علت خونریزی بینی (خون دماغ شدن) و روش‌های توقف آن

علت خون دماغ شدن نگهانی

خون دماغ شدن یا خونریزی بینی در بزرگسالان ممکن است به صورت ناگهانی و به علت مصرف داروها، بیماری ها یا صرفا خشکی هوا است. خون دماغ یا خونریزی بینی اتفاقی رایج است و شاید در ابتدا علت آن مشخص نباشد، اما اکثر موارد جزئی هستند و می توان آن ها را در خانه مدیریت کرد.

انواع خونریزی بینی

دو نوع خونریزی بینی وجود دارد:

  • خونریزی خلفی : آن هایی که از جلوی بینی منشأ می گیرند که به آن ها خونریزی قدامی بینی می گویند و آن هایی که از پشت بینی شروع می شوند که خونریزی های خلفی بینی نام دارند.
  • خونریزی قدامی : این نوع خونریزی بینی بسیار رایج است و آنقدرها هم خطرناک نیست و معمولا در خانه درمان می شود. رایج ترین منشأ خونریزی قدامی بینی، سپتوم یا بخشی از بینی است که سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند.

این بخش حاوی رگ های خونی زیادی است که در نتیجه یک خراش ساده یا ضربه به صورت آسیب می بینند. از طرف دیگر خونریزی های خلفی بینی بسیار کمتر دیده شده و زمانی که حفره بینی آسیب می بیند اتفاق میافتند.

خونریزی خلفی بینی می تواند خطرناک باشد. برای مثال گاهی خون وارد گلو می شود. آسیب دیدگی بینی و فشار خون بالا رایج ترین علل خونریزی خلفی بینی هستند.

علت خون دماغ شدن ناگهانی

خون دماغ شدن ناگهانی و غیرقابل توضیح شاید ترسناک به نظر برسد، اما معمولا اینطور نیست.

وارد شدن ضربه به بینی در اثر جراحت، بدشکلی داخل بینی، وجود التهاب در بینی یا در موارد نادر، تومورهای داخل بینی از علل خونریزی ناگهانی بینی هستند و هر یک باعث خونریزی رگ های خونی سطحی در بینی می شوند.

برای آسودگی خاطر شما فهرستی از دلایل رایج و همچنین نکاتی درباره نحوه درمان خونریزی بینی و زمان مراجعه به پزشک جمع آوری کرده ایم.

سایر بیماری ها

بیماری کبد، بیماری کلیوی، مصرف بیش از حد الکل یا ابتلا به سایر بیماری های زمینه ای توانایی لخته شدن خون را کاهش داده و در نتیجه باعث خونریزی بینی می شوند.

بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا و نارسایی احتقانی قلب نیز باعث خونریزی بینی می شوند.

فشار خون بالا باعث افزایش ناگهانی و سریع فشار خون شده و با سردرد شدید، تنگی نفس و اضطراب همراه خواهد بود.

سرماخوردگی، آلرژی و تخلیه مکرر بینی نیز پوشش بینی را تحریک کرده و در نتیجه باعث خونریزی بینی می شوند.

علت خون دماغ در بزرگسالان

خشکی هوا

هوای خشک ناشی از گرمایش داخلی یا سرمای بیرون پوشش بینی را خشک کرده و باعث ترک خوردن و خونریزی بینی می شود.

استفاده از دستگاه مرطوب ‌کننده هوا هنگام خواب به رفع خشکی کمک کرده و اسپری‌ های بینی نیز برای مرطوب کردن سوراخ ‌های بینی مفید هستند.

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی بینی

اشیاء خارجی

در صورت قرار دادن جسم خارجی در بینی، بینی دچار خونریزی می شود. این اتفاق بیشتر در میان کودکان کوچک که با قرار دادن اشیاء در دهان، بینی یا گوش دنیای خود را کشف می کنند دیده می شود.

برای مثال اسباب بازی های کوچک، سنگریزه، غذا، پاک کن و خاک چیزهایی هستند که کودکان در بینی خود قرار می دهند.

تخلیه یا خاراندن بینی

آسیب دیدگی تصادفی رگ های خونی در سوراخ بینی در اثر تخلیه بینی باعث خونریزی می شود. این امر در کودکان رایج است، اما در بزرگسالانی که داخل بینی خود را خارش می دهند نیز دیده می شود.

علت خون دماغ شدن

داروهای رقیق کننده خون

از آنجایی که لخته شدن خون یک مرحله ضروری برای جلوگیری یا توقف خونریزی بینی است، هر دارویی که توانایی لخته شدن خون را تغییر دهد، باعث خونریزی بینی شده یا توقف آن را سخت ‌تر می کند.

برای مثال می توان به داروهای ضد انعقاد مانند کومادین یا جانتوون (وارفارین)، داروی ضد پلاکت پلاویکس (کلوپیدوگرل بی سولفات)، داروهای بدون نسخه مانند آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی تجویزی یا بدون نسخه مانند ناپروکسن اشاره کرد.

بسیاری از مبتلایان به بیماری قلبی فیبریلاسیون دهلیزی که ضربان قلب نامنظم دارند برای جلوگیری از تشکیل لخته خون داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند.

اگر دچار حمله قلبی شده اید، شاید پزشک مصرف روزانه آسپرین را برای جلوگیری از عود بیماری توصیه کرده باشد.

اگر لخته‌ های خون از طریق خون حرکت کنند و به مغز یا قلب برسند منجر به سکته یا حمله قلبی می شوند، اما داروهای ضد انعقاد که معمولا برای جلوگیری از ایجاد لخته‌ ها استفاده می ‌شوند، خطر خونریزی را افزایش می ‌دهند.

بیشتر بخوانید : سرطان دهان، حلق و بینی

درمان سریع خون دماغ

در حالی که نشسته اید و به جلو خم شده اید، با فشار دادن مستقیم سوراخ های بینی به مدت 10 دقیقه و نفس کشیدن از طریق دهان، خونریزی را متوقف کنید.

همچنین می‌ توانید با استفاده از آبسلانگ و چسب، دستگاهی برای گرفتن بینی بسازید.

اگر خونریزی دوباره شروع شد، از یک اسپری ضد احتقان بینی (مانند افرین، دریستان یا سینکس ویکس) برای منقبض کردن رگ های خونی بینی استفاده کرده و مجددا برای توقف خونریزی به بینی فشار مستقیم وارد کنید.

برای جلوگیری از خونریزی مجدد بینی، تنها پس از توقف خونریزی از نمک و پمادهای موضعی برای مرطوب کردن داخل بینی استفاده کرده و از تخلیه یا خاراندن بینی خودداری کنید.

درمان سریع خون دماغ

چه زمانی برای خونریزی بینی به دنبال کمک باشید

بیشتر خونریزی های بینی را می توان در خانه درمان کرد، اما برخی از آن ها شدید هستند و نیاز به مراقبت های پزشکی دارند.

خونریزی بینی به ندرت منجر به مرگ می شود. اما تحت شرایط خاص، مانند زمانی که داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین یا وارفارین مصرف می کنید، خونریزی بینی می تواند بسیار نگران کننده باشد و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

در چنین مواردی لازم است پزشک دوز داروهای رقیق ‌کننده خون را مجدد بررسی کند. بیش از یک بار خونریزی بینی در هفته نیز نشانه آن است که باید با پزشک صحبت کنید.

اگر خونریزی بینی مکرر است، چه داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید یا نه، منطقی است که از پزشک مراقبت های اولیه کمک بگیرید.

خونریزی های مکرر بینی گاهی نشان دهنده بیماری های جدی هستند. برای تشخیص علت خون دماغ شدن ناگهانی و درمان آن می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "علت خونریزی بینی (خون دماغ شدن) و روش‌های توقف آن"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍