علائم امیکرون : آنچه باید بدانید و میدانیم

علائم امیکرون

به گفته پزشکان علائم امیکرون و سویه های BA.4 و BA.5 مشابه هم هستند. آنها هنوز هم کووید هستند و می توانند عامل بیماری شدیدی شوند. موج جدید سویه امیکرون از ویروس کرونا – که شامل سویه های BA.4 و BA.5 است – هم اکنون به سراسر آمریکا راه پیدا کرده و حالا نگرانی ها از این بابت است که ظاهرا چرخه کووید پایانی ندارد.

با آنکه هنوز ابهاماتی درباره انواع مختلفی از سویه های امیکرون وجود دارد، کارشناسان اکنون درک واضح تری از تاثیرگذاری آنها بر افراد واکسینه شده دارند و اینکه عملکرد آنها در افرادی که قبلا مبتلا شده اند،چگونه است.

علائم امیکرون کدامند؟

در بیشتر افراد، حداقل در کسانی که واکسیناسیون آنها به روز است، نوع اصلی سویه امیکرون باعث بیماری خفیف تری مشابه سرماخوردگی معمولی می شود و این شکل دیگری از ویروس کروناست.

پزشکان طبق شواهد ادعا می کنند که علائم سویه های BA.4 و BA.5 به نسخه سویه های اولیه ویروس شبیه تر است.

به گفته دکتر روی گولیک، رئیس بیماری های عفونی در مرکز پزشکی ویل کرنل و بیمارستان نیویورک – پرسبیترین، علائم معمول سویه های امیکرون شامل این مواردند:

  • گلودرد
  • گرفتگی صدا
  • سرفه
  • خستگی
  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی
  • سردرد
  • دردهای عضلانی

دکتر ویلیام شافنر، متخصص بیماری های عفونی مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل، تنسی می گوید: “واضح است که اگر واکسینه شده باشید، به ویژه اگر دوز یادآور دریافت کرده اید، اومیکرون عفونت خفیف تری ایجاد می کند.”

دکتر کریگ اسپنسر، مدیر بهداشت جهانی در مرکز اورژانس دانشگاه و مرکز پرشکی نیویورک – پرسبیترین/ کلمبیا گفت: “برای کسانی که واکسینه شده اند اما دوز یادآور دریافت نکرده اند، علائم معمول شامل سرفه بیشتر، تب بیشتر و خستگی بیشتر از کسانی است که دوزهای بیشتری دریافت نموده اند.”

مراکز کنترل بیماری و شیوع آن توصیه می کنند که افراد 50 سال و بالاتر دومین دوز یادآور کووید را دریافت کنند تا از کاهش ایمنی واکسن ها در برابر بیماری محفوظ بمانند.

تفاوت ها

دکتر برنارد کامینز، مدیر پزشکی در بخش پیشگیری از عفونت سیستم بهداشت کوه سینا در نیویورک می گوید: ” تا جایی که ما می توانیم ببینیم و اظهارنظر کنیم، تفاوت زیادی بین سویه BA.5 و امواج قبلی امیکرون وجود ندارد، فقط می دانیم که این سویه مسری تر است.”

درحالی که سویه امیکرون در موج زمستانی کووید خفیف تر ظاهر شده است، اما این می تواند بازتابی از گروه هایی باشد که به آن مبتلا شده اند: جوانان و یا افراد سالم و نیز کسانی که کاملا واکسینه شده بودند.

در نسخه اصلی سویه امیکرون که زمستان سال گذشته با سرعت سرسام آوری کل ایالات متحده را در برگرفت، از دست دادن حس چشایی و بویایی مثل سویه های قبلی آلفا و بتا شایع نبود. اما طبق گفته های برخی پزشکان در انتشار سویه های BA.4 و BA.5 این علائم دوباره بازگشته اند.   

به دلیل آنکه سویه  BA.5بسیار مسری است و به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن را دور می زند، افراد آسیب پذیری بیشتری نسبت به آن داشته و احتمال آلودگی مجدد آنها با عفونت کووید افزایش می یابد به ویژه اگر بیش از 90 روز از بیماری قبلی آنها گذشته باشد.

دکتر کامینز از مرکز کوه سینا می گوید: “عفونت قبلی دیگر حفاظت در برابر عفونت جدید را ضمانت نمی کند.”

به گفته کارشناسان عفونت مجدد احتمالا شدت کمتری از قبل دارد که این به خاطر سطوح بالاتر ایمنی است.

علائم امیکرون

آیا امیکرون باعث ابتلا به بیماری با شدت کمتر می گردد؟

طبق شواهد موجود سویه امیکرون نیز به اندازه گونه های قبلی به اعماق ریه ها نفوذ می کند. مطالعه ای که به صورت آنلاین از دانشگاه هنگ کنگ ارسال شده و هنوز مورد بررسی قرار نگرفته نشان می دهد که با آنکه سویه امیکرون در ریه ها شدت کمتری دارد اما در دستگاه تنفسی سریع تر تکثیر می شود.

دکتر هیو کاسیر، مدیر خدمات مراقبت های ویژه بیمارستان ساندرا دانشگاه نورث شور در لانگ آیلند نیویورک می گوید: “در این شیوه عملکردی، سویه امیکرون بیشتر به برونشیت شباهت دارد تا ذات الریه . معمولا بیماران مبتلا به برونشیت شدید تنگی نفس کمتر دیده می شود آنها بیشتر خلط و سرفه دارند.”

وی می افزاید: ” اما در بیماران مبتلا به ذات الریه در کل تنگی نفس و احساس خستگی بیشتری از برونشیت وجود دارد.”

یک مطالعه کوچک از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری نشان می دهد افرادی که کووید داشته و بعدا به نوع جدید امیکرون مبتلا شده اند علائم کمتری را نسبت به دوره های قبلی ابتلا به ویروس تجربه کرده اند.

با این حال برای اینکه افراد به علائم خود اعتماد کنند و بیماری را خودشان تشخیص دهند هنوز زود است. پزشکان به افراد اصرار دارند که در صورت مشاهده علائمی مشابه آنفلوانزا یا سرماخوردگی برای انجام تست اقدام نمایند.

علائم امیکرون با چه سرعتی بروز می کند؟

طبق اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مدتی که طول می کشد تا بعد از قرار گرفتن فرد در معرض سویه امیکرون علائم وی ظاهر شود کمتر از سویه های قبلی بوده و از یک هفته کامل به سه روز یا کمتر کاهش داشته است.

در حالی که به مطالعات بیشتری نیاز است، اما یک استدلال منطقی اینست که یک ویروس بسیار مسری مثل سویه اومیکرون باید دوره کمون کوتاهتری داشته باشد. هدف آن در نهایت آلوده کردن تعداد بیشتری از افراد در سریع ترین زمان ممکن است.

به گفته دکتر آنیتا گوپتا، یک متخصص بیهوشی و پزشک بخش مراقبت های ویژه در دانشکده پزشکی جان هاپکینز: “به همین دلیل (کوتاه بودن زمان ابتلا به ویروس) است که انتشار بیماری با سرعت بسیار زیادتری اتفاق می افتد. “

وی می افزاید: “ممکن است دوره کمون بیماری بر اساس بسیاری از متغیرها مانند سن، بیماری های زمینه های و وضعیت واکسیناسیون افراد کوتاهتر یا بلندتر باشد. اما هیچ قانون شدت و سرعتی در اینجا وجود ندارد.”

دکتر راهول شارما، پزشک ارشد اورژانس مرکز پزشکی نیویورک – پرسبیترین/ ویل کورنل می گوید: “در بسیاری از بیمارانی که واکسینه نشده بودند، به مدت 10 تا 12 روزی که من دیدم علائمی مشاهده نمی شد.”

علائم امیکرون چقدر طول می کشد؟

شارما این نکته را اضافه کرد که علائم به طور کلی در افراد واکسینه شده در مقایسه با کسانی که واکسن نزده اند، کوتاه و خفیف تر به نظر می رسند.

مدت زمان بستری در اورژانس یا بیمارستان برای مبتلایان به سویه امیکرون که واکسینه شده اند، کوتاهتر است.

شارما می گوید: ” آنچه می توانم برای شما بازگو کنم اینست که افراد واکسن نزده قطعا بیماران مریض تری هستند. آنها بیمارانی هستند که بیشتر در آی سی یو بستری می شوند. بیمارانی که احتمال بستری در بیمارستان در آنها بیشتر است.”

دکتر رایان ماوز، پزشک بیماری های عفونی و مراقبت های ویژه در دانشکده پزشکی ویک فارست کارولینای شمالی در تایید این اظهارات می گوید که اکثر بیمارانی که او در بخش مراقبت های ویژه می بیند واکسینه نشده اند.

بیشتر بخوانید : علائم گوارشی کرونا : آنچه می‌دانید و اهمیت آن

سویه های امیکرون

چه زمانی باید تست کووید بدهیم؟

شافنر از واندربیلت توصیه می کند که با توجه به احتمال کوتاه بودن دوره کمون بیماری، هر فردی که با یک شخص آلوده در تماس بوده تا 72 ساعت بعد از آن تست را انجام دهد.

او می گوید: “اگر قبلا در معرض بوده اید و حالا از خودتان می پرسید چه زمانی تست انجام دهم؟ من فکر می کنم بهتر است حداقل سه روز صبر کنید و بعد بینید نتیجه تست مثبت است یا خیر.”

اگر تماس مشخصی با فرد آلوده به کووید داشته اید به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حداقل 5 روز بعد از تماس با فرد این تست را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : عفونت های مکرر تنفسی در بزرگسالان

آیا امیکرون می تواند به یک کووید طولانی مدت منجر شود؟

با وجود اینکه چیزهای زیادی درباره سویه امیکرون ناشناخته باقی مانده اند، برخی کارشناسان معتقدند که این سویه م حتی در موارد خفیف هم می تواند به یک کووید طولانی مدت منتهی گردد.

در یک مطالعه اخیر، محققان بریتانیایی دریافتند که احتمال تبدیل سویه امیکرون به یک کووید طولانی کمتر از سویه دلتاست. اگرچه همه این 41،361 بزرگسالی که در این تحقیق شرکت کرده و به طور منظم علائم خود را در اپلیکیشن تلفنی ثبت می کردند قبلا واکسینه شده بودند.

بیمارانی که علائم طولانی مدت کووید را دارند احتمالا ماه ها پس از اولین عفونت کووید همچنان خستگی شدید، ضربان نامنظم قلب و دیگر مشکلات را تجربه می کنند. این مسائل در طول اولین موج همه گیری رخ داده و هنوز نیز از طریق موج دلتا باعث ایجاد مشکلات کووید می شود.

تحقیق قبلی نشان داده که واکسیناسیون می تواند خطر کووید طولانی مدت را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید : ۴ راه مقابله با استرس بعد از کرونا

تا چه اندازه باید درباره امیکرون نگران باشم؟

طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، سویه  BA.5 امیکرون تقریبا 54% از موارد ابتلا به کووید در کشور را تا تاریخ 2 جولای به خود اختصاص داده است. سویه BA.4 نیز 17% از نمونه تست ها را تشکیل می دهد.

گولیک می  گوید: “از آنجا که سویه BA.5 بسیار انتقال پذیر است، افراد احتمالا باید برخی از استراتژی های پیشگیری که قبلا به آنها توصیه شده را مجددا اجرا نمایند. بنابراین پوشیدن ماسک در فضاهای بسته و در مکان های شلوغ یک راه منطقی برای جلوگیری از شیوع آن است.”

وی می افزاید: “هنوز داده ای نیست که نشان دهد سویه BA.5 یا سایر سویه های امیکرون ویروس های تهاجمی تری نسبت به بقیه هستند. چون ابتلا به این ویروس آسان تر از سایر ویروس هاست، مردم واقعا باید واکسن و دوز یادآور را دریافت نمایند.”

علائم گوارشی و تنفسی و مشکلات بلع در مبتلایان به ویروس کرونا در حین بیماری و پس از آن شایع است. اگر دچار چنین مشکلاتی هستید ما در کلینیک دکتر خسروی می توانیم به شما کمک کنیم. برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "علائم امیکرون : آنچه باید بدانید و میدانیم"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍