12 ماده غذایی مناسب برای کبد سالم

12 ماده غذایی مناسب برای کبد سالم

مواد غذایی مفید زیادی برای سلامت کبد وجود دارند که می توان برای محافظت از آن مصرف کرد.

کبد مسئول مدیریت تمام چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات های مصرفی است و تولید بسیاری از چربی ها و پروتئین های مهم برای عملکرد بدن را نیز کنترل می کند.

سالم بودن کبد نقش بسیار مهمی در سلامت کلی بدن دارد. کبد ناسالم منجر به بیماری های کبدی و اختلالات متابولیک می شود و دیابت نوع 2 رایج ترین علت ابتلا به این بیماری است.

مدیریت تمام عوامل خطر غیرممکن است، اما مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها به بهبود سلامت کبد کمک می کند.

در این مقاله بهترین غذاها برای سلامت کبد و همچنین اثرات مفید آن ها بر اندام ها آورده شده است.

بهترین غذاها و نوشیدنی ها برای سلامت کبد

برخی از مواد غذایی مفید برای کبد عبارتند از:

1. گلابی خاردار

میوه و آب گلابی خاردار نیز برای سلامت کبد مفید هستند. نتایج یک مطالعه در سال 2014 بر روی موش های چاق نشان می دهد که ترکیبات موجود در این میوه برای درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید هستند.

هرچند ضروری است که مطالعات انسانی بیشتری برای تأیید این نتایج انجام شود. اکثر تحقیقات بر روی عصاره های میوه تمرکز می کنند، بنابراین لازم است مطالعاتی نیز بر روی خود میوه یا آب میوه انجام شود.

2. قهوه

یک بررسی در سال 2014 نشان داده است که بیش از 50 درصد مردم در ایالات متحده قهوه می نوشند.

به نظر می رسد قهوه از جمله مواد غذایی مفید برای کبد است و به طور ویژه از آن در برابر مشکلاتی مانند بیماری کبد چرب محافظت می کند.

این بررسی همچنین اشاره می کند که مصرف روزانه قهوه خطر ابتلا به بیماری مزمن کبد را کاهش داده و از کبد در برابر بیماری های مضر مانند سرطان کبد محافظت می کند.

نتایج یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که اثرات محافظتی قهوه به دلیل تأثیر آن بر آنزیم های کبدی است.

گزارش شده است که قهوه باعث کاهش تجمع چربی در کبد شده و آنتی اکسیدان های محافظ در کبد را افزایش می دهد.

ترکیبات موجود در قهوه همچنین به آنزیم های کبدی در از بین بردن مواد سرطان زا کمک می کنند.

برای پاکسازی کبد چه بخوریم

3. بلغور جو دو سر

مصرف بلغور جو دو سر راهی آسان برای افزودن فیبر به رژیم غذایی است.

فیبر نقش مهمی در هضم داشته و فیبرهای خاص موجود در جو دو سر به طور ویژه برای کبد مفید هستند. جو و بلغور جو دوسر سرشار از ترکیباتی به نام بتا گلوکان هستند.

بر اساس یک مطالعه انجام شده در سال 2017، بتا گلوکان ها از نظر بیولوژیکی در بدن بسیار فعال هستند، به تعدیل سیستم ایمنی و مبارزه با التهاب کمک می کنند و به خصوص در مبارزه با دیابت و چاقی نقش دارند.

این بررسی همچنین خاطر نشان می کند که بتا گلوکان های موجود در جو دو سر به کاهش میزان چربی ذخیره شده در کبد موش ها و همچنین محافظت از کبد کمک می کند.

با این حال اطمینان از این اثربخشی در انسان نیازمند مطالعات بالینی بیشتر است. اگر می خواهید به رژیم غذایی خود جو دو سر یا بلغور جو دو سر اضافه کنید باید به جای جو دو سر فوری به دنبال جو کامل یا جو دو سر برش فولادی باشید.

بلغور جو دو سر فوری حاوی پرکننده هایی مانند آرد یا قند است که برای بدن ضرر دارند.

بیشتر بخوانید : بیماری کبد چرب غیر الکلی

4. انگور

یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که دانه های انگور و همچنین پوست و پالپ آن حاوی مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان هستند. به نظر می رسد این آنتی اکسیدان ها از کبد در برابر برخی از آسیب ها محافظت می کنند.

خوردن انگور کامل و دانه دار یک راه ساده برای افزودن این ترکیبات به رژیم غذایی است. مصرف مکمل عصاره هسته انگور نیز روشی مناسب برای تأمین آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدن خواهد بود.

5. چای سبز

یک بررسی در سال 2016 نشان می دهد که چای سبز به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد در زنان آسیایی کمک می کند. با این حال اطمینان از این موضوع نیازمند تحقیقات بیشتر است.

توجه به این نکته مهم است که نوشیدن چای سبز نسبت به عصاره چای سبز برای سلامتی فواید بیشتری دارد، زیرا دوز بالای عصاره چای به جای بهبودی به کبد آسیب می رساند.

برای کبد چرب چی بخوریم

6. سیر

یک مطالعه در سال 2016 نشان داده است که مکمل رژیم غذایی با کپسول‌ های پودر سیر وزن و چربی بدن در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را بدون تأثیر بر توده بدون چربی بدن کاهش می دهد.

کاهش وزن برای بسیاری از افراد مفید خواهد بود، زیرا اضافه وزن یا چاقی یکی از عوامل ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی است.

برای تعیین اینکه آیا خوردن سیر تأثیر مشابهی در انسان دارد یا خیر لازم است تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

بیشتر بخوانید : فواید مصرف سیر به صورت ناشتا

7. آجیل

خوردن آجیل راه ساده دیگری برای سلامت کبد و محافظت در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی است.

آجیل به طور کلی حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع، ویتامین E و آنتی اکسیدان است. این ترکیبات به جلوگیری از بیماری کبد چرب غیرالکلی و کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

8. توت ها

بسیاری از انواع توت های تیره مانند زغال اخته، تمشک و کرن بری حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول هستند که به محافظت از کبد در برابر آسیب کمک می کنند.

در سال 2013 مطالعه ‌ای بر روی موش‌ ها انجام شد که نشان می‌ دهد مکمل‌ های آب زغال اخته قابلیت آنتی ‌اکسیدانی را در کبد افزایش داده و به کاهش فیبروز کبد کمک می کنند.

با این حال لازم است مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه انجام شود.

میوه های مفید برای کبد

9. گریپ فروت

گریپ فروت حاوی دو آنتی اکسیدان ضروری نارینجین و نارینجنین است که با کاهش التهاب و محافظت از سلول ها، از آسیب دیدگی کبد جلوگیری می کنند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان می دهد که نارینگین استرس اکسیداتیو را کاهش داده و از ابتلا به استئاتوز کبدی ناشی از مصرف الکل محافظت می کند.

با این حال چندین دارو که در کبد متابولیزه می شوند با گریپ فروت تداخل دارند، بنابراین باید قبل از افزودن گریپ فروت یا آب گریپ فروت به رژیم غذایی با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : علل و علائم سیروز کبدی + درمان

10. ماهی چرب

مصرف ماهی های چرب و مکمل های روغن ماهی در کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند کبد چرب غیرالکلی نقش دارد.

ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب و مفید امگا 3 هستند که به کاهش التهاب کمک می کنند.

این چربی ها به ویژه برای کبد مفید هستند، زیرا از تجمع چربی های اضافی جلوگیری کرده و سطح آنزیم را در کبد ثابت نگه می دارند.

11. روغن زیتون

خوردن بیش از حد چربی برای کبد ضرر دارد، اما برخی چربی ها مفید هستند. استفاده از روغن زیتون با اسیدهای چرب غیر اشباع به جای چربی‌ های غیر سالم منجر به کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد کبد می شود.

هرچند در حال حاضر اطلاعات بالینی کمی در ارتباط با مزایای روغن زیتون برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی وجود دارد.

غذاهای مفید برای کبد در طب سنتی

12. مواد غذایی گیاهی

گزارش یک مطالعه انجام شده در سال 2015 نشان می دهد مواد غذایی گیاهی متعددی از جمله موارد زیر برای کبد مفید هستند:

 • آووکادو
 • موز
 • جو
 • چغندر و آب چغندر
 • کلم بروکلی
 • برنج قهوه ای
 • هویج
 • انجیر
 • سبزیجاتی مانند کلم پیچ و کلم سبز
 • لیمو
 • پاپایا
 • هندوانه

در صورت امکان باید این غذاها را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کامل و متعادل مصرف کنید.

بیشتر بخوانید : علت درد بالای شکم

غذاهای مضر برای سلامت کبد

به طور کلی تعادل در رژیم غذایی کبد را سالم نگه می دارد. اما برخی از غذاها و گروه های غذایی از جمله موارد زیر نیز وجود دارند که هضم آن ها برای کبد دشوارتر است:

 • غذاهای چرب : غذاهای سرخ شده، فست فودها و غذاهای بیرون بر رستوران ها از جمله غذاهای چرب هستند. اسنک ها و چیپس های بسته بندی شده نیز چربی بسیار زیادی دارند.
 • غذاهای نشاسته ای : این غذاها شامل نان های کم فیبر و فرآوری شده، پاستا، کیک و محصولات پخته شده هستند.
 • شکر : محدود کردن مصرف شکر و غذاهای شیرین مانند غلات، محصولات پخته شده و آب نبات به کاهش فشار بر روی کبد کمک می کند.
 • نمک : کاهش مصرف غذاهای غیر خانگی، پرهیز از مصرف کنسرو گوشت یا سبزیجات و کاهش یا اجتناب از مصرف گوشت‌ های شور و بیکن برخی از روش های ساده برای کاهش مصرف نمک هستند.
 • الکل : اگر به دنبال استراحت دادن به کبد خود هستید بهتر است مصرف الکل را کاهش دهید یا آن را به طور کلی از رژیم غذایی حذف کنید.

کبد نقش مهمی در بدن دارد و اگرچه در درجه اول از خود مراقبت می کند، اما می توان با مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها به حفظ سلامت کبد کمک کرد. همچنین گروه های غذایی زیادی وجود دارند که به کبد آسیب می رسانند و بهتر است از مصرف آن ها خودداری کرد. با انتخاب غذاهای مفید برای کبد می توان از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کرد. برای دریافت نوبت حضوری جهت درمان بیماری کبد چرب با کلینیک دکتر فرشاد خسروی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "12 ماده غذایی مناسب برای کبد سالم"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍