علائم سرطان ریه معمولاً زمانی پدیدار می‌شوند که بیماری پیشرفت کرده باشد.

موارد زیر از جمله نشانه های سرطان ریه هستند:

 • سرفه های جدیدی که تمام نمی شوند.
 • خون بالا آوردن حتی به مقدار کم
 • کوتاهی نفس
 • درد سینه
 • خشن شدن صدا
 • کاهش وزن بی دلیل
 • استخوان درد
 • سردرد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه علائم و نشانه نگران کننده و مداوم به پزشک مراجعه کنید.

اگر سیگار می‌کشید و نمی‌توانید آن را ترک کنید با پزشک تان مشورت کنید. پزشک می‌تواند راه‌هایی را برای ترک سیگار به شما توصیه کند، مانند مشاوره، استفاده از داروها و بعضی محصولات جایگزین نیکوتین.

دلایل سرطان ریه

علت بیشتر سرطان های ریه سیگار است. این خطر هم برای افراد سیگاری و هم برای افرادی که در معرض دود سیگار هستند، وجود دارد.

اما افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند و هرگز در معرض دود سیگار قرار نگرفته اند نیز به سرطان ریه مبتلا می شوند. گاهی ممکن است دلیل مشخصی برای سرطان ریه وجود نداشته باشد.

سیگار چگونه باعث سرطان ریه میشود؟

پزشکان بر این باورند که سیگار به سلول های ریه آسیب زده و باعث سرطان ریه می شود. با استنشاق دود سیگار که مملو از مواد سرطان زا است، تغییرات در بافت ریه تقریباً بلافاصله شروع می شود.

در ابتدا ممکن است بدن بتواند این آسیب را ترمیم کند اما با قرار گرفتن مکرر در معرض دود سلول های پوشاننده ریه ها بیشتر و بیشتر آسیب می بینند.

به مرور زمان این آسیب موجب عملکرد غیرعادی سلول ها شده و در نهایت سرطان ایجاد می شود.

انواع سرطان ریه

انواع سرطان ریه

پزشکان بر اساس ظاهر سلول های سرطانی ریه در زیر میکروسکوپ، سرطان ریه را به دو نوع اصلی تقسیم می کنند. تصمیم‌گیری درباره انتخاب درمان مناسب بر اساس نوع سرطان صورت می گیرد.

دو نوع اصلی سرطان ریه عبارتند از:

سرطان ریه سلول کوچک : تقریبا فقط افرادی که خیلی سیگار می کشند، دچار سرطان ریه سلول کوچک می شوند. سرطان ریه سلول کوچک نسبت به سرطان ریه غیر سلول کوچک شیوع کمتری دارد.

 سرطان ریه غیر سلول کوچک : یک اصطلاح کلی برای انواع مختلفی از سرطان های ریه است.

سرطان ریه غیر سلول کوچک شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم سلول بزرگ می شود.

 عوامل خطرزا

خطر ابتلا به سرطان ریه با وجود برخی عوامل افزایش می یابد:

برخی از عوامل خطرزا را می توان کنترل کرد، مانند ترک کردن سیگار و برخی دیگر مانند داشتن سابقه خانوادگی بیماری قابل کنترل نیستند.

عوامل خطرزا برای ابتلا به سرطان ریه عبارتند از:

سیگار کشیدن

خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش تعداد سیگارهایی که هر روز می کشید و سال هایی که تا به حال سیگار کشیده اید افزایش می یابد.

ترک سیگار در هر سنی که باشد به طور قابل توجهی احتمال ابتلا به سرطان ریه را کاهش می‌دهد.

قرار داشتن در معرض دود : حتی اگر سیگاری نباشید خطر ابتلا به سرطان ریه در صورت قرار داشتن در معرض دود، بیشتر است.

پرتو درمانی در گذشته : در صورت انجام پرتودرمانی در ناحیه سینه به خاطر نوع دیگری از سرطان، احتمال ابتلا به سرطان ریه افزایش می یابد.

قرار داشتن در معرض گاز رادون

رادون با افزایش طبیعی اورانیوم در خاک، سنگ و آب، تولید شده و در نهایت بخشی از هوایی که تنفس می کنیم می شود.

احتمال جمع شدن مقدار بیش از حد مجاز گاز رادون در هر ساختمانی از جمله خانه ها وجود دارد.

در تماس بودن با آزبست و دیگر مواد سرطان زا : کار با آزبست (پنبه نسوز) و دیگر مواد سرطان زا مانند آرسنیک، کروم و نیکل در محل کار خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد، خصوصاً اگر فرد سیگاری باشد.

سابقه خانوادگی سرطان ریه : خطر ابتلا به سرطان ریه برای افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزندشان مبتلا به این بیماری شده اند بیشتر است.

عوارض جانبی

موارد زیر از جمله عوارض ناشی از سرطان ریه هستند:

تنگی نفس

در صورت پیشرفت سرطان و بسته شدن راه های هوایی اصلی فرد دچار تنگی نفس خواهد شد.

علاوه بر این، اگر در اثر سرطان ریه مایع در اطراف ریه ها جمع شود، ریه‌های آسیب دیده نمی توانند هنگام تنفس به طور کامل منبسط شوند.

بالا اوردن خون با سرفه : گاهی اوقات این خونریزی شدید است. درمان هایی برای کنترل خونریزی وجود دارد.

 درد

سرطان ریه پیشرفته که تا پوشش داخلی ریه یا دیگر بخش های بدن مانند یک استخوان گسترش پیدا کند باعث درد می شود.

اگر درد دارید به پزشک بگویید زیرا راه های بسیاری برای کنترل درد وجود دارد.

 جمع شدن مایع در قفسه سینه (پلورال افیوژن)

سرطان ریه می تواند باعث تجمع مایع در فضای اطراف ریه آسیب دیده در حفره قفسه سینه (فضای پلور) شود.

با تجمع مایع در قفسه سینه فرد دچار نفس تنگی خواهد شد. راه هایی برای تخلیه مایع از قفسه سینه و کاهش خطر وقوع مجدد پلورال افیوژن وجود دارد.

گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن (متاستاژ)

 با گسترش سرطان بسته به اندام آسیب دیده علائم و نشانه هایی مانند درد، حالت تهوع، سردرد و سایر علائم بروز می کنند.

سرطان ریه در صورت گسترش یافتن به خارج از ریه ها به طور کلی قابل درمان نیست. درمان‌های موجود فقط به کاهش علائم و طولانی تر کردن عمر بیمار کمک می کنند.

سیگار کشیدن

 پیشگیری از سرطان ریه

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از سرطان ریه وجود ندارد اما خطر ابتلا کاهش می یابد، اگر:

سیگار نکشید

اگر تا به حال سیگار نکشیده اید، هیچ وقت شروع نکنید. با فرزندان تان درباره سیگار نکشیدن صحبت کنید تا بفهمند چگونه از اصلی ترین عامل خطر زا برای سرطان ریه دوری کنند.

صحبت در مورد خطرات سیگار را با فرزندان تان در سنین پایین شروع کنید تا بدانند در برابر فشار همسالان خود چگونه واکنش نشان دهند.

سیگار را ترک کنید

همین حالا برای ترک سیگار تصمیم بگیرید. ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد، حتی اگر سال ها سیگار کشیده باشید.

با پزشک خود درباره راهکارها و وسایل کمکی که می توانند در ترک سیگار به شما کمک کند صحبت کنید.

در معرض دود سیگار قرار نگیرید

اگر با یک فرد سیگاری زندگی و کار می کنید، مجبورش کنید که ترک کند. حداقل از او بخواهید بیرون سیگار بکشد. به جاهایی که افراد سیگار می کشند مانند بارها و رستوران ها نروید. به جاهایی بروید که سیگار کشیدن ممنوع باشد.

خانه تان را برای وجود گاز رادون آزمایش کنید

مقدار رادون موجود در فضای خانه خود را بررسی کنید، به خصوص اگر در منطقه ای زندگی می کنید که از لحاظ مقدار رادون موجود در فضا ناسالم شناخته شده باشد.

در صورت بالا بودن مقدار رادون موجود در فضای خانه، روشهایی برای ایمن تر کردن خانه وجود دارد. برای کسب اطلاعات در مورد آزمایش رادون با مرکز بهداشت محل خود تماس بگیرید.

در محل کار با مواد سرطان زا تماس نداشته باشید

اقدامات احتیاطی را برای محافظت از خود در برابر مواد شیمیایی سرطان زا در محل کار را انجام دهید. از دستورالعمل های ایمنی مشخص شده توسط کارفرما پیروی کنید.

مثلاً اگر برای حفظ ایمنی به شما ماسک صورت داده شده است همیشه آن را بپوشید. از پزشک خود درباره کارهایی که میتوانید برای محافظت بیشتر از خود در محل کار انجام دهید، سوال کنید.

به یاد داشته باشید که سیگار کشیدن خطر آسیب ریه ناشی از مواد سرطان زا در محل کار را افزایش می‌دهد.

برنامه غذایی تان پر از میوه ها و سبزیجات باشد

از یک رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات استفاده کنید. یک رژیم غذایی سالم که شامل انواع میوه ها و سبزیجات باشد.

منابع غذایی حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بهترین انتخاب ها هستند. از مصرف زیاد ویتامین ها به شکل قرص خودداری کنید زیرا ممکن است مضر باشند.

برای مثال محققانی که فکر می‌کردند با دادن مکمل های بتاکاروتن به افراد سیگاری خطر ابتلا به سرطان ریه را برای آنها کاهش می دهند، متوجه شدند که مکمل‌ها در واقع خطر ابتلا به سرطان را در افراد سیگاری افزایش می دهد.

در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید : اگر به طور منظم ورزش نمی کنید، آرام آرام این عادت را برای خود ایجاد کنید. سعی کنید در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

تشخیص سرطان ریه

انجام آزمایش سرطان ریه برای افراد سالم

افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه هستند می توانند هر سال با استفاده از سی تی اسکن با دوز پایین تست سرطان ریه بدهند.

غربالگری سرطان ریه عموماً برای افراد مسن که سال ها شدیدا سیگار کشیده اند یا در ۱۵ سال گذشته آن را ترک کرده اند ارائه می‌شود.

درباره میزان خطر ابتلا خود به سرطان ریه با پزشک تان صحبت کنید. با صحبت در این باره می‌توانید با هم درباره نیاز به انجام غربالگری سرطان ریه تصمیم بگیرید.

بیشتر بخوانید : دیسفاژی مری (اختلال در بلع)

آزمایش های تشخیص سرطان ریه

 اگر دلایلی برای احتمال ابتلا به سرطان ریه دارید، چند آزمایش برای جستجوی سلول های سرطانی و رد کردن احتمال وجود دیگر عارضه ها، تجویز می شود، مانند:

 آزمایشات تصویربرداری

 عکس های اشعه ایکس از ریه ها توده ها یا گره های غیر عادی را نمایان می کند سی تی اسکن زائده های کوچکی را در ریه ها نشان می دهد که با عکس اشعه ایکس قابل تشخیص نیستند

سیتولوژی خلط : در صورت زیاد بودن سرفه یا خلط سینه گاهی با بررسی خلط زیر میکروسکوپ وجود سلول های سرطانی ریه مشخص می کنند.

نمونه برداری از بافت (بیوپسی)

در روشی به نام بیوپسی نمونه ای از سلول های غیر عادی را خارج می کنند. انجام بیوپسی به چند طریق ممکن است، از جمله:

برونکوسکوپی که در آن پزشک نواحی غیرطبیعی ریه ها را با استفاده از یک لوله دارای لامپ که از گلو عبور داده شده و به ریه ها می رسد بررسی می کند.

مدیاستینوسکوپی

مدیاستینوسکوپی

مدیاستینوسکوپی نیز یک گزینه احتمالی است که در آن یک برش در پایین گردن ایجاد شده و ابزارهای جراحی در پشت استخوان جناغ سینه قرار داده می شوند تا نمونه ای از بافت غدد لنفاوی برداشته شود.

گزینه دیگر بیوپسی سوزنی است که در آن پزشک با استفاده از تصاویر اشعه ایکس یا سی تی اسکن، سوزن را از دیواره قفسه سینه به داخل بافت ریه هدایت می کند تا مقداری از سلول های مشکوک را به استفاده از آن سوزن بردارد.

نمونه بیوپسی را ممکن است از غدد لنفاوی یا سایر قسمت‌هایی که سرطان در آنها گسترش یافته است مانند کبد نیز بگیرند.

با بررسی دقیق سلول های سرطانی در آزمایشگاه نوع سرطان ریه مشخص می شود.

نتایج آزمایش های پیچیده اطلاعات مفیدی را درباره ویژگی‌های خاص سلول ها فراهم می‌کند و پزشک با استفاده از آنها می‌تواند بیمار را از میزان وجود خطر آگاه کرده و روند درمان را مشخص کند.

آزمایش های تعیین میزان گسترش سرطان

پس از تشخیص ابتلای فرد به سرطان ریه، پزشکان برای تعیین میزان پیشرفت (مرحله) سرطان اقدام خواهند کرد.

انتخاب بهترین درمان ممکن با اطلاع از مرحله سرطان امکان پذیر است.

آزمایشات تصویر برداری یکی از آزمایشات تعیین مرحله سرطان هستند. پزشک با نگاه کردن به تصاویر به دنبال نشانه هایی از گسترش سرطان به خارج از ریه ها می‌گردد.

این آزمایشات شامل سی تی اسکن ، ام آر آی، توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) و اسکن استخوان است.

هر آزمایشی برای هر فردی مناسب نیست بنابراین با پزشک خود در مورد انتخاب روش مناسب برای شما صحبت کنید.

مراحل سرطان ریه با اعداد رومی از 0 تا IV نشان داده می‌شوند. در مراحل اولیه سرطان محدود به ریه است.

سرطان در مرحله چهارم پیشرفته در نظر گرفته می شود، یعنی سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

درمان سرطان ریه

پزشک به همراه بیمار یک برنامه درمانی را بر اساس چند عامل مانند سلامت عمومی بیمار، نوع و مرحله سرطان و ترجیحات بیمار انتخاب می‌کند.

در بعضی موارد بیمار شاید نخواهد تحت درمان قرار گیرد برای مثال ممکن است عوارض جانبی درمان بیشتر از فواید احتمالی آن به نظر برسد.

در این موارد پزشک احتمالاً درمان‌هایی را برای راحتی بیشتر بیمار پیشنهاد می کند که فقط علائم ناشی از سرطان مانند درد و تنگی نفس را کاهش می دهند.

جراحی

در طی جراحی جراح سعی می کند تا ناحیه سرطانی در ریه و قسمتی از بافت های سالم اطراف آن را بردارد.

موارد زیر از جمله روش های خارج کردن سرطان ریه هستند:

1– برش گوه ای : در برش گره ای بخش کوچکی از ریه که در آن تومور قرار دارد همراه با لایه ای از بافت های سالم خارج می شود.

2- برش سگمنتال : از برش سگمنتال برای برداشتن بخش بزرگتری از ریه استفاده می کنند اما نه کل یک لوب ریه.

3- لوبکتومی : برای برداشتن کل یک لوب در ریه

4- پنومونکتومی : برای برداشتن کل ریه

در صورت انجام جراحی جراح احتمالاً غدد لنفاوی را نیز از سینه خارج می کند تا آزمایشاتی بر روی آنها برای جستجوی علائم سرطان ریه انجام شود.

اگر سرطان محدود به ریه باشد احتمالاً جراحی یکی از گزینه‌های درمان خواهد بود.

اگر سرطان ریه گسترده تر باشد، احتمالاً قبل از عمل جراحی انجام شیمی درمانی و پرتودرمانی توصیه خواهد شد تا قبل از عمل جراحی سرطان کوچک تر شود.

اگر خطر عود سرطان یا باقی ماندن سلول‌های سرطانی پس از جراحی وجود داشته باشد، معمولا شیمی درمانی یا پرتودرمانی را پس از جراحی توصیه می کنند.

پرتو درمانی

در پرتودرمانی از پرتوهای پرتوان از منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

در طول پرتودرمانی بیمار روی یک تخت دراز می کشد و دستگاهی با حرکت در اطراف او پرتوها را به نقاط دقیقی در بدن بیمار می تاباند.

برای افرادی که سرطان ریه پیشرفته در یک ناحیه دارند ممکن است از پرتودرمانی قبل یا بعد از جراحی استفاده شود.

پرتو درمانی اغلب همراه با درمان های شیمی درمانی انجام می‌شود. اگر جراحی برای بیمار مناسب نباشد احتمالا روش درمانی ترکیب شیمی درمانی و پرتودرمانی خواهد بود.

در مورد سرطان های پیشرفته ریه و سرطان هایی که به دیگر بخش‌های بدن گسترش یافته‌اند، پرتودرمانی به تسکین علائم، مانند درد کمک می کند.

بیشتر بخوانید : اسپاسم مری چیست

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهایی استفاده می کنند که سلول‌های سرطانی را از بین می برند. برای درمان یک یا چند داروی شیمی درمانی را به صورت خوراکی یا تزریق وریدی در بازو به بیمار می دهند.

معمولاً مجموعه ای از درمان ها، شامل ترکیبی از چند دارو، طی یک دوره چند هفته ای یا چند ماهه و با در نظر گرفتن وقفه هایی در بین این دوره ها برای بیمار تجویز می‌شود.

از شیمی درمانی اغلب پس از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده استفاده می کنند. می‌توان شیمی درمانی را به تنهایی یا همراه با پرتودرمانی انجام داد.

شیمی درمانی قبل از جراحی نیز مفید است و سرطان ها را کوچک و برداشتن آنها را راحت تر می کند. برای افراد مبتلا به سرطان ریه پیشرفته شیمی درمانی می تواند درد و علائم دیگر را کاهش دهد.

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن که با نام رادیو جراحی نیز شناخته می شود، یک نوع پرتودرمانی است که پرتوهای زیادی را از زوایای مختلف به سمت سرطان می فرستد.

درمان با رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن معمولاً طی یک یا چند جلسه درمان تکمیل می شود.

رادیوتراپی استریوتاکتیک بدن یک گزینه درمانی برای افراد مبتلا به سرطان های کوچک ریه است که نمی توانند تحت عمل جراحی قرار گیرند.

همچنین ممکن است از آن برای درمان سرطان ریه ای که به سایر قسمت های بدن از جمله مغز گسترش یافته استفاده شود.

درمان دارویی هدفمند

درمانهای دارویی هدفمند بر روی ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی تمرکز دارند. این درمان ها با مقابله با این ناهنجاری ها می توانند باعث مرگ سلول های سرطانی شوند.

برای درمان سرطان ریه با این روش از داروهای بسیاری استفاده می شود. اگرچه بیشتر آنها مخصوص افراد مبتلا به سرطان پیشرفته یا بازگشت کننده هستند.

برخی از درمان های هدفمند فقط برای افرادی کاربرد دارند که سلول های سرطانی شان دارای جهش‌های ژنتیکی خاصی است. گاهی برای مشاهده تاثیر داروها سلول های سرطانی را در آزمایشگاه آزمایش می‌کنند.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های سرطانی حمله نکند زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که با کمک آنها می توانند خود را از سلول‌های سیستم ایمنی پنهان کنند.

درمان با ایمونوتراپی از طریق مداخله در این فرآیند صورت می گیرد.

درمانهای ایمونوتراپی عموماً مختص افرادی است که سرطان ریه پیشرفته در یک ناحیه دارند و یا سرطان به بخش های دیگر بدن آنها گسترش یافته است.

مراقبت های تسکینی

افراد مبتلا به سرطان ریه اغلب علاوه بر علائم و مشکلات ناشی از سرطان، عوارض جانبی درمان را نیز تحمل می کنند.

مراقبت های حمایتی که به عنوان مراقبت های تسکینی نیز شناخته می شوند، یک حوزه تخصصی در پزشکی است که هدف آن یافتن راه هایی برای به حداقل رساندن علائم و نشانه های بیماری، با ارتباط مداوم با پزشک است.

پزشک ممکن است به محض تشخیص سرطان برای اطمینان از حفظ آرامش بیمار در طول درمان سرطان و پس از آن، کار با تیم مراقبت های تسکینی را پیشنهاد دهد.

در یک مطالعه مشخص شد که افراد مبتلا به سرطان ریه پیشرفته سلول غیر کوچک که بلافاصله پس از تشخیص شروع به دریافت مراقبت‌ های حمایتی کردند، نسبت به افرادی که درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی را ادامه دادند، طول عمر بیشتری داشتند.

طبق گزارش این افراد، آنهایی که مراقبت‌های حمایتی دریافت کرده بودند حال و کیفیت زندگی بهتری داشتند. این افراد نسبت به بیمارانی که تنها درمان های استاندارد را دریافت کرده بودند، به طور متوسط سه ماه بیشتر زنده ماندند.

مطالعات بالینی

شما میتوانید از طریق این صفحه، مطالعات بالینی که بر روی درمان‌ها و مداخلات جدید و آزمایش های مورد استفاده جهت پیشگیری، تشخیص، درمان یا کنترل این بیماری صورت گرفته است را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید : عفونت های مکرر تنفسی در بزرگسالان

سبک زندگی و درمان های خانگی سرطان ریه

کارهایی که میتوان در مورد تنگی‌نفس انجام داد

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان ریه در طول بیماری تنگی نفس را تجربه می کنند. درمان هایی مانند اکسیژن درمانی و مصرف داروها برای کمک به این بیماران وجود دارد اما تاثیر آنها همیشه کافی نیست.

برای کمک به بیماری که دچار تنگی نفس است، موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

حفظ آرامش

تنگی نفس می تواند ترسناک باشد اما ترس و اضطراب تنها نفس کشیدن را سخت تر می کند. هنگام نفس تنگی سعی کنید با انجام فعالیتی که به شما آرامش می دهد ترس تان را کنترل کنید.

موسیقی گوش کنید. به مکان مورد علاقه تان برای سفر فکر کنید. مدیتیشن انجام دهید یا دعا بخوانید.

پیدا کردن پوزیشنی که حس راحتی بیشتری ایجاد می کند : هنگام نفس تنگی، خم شدن به جلو به بهتر نفس کشیدن کمک می کند.

تمرکز بر تنفس

هنگام نفس‌تنگی تمرکز تان را بر روی تنفس بگذارید. به جای اینکه سعی کنید ریه هایتان را از هوا پر کنید، بر حرکت ماهیچه هایی که دیافراگم را کنترل می‌کنند تمرکز کنید.

سعی کنید با لب بسته نفس بکشید و سرعت نفس کشیدن تان را با فعالیت تان هماهنگ کنید.

ذخیره انرژی برای کارهای مهم تر

اگر نفس تنگی داشته باشید احتمالا خیلی سریع خسته می شوید. کارهای غیرضروری را از برنامه روزانه تان حذف کنید تا انرژی کافی برای کارهای ضروری داشته باشید.

در صورت داشتن تنگی نفس یا تشدید علائم به پزشک اطلاع دهید زیرا درمان های بسیاری برای کاهش نفس تنگی وجود دارد.

بیشتر بخوانید : دیسفاژی مری

درمان ‌های جایگزین برای سرطان ریه

درمان های مکمل و جایگزین برای سرطان ریه قادر به درمان سرطان نیستند اما اغلب می‌توانند در کنار درمان‌های پزشک به کاهش علائم کمک کنند.

به گفته محققان در کالج آمریکایی پزشکان قفسه سینه موارد زیر برای آرامش افراد مبتلا به سرطان ریه موثر هستند:

طب سوزنی

در طول جلسه طب سوزنی یک درمانگر آموزش دیده سوزن های کوچکی را در نقاط خاصی از بدن وارد می کند.

طب سوزنی در کاهش درد و عوارض جانبی سرطان مانند حالت تهوع و استفراغ مفید بوده است. اما هیچ مدرکی مبنی بر تاثیر طب سوزنی در درمان سرطان وجود ندارد.

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم معمولا توسط یک درمانگر انجام می شود که فرد را از طریق تمرینات آرام بخش هدایت کرده و از او می‌خواهد که به افکار خوشایند و مثبت فکر کند.

هیپنوتیزم در کاهش اضطراب، حالت تهوع و درد افراد مبتلا به سرطان موثر است.

ماساژ درمانی

در طول ماساژ درمانی ، ماساژور از دستان خود برای اعمال فشار به پوست و ماهیچه ها استفاده می کند. ماساژ در کاهش اضطراب و درد افراد مبتلا به سرطان موثر است.

برخی از ماساژ درمانگر ها برای کار با افراد مبتلا به سرطان آموزش دیده اند.

مدیتیشن

هنگام مدیتیشن فرد مدتی را آرام بر روی چیزی مانند یک ایده، تصویر یا صدا تمرکز می کند. با مدیتیشن می توان استرس افراد مبتلا به سرطان را کاهش داد و کیفیت زندگی شان را بهبود بخشید.

یوگا : در یوگا حرکات کششی آرام با تنفس عمیق و مدیتیشن ترکیب می شود. یوگا به مبتلایان به سرطان کمک می‌کند تا بهتر بخوابند.

علائم سرطان ریه

فائق آمدن بر مشکلات و دریافت حمایت

تشخیص ابتلا به سرطان می‌تواند برای فرد طاقت فرسا باشد. به مرور زمان راه ‌هایی را برای مقابله با استرس و نگرانی ها پیدا خواهید کرد.

تا آن زمان موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

تا آنجا که می‌توانید درباره سرطان ریه یاد بگیرید تا قادر به تصمیم‌گیری درباره درمان باشید.

از پزشک تان درباره وضعیت سرطان ریه خود سوال کنید. مثلاً اینکه چه گزینه های درمانی برای شما وجود دارد و اگر دوست داشتید درباره پیش بینی نتیجه درمان سوال کنید.

 هر چقدر بیشتر درباره سرطان ریه بدانید، در تصمیم گیری برای انتخاب درمان اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

دوستان و اعضای خانواده تان را کنار خود داشته باشید.

 قوی نگه داشتن روابط نزدیک به شما در مقابله با سرطان ریه کمک می کند.

 دوستان و خانواده می توانند آنجا که نیاز دارید به کمک شما بیایند، مانند کمک به مراقبت از خانه هنگامی که بیمارستان هستید و هنگامی که حس می کنید سرطان طاقت تان را بریده است از آنها حمایت عاطفی دریافت کنید.

کسی را برای صحبت کردن پیدا کنید

شنونده خوبی پیدا کنید که بخواهد به صحبت های شما درباره امیدها و ترس هایتان گوش دهد. این فرد می‌تواند یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان باشد.

دلسوزی و درک یک مشاور، مددکار اجتماعی، یک فرد روحانی یا گروه های حمایت کننده از مبتلایان به سرطان نیز می تواند مفید باشد.

از پزشک در مورد گروه های حمایتی در منطقه خود سوال کنید یا با سازمان های محلی و ملی مرتبط با سرطان تماس بگیرید.

آمادگی برای قرار ملاقات با پزشک

اگر نشانه ها و علائم نگران‌کننده‌ای دارید ابتدا به پزشک خانوادگی تان مراجعه کنید. اگر پزشک مشکوک به سرطان ریه باشد احتمالاً شما را به یک متخصص ارجاع خواهد داد.

متخصصین درمان افراد مبتلا به سرطان ریه عبارتند از:

 • پزشکان متخصص در درمان سرطان (انکولوژیست)
 • پزشکانی که بیماری های ریوی را تشخیص داده و درمان می کنند (پزشکان ریه)
 • پزشکانی که از اشعه برای درمان سرطان استفاده می کنند (متخصصان پرتودرمانی انکولوژی)
 • جراحانی که ریه را عمل می کنند (جراحان قفسه سینه)
 • پزشکانی که علائم و نشانه های سرطان و عوارض ناشی از درمان سرطان را درمان می کنند (متخصصین مراقبت های تسکینی)

کارهایی که می‌توانید قبل از مراجعه به پزشک انجام دهید

از آنجایی که معمولاً مدت زمان ملاقات با پزشک کوتاه است و از طرفی موارد زیادی برای بحث وجود دارد، بهتر است از قبل خود را به خوبی آماده کنید. برای ایجاد آمادگی سعی کنید:

 • از محدودیت هایی که باید قبل از مراجعه رعایت شود آگاه باشید. هنگام تعیین زمان مراجعه از قبل درباره کارهایی که باید انجام دهید یا ندهید مانند پرهیز از خوردن بعضی غذاها سوال کنید.
 • تمام علائم تان را یادداشت کنید، حتی آنهایی که ممکن است بی ارتباط با دلیل مراجعه به پزشک به نظر برسند.
 • به یاد داشته باشید که علائم از چه زمانی شروع شده است.
 • اطلاعات شخصی کلیدی از جمله استرس هایی که داشته‌اید یا تغییرات اخیر در زندگی تان را یادداشت کنید.
 • از تمام داروها، ویتامین ها یا مکمل هایی که مصرف می کنید یک لیست تهیه کنید.
 • سوابق پزشکی تان را جمع آوری کنید. اگر به تجویز یک پزشک دیگر عکس اشعه ایکس از ناحیه قفسه سینه گرفته اید یا اسکن انجام داده اید، تمام این فایل ها را همراه خود ببرید.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان را همراه خود ببرید. گاهی اوقات به خاطر سپردن تمام اطلاعاتی که در طول مدت صحبت با پزشک به شما داده می شود سخت است. شخص همراه می تواند مواردی که متوجه نشده اید یا فراموش کرده اید را به شما یادآوری کند.
 • سوال هایی که از پزشک دارید را بنویسید.

بیشتر بخوانید : ۱۲ تکنیک تنفسی و آرامشی برای بیماران اختلال بلع

سوال هایی که باید در صورت تشخیص ابتلا به سرطان ریه بپرسید

زمان ملاقات تان با پزشک محدود است بنابراین تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند که از زمان ملاقات بیشترین استفاده را ببرید.

سوالات خود را از مهمترین به کم اهمیت ترین لیست کنید تا در صورت اتمام وقت سوالات مهم را پرسیده باشید. برخی از سوالات اساسی که باید در مورد سرطان ریه بپرسید، عبارتند از:

 • نوع سرطان ریه من چیست؟
 • آیا می توانم رادیوگرافی قفسه سینه یا سی تی اسکنی که سرطان را نشان می دهد ببینم؟
 • علت علائم من چیست؟
 • سرطان ریه من در چه مرحله ای است؟
 • آیا باید آزمایشات بیشتری انجام دهم؟
 • آیا برای تعیین گزینه های درمان، لازم است سلول های سرطانی ریه من برای جهش های ژنتیکی آزمایش شوند؟
 • آیا سرطان به سایر قسمت های بدن من گسترش پیدا کرده است؟
 • گزینه های درمانی من چه هستند؟
 • آیا هر یک از این روش های درمانی قادراند سرطان ریه من را درمان کنند؟
 • عوارض جانبی احتمالی هر کدام از این درمان‌ها چیست؟
 • آیا روشی وجود دارد که فکر می‌کنید برای من بهترین درمان باشد؟
 • با شرایطی که من دارم دوستان یا اعضای خانواده ام باید چه کارهایی انجام دهند؟
 • اگر درمان نخواهم چه؟
 • آیا راه هایی برای کاهش علائمی که دارم وجود دارد؟
 • آیا می توانم در کارآزمایی بالینی شرکت کنم؟
 • آیا باید به یک متخصص مراجعه کنم؟
 • هزینه درمان چقدر می شود و آیا بیمه من آن را پوشش می دهد؟
 • آیا بروشور یا منابع مکتوب دیگری وجود دارد که بتوانم با خود ببرم؟ چه وب سایت هایی را پیشنهاد می کنید؟

علاوه بر سوال هایی که برای پرسیدن از پزشک آماده کرده‌اید اگر در حین صحبت هر سوالی برایتان پیش آمد در پرسیدن تعلل نکنید.

سوال هایی که احتمالاً پزشک خواهد پرسید

پزشک احتمالا چندین سوال از شما خواهد پرسید. با آماده بودن برای پاسخگویی به این سوالات وقت بیشتری برای بررسی موارد دیگر خواهید داشت.

پزشک احتمالا سوال های زیر را خواهد پرسید:

 • علائم تان از چه زمانی شروع شد؟
 • علائم تان مداوم بوده است یا گهگاه دچار می شده اید؟
 • میزان شدت علائم تان چقدر بوده است؟
 • هنگام نفس کشیدن سینه تان خس خس میکند؟
 • آیا سرفه هایی مانند صاف کردن گلو دارید؟
 • آیا تا به حال آمفیزم یا بیماری مزمن انسدادی ریه برای شما تشخیص داده شده است؟
 • برای نفس تنگی دارو مصرف می کنید؟
 • فکر می کنید چه چیزهایی علائم تان را بهبود می بخشند
 • فکر می کنید چه چیزهایی موجب تشدید علائم تان می شوند؟

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی تنفسی

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان سرطان ریه + تشخیص، علت، علائم و پیشگیری"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍