سوالات رایج در مورد آندوسکوپی

آندوسکوپی

آندوسکوپی و کرونا

آیا با انجام آندوسکوپی کرونا می گیرم؟

بسیاری از بیمارانی که نیازمند آندوسکوپی هستند، به دلیل نگرانی از ابتلا به بیماری های مختلف از قبیل کرونا، از انجام آن صرف نظر می کنند. برخی بیماران نیز از ما می خواهند که از اسکوپ (لوله ای که وارد بدن می شود) جداگانه ای برای خود بیمار استفاده کنیم.

در جهتِ رفع نگرانی این عزیزان، گفتن این نکات حائز اهمیت است:

  1. ماده ای که دستگاه آندوسکوپ با آن شست و شو شده و تمیز می گردد، هرگونه ویروس و باکتری را از بین برده و تحت هیچ شرایطی، منتقل کننده آلودگی از فردی به فرد دیگر نمی باشد (این نکته حتی در رابطه با ویروس های مقاومی مانند HIV و هپاتیت نیز صدق می کند).
  2. دستگاه آندوسکوپی دارای یک پردازشگر و منبع می باشد که روی یک ترالی (چهارپایه چرخ دار) نصب شده و یک اسکوپ (لوله بلندی که در نوک آن یک دوربین وجود دارد)  وارد بدن بیمار می گردد. قیمتِ یک اسکوپِ آندوسکوپی بین یکصد تا سیصد میلیون تومان متغیر است و به همین دلیل، در پاسخ به عزیزانی که درخواستِ استفاده از اسکوپِ یک بار مصرف دارند باید عرض کنیم که در هیچ کجای دنیا این کار رخ نمی دهد، صرفا پس از انجام هر آندوسکوپی، اسکوپ شسته و گندزدایی شده، استریل می گردد و برای بیمار بعدی قابل استفاده می شود.
آندوسکوپی و کرونا

بنابراین این تصور، یک فرضیه اشتباه است و نه تنها آندوسکوپی منجر به کرونا نمی شود، بلکه انجام آندوسکوپی، در صورتی که تحت شرایط بهداشتی انجام شود، هیچ گونه خطری را برای انجام دهنده رقم نمی زند.

درد گلو، درد حلق و درد حنجره پس از آندوسکوپی

آیا آندوسکوپی درد دارد؟

اگر بخواهیم بصورت خلاصه و در یک کلمه پاسخ دهیم باید بگوییم خیر.

از آنجایی که آندوسکوپی به وسیله ورود دستگاه به داخل سیستم گوارش انجام می­شود احتمال خونریزی وجود دارد، چرا که برخورد اسکوپ و یا چرخش اشتباه آن می­تواند منجربه خونریزی شود هرچند که این خونریزی به وسیله کوتر آندوسکوپیک به راحتی قابل درمان است. اما تجربه و مهارت پزشکی که آن را انجام می دهد احتمال بروز خونریزی را کاهش می­دهد . در صورتی که یک پزشکِ متخصصِ زبردست، آندوسکوپی بیمار را انجام دهد، تحت هیچ شرایطی زخم، التهاب و درد، حین انجام آندوسکوپی و یا روزها پس از آن، گریبان گیر بیمار نخواهد شد.

آندوسکوپی با بیهوشی

آندوسکوپی به دو صورت انجام می شود:

با بیهوشی و بدون بیهوشی

در مرکز پزشکی یادمان، آندوسکوپی با داروی بیهوشی و خواب آور انجام می شود اما در صورتی که بیمار، درخواستِ انجام آندوسکوپی تحت هوشیاری را داشته باشد، بدون استفاده از داروی بیهوشی آندوسکوپی انجام می شود.

آیا برای انجام آندوسکوپی باید ناشتا باشیم؟

از آنجایی که در آندوسکوپی، پزشک باید تمام اعضای حلق، مری، معده، اثنی عشر و . . .  را به صورت کامل مشاهده کند و از هرگونه زخم و یا التهاب تصویربرداری نماید، فردِ مراجعه کننده به آندوسکوپی باید حداقل 8 (هشت) ساعت قبل از انجام آندوسکوپی ناشتا باشد تا تمام موادی را که میل نموده، از مری و معده عبور نموده و بافت های داخلیِ بدن کاملا واضح و قابل رویت باشند. همچنین برای جلوگیری از استفراغ و برگرداندنِ مواد غذایی توسط مراجعه کننده، ناشتا بودن امری ضروری است.

آندوسکوپی با بیهوشی

هزینه انجام آندوسکوپی در سال 1400

طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت، هزینه انجام آندوسکوپی در سال 1400، نهصد هزار تومان است. این هزینه شامل کلیه تجهیزات مصرفی به همراه آندوسکوپی مری، معده و اثنی عشر می باشد. در صورتی که در حین آندوسکوپی نیاز به نمونه برداری باشد، از پــَـنــس های مخصوصی جهت برداشتن نمونه و قرار دادنِ آن در فرمالین استفاده می شود که این مورد شاملِ هزینه مازاد برای بیمار می گردد.  

داروی بیهوشی برای آندوسکوپی

از چه دارویی برای بیهوش کردنِ بیمار در آندوسکوپی استفاده می شود؟

در انجام آندوسکوپی، بسته به صلاحدید پزشکِ متخصص از داروهای متفاوتی استفاده می شود که رایج ترین آن ها، آمپول های میدازولام و پروپوفول هستند. برخی از پزشکان صرفا از میدازولام، برخی از پروپوفول و برخی نیز از هر دوی این داروها با دوز مشخص استفاده می کنند. این داروها خواب آور هستند و معمولا ده دقیقه پس از انجام آندوسکوپی، بیمار بیدار می شود.

گاهی اوقات، در صورتی که خوابِ بیمار بیش از حد معمول به طول بینجامد یا باعث ایجاد مشکل خاصی گردد، از داروهای آنتی دوت (از بین برنده ی اثر داروی قبلی) مانند آمپول فلومازنیل استفاده می شود.

عوارض داروی بیهوشی آندوسکوپی

عوارض شایع (حدود ده درصد):

کاهش حجم و سرعت تنفس

عوارض نسبتا شایع (بین یک تا ده درصد):

افت فشار خون

خارش، سوزش و یا درد در محل تزریق

سردرد، خواب آلودگی، پرش عضلانی

سکسکه، استفراغ و حالت تهوع

سرفه

حرکت غیر ارادی چشم (نیستاگموس)

آندوسکوپی چقدر طول میکشد؟

در واقع نمی توان پاسخ دقیقی به این سوال داد. زیرا زمان مورد نیاز به محل آندوسکوپی و شرایط بیمار بستگی دارد. اما به طور معمول انجام آندوسکوپی 15 دقیقه زمان خواهد بود و پس از آن بیمار از 30 تا 60 دقیقه برای ریکاوری به زمان احتیاج دارد.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "سوالات رایج در مورد آندوسکوپی"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍