فلوروسکوپی چیست – فلوروسکوپی در تهران

فلوروسکوپی

فلوروسکوپی چیست ؟

فلوروسکوپی مطالعه ساختارهای متحرک بدن است – شبیه به یک “فیلم” از تصویربرداری با اشعه ایکس. در روش تصویربرداری فلوروسکوپی یک پرتوی اشعه ایکس به صورت مداوم از قسمتی از بدن که در حال بررسی شدن است عبور می کند. این پرتو به یک مانیتور شبیه تلویزیون منتقل می شود تا این قسمت از بدن و حرکات آن با جزئیات کامل دیده شود. فلوروسکوپی، به عنوان ابزاری برای تصویربرداری، پزشکان را قادر می سازد تا بسیاری از سیستم های بدن، از جمله سیستم های اسکلتی، گوارشی، ادراری، تنفسی و تولید مثل را مورد بررسی قرار دهند.

فلوروسکوپی ممکن است برای ارزیابی مناطق مشخصی از بدن، از جمله استخوان ها، عضلات و مفاصل، و همچنین ارگان ها، مانند قلب، ریه یا کلیه ها انجام شود.

سایر اقدامات مرتبط که ممکن است برای تشخیص مشکلات استخوان ها، عضلات یا مفاصل مورد استفاده قرار بگیرد شامل اشعه ایکس، میلوگرافی (میلوگرام)، توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن)، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و آرتروگرافی است.

دلایل انجام فلوروسکوپی چیست؟

فلوروسکوپی در انواع مختلف معاینات و روش ها مانند اشعه ایکس باریم، کاتتریزاسیون قلب، آرتروگرافی (تجسم مفصل یا مفاصل)، پونکسیون کمری، قرار دادن کاتترهای داخل وریدی (IV)، پیلوگرام وریی ، هیستروسالپینگوگرام و نمونه برداری یا بیوپسی استفاده می شود.

فلوروسکوپی ممکن است به تنهایی به عنوان یک روش تشخیصی استفاده شود، یا ممکن است همراه با سایر روش های تشخیصی یا درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.

در اشعه ایکس باریم، استفاده از فلوئوروسکوپی به تنهایی، به پزشک اجازه می دهد تا حرکت روده ها را هنگام حرکت باریم در آنها ببیند و به پزشک اجازه می دهد از بیمار تصویربرداری نقطه ای داشته باشد. در کاتتریزاسیون قلب، از فلوروسکوپی به عنوان مکمل استفاده می شود تا پزشک بتواند جریان خون را از طریق عروق کرونر ببیند و وجود انسداد شریانی را ارزیابی کند. برای درج وریدی کاتتر، فلوروسکوپی به پزشک کمک می کند تا کاتتر را به یک مکان خاص در داخل بدن هدایت کند.

سایر کاربردهای فلوئوروسکوپی شامل موارد زیر است، اما محدود به این موارد نمی شود:

  • مکان یابی اجسام خارجی (به عنوان مثال جسم خارجی که در گلو گیر کرده و باعث اختلال بلع با تنفس می شود.)
  • تزریق بی حس کننده با استفاده از تصویر در مفاصل یا ستون فقرات
  • ترمیم مهره از راه پوست. یک روش کم تهاجمی که برای درمان شکستگی های فشاری مهره های ستون فقرات استفاده می شود

ممکن است دلایل دیگری نیز برای توصیه فلوروسکوپی توسط پزشک وجود داشته باشد.

فلوروسکوپی

عوارض فلوئوروسکوپی چیست؟

می توانید از پزشک خود بخواهید در مورد میزان اشعه استفاده شده در طول فلوروسکوپی و خطرات مربوط به شرایط خاص خود سوال کنید. بهتر است سابقه قرار گرفتن در معرض تابش پرتوهای قبلی مانند اسکن های قبلی و انواع دیگر اشعه ایکس را با پزشک خود در میان بگذارید. خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه می تواند با تعداد کل معاینه های اشعه ایکس در طول زمان مرتبط باشد.

اگر باردار هستید یا به باردار بودن خود مشکوک هستید، باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض تابش در دوران بارداری ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود.

در صورت استفاده از ماده حاجب، احتمال واکنش آلرژیک به رنگ وجود دارد. بیمارانی که به داروها، مواد حاجب ، ید یا لاتکس حساسیت دارند، باید پزشک را در جریان بگذارند. همچنین، بیماران مبتلا به نارسایی کلیه یا سایر مشکلات کلیوی باید پزشک خود را مطلع کنند.

برخی از عوامل یا شرایط ممکن است در دقت روش فلوروسکوپی اختلال ایجاد کنند. در صورتی که اخیرا تصویربرداری با اشعه ایکس و باریم داشته اید، این اتفاق ممکن است با فلوئوروسکوپی با ناحیه شکم یا کمر تداخل ایجاد کند.

بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز وجود داشته باشد. قبل از انجام فلوروسکوپی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

معاینات صحیح فلوروسکوپی از نظر پزشکی مزایای بالینی را فراهم می کند که بیش از خطر ناشی از تابش دریافت شده در طول معاینه است. معاینات فلوئوروسکوپی هنگامی که توسط فرد متخصص انجام می شوند، در تشخیص بیماری و در هدایت برنامه های درمانی نقش مهمی دارند.

فلوروسکوپی چیست

آمادگی برای فلوروسکوپی

اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، لطفاً قبل از تعیین وقت معاینه با پزشک خود مشورت کنید.

لباس: ممکن است از شما خواسته شود برای انجام فلوروسکوپی لباس مخصوص به تن کنید. کلینیک این لباس را در اختیار شما قرار خواهد داد. لطفا همه پیرسینگ ها و جواهرات خود را دربیاورید و در منزل بگذارید.

خوردن و آشامیدن: دستورالعمل های خاص براساس نوع معاینه فلوروسکوپی شما در نظر گرفته می شود.

آلرژی: در صورت حساسیت به داروها، رنگ های حاجب یا ید، به رادیولوژیست یا متخصص مربوطه اطلاع دهید.

در طول انجام فلوروسکوپی

فلوروسکوپی ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از معاینات شما در بیمارستان انجام شود. بسته به شرایط شما و اقدامات پزشک روش های انجام فلوروسکوپی می تواند متفاوت باشد.

اما به طور کلی، فلوروسکوپی این روند را دنبال می کند:

1. از شما خواسته می شود هرگونه لباس یا جواهراتی را که ممکن است در فرایند فلوروسکوپی اختلال ایجاد کند را در بیاورید.

2. اگر لازم باشد لباس تان را در بیاورید، تکنسین به شما لباس مخصوص می دهد.

3. بسته به نوع روشی که پزشک برای شما انجام می دهد، ممکن است ماده حاجب را از طریق بلع، انما یا IV در دست یا بازو وارد کند .

4. شما روی میز تصویربرداری قرار خواهید گرفت. بسته به نوع عمل، ممکن است از شما بخواهند که در حین انجام فلوئوروسکوپی، موقعیت های مختلفی بگیرید، قسمت خاصی از بدن را حرکت دهید یا نفس خودتان را حبس کنید.

5. برای روش هایی که نیاز به قرار دادن کاتتر دارند ، مانند کاتتریزاسیون قلب یا قرارگیری کاتتر در یک مفصل یا قسمت دیگر بدن، ممکن است از یک IV دیگر در کشاله ران، آرنج یا محل دیگر استفاده کنند.

فلوروسکوپی بلع

حین انجام فلوروسکوپی

6. از دستگاه اشعه ایکس ویژه برای تولید تصاویر فلوروسکوپی از ساختار بدن مورد معاینه یا درمان استفاده خواهد شد.

7. به منظور تجسم بهتر اندام ها یا ساختارهای مورد مطالعه، ممکن است یک ماده رنگی یا ماده حاجب به خط IV تزریق شود.

8. در مورد آرتروگرافی (تجسم مفصل)، ممکن است قبل از تزریق ماده حاجب، مایعی درون مفصل آسپیره شود (با سوزن خارج شود). پس از تزریق ماده حاجب، ممکن است از شما خواسته شود تا مفصل را برای چند دقیقه حرکت دهید تا ماده حاجب در سطح مفصل توزیع شود.

9. نوع روش در حال انجام و قسمت بدن تحت معاینه و / یا درمان، طول فلوروسکوپی را تعیین می کند.

10. پس از اتمام مراحل، IV برداشته خواهد شد.

در حالی که فلوئوروسکوپی به خودی خود دردناک نیست، روش خاصی که انجام می شود ممکن است دردناک باشد؛ مانند تزریق در مفصل یا دسترسی به شریان یا ورید برای آنژیوگرافی. در این موارد، رادیولوژیست ممکن است اقداماتی شامل بی حسی موضعی، آرام بخشی آگاهانه یا بیهوشی عمومی را بسته به روش خاص انجام دهد.

بعد از فلوروسکوپی

نوع مراقبت مورد نیاز پس از عمل به نوع فلوروسکوپی بستگی دارد. روش های خاصی مانند کاتتریزاسیون قلب، به احتمال زیاد نیاز به یک دوره نقاهت چند ساعته با بی حرکتی پا و بازوی محل قرارگیری کاتتر قلبی دارد. سایر انواع فلوروسکوپی ممکن است برای بهبودی به زمان کمتری نیاز داشته باشند.

در صورت مشاهده هرگونه درد، قرمزی و / یا تورم در محل IV پس از بازگشت به خانه پس از عمل فلوروسکوپی، باید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا این اتفاق می تواند عفونت یا نوع دیگری از واکنش را نشان دهد.

پزشک بعد از معاینه فلوروسکوپی، دستورالعمل های مشخص در رابطه با مراقبت را به شما ارائه می دهد.

فلوروسکوپی مری

رایج ترین انواع فلوروسکوپی

فلوروسکوپی بلع

فلوئوروسکوپی به پزشک شما این امکان را می دهد تا در زمان واقعی به بررسی نحوه عملکرد بافت ها و اعضای بدن بپردازد. پزشک شما ممکن است با استفاده از فلوروسکوپی بلع ، نحوه حرکت عضلات هنگام بلع را بررسی کند. ممکن است پزشک فلوروسکوپی بلع را با استفاده از آزمایش بلع باریم انجام دهد.

فلوروسکوپی روده

پزشک برای بررسی روده کوچک از فلوروسکوپی و ماده حاجب بر پایه باریم برای تولید تصاویر روده کوچک استفاده می کند. این فلوروسکوپی ایمن و غیرتهاجمی است و ممکن است برای کمک به تشخیص دقیق بیماری روده، انسداد، پولیپ، سرطان و سایر علائم استفاده شود.

فلوروسکوپی ریه

فلوروسکوپی ریه یا قفسه سینه یک آزمایش تصویربرداری است که با استفاده از اشعه ایکس میزان عملکرد ریه ها را بررسی می کند. این روش همچنین می تواند قسمت های دیگر دستگاه تنفسی شما را نیز بررسی کند. دستگاه تنفسی شما شامل ریه ها، بینی، گلو، نای و نایژه ها است.

فلوروسکووپی رحم

HSG معاینه اشعه ایکس از رحم و لوله های رحمی است. از فرم خاصی از اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی رحم و ماده حاجب در این روش استفاده می شود. فلوروسکوپی رحم یک آزمایش پزشکی غیرتهاجمی است که به پزشکان کمک می کند تا بیماری های رحمی را تشخیص و درمان کنند.

فلوروسکووپی مری

فلووروسکوپی دیدن اعضای داخلی در حال حرکت را امکان پذیر می کند. هنگامیکه باریم دستگاه GI فوقانی را می پوشاند، رادیولوژیست قادر است آناتومی و عملکرد مری، معده و اثنی عشر را با استفاده از فلوروسکوپی مری ببیند و ارزیابی کند. معاینه با اشعه ایکس که فقط حلق و مری را ارزیابی می کند، بلع باریم نام دارد.

فلوروسکووپی قلب

در کاتتریزاسیون قلب، از فلوروسکوپی قلب به عنوان مکمل استفاده می شود تا پزشک بتواند جریان خون را از طریق عروق کرونر ببیند تا بتواند وجود انسداد شریانی را ارزیابی کند.

فلوروسکووپی دریچه قلب

فلوروسکوپی دریچه قلب بهترین روش برای مشخص کردن عناصر رادیو مات دریچه های قلب مصنوعی است. این روش بهترین روش برای اعتبار سنجی و تعیین اختلالات حرکتی و ساختاری دریچه های قلب است.

برای مطالعه بیشتر می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

https://radiologyassistant.nl/

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "فلوروسکوپی چیست – فلوروسکوپی در تهران"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍