قارچ پوستی چیست؟ انواع، تشخیص، درمان و پیشگیری

قارچ پوستی

یک ضایعه پوستی قرمز همراه با خارش پوست و پوسته پوسته شدن می تواند شما را به هم بریزد. اما بیشتر عفونت های ناشی از قارچ پوستی خطرناک نیستند و معمولا می توانید به آسانی با انواع کرم آن را درمان کنید. برای پیشگیری از بازگشت عفونت های قارچی پوست هم با پزشک خود مشورت کنید.

قارچ پوستی چیست؟

این نوع قارچ یک موجود زنده ریز مثل کپک یا سفیدک است. قارچ ها همه جا هستند – در هوا و آب و روی بدن انسان. حدود نیمی از قارچ ها مضر هستند. اگر یکی از قارچ های مضر روی پوست شما بنشیند می تواند باعث عفونت قارچی پوست شود و یک ضایعه پوستی با خارش به همراه آورد.

چه کسانی در معرض ابتلا به عفونت قارچی پوست هستند؟

هر کسی می تواند مبتلا به قارچ پوستی شود. عفونت های سطحی در پوست و ناخن شایع ترین نوع عفونت هستند که 20 تا 25 درصد جمعیت جهان را در هر زمانی تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال بیماری عفونی پای ورزشکار اغلب اشخاص سالم را مبتلا می کند.

اگر دارای شرایط زیر باشید بیشتر در معرض خطر بروز یک ضایعه پوستی قرار دارید:

 • سیستم ایمنی ضعیفی دارید (مثلا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنید، به بیماری مبتلا هستید که سیستم ایمنی را تضعیف می کند و یا تحت شیمی درمانی قرار دارید).
 • زمان طولانی و یا دوز بالایی آنتی بیوتیک مصرف می کنید.
 • اضافه وزن دارید.
 • به دیابت مبتلا هستید.
 • از یک محصول جدید مراقبت از پوست استفاده می کنید.
 • بی اختیاری ادرار دارید ( مثلا نوزادان دچار ضایعات پوستی ناشی از پوشک می شوند).
 • عرق بسیار زیاد دارید.
 • باردار هستید.

عفونت ناشی از قارچ پوستی چگونه بروز می کند؟

یک عفونت قارچی معمولا قرمز به نظر می رسد و می تواند در سراسر یک ناحیه وسیع از پوست پراکنده باشد. یک قارچ پوستی می تواند خصوصیات زیر را هم داشته باشد:

 • رنگ قرمز در اطراف ضایعه پوستی بیشتر است.
 • پوسته ها در حاشیه ضایعه پوستی شدیدتر هستند.
 • ضایعات (دانه های چرکی) در لبه های ناحیه قارچی مشخص تر هستند.

ظاهر یک عفونت قارچی پوست چه شکلی است؟

این بیماری می تواند در هرجای بدن از جمله ناخن ها ظاهر شود. اما بیشتر در چین های پوستی مثل کشاله ران، باسن یا ران ها شایع تر هستند.

ضایعات قارچی

انواع مختلف این ضایعات پوستی کدامند؟

نام پزشکی قارچ پوستی تینه آ می باشد. انواع عفونت های پوستی اینها هستند:

 • عفونت پای ورزشکار (تینه آ پدیس) : رایج ترین نوع عفون قارچی است که این عارضه اغلب در بین افرادی که با پای برهنه در حمام یا استخرهای عمومی یا رختکن راه می روند منتشر می شود. پوست بین انگشتان پا سفید شده و شروع به کنده شدن می کند. این بیماری می تواند بر پاشنه (انتهای) کف پا نیز تاثیر بگذارد.
 • قارچ ناخن (اونیکومیکوز) : این عفونت یکی از مشکلات رایج پا می باشد و معمولا بر ناخن های انگشتان پا اثر گذاشته، آنها را زرد و ضخیم می کند به گونه ای که به راحتی می شکنند.
 • خارش ژوک (تینه آ کروریس) : ضایعات پوستی در ناحیه کشاله ران که این خارش ژوک بیشتر در مردان دیده می شود تا زنان.
 • کرم حلقوی پوست سر (تینه آ کاپیتیس) : این ضایعه بیشتر در کودکان دیده شده، باعث ریزش مو می شود اما با درمان صحیح معمولا موها دوباره رشد می کنند.
 • کرم حلقوی بدن (تینه آ کورپوریس) : این اصطلاح همه گیر را پزشکان برای همه ضایعات پوستی قارچی که به شکل کرم حلقوی در بدن ایجاد می شود به کار می برند.

علل و علائم عفونت ناشی از قارچ پوستی

چه عاملی باعث ایجاد یک ضایعه قارچی در پوست می شود؟

وقتی پوست شما با یک قارچ مضر تماس پیدا می کند، عفونت ناشی از آن باعث بروز ضایعات پوستی می شود. برای مثال اگر یک جفت کفش از کسی که به عفونت پای ورزشکار مبتلا بوده قرض بگیرید، قارچ در تماس با پای شما آن را آلوده و عفونی می کنند.

قارچ ها معمولا با تماس مستقیم از شخصی به شخص دیگر و یا از حیوانات به انسان منتقل می شوند.

علائم یک ضایعه قارچی چیست؟

یک ضایعه قارچی معمولا قرمز بوده و احساس خارش یا سوزش به همراه دارد. ممکن است برجستگی های متورم مثل تاول یا پوسته پوسته شدن و لایه لایه شدن را نیز مشاهده کنید.

آزمایشات و تشخیص عفونت ناشی از قارچ پوستی

ضایعات قارچی چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک با مشاهده یک ضایعه قارچی و پرسش درباره علائم، آن را تشخیص می دهد. بسیاری موارد با معاینه اولیه و خراش ظریف و برداشتن پوسته و بررسی زیر میکروسکوپ (آزمایش KOH) می تواند قارچی بودن تشخیص داده می شوند.

در برخی موارد نیز برای تشخیص نوع قارچ و کمک به انتخاب درمان بهتر لازم است آزمایش کشت قارچ تجویز شود.

حین یک آزمایش کشت قارچ، پزشک نمونه کوچکی از پوست (بیوپسی) یا مایع (آسپیراسیون) بر می دارد. زمانی که عفونت ها شدید باشد، ممکن است به آزمایش خون نیاز داشته باشید.

درمان عفونت قارچ پوستی

کنترل و درمان عفونت ناشی از قارچ پوستی

عفونت قارچی پوست چگونه درمان می شود؟

درمان عفونت قارچی شامل این روش هاست:

 • کرم های ضدقارچ که بسیاری از آنها بدون نسخه در دسترس هستند.
 • تجویز نسخه های قوی تر که می توانند سریع تر عمل کنند.
 • داروهای خوراکی در صورت شدید بودن عفونت قارچی

آیا می توان عفونت قارچی را با روش خانگی درمان کرد؟

مراجعه به پزشک برای مشاهده ضایعات پوستی اهمیت دارد مخصوصا اگر برای اولین بار ظاهر شده باشند. پزشک است که می تواند بیماری را تشخیص دهد و بهترین اقدام درمانی را برای آن توصیه نماید.

درمان یک ضایعه قارچی با کرم های ضدخارش که حاوی استروئید هستند عفونت را بدتر می کند و باعث می شود درمان سخت تر گردد.

بیشتر بخوانید : انواع روش های درمان زگیل تناسلی + هر آنچه باید بدانید

پیشگیری از عفونت ناشی از قارچ پوستی

چگونه می توان از ابتلای پوست به ضایعات قارچی جلوگیری کرد؟

در برخی افراد ضایعات قارچی حتی بعد از درمان هم دوباره ظاهر می شوند (عود می کند). بازگشت بیماری می تواند دلیل ژنتیکی داشته باشد – ممکن است آمادگی بیشتری برای بروز عفونت داشته باشید. این اقدامات باعث جلوگیری از بازگشت بیماری یا حتی بروز آن در بار اول شود:

حفظ بهداشت پا

 • به طور منظم جوراب های خود را تعویض کرده پای خود را بشویید. از پوشیدن کفش های پلاستیکی اجتناب کنید چون اجازه نمی دهند پا نفس بکشد.
 • با پای برهنه مخصوصا در مکان های مرطوب مانند دوش و رختکن باشگاه ورزشی و استخر راه نروید.
 • وقتی ناخن های انگشت پا را کوتاه می کنید، مستقیم و بدون زاویه اینکار را انجام دهید. اگر ناخن فرورفته دارید به متخصص مراجعه و آن را درمان کنید.

اگر روی ناخنی عفونت قارچی داشته و آن را کوتاه کردید از ناخن گیر آلوده برای سایر ناخن ها استفاده نکنید.

مصرف صحیح دارو

 • اگر پزشک یک کرم تجویز کرد (یا کرم بدون نسخه ای توصیه کرد)، همان مدت گفته شده از دارو استفاده کنید. حتی اگر دیگر از ضایعات پوستی خبری نیست، ممکن است عفونت قارچی هنوز همانجا باشد، پس کرم ها را به درستی و با همان زمان توصیه شده استفاده کنید.
 • پزشک ممکن است یک دوره درمانی را به همه اعضای خانواده شما توصیه نماید. در بین افرادی که با هم زندگی می کنند اغلب یک عفونت با فاصله زمانی انتقال می یابد. با درمان هر یک از افراد مطمئن شوید که عفونت کاملا از بین رفته است.
 • با پزشک صحبت کنید که آیا لازم است دائم از کرم ضدقارچ برای پاها و ناخن هایتان استفاده کنید تا از عفونت جلوگیری شود یا خیر.
 • از پودر ضدقارچ هر روز در کفش هایتان بریزید اینکار به پیشگیری از بیماری پای ورزشکار کمک می کند.

بیشتر بخوانید : عفونت ناشی از انواع انگل ها در انسان

درمان بثورات پوستی

دورنمای بیماری / پیش آگهی

ضایعات قارچی پوست تا چه مدت ادامه خواهند داشت؟

اینکه درمان عفونت قارچی چقدر طول می کشد از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. این دوره درمانی معمولا از چند روز تا چند هفته زمان لازم است تا کاملا برطرف گردد. اگرچه ممکن است عفونت قارچی دوباره بازگردد. با پزشک درباره مراحل پیشگیری از ابتلا و بازگشت بیماری مشورت کنید. 

چه زمانی باید درباره ضایعات و بثورات پوستی با پزشک مشورت کنم؟

بیشتر ضایعات پوستی خیلی جدی نیستند. اما اگر پوست شما تغییراتی دارد، مراجعه به پزشک ایده خوبی است. پزشک با تجویز دوره های درمانی و تشخیص بیماری های زمینه ای به بهبود حال شما کمک خواهد کرد.

اگر ضایعات پوستی شما شرایط زیر را داشت مراجعه فوری به پزشک توصیه می شود:

 • اگر تمام بدن شما را ضایعات یا بثورات فرا گرفته است
 • اگر این ضایعات ناگهانی شروع شده و به سرعت منتشر می شوند
 • اگر دردناک بوده تاول دار یا عفونی هستند
 • اگر همراه با تب ضایعات پوستی دارید

توصیه ای از کلینیک دکتر خسروی

ضایعات قارچی پوست می توانند آزارهنده باشند و خارش ایجاد کنند اما قابل درمان هستند. اگر متوجه هر تغییر یا ضایعه درپوست خود شده اید به پزشک مراجعه کنید. معمولا مصرف یک دوره کرم های ضدقارچ ( با نسخه یا بدون نسخه) باعث از بین رفتن آنها و بهبود خارش می شود. پزشک درباره راه های جلوگیری از ابتلا به عفونت قارچی پوست و بازگشت مجدد این بیماری نیز توصیه هایی ارائه خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "قارچ پوستی چیست؟ انواع، تشخیص، درمان و پیشگیری"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍