طول روده ها چقدر است؟

طول روده ها چقدر است؟

روده کوچک و بزرگ هر دو بخش های حیاتی سیستم گوارش بدن انسان هستند. طول روده کوچک تقریباً 2.8 تا 4.9 متر است. روده بزرگ کوتاه تر است و حدود 1.53 متر درازا دارد.

روده ها در شکم قرار دارند و مواد مغذی، ویتامین ها و آب را جذب می کنند. آنها بخشی از لوله گوارش و آخرین بخش سیستم گوارش را تشکیل می دهند.

روده ها از انتهای معده تا مقعد ادامه دارند. اگرچه رودها درون شکم جا می شود اما طول آنها خیلی بیشتر از چیزی است که بسیاری از مردم فکر می کنند.

طول دقیق روده ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بر اساس تحقیقات گذشته در مورد طول روده ها که بر روی اجساد افرادی که بدن شان را برای انجام تحقیقات علمی اهدا کرده بودند انجام شده بود، طول متوسط روده ها حدود 8 متر و در بازه 6.68 تا 9.3 متر است.

محققان این مطالعات تاکید می‌کنند که معیارهای علمی زیادی در مورد طول روده وجود ندارد؛ بنابراین مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد بین اندازه روده و سلامت و نحوه عملکرد گوارش وابستگی وجود داشته باشد.

در این مقاله در مورد یافته‌های تحقیقات انجام شده روی طول روده کوچک و بزرگ صحبت خواهیم کرد.

روده بزرگ و کوچک جزو بخش های حیاتی سیستم گوارش بدن انسان هستند که باید برای حفظ سلامتی بدن به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. برای تشخیص و درمان بیماری های مربوط به روده کوچک و بزرگ به کلینیک دکتر خسروی در تهران مراجعه کنید.

روده کوچک

روده کوچک درحقیقت بلندتر از روده بزرگ است. دلیل نام آن قطر کوچک تر آن است. روده کوچک در ناحیه پایینی شکم قرار دارد و معده را به روده بزرگ متصل می کند.

روده کوچک برای تجزیه غذا آنزیم های گوارشی ترشح کرده و مواد مغذی را جذب میکند. اگر روده کوچک نتواند به اندازه کافی آب را جذب کند، فرد دچار اسهال خواهد شد.

روده کوچک از سه بخش مجزا تشکیل شده است:

دوازدهه یا اثنی عشر یا دئودنوم

اثنی عشر یا دوازدهه اولین و کوتاه ترین قسمت روده کوچک است. در این قسمت با ترکیب کردن آنزیم های معده و پانکراس برای تجزیه بهتر غذا، اولین بخش از هضم و گوارش تکمیل می شود.

ژژنوم یا تهی روده

دیوارهای ژژنوم از طریق موهای ریز و پرز مانندی که دارد مواد مغذی را از غذا جذب می کنند.

دیواره های ژژنوم دارای چین های دایره ای شکلی به نام plicae circulares هستند. با وجود این چین ها، سطح کل این قسمت از روده بیشتر شده و امکان جذب مواد مغذی بیشتر فراهم می‌شود.

ایلئوم

در ایلئوم مواد مغذی باقی مانده ،قبل از انتقال به روده بزرگ جذب می شوند. این بخش از روده کوچک نقش کلیدی در جذب ویتامین ب ۱۲ و اسیدهای صفراوی دارد.

ایلئوم بزرگترین بخش روده کوچک است.

روده کوچک

روده کوچک چقدر طول دارد؟

اندازه گیری طول روده کوچک در فرد زنده سخت است اما محققان تخمین می زنند که اندازه آن در بازه 3 تا 5 متر باشد.

 طول این سه بخش از روده کوچک به طور قابل توجهی متفاوت است.

  • طول دئودنوم حدود 20 تا 25 سانتی متر است
  • طول ژژنوم حدود 2.5 متر است
  • ایلئوم نزدیک 3 متر طول دارد

در تحقیقات گذشته مشخص شد که طول کل روده ها به وزن بستگی دارد. به طوری که روده های افراد با وزن بیشتر، طولانی تر است.

افراد جوانتر و مردان نیز به طور متوسط روده های طولانی تری دارند. طول روده کوچک آنقدر بلند است که در صورت نیاز به برداشتن بخشی از آن با جراحی به علت یک بیماری یا عارضه مشکلی ایجاد نمی شود.

بیشتر بخوانید : سرطان روده کوچک

روده بزرگ

روده بزرگ که پزشکان به آن کولون نیز می گویند، نسبت به روده کوچک قطر بزرگتری دارد. کارکرد اصلی روده بزرگ جذب دوباره مایعات، الکترولیت ها، ویتامین ها و سپس تشکیل مدفوع و فرستادن آن به رکتوم برای دفع است.

روده بزرگ چهار بخش مجزا دارد.

کور روده یا سکوم یا روده کور

سکوم که با عنوان نقطه اتصال ایلئوسکال نیز شناخته می شود، روده ها را به هم متصل می کند. در سکوم آب و باقیمانده نمک ها جذب می شود.

کولون

کولون که بلند ترین قسمت روده بزرگ است، حالت بخش بخش و تکه تکه دارد تا آب و الکترولیت های بیشتری جذب شود.

رکتوم

رکتوم مدفوع را پس از انجام فرآیند هضم در خود نگه می دارد.

کانال مقعدی

آخرین قسمت از روده بزرگ است و به فرد کمک می‌کند تا روده اش را حرکت دهد.

روده بزرگ

طول روده بزرگ چقدر است؟

مانند روده کوچک، طول کلی روده بزرگ نیز از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. طول روده ها در افراد سنگین وزن تر، جوان تر و مردان عموماً بیشتر است.

روده بزرگ در بیشتر افراد حدود پنج فوت درازا دارد.

کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ است. ناحیه سکوم حدود 6 سانتی متر درازا دارد. رکتوم حدود 20 سانتی متر و مقعد که کوچکترین قسمت روده بزرگ است حدود یک اینچ درازا دارد.

برای برخی از افراد مبتلا به بعضی عارضه های خاص، نیاز به عمل جراحی برداشتن کولون یا کولکتومی است که در آن بخشی از کولون یا تمام آن برداشته می‌شود.

بیشتر بخوانید : پولیپ روده بزرگ

مقایسه بین روده کوچک و بزرگ

طول روده بزرگ در حالت کشیده شده تقریبا به اندازه قد یک فرد بزرگسال کوتاه قد است. کوچکترین بخش‌های روده بزرگ حدوداً به اندازه انگشت شست طول دارند.

به طور متوسط روده کوچک بلندتر از یک ون و حدوداً به طول یک کامیون سایز متوسط است. طول روده کوچک در افراد مختلف است و این اختلاف حدوداً اندازه قد یک فرد بلند قد می باشد.

طبق تحقیقات انجام شده سطح کلی روده ها تقریباً به اندازه نیمی از زمین بدمینتون است.

خلاصه

طول روده ها می تواند تا حد زیادی بین افراد مختلف متفاوت باشد. طبق تحقیقات، مجموع طول روده های کوچک و بزرگ حداقل ۱۵ فوت است. روده کوچک حدوداً 2.75 تا 4.88 متر طول دارد و طول روده بزرگ تقریبا 1.5 متر است.

روده ها نقش مهمی در تجزیه و جذب مواد مغذی غذاها و نوشیدنی ها دارند. به طور کلی طول روده ها تاثیری بر زندگی فرد ندارد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "طول روده ها چقدر است؟"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍