قرمزی رنگ لوزه ها + تشخیص و درمان

قرمزی لوزه

قرمزی لوزه ها یکی از علائم شایع بیماری به نام تونسیلیت یا التهاب لوزه ها است. لوزه ها دو غده لنفاوی در پشت گلو هستند. کار آنها جلوگیری از عفونت با فیلتر کردن میکروب ها است.

این عارضه معمولا با درد و تورم همراه است. ویروس ها و باکتری ها دو عامل شایع قرمزی لوزه ها هستند.

این مقاله به علائم، عوارض، عوامل خطرزا، علل و درمان قرمزی رنگ لوزه ها می پردازد.

علائم قرمزی لوزه ها

التهاب لوزه ها، عارضه شایع مرتبط با قرمزی لوزه ها، علائم دیگری نیز دارد. این علائم عبارتند از:

 • گلو درد
 • تب
 • مشکل در بلع
 • تورم غدد لنفاوی گردن
 • از دست دادن اشتها

این علائم زمانی ظاهر می شوند که لوزه ها در اثر عفونت متورم و قرمز شوند. گلودرد ناشی از ورم لوزه می تواند شدید باشد، اما التهاب لوزه ها نباید تنفس را دشوار کند. هر زمانی که تنفس دشوار شد، با یک ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید.

علل قرمزی لوزه ها

این عارضه معمولاً ناشی از یک ویروس یا یک باکتری است. میکروب های مختلفی باعث این عارضه می شوند که عبارتند از:

 • استرپتوکوک (باکتری استرپتوکوک شایع ترین علت است)
 • آدنوویروس
 • ویروس هرپس سیمپلکس
 • ویروس اپشتین–بار

با آلوده شدن لوزه ها به یکی از این میکروب ها، سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با عفونت واکنشی نشان می دهد که منجر به قرمزی، تورم و درد لوزه ها می شود.

بیشتر بخوانید : بلع بعد از عمل لوزه

لوزه قرمز و گلودرد استرپتوکوکی

شایع ترین علت قرمزی لوزه ها و التهاب لوزه ها، باکتری استرپتوکوک است که باعث گلودرد استرپتوکوکی می شود. با این حال، ممکن است فردی بدون التهاب لوزه به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا شود.

گلودرد استرپتوکوکی و ورم لوزه، هر دو معمولاً باعث گلودرد می شوند که باید برای تعیین برنامه درمانی مناسب، ارزیابی های لازم توسط یک ارائه دهنده خدمات درمانی صورت گیرد.

علت قرمزی لوزه

تشخیص علت قرمزی لوزه ها

برای تشخیص دو راه اصلی وجود دارد. اولین مورد از طریق معاینه فیزیکی است. یک ارائه دهنده خدمات درمانی برای مشاهده لوزه ها به گلوی بیمار نگاه می کند. آنها به دنبال قرمزی، تورم و سایر تغییرات ناشی از عفونت می گردند.

اگر پزشک مشکوک به وجود عفونت استرپتوکوکی باشد، از تست تشخیصی استرپتوکوک استفاده می کند. طی این آزمایش، یک سواب پنبه ای روی لوزه ها کشیده می شود، سپس نمونه برای بررسی وجود باکتری استرپتوکوک آزمایش می شود.

یک آزمایش سریع تشخیص استرپتوکوک می تواند در چند دقیقه نتایج را آماده کند. مشخص شدن نتایج کشت استرپتوکوک چند روز طول می کشد.

بیشتر بخوانید : جراحی یا عمل لوزه

درمان قرمزی لوزه ها

درمان بستگی به علت قرمز شدن لوزه ها دارد. اگر دلیل یک ویروس باشد، تمرکز درمان معمولاً بر کاهش علائم و با تکیه بر سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با ویروس است. اما اگر علت آن عفونت باکتریایی باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

معمولا برای درمان گلودرد استرپتوکوکی از پنی سیلین یا یک آنتی بیوتیک مرتبط با پنی سیلین استفاده می شود. این داروها می توانند به صورت قرص یا شربت باشند و معمولا باید به مدت 10 روز مصرف شوند.

اگر فردی به پنی سیلین حساسیت داشته باشد، آنتی بیوتیک دیگری تجویز می شود. اگر علائم بهبود پیدا نکردند یا بعد از سه روز مصرف آنتی بیوتیک بدتر شدند، با یک ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید.

اگر علت این عارضه، ویروسی باشد، درمان خانگی می تواند به کاهش علائم کمک کند. موارد زیر درمان های خانگی هستند که بهتر است در نظر بگیرید:

 • استراحت
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات
 • خوردن غذاهای سرد مانند بستنی برای تسکین درد
 • خوردن پاستیل های گلو
 • غرغره با آب نمک
 • مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC)، مانند تایلنول (استامینوفن)
درمان قرمزی لوزه ها

عوارض قرمزی لوزه ها

قرمزی ناشی از عفونت استرپتوکوکی در لوزه ها، در صورت عدم درمان، عوارض جدی دارد. در صورت عدم درمان، باکتری ها می توانند در سایر قسمت های بدن پخش شوند و عوارض زیر را ایجاد کنند:

 • عفونت سینوس ها
 • عفونت گوش
 • تب روماتیسمی
 • آبسه
 • گلومرونفریت پس از عفونت استرپتوکوکی

برای جلوگیری از عوارض، حتما آنتی بیوتیک ها را طبق دستور مصرف کنید. حتی پس از از بین رفتن علائم، مصرف دارو را قطع نکنید. داروها را برای مدت زمان تجویز شده مصرف کنید.

اگر با وجود مصرف آنتی بیوتیک، بیماری بدتر شد، با یک ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی مراجعه کرد؟

لوزه های قرمز یکی از علائم تونسیلیت یا التهاب لوزه است. علت اصلی التهاب لوزه، عفونت استرپتوکوکی است که باید با آنتی بیوتیک درمان شود.

اگر فکر می کنید لوزه هایتان قرمز شده است، باید با یک ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید تا دوره درمان مناسب را تعیین کند. در صورتی که علت این عارضه عفونت استرپتوکوکی باشد، در صورت عدم درمان احتمال بروز عوارض جدی وجود خواهد داشت.

درمان قرمزی لوزه

خلاصه

لوزه های قرمز علامت بیماری به نام تونسیلیت یا التهاب لوزه ها است. التهاب لوزه ها می تواند در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شود. اگر این عارضه در اثر باکتری باشد، از درمان آنتی بیوتیکی استفاده می شود. اگر عفونت ویروسی باشد، درمان حمایتی به صورت استراحت، مصرف مایعات و داروهای OTC توصیه می شود.

بیشتر بخوانید : اختلال بلع چیست؟ راه کارهای درمان آن چیست

سوالات متداول

آیا قرمزی لوزه ها از بین خواهند رفت؟

قرمزی لوزه ها معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شوند و از بین می روند. اگر عفونت ویروسی باشد (مانند آدنوویروس یا ویروس اپشتین بار)، درمان خانگی توصیه می شود. اما اگر ناشی از عفونت باکتریایی (مانند گلودرد استرپتوکوکی) باشد، آنتی بیوتیک لازم است.

علت قرمز شدن لوزه ها چیست؟

 لوزه ها به علت التهاب ناشی از عفونت، قرمز می شوند. قرمز شدن پاسخ بدن به عفونت است. هنگامی که سیستم ایمنی عفونت را تشخیص می دهد، بدن موادی به نام واسطه های التهابی آزاد می کند که باعث گشاد شدن رگ های خونی کوچک می شوند. با گشاد شدن رگ ها، خون بیشتری به بافت می رسد و بافت قرمز می شود. چندین ویروس و باکتری مختلف می توانند باعث قرمزی لوزه ها شوند.

لوزه های قرمز می تواند نشانه عفونت و بیماری به نام تونسیلیت یا التهاب لوزه ها باشد. این عارضه اغلب با تورم لوزه ها و گلودرد همراه است. در صورت مشاهده این علائم، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود تماس بگیرید. شایع ترین علت التهاب لوزه، گلودرد استرپتوکوکی است که باید با آنتی بیوتیک درمان شود. گلودرد استرپتوکوکی در صورت عدم درمان، می تواند منجر به بیماری های جدی شود.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "قرمزی رنگ لوزه ها + تشخیص و درمان"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍