مشکل بلع و اعصاب

مشکل بلع و اعصاب

توانایی خوردن، جزئی بنیادی در حیات آدمی است، نه فقط از نظر تغذیه ای بلکه از نظر شرکت در اجتماع. مشکل اعصاب از عواملی است که می تواند منجر به مشکل بلع شود. در این مقاله بیشتر به این موضوع می پردازیم.

جای تعجب ندارد که گلو می تواند تبدیل به نقطه آغاز مشکلات وسیع تر در زندگی انسان شود.

اختلال در بلع، دیسفاژی نام دارد. دسته ای از دلایل فیزیکی موجب آن می شوند که نیازمند بررسی توسط متخصص گلو یا متخصص دستگاه گوارش است.

اگرچه، احساس وجود توده در گلو، مشکلی بسیار شایع است و معمولا توانایی بلع غذا و مایعات را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

آیا استرس یا اضطراب ناشی از مشکلات اعصاب باعث مشکلات بلع می شود؟

مشکلات بلع ناشی از تغییر در ساختار یا عملکرد دهان، گلو و مری است.

اگرچه، در هنگام اضطراب و استرس، ماهیچه های گلو منقبض می شوند. این انقباض این احساس را ایجاد می کند که غذا در گلو گیر کرده است.

علت ایجاد احساس وجود چیزی در گلو چیست؟

افرادی که این احساس را تجربه می کنند، به طور منظم نگران وجود توده در گلوی خود می شوند. این افراد اغلب می ترسند که ممکن است سرطان گلو داشته باشند.

اگرچه، در غیاب علائم دیگر مانند اختلال بلع، درد گوش، توده قابل لمس در گلو یا خونریزی، احتمال وجود سرطان، بسیار کم است.

(نکته: در صورت وجود احساس توده به همراه هریک از علائم دیگر، لازم است فورا با متخصص گلو مشورت شود).

علت اصلی احساس وجود توده، انقباض عضلات گلو است. بیش از چهل ماهیچه در گلو فعالیت دارند و تمام آن ها با ظرافت تنظیم شده اند و حساس هستند.

گلو یکی از متداول ترین مکان هایی است که در هنگام اضطراب منقبض می شود.

آیا برای غلبه بر این مشکل، کاری می توان انجام داد؟

اگر فرد از احساس وجود توده در گلوی خود رنج می برد و این وضعیت دائمی است، لازم است با پزشک صحبت شود.

پزشک بررسی می کند که فرد هیچ گونه از علائم هشدار را نداشته باشد. اما علاوه بر این به بررسی این موضوع نیز می پردازد که وضعیت فرد در زندگی چگونه است، تحت چه فشارها و استرس هایی قرار دارد و نحوه واکنش به آن ها به چه صورت است.

بیشتر بخوانید: اضطراب و اختلال بلع

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد؟

همچنان در صورت عدم اطمینان، ممکن است فرد به یک متخصص گلو ارجاع داده شود.

جراح، سوالاتی جزئی تر خواهد پرسید، دهان و گردن را معاینه خواهد کرد. همچنین به کمک دوربینی که از طریق بینی وارد می شود، از بالا نگاهی کلی به گلو می اندازد.

آندوسکوپ های دیجیتالی مدرن، تصویری دقیق از غشاهای مخاطی و سایر ساختارهای گلو در اختیار می گذارد و امکان بررسی هرگونه علت احتمالی و مرتبط با بیماری برای علائم فرد را فراهم می کند.

یکی از عارضه های مرتبط، بیماری رفلاکس (بالا آمدن اسید از معده) است.

اگرچه، تحقیقات نشان داده است که اکثریت بیمارانی که احساس وجود توده در گلو را تجربه می کنند، در حالی که ممکن است به خاطر شایع بودن بیماری رفلاکس، دچار رفلاکس نیز باشند یا مشکل بلع و اعصاب داشته باشند، اما تجربه علائم گلو ناشی از این بیماری نیست.

با این وجود، گاهی پزشکان در دوره های کوتاه، داروهای ضد اسید را روی این بیماران امتحان می کنند و توصیه به تغییر در رژیم غذایی می کنند، که بخشی از آن به عنوان یک روش تشخیصی است.

اگر توده و سایر علائم رفلاکس مانند سوزش قفسه سینه به این روش واکنش نشان دادند، ممکن است دوره های بلند مدت استفاده از ضد اسید تجویز شود.

چه متخصصانی، مشکلات بلع و اعصاب را درمان می کنند؟

اکثریت بیماران دارای توده در گلو، با یک علت روانی زمینه ای و قوی، از اضطراب گرفته تا افسردگی، دست و پنجه نرم می کنند و به استرس خارجی واکنش نشان می دهند.

تحقیقات نشان داده است که درمان چنین بیمارانی با دارو، معمولا منجر به عدم مصرف دارو و جستجوی سایر روش های تغییر زندگی می شود.

بنابراین، اولین گام در درمان، مشورت با یک روان شناس طی یک دوره درمانی است که در اغلب موارد شامل درمان رفتاری- شناختی است.

متخصص بیماری های گلو نیز می تواند مشورت هایی را در این زمینه ارائه دهد.

بیشتر بخوانید : درمان مشکل بلع

برای دریافت راهنمایی های دقیق برای شرایط خاصی که بیمار تان دارد و شروع درمان های تخصصی اختلالات بلع با کلینیک درمان اختلالات بلع دکتر خسروی تماس بگیرید و نوبت دریافت کنید تا درمان های مناسب جهت تغذیه کافی بیمار تجویز شود.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "مشکل بلع و اعصاب"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍