معرفی 7 غذا و خوراکی برای مبارزه با سرطان

مواد غذایی مفید برای پیشگیری از سرطان

بهترین مواد غذایی ضد سرطان

هیچ غذایی به طور کامل از انسان در برابر سرطان محافظت نمی کند. منظور از مواد غذایی ضد سرطان غذاهایی است که اضافه کردن آن ها به رژیم غذایی احتمالا خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

در این مقاله با ارائه شواهد علمی به بررسی بهترین غذاها برای مبارزه با سرطان خواهیم پرداخت. برخی مواد غذایی حاوی ترکیبات طبیعی و خواص ضد سرطانی عبارتند از:

توت ها

توت ها سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبرهای غذایی بوده و دانشمندان به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و فواید بالقوه سلامتی به توت ها علاقه زیادی نشان داده اند.

بر اساس نتایج یک مطالعه، آنتوسیانین که ترکیبی در توت سیاه است، نشانگرهای زیستی سرطان روده را کاهش می دهد.

مطالعه دیگری نشان داده است که اثرات ضد التهابی زغال اخته از رشد تومورهای سرطان سینه در موش ها جلوگیری می کند.

سیب

عبارت “خوردن روزانه یک سیب بیماری ها را دور نگه می دارد” در واقع کاملا درست است. سیب حاوی پلی فنول هایی است که خواص ضد سرطانی دارند.

پلی فنول ها ترکیبات گیاهی هستند که از التهاب، بیماری های قلبی عروقی و عفونت ها جلوگیری می کنند. برخی تحقیقات نشان می دهند که پلی فنول ها دارای خواص ضد سرطانی هستند و با تومورها مبارزه می کنند.

برای مثال پلی فنل فلورتین تولید پروتئینی به نام حامل شماره 2 گلوکز که در رشد سلولی پیشرفته در انواع خاصی از سرطان نقش دارد را متوقف می کند.

یک مطالعه که در سال 2018 توسط مجله تجزیه و تحلیل غذا و دارو انجام شد نشان می دهد که فلورتین موجود در سیب بدون تأثیر بر روی سلول های طبیعی به طور قابل توجهی از رشد سلول های سرطان سینه جلوگیری می کند.

سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم پیچ حاوی مواد مفیدی از جمله ویتامین C، ویتامین K و منگنز هستند. این سبزیجات همچنین حاوی سولفورافان بوده که یک ترکیب گیاهی با خواص ضد سرطانی است.

یک مطالعه نشان می دهد که سولفورافان به طور قابل توجهی رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده و منجر به مرگ سلول های سرطانی روده بزرگ می شود.

همچنین سولفورافان در ترکیب با جنیستئین موجود در سویا به طور قابل توجهی از رشد و اندازه تومور سینه جلوگیری کرده و هیستون داستیلاز یا آنزیمی که با ایجاد سرطان ارتباط دارد را مهار می کند.

به طور کلی در هفته مصرف 3 تا 5 وعده سبزیجات چلیپایی بهترین اثرات پیشگیری از سرطان را خواهد داشت.

مواد غذایی ضد سرطان

هویج

هویج حاوی چندین ماده مغذی ضروری از جمله ویتامین K، ویتامین A و آنتی اکسیدان بوده و مقادیر زیادی بتاکاروتن داشته که مسئول رنگ نارنجی است.

مطالعات اخیر نشان می دهد که بتاکاروتن در حمایت از سیستم ایمنی نقشی اساسی داشته و از انواع خاصی از سرطان جلوگیری می کند.

بررسی هشت مطالعه نشان می دهد که بتاکاروتن با کاهش خطر سرطان سینه و پروستات ارتباط دارد و مصرف هویج بیشتر منجر به کاهش 26 درصدی خطر ابتلا به سرطان معده می شود.

بیشتر بخوانید : 5 مرحله سرطان معده و هر آنچه باید بدانید

ماهی چرب

ماهی های چرب از جمله سالمون، ماهی خال مخالی و آنچوی سرشار از مواد مغذی ضروری مانند ویتامین B، پتاسیم و اسیدهای چرب امگا 3 هستند.

با توجه به نتایج یک مطالعه خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی با رژیم غذایی سرشار از ماهی های آب شیرین نسبت به افرادی که کمتر از این ماهی ها مصرف می کنند 53 درصد کاهش می یابد.

مطالعه دیگری نشان می دهد که مصرف روغن ماهی با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به سرطان پروستات همراه است.

در نهایت، مطالعه‌ ای که روی 68109 نفر انجام شد نشان داده است افرادی که حداقل چهار بار در هفته مکمل‌ های روغن ماهی مصرف می‌ کنند، 63 درصد کمتر از سایر افراد به سرطان روده بزرگ مبتلا می‌ شوند.

مواد غذایی برای جلوگیری از سرطان

گردو

به گفته مؤسسه تحقیقات سرطان آمریکا، تمام آجیل‌ ها خواص پیشگیری از سرطان دارند، اما گردو بیشتر از سایر انواع آجیل ها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

گردو حاوی ماده ای به نام پدونکولاژین است که بدن آن را به اورولیتین تبدیل می کند. اورولیتین ها ترکیباتی هستند که به گیرنده های استروژن متصل شده و در پیشگیری از سرطان سینه نقش دارند.

در یک مطالعه حیوانی، موش‌ هایی که گردو و روغن گردو می خوردند مورد آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد سطح ژن‌ های سرکوب ‌کننده تومور در این موش ها نسبت به موش‌ هایی که روغن نباتی می خوردند بیشتر است.

بیشتر بخوانید : توانبخشی بلع پس از درمان سرطان سر و گردن

حبوبات

حبوبات مانند لوبیا، نخود و عدس سرشار از فیبر هستند و به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کنند.

متاآنالیز 14 مطالعه نشان می دهد که بین مصرف بیشتر حبوبات و کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال ارتباط وجود دارد.

مطالعه دیگری رابطه بین مصرف فیبر لوبیا و خطر ابتلا به سرطان سینه را مورد بررسی قرار داده است.

نتایج نشان می ‌دهد افرادی که رژیم‌ های غذایی سرشار از فیبر لوبیا دارند 20 درصد کمتر از افرادی که روزانه فیبر دریافت نمی‌ کنند به سرطان سینه مبتلا می‌ شوند.

تغذیه برای پیشگیری از سرطان

مکمل ها و داروها برای مبارزه با سرطان

اگرچه غذاهای ذکر شده روزانه مصرف شده و به راحتی در دسترس هستند، اما برخی از افراد مایل نیستند تغییرات قابل توجهی در رژیم غذایی یا سبک زندگی خود ایجاد کنند.

در چنین مواردی مکمل ها و داروهای زیادی در دسترس هستند که ترکیبات ضد سرطانی دارند.

ویتامین های A، C و E اثرات قابل توجهی در مبارزه با سرطان داشته و به عنوان مکمل در اکثر فروشگاه های مواد غذایی موجود هستند.

بیشتر ترکیبات گیاهی ذکر شده در این مقاله مانند فلورتین، آنتوسیانین و سولفورافان به شکل قرص در دسترس هستند.

داروهای بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز خطر ابتلا به سرطان را در برخی افراد کاهش می دهند. اما همیشه بهتر است قبل از شروع یک رژیم دارویی یا مکمل جدید با متخصص صحبت کنید.

تحقیقات درباره پیشگیری از سرطان از طریق رژیم غذایی هنوز در مراحل اولیه بوده و لازم است در این زمینه آزمایشات بیشتری انجام شود. همچنین اکثر مطالعات ذکر شده بر روی سلول ها یا موش ها انجام شده اند.

با این حال لازم است به خاطر داشته باشید که داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه‌ های تازه، سبزیجات و چربی‌ های خوب به سلامت کلی بدن کمک می‌ کند. برای دریافت مشاوره غذایی پیشگیری و درمان سرطان با کلینیک دکتر فرشاد خسروی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "معرفی 7 غذا و خوراکی برای مبارزه با سرطان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍