علائم گوارشی کرونا : آنچه می‌دانید و اهمیت آن

علائم گوارشی کرونا

در این پست به خصوص تمام مدارک موجود در مورد علائم گوارشی کرونا را جمع آوری کرده ایم.

آنچه تا به حال درباره علائم گوارشی کرونا میدانیم : تمام اطلاعات و آمارها بر اساس داده‌ های عمومی در دسترس در زمان انتشار این پست است. بعضی از اطلاعات شاید تاریخ گذشته باشد. برای اطلاع از آخرین اطلاعات مرتبط با پاندمی کووید ۱۹ پیج به روز رسانی ها را دنبال کنید.

در این پاندمی، اصلی ترین علائم گزارش شده در مورد کووید ۱۹ سرفه و تب مداوم بوده است. اما با بالا رفتن تعداد آمار ابتلا و ظهور سویه های جدید علائم جدید نیز نمایان شد.

طبق یک مطالعه مروری از سپتامبر ۲۰۲۰، ۵۳ درصد از افراد بستری شده مبتلا به کووید ۱۹ حداقل یکی از نشانه های مشکلات گوارشی را در طول بیماری شان تجربه کرده‌اند.

 با ادامه پاندمی دانشمندان بیشتر با این بیماری آشنا شدند و تاثیر کووید ۱۹ بر سیستم گوارش بیشتر نمود پیدا کرد.

بر اساس برخی شواهد موجود، داشتن علائم گوارشی ناشی از کووید ۱۹ یا ابتلا به این بیماری علاوه بر داشتن یک بیماری گوارشی زمینه‌ای، خطر تشدید بیماری کرونا یا بروز عوارض جانبی را بیشتر می کند.

در این مقاله نگاهی خواهیم انداخت به آنچه محققان تا به حال درباره میزان شیوع، دلایل و تاثیرات علائم گوارشی کرونا می دانند.

از زمانی که پاندمی شروع شد، مردم دچار مشکلات مختلفی شدند که برخی از آنها دارای عوارضی همچون علائم گوارشی کرونا، ریزش مو، مشکلات معده و … است. برای درمان علائم گوارشی کرونا به کلینیک دکتر خسروی مراجعه کنید و زیر نظر ایشان درمان خود را شروع کنید.

علائم گوارشی کرونا

علائم تنفسی مانند سرفه کردن یا مشکل تنفس علائم شایع کووید ۱۹ هستند؛ اما گزارش های اولیه از چین نشان میداد که کووید ۱۹ می تواند نشانه های گوارشی نیز داشته باشد.

سیستم گوارشی شامل موارد زیر است:

 • دهان
 • مری، لوله‌ای که دهان را به معده متصل می کند
 • معده
 • روده بزرگ و کوچک
 • مقعد

اولین فرد مبتلا به کووید ۱۹ در ایالات متحده قبل از ابتلا به اسهال شدید به مدت دو روز حالت تهوع و استفراغ داشته است.

در یکی از ابتدایی ترین مطالعات در آمریکا مشخص شد که حدود ۳۲ درصد از بیماران مبتلا به کرونا علائم گوارشی داشته اند که اغلب آنها اسهال شدید، حالت تهوع یا بی اشتهایی بوده است.

تحقیقات همچنان در حال انجام هستند. طبق یک مطالعه مروری در فوریه ۲۰۲۱ که شامل ۱۲۵ مقاله و در کل بر روی 25252 شرکت کننده انجام شد، شایعترین علائم گوارشی کرونا موارد زیر هستند:

 • بی اشتهایی (در 19.9 درصد از موارد)
 • تغییر یا از دست رفتن قدرت چشایی (در 15.4 درصد از موارد)
 • اسهال (13.2%)
 • حالت تهوع (10.3%)
 • بالا آوردن خون یا خونریزی سیستم گوارش (9.1%)

در یک مطالعه مروری قدیمی‌تر که در ژانویه ۲۰۲۱ منتشر شد، دامنه وسیع تری از شیوع علائم یافت شد.

 • اسهال شدید (9–34%)
 • حالت تهوع، استفراغ یا هردو (7–16%)
 • درد شکمی (3–11%)

در بعضی موارد نادر کووید ۱۹ را می توان به موارد زیر نیز مرتبط دانست.

 • آروغ زدن
 • رفلاکس اسید
 • سوءهاضمه
 • کولیت یا التهاب روده
 • خونریزی سیستم گوارش
بیماری و علائم گوارشی کرونا

بیماری کرونا همچنین می تواند بافت های روده را تخریب کرده و حرکت روده ها را کاهش دهد.

به نظر می‌رسد که بیشتر افراد مبتلا به علائم گوارشی کرونا، این علائم را همراه با علائم تنفسی دارند. اما در یک مطالعه مروری در اواخر سال ۲۰۲۰ گزارش شد که ۱۶ درصد از افراد مبتلا به عفونت های SARS-CoV-2 فقط علائم گوارشی را تجربه کرده‌اند و گاهی اوقات این علائم قبل از بروز علائم تنفسی یا تب ایجاد شده است.

مطالعات اولیه این گونه نشان می‌داد که علائم گوارشی معمولاً در مراحل اولیه عفونت ظاهر می شوند.

طبق یک مطالعه بالینی که در مجله آمریکایی Emergency Medicine در ژانویه ۲۰۲۲ چاپ شد، علائم گوارشی شایع هستند و بیش از یک سوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ ابتدا دچار علائم گوارشی شده اند.

حالت تهوع و استفراغ در مورد بیش از دو سوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ وجود داشته است. تقریباً ۴۰ درصد از بیماران کرونایی دچار بی اشتهایی و تقریباً ۵۰ درصد از آنها دچار اسهال می‌شوند.

درد شکم شیوع کمتری دارد و در کمتر از ۱۰ درصد از موارد رخ می دهد.

بیشتر بخوانید : ۴ راه مقابله با استرس بعد از کرونا

کرونا چگونه باعث علائم گوارشی می شود؟

محققان همچنان در حال تحقیق بر روی چگونگی تاثیر عفونت SARS-CoV-2 بر روی قسمت های مختلف بدن هستند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد SARS-CoV-2 می تواند، سلول‌های تنفسی و مسیر گوارش و همچنین سلول های دیگر نواحی بدن را آلوده و عفونی کنند.

مطالعات نشان می دهند که SARS-CoV-2 با استفاده از پروتئین آنزیم2 مبدل آنژیوتانسین (ACE-2)، به عنوان گیرنده وارد سلول های روده و سلول های تنفسی می شود. گیرنده ACE-2 در غشاهای سلولی جا دارد.

این گیرنده ها با کنترل مقدار پروتئین آنژیوتانسین که موجب انقباض عروق و افزایش فشار خون می‌شود، به تنظیم فشار خون کمک می کنند.

پس از اینکه پروتئین های اسپایک ویژه این ویروس به گیرنده ACE-2 متصل شدند وارد سلول های روده می شوند. وقتی ویروس درون سلول قرار گرفت از سیستم خود سلول برای تولید نمونه هایی از پروتئین های ویروسی و RNA استفاده می کند.

مانند بسیاری از ویروس ها، SARS-CoV-2 نیز اطلاعات ژنتیکی خود را بر روی یک رشته RNA دارد، درست مانند DNA انسان.

بیرون آمدن ذرات SARS-CoV-2 از سلول‌ آلوده با رهاسازی سیتوکین همراه خواهد بود که در ایجاد التهاب نقش دارد. این فرایند می‌تواند دلیل علائم گوارشی باشد.

اگر ویروس ها به بافت های سیستم گوارشی آسیب بزنند احتمال بروز علائمی مانند درد، تهوع و اسهال نیز وجود دارد.

طبق تحقیقات، ترکیبی از میکروب های موجود در روده ها یا معده می تواند بر بیماری کووید ۱۹ تاثیر بگذارد.

علاوه بر این، این ویروس می تواند در مسیر سیستم گوارش از سیاهرگ باب یا سیاهرگ دروازه ای عبور کند، رگی که خون را از مجرای گوارشی تخلیه می کند. به این ترتیب امکان تاثیر بر عصب واگ و در نتیجه ایجاد حالت تهوع وجود خواهد داشت.

از طرفی حالت تهوع و اسهال از تاثیرات جانبی شایع بعضی داروها از جمله آنتی ویروس ها هستند که متخصصین برای کنترل بیماری کرونا تجویز می‌کنند.

همچنین شواهد تایید کننده قابلیت انتقالSARS-CoV-2 از طریق مدفوعی_دهانی در حال افزایش است. به این معنی که فرد ممکن است با خوردن یا تنفس اتفاقی ذرات مایع مدفوع عفونی دچار بیماری شود.

در حقیقت در نمونه های مدفوع اولین شخص تایید شده مبتلا به کووید ۱۹ در ایالات متحده، ویروس کووید ۱۹ وجود داشته است.

طبق تحقیقات این احتمال وجود دارد که حتی در صورت عدم تشخیص وجود ویروس در سیستم تنفسی فوقانی مانند ریه ها، بینی و حلق، ذرات ویروس در مدفوع شخص وجود داشته باشد.

این موضوع می‌تواند تصور ما را درباره چگونگی انتقال ویروس به افراد و مدت زمان قابلیت انتقال تغییر دهد.

بیشتر بخوانید : تاثیر ویروس کرونا روی بلع

نکاتی در مورد علائم گوارشی کرونا

علائم گوارشی کرونا و شدت بیماری

افرادی که علائم گوارشی ناشی از کووید ۱۹ دارند بیشتر دچار عوارض جانبی شده و خطر این عوارض جانبی برای آنها بیشتر است.

در یک مطالعه که در نوامبر ۲۰۲۰ انجام شد، محققان دریافتند که داشتن علائم گوارشی خطر ابتلا به سندرم زجر تنفسی حاد را بیشتر می کند.

این موضوع در مطالعات بعدی نیز نشان داده شد.

این تحقیق همچنین نشان داد که داشتن علائم گوارشی نیاز به تهویه مکانیکی غیر تهاجمی و لوله گذاری تراشه را افزایش می دهد. این روش ها خطراتی را به همراه دارند.

یک گزارش در اکتبر ۲۰۲۰ نشان داد که احتمال بروز عفونت های شدید و جدی و مشکلات قلبی در کودکان مبتلا به کووید ۱۹ با علائم گوارشی بیشتر است.

در یک مطالعه دیگر در دسامبر ۲۰۲۰ اینگونه نتیجه گیری شد که در بزرگسالان ارتباطی بین وجود علائم گوارشی و بیماری شدیدتر و پیامدهای خطرناک وجود دارد.

یک بررسی جدید تر نشان داد که افراد دارای نشانه‌های گوارشی ناشی از ابتلا به کرونا بیشتر در معرض خطر آسیب حاد قلبی و کلیوی یا مرگ ناشی از این بیماری ها هستند.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که افراد مبتلا به بیماری های گوارشی زمینه‌ای در صورت ابتلا به کرونا سخت تر بیمار می شوند و عوارض جانبی بیشتری را تجربه می کنند.

تحقیقات منتشر شده در فوریه ۲۰۲۱ نشان داد که ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش مانند: مری بات خطر ابتلا به کووید ۱۹ را افزایش می‌دهد.

برخی از محققان تصور می‌کنند که وجود این ارتباط ممکن است به علت احتمال متاپلازی روده در اثر بیماری های گوارشی باشد که در آن دیواره داخلی معده با سلول های مشابهی در جداره روده جایگزین می‌شود.

بسیاری از بیماری های گوارشی باعث عفونت دستگاه گوارش می شوند زیرا به پوشش روده یا معده آسیب زده یا آن را ضعیف می کنند.

بعضی از این بیماری ها مانند بیماری التهابی روده با تولید بیش از حد ACE-2 فرصت بیشتری را برای ورود ویروس کرونا به سلول ها ایجاد می‌کنند.

بعضی از داروهایی که برای درمان بیماری ها یا علائم گوارشی استفاده می شوند اسید معده را کاهش می دهند. با کاهش اسید معده، جذب ویروس از غذاها یا دیگر مواد هضم شده آسان تر خواهد بود.

معمولاً میزان اسیدی بودن معده آنقدر قوی هست که ذرات ویروسی را غیرفعال کند.

در مورد دلیل ارتباط احتمالی بین وجود علائم گوارشی ناشی از کووید ۱۹ با افزایش خطر تشدید بیماری و نتایج نامطلوب، در صورت عدم وجود بیماری های زمینه ای، کمتر بحث شده است.

شاید حجم ویروس در بدن افرادی که عفونت ویروسی در سیستم تنفسی و مسیر گوارش دارند، نسبت به افرادی که عفونت تنها مسیر تنفسی شان را درگیر کرده، بیشتر است.

همچنین تعداد گیرنده های ACE-2 در مسیر سیستم گوارش تقریباً ۱۰۰ برابر بیشتر از تعداد آنها در اندام های تنفسی است. در نتیجه در صورت عفونت در این ناحیه ویروس بیشتری جذب می شود.

افرادی که علائم بیماری را در چندین ارگان دارند معمولاً بیماری سخت تری را تجربه می‌کنند.

به نظر می رسد شواهد در مطالعات اولیه به طورکلی بدون تناقض بوده اند. اما برای تعیین ارتباط واقعی بین علائم گوارشی، بیماری های گوارشی و کووید ۱۹ به مطالعات گسترده تری نیاز است.

برای مثال برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به علائم گوارشی ناشی از کووید ۱۹ بیماری خفیف تری را تجربه می کنند.

سوال هایی که باقی می ماند

دانستن اینکه چه میزان، کی و چرا کووید ۱۹ باعث علائم گوارشی می شود، می تواند فواید فوق العاده ای داشته باشد.

اگر این علائم همانقدر که تحقیقات نشان می دهند، شایع باشند، خدمات تشخیص SARS-CoV-2 را می توان وسیع تر کرد تا در صورت وجود یا عدم وجود علائم تنفسی مواردی چون بی اشتهایی، استفراغ، اسهال را نیز شامل شود.

این کار به تشخیص زودهنگام موارد ابتلا به کووید ۱۹ کمک می کند. همچنین با دنبال کردن علائم گوارشی در بین مردم میتوان شروع شیوع بیماری را از قبل پیش بینی کرد.

در یک مطالعه که در آن تعداد جستجوی های انجام شده در اینترنت در مورد علائم مرتبط با کووید ۱۹ در ۱۵ ایالت مقایسه شد، محققان دریافتند که در بعضی ایالت ها افزایش جستجو ها ۳ تا ۴ هفته قبل از افزایش تعداد ابتلاها بوده است.

در یک مطالعه مشابه که در ژانویه 2022 منتشر شد، جستجو های جهانی در اینترنت مورد بررسی قرار گرفت و اینگونه نتیجه گیری شد که داده های جستجوها در اینترنت می‌تواند به طور اطمینان بخشی شروع پیک کرونا را هم در سطح جهانی و هم در سطح محلی پیش بینی کند.

سوالاتی علائم گوارشی کرونا

محققان می خواهند بدانند که آیا داشتن بیماری های گوارشی خطر ابتلای شدید به کووید ۱۹ و بروز عوارض جانبی و مرگ را افزایش می دهد؟

همچنین آنها باید متوجه شوند که آیا بیماری های گوارشی افراد را مستعد ابتلا به کووید ۱۹ می‌کند؟

از موارد پر اهمیت دیگر تایید امکان سرایت بیماری کرونا از طریق مدفوع است و اگر این چنین است این امکان تا چه مدتی وجود دارد.

در یک مطالعه مروری در اوایل فوریه ۲۰۲۱ تایید شد که در نمونه های مدفوع بیش از 26.7 درصد از افراد مبتلا به کووید ۱۹، RNA ویروس وجود دارد و ذرات عفونی تقریباً ۱۹ روز از آنها منتشر می‌شود.

اگر بیماری از طریق مدفوع سرایت کند باید دستورالعمل های بهداشتی فعلی و توصیه های مرتبط با قرنطینه را تغییر داد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کند که افراد، بسته به مشاهده برخی علائم خاص و شدت آن ها، خود را به مدت ۵ الی ۲۰ روز پس از شروع علائم کووید ۱۹ قرنطینه کنند.

اگر مدت زمان امکان انتشار ویروس از طریق مدفوع بیشتر باشد و این طریق سرایت به یکی از نگرانی ها تبدیل شود مسئولان سلامت عمومی باید دستورالعمل ها را بازبینی کنند.

اگر کرونا ویروس جدید از طریق مدفوع سرایت کند، موضوع نظارت و رسیدگی به فاضلاب برای کاهش میزان سرایت اهمیت پیدا می کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در حال حاضر برای کمک به ایالات مختلف برای ایجاد استراتژی‌های نمونه برداری نظارتی مخصوص خود، ابزارهایی دارد.

علاوه بر تمام این ها محققان نیاز به دانستن تاثیرات بلند مدت کووید ۱۹ بر سیستم گوارش نیز دارند. بعضی از مطالعات اولیه نشان می دهند برخی علائم خاص برای چند هفته یا چند ماه پس از بهبود بیمار باقی می مانند.

محققان در یک مطالعه مروری دریافتند که تقریباً ۱۶ درصد از افراد ممکن است بعد از بهبودی، همچنان حالت تهوع و استفراغ داشته باشند و معمولاً ۱۲ درصد از آنها دچار اختلالات گوارش می شوند.

زمان می برد تا کاملا متوجه شویم که چه زمانی و چرا کووید ۱۹ موجب علائم گوارشی می شود و این مشکلات گوارشی چگونه بر شدت بیماری و نتیجه تاثیر می گذارد.

تا اینجا این گونه به نظر می رسد که علائم گوارشی و درد شکمی در موارد شدیدتر بیماری مشاهده شده‌اند.

احتمالاً زمان بیشتری لازم است تا متوجه ماندگار بودن یا نبودن این علائم و میزان احتمال ماندگاری آنها شویم.

اما همان قدر که این موضوعات ترسناک به نظر می‌رسند، اطلاع از آنها می تواند در بهبود تشخیص، درمان، نظارت و پیگیری کووید ۱۹ موثر بوده و امید بخش باشد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "علائم گوارشی کرونا : آنچه می‌دانید و اهمیت آن"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍