بهترین روش‌های مراقبت از دندان و لثه

مراقبت از دندان و لثه

مراقبت صحیح از دندان و لثه بخش مهمی از حفظ سلامت کل بدن است. وضع نامناسب سلامت دهان و دندان ارتباط چشمگیری با بیماری های مزمن اصلی دارد و حتی می تواند منجر به ناتوانی شده واعتماد به نفس فرد را کاهش دهد.

مراقبت اصولی از دندان ها و لثه نیازی به زمان زیاد یا وسایل گران قیمت بهداشتی دهان و دندان ندارد. اجتناب از قندهای ساده، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ملایم روزانه پایه اساسی این مراقبت است.

علاوه بر این، برای حفظ سلامت لثه ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها، سیگار نکشید، آب زیاد بنوشید و مراجعه به دندانپزشک و جرمگیری و معاینات منظم دندان ها را جدی بگیرید.

حقایقی از مراقبت دندان ها و لثه

 • یک دندان در درجه اول از مواد معدنی تشکیل شده است
 • پلاک یک لایه چسبنده و بی رنگ از باکتری است که به دندان می چسبد
 • وقتی باکتری ها شکر مصرف کنند، اسیدهایی تولید می کنند که مینای دندان را از بین می برد
 • مصرف تنباکو یکی از مهم ترین عوامل خطرساز مرتبط با ایجاد بیماری لثه شناخته شده است

نحوه مسواک زدن برای مراقبت از دندان و لثه

مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید بهترین روش برای کاهش پلاک است. انجمن بهداشت دندان پزشکان آمریکا (ADHD) مسواک زدن را دوبار در روز، هربار به مدت 2 دقیقه توصیه می کنند.

روش صحیح مسواک زدن، دندان ها و لثه ها را به طور موثری تمیز می کند. نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 • از مسواک نرم استفاده کنید : برای جلوگیری از آسیب به مینای دندان فقط از مسواک با موهای نرم استفاده کنید
 • با زاویه 45 درجه مسواک بزنید : زاویه مسواک زدن مهم است و مسواک باید با زاویه 45 درجه نسبت به خط لثه روی دندان کشیده شود
 •  مسواک را به درستی حرکت دهید : با حرکات کوتاه و آرام به جلو، عقب و دایره ای کوچک تمامی سطوح دندان به آرامی تمیز می شوند. از حرکات اره ای و مالش دادن مسواک خودداری کنید.
 • زبان را مسواک بزنید : از مسواک خود برای تمیز کردن زبان هم به آرامی استفاده کنید
 • بعد از مسواک زدن دهان را تمیز نگاه دارید : تا 30 دقیقه بعد از مسواک زدن از غذا خوردن خودداری کنید

یک مسواک باید حداقل هر سه ماه یکبار و نیز بعد از هر بیماری تعویض گردد.

نخ دندان کشیدن

نخ دندان کشیدن

نخ دندان روزانه برای از بین بردن پلاک و ذرات غذا ضروری است و مسواک شما نمی تواند آنها را تمیز کند.

ناحیه ای که درست زیر خط لثه و فضاهای بسته بین دندان ها قرار دارند، مناطق آسیب پذیری هستند که در آن پلاک ایجاد می شود و به تارتار (پلاک تجمع یافته) تبدیل می شود.

اگر به طور منظم از نخ دندان استفاده نکنید، تجمع پلاک و جرم می تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه گردد.

غذاهایی که مراقبت از دندان و لثهباید بخورید و نباید بخورید

شواهد زیادی وجود دارند که قندها بزرگترین عامل رژیم غذایی در بیماری های دندانی هستند. به طور خاص، میزان و دفعات مصرف قندهای آزاد، شدت پوسیدگی را تعیین می کند.

نوشیدنی و غذاهایی که برای مراقبت از دندان و لثه نباید خورد

ضرر غذاهای شیرین برای دندان

مصرف شکر و آب نبات را باید محدود کرد. به این دلیل که باکتری های موجود در دهان برای تولید اسید به قند نیاز دارند و با اینکار مینای دندان تضعیف شده و دندان آسیب می بیند. هربار که دندان ها در معرض قند قرار می گیرند، فرآیند دمینرالیزه شدن آغاز می شود تا یک ساعت طول می کشد تا دهان به شرایط pH طبیعی و غیراسیدی بازگردد. مخصوصا باید از این مواد دوری کنید:

 • نوشابه های گازدار
 • آب نبات
 • شیرینی و تنقلات شیرین
 • شکلات
 • بیسکوییت ها
 • فست فودها که به داشتن قند معروف هستند

کربوهیدرات های قابل تخمیر دیگر نیز تاثیر دارند شامل:

 • نان
 • کراکرها
 • موز
 • غلات صبحانه

 مطالعات نشان می دهد مصرف غذاهای اصلی نشاسته ای و میوه تازه با سطوح پایین تر پوسیدگی دندان مرتبط است، بنابر این خطر ابتلا به بیماری های دهان و دندان در آنها به اندازه قند نیست.

مصرف انواع غذاهای غنی از مواد مغذی و پرهیز از مواد حاوی قند و نشاسته برای حفظ سلامت دندان و لثه مهم است.

غذا و نوشیدنی هایی که باید بخوریم اما با احتیاط

میوه ها و سبزیجات ترد مانند سیب، گلابی، کرفس وهویج در بین وعده های غذایی مفید هستند زیرا فعالیت جویدن باعث افزایش تولید بزاق می شود و بزاق به محافظت از دندان ها کمک می کند.

مصرف آب آزاد است و هر نوشابه یا آبمیوه (رژیمی و معمولی) باید با احتیاط مصرف شود.

اکثر نوشابه ها حاوی اسیدفسفریک هستند که در توانایی بدن در جذب کلسیم دخالت می کنند. آب میوه ها نیز دندان ها را با مایع قندی آسیب زندده می شویند. نوشیدن این مایعات از طریق نی می تواند به کاهش زمان قرارگرفتن دندان ها در معرض اسید کمک نماید.

جویدن آدامس بدون قند به مدت 10 دقیقه بعد از غذا و میان وعده می تواند به کاهش پوسیدگی دندان کمک کند.

بیشتر بخوانید : سرطان دهان ، حلق و بینی

مسواک زدن

پوسیدگی دندان

مشکل پوسیدگی دندان افراد را در هر رده سنی تحت تاثیر قرار می دهد، اما شدت بیماری با افزایش سن بیشتر می شود. پوسیدگی دندان عمدتا شامل این موارد است:

 • حفره های دندانی : اینها نواحی آسیب پذیر در سطح سخت بیرونی دندان هستند که به منافذ یا سوراخ های کوچک تبدیل می شوند. حفره ها را پوسیدگی یا خرابی دندان هم می نامند.
 • پوسیدگی دندان : این پوسیدگی مستلزم قرار گرفتن دندان در معرض قند است اما به حساسیت دندان، مشخصات باکتریایی دهان، کمیت و کیفیت بزاق بستگی دارند و نیز به مدت زمانی که دندان در معرض قند قرار می گیرد.

حفره ها و پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در کل جهان است. این معضل به ویژه در بین کودکان و نوجوانان و سالمندان شایع تر است. اما هرکسی که دندان دارد از جمله نوزادان هم ممکن است دچار حفره دندان شوند.

بهترین راه برای مراقبت از دندان ها و لثه ها پیروی از عادات غذایی خوب، مسواک زدن و نخ کشیدن روزانه و جرمگیری و معاینه منظم دندان هاست.

بیشتر بخوانید : 5 راهکار روزمره برای حفظ سلامت پوست

ویزیت های دندانپزشکی

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به خلاصی از شر اکثر پلاک های دندانی کمک می کند، اما برداشتن برخی از پلاک ها که سفت شده و جرم تشکیل داده اند، دشوار است. فقط یک متخصص دندانپزشکی می تواند برای شما جرمگیری کند و اصطلاحا تارتار را از بین ببرد.

پلاک ها و جرم های پاک نشده نه تنها باعث پوسیدگی می شوند  بلکه در زیر لثه ها راه پیدا کرده و به بیماری حاد لثه منجر می شوند. درنهایت روند بیماری ممکن است آنقدر پیشرفت کند که به کشیدن دندان منتهی گردد.

مراقبت صحیح از دندان ها و لثه ها به زمان کمی نیاز دارد. یک رژیم غذایی سالم، یک برنامه بهداشت دهان و دندان ثابت در خانه و جرمگیری و معاینات دندانپزشکی منظم دندان ها و لثه های شما را در یک وضعیت عالی حفظ کرده و لبخندی سرشار از زیبایی و سلامتی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "بهترین روش‌های مراقبت از دندان و لثه"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍