نوار مثانه یا یورودینامیک چیست؟

یورودینامیک (اورودینامیک) یا نوار مثانه به یک سری از تست‌ هایی گفته می ‌شود که عملکرد مثانه و مجرای ادرار را مورد ارزیابی قرار می ‌دهد.

این تست ها  در صورتی تجویز می شوند که مشکل ادراری مثل نشت ادرار، تکرر ادرار و دفع ناقص ادرار داشته باشید ویا این که به فکر جراحی ارگان های داخل لگن هستید.

تست نوار مثانه اطلاعات ارزشمندی برای کمک به تشخیص درست و درمان ارائه می ‌کند.

اجزای تست اورودینامیک یا نوار مثانه

تست های یورودینامیک به تست هایی می گویند که با کاترر ها و سنسور هایی خاص انجام می ‌شوند که متصل به کامپیوتر بوده و در نهایت، اطلاعات جمع‌ آوری شده توسط پزشک تفسیر می شود.

1- اوروفلومتری

این آزمایش سرعت جریان ادرار در دستگاه ادراری را می ‌سنجد. با مثانه کاملا پر به گونه‌ای که هر لحظه امکان ریزش وجود داشته باشد در آزمایشگاه حضور داشته باشید.

2- EMG یا الکترومیوگرام

این آزمایش نشان می ‌دهد که کنترل ماهیچه های لگن به چه صورت است. پد های چسبان حاوی الکترود نزدیک مقعد چسبانده شده تا شدت انقباضات عضلانی سنجیده شود.

3- سیستومتروگرام

این آزمایش قابلیت مثانه را می ‌سنجد. یک کاترر بسیار کوچک همراه با سنسور فشاری در مثانه و یکی دیگر در واژن یا مقعد کار گذاشته می ‌شود

 این کاتتر ها فشار موجود در مثانه را علاوه بر فشاری که خود فرد به مثانه می آورد اندازه می گیرند. تفاوت این دو کاترر، فشار عضلات مثانه خواهد بود. 

مثانه با آب استریل پر شده و درباره احساس بیمار در آن لحظه سوال های پرسیده می شود. پاسخ های او مرتبط با فشار مثانه خواهد بود. همچنین از بیمار خواسته می ‌شود که سرفه کند یا بایستد تا نشت ادرار بررسی شود.

نوار مثانهآزمایش جریان فشار

در این آزمایش، قابلیت مثانه، مجرای ادراری و عضلات کف لگن بررسی شده تا مشخص شود چطور با هم کار می ‌کنند تا مثانه را خالی کنند.

 وقتی مثانه بسیار زیاد پر شود، از بیمار درخواست خواهد شد مثانه را داخل لگن خالی کند. کامپیوتر قدرت انقباض مثانه، ریلکس شدن اسفنکتر، سرعت جریان ادرار و حجمی که خالی شده را اندازه می گیرد.

 آمادگی برای تست نوار مثانه

قبل از آزمایش اورودینامیک از بیمار خواسته می شود تا تعداد دفعات ادرارش را در دفتری ثبت کند و به محل آزمایش بیاورد.

 باید داروهایی که همیشه مصرف می کرد استفاده کند و خوراکی و آشامیدنی ها هم باید طبق روال قبل باشند.

 تست حدود یک ساعت زمان می ‌برد و بلافاصله بعد از آن فعالیت های طبیعی از سر گرفته می ‌شود.

 با مثانه پر برای آزمایش بروید

 قبل از شروع تست، ادرار جهت هر گونه عفونت آزمایش می ‌شود. اگر عفونتی باشد، تست به تعویق می‌ افتد تا زمانی که عفونت کامل برطرف شود.

برای مطالعه کامل در خصوص تست نوار مثانه ، انواع آن، آمادگی و انتظاراتی که می توان از این تست داشت به همراه بررسی کلیه مشکلات رایج مثانه به سایت یادمان تب مراجعه کنید.

تست نوار مثانه و هر آنچه که در خصوص آن بایستی بدانید

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

2 دیدگاه ثبت شده برای "نوار مثانه یا یورودینامیک چیست؟"
 1. کاربر ناشناس

  سلام و وقت بخیر…. ببخشید سوال داشتم …با انجام دادن نوار مثانه پر و خالی بودن مثانه و نیز آیا شلی عضلات کف لگن مشخص میشه… تشکر

  1. کاربر ناشناس

   سلام و عرض ادب
   معمولا پر و خالی بودن مثانه رو به طور کامل در بخش PVR در نوار مثانه میشه متوجه شد.
   شلی عضلات کف لگن رو بصورت کامل نشون نمیده