اودینوفاژی : علل، تشخیص، درمان

اودینوفاژی یا ادینوفاژی چیست؟

اودینوفاژی که به آن ادینوفاژی نیز گفته می شود، اصطلاح پزشکی بلع دردناک است. این درد در دهان، گلو یا مری احساس می شود. شاید هنگام نوشیدن یا خوردن غذا مشکل بلع را تجربه کنید.

گاهی مشکلات بلع که با نام دیسفاژی شناخته می شود می تواند با درد همراه باشد اما اودینوفاژی غالباً یک وضعیت خاص جداگانه است.

هیچ علت و روش درمانی برای اودینوفاژی وجود ندارد و این مشکل به بسیاری از شرایط اساسی بهداشتی مربوط می شود. به خواندن ادامه دهید تا درباره برخی از متداول ترین مسائل پزشکی که باعث بلع دردناک می شود و راهکارهایی برای درمان آن بیاموزید.

اودینوفاژی در مقابل دیسفاژی

گاهی اوقات اودینوفاژی با دیسفاژی که شرایطی متفاوت در ارتباط با بلع است اشتباه گرفته می شود. دیسفاژی به مشکل بلع اشاره دارد و این شرایط  بطور منظم رخ می دهد.

این مشکل همچنین در افراد مسن رایج تر است.

دیسفاژی نیز مانند اودینوفاژی با علل مختلفی در ارتباط است. درمان دقیق به مشکل اصلی بهداشتی بستگی دارد. دیسفاژی می تواند آنقدر شدید باشد که شاید به هیچ وجه قادر به بلع نباشید.

دیسفاژی و اودینوفاژی ممکن است همزمان رخ دهند و همچنین می توانند دلایل اصلی مشابهی داشته باشند. با این حال شاید شما بدون هیچ گونه دردی مشکل بلع داشته باشید.

در این مورد به احتمال زیاد تنها دچار دیسفاژی هستید. موارد دیگر اودینوفاژی می تواند بدون مشکل بلع باعث ایجاد درد شود.

علل بروز اودینوفاژی یا ادینوفاژی

گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که اودینوفاژی مربوط به یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی باشد. در چنین مواردی بلع دردناک به خودی خود با گذشت زمان برطرف می شود.

این احتمال وجود دارد که علت اصلی مشکل بلع مزمن موارد دیگری باشد. چندین بیماری پزشکی وجود دارد که می تواند باعث اودینوفاژی شود. برخی از این احتمالات عبارتند از:

سرطان

گاهی اوقات مشکلات بلع مزمن علائم اولیه سرطان مری است. این مشکل ناشی از تومورهایی است که در مری شما ایجاد می شوند.

سرطان مری می تواند در اثر سیگار کشیدن طولانی مدت، سوء مصرف الکل یا سوزش مداوم معده ایجاد شده و یا می تواند مشکلی ارثی باشد.

عفونت کاندیدا

این نوعی عفونت قارچی (مخمر) است که می تواند در دهان شما ایجاد شود. این بیماری می تواند گسترش یابد و علائم بیماری مری مانند بلع دردناک را ایجاد کند.

بیماری ریفلاکس اسید معده (GERD)

بیماری رفلاکس معده به دلیل بسته نشدن صحیح اسفنکتر تحتانی مری توسعه می یابد و در نتیجه اسید معده به داخل مری باز می گردد.

در صورت وجود مشکلات بلع همراه با سایر علائم مانند سوزش سر دل یا درد قفسه سینه ممکن است بیماری رفلاکس اسید معده داشته باشید.

HIV

مشکلات مری اکثرا در افراد مبتلا به HIV بوجود می آید. طبق برنامه مرکزی آموزش و درمان ایدز، عفونت کاندیدا شایعترین علت آن است.

گاهی اوقات عوامل ضد ویروسی استفاده شده برای درمان HIV منجر به رفلاکس اسید می شوند. این امر می تواند منجر به علائم دیگری مانند اودینوفاژی شود.

زخم ها

این زخم ها می توانند در دهان، گلو یا مری و معده شما بوجود آیند. همچنین ممکن است زخم ها در نتیجه بیماری رفلاکس اسید معده درمان نشده ایجاد شوند.

استفاده طولانی مدت از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) می تواند خطر ابتلا به زخم را افزایش دهد.

اودینوفاژی همچنین می تواند ناشی از درمان های پزشکی مانند پرتودرمانی سرطان باشد. برخی از داروهای تجویزی نیز می توانند منجر به بلع دردناک شوند.

اودینوفاژی

تشخیص

اودینوفاژی معمولاً از طریق آندوسکوپی تشخیص داده می شود. در این عمل یک دوربین روشنایی کوچک به نام آندوسکوپ در گلوی شما قرار داده می شود تا پزشک بتواند نگاه بهتری به مری شما بیندازد.

پزشک همچنین از شما می خواهد سعی کنید در طول آزمایش عمل بلع را انجام دهید.

پزشک شما می تواند آزمایشات دیگری که مربوط به دلایل بلع دردناک است را سفارش کند. هر چند لازم است توجه داشته باشید که ممکن است در آزمایش خون شما مشکلی مشاهده نشود.

درمان اودینوفاژی

برنامه درمانی دقیق اودینوفاژی بستگی به علت اصلی این مشکل دارد.

داروها

بلع دردناک بسته به شرایط پزشکی اصلی می تواند با دارو برطرف شود. به عنوان مثال، داروهای تجویز شده برای درمان رفلاکس اسید معده می توانند به جلوگیری از برگشت اسید معده به حلق و مری کمک کنند.

در نتیجه این احتمال وجود دارد که هنگام بلع متوجه کاهش درد شوید.

داروها می توانند برای درمان سایر علل اصلی مانند HIV و عفونت ها نیز استفاده شوند. عفونت کاندیدا حتما باید توسط داروهای ضد قارچ درمان شود.

عمل جراحي

این احتمال وجود دارد که پزشک شما در موارد تومورهای مری یا کارسینوما جراحی وبرداشتن این سلول ها را توصیه کند.

در صورت کمک نکردن داروها برای درمان رفلاکس اسید معده نیز می توان از این روش استفاده کرد.

زمان

بلع دردناک در صورت تشخیص ندادن هیچ مشکل اساسی توسط پزشک ممکن است به مرور زمان برطرف شود.

این مورد در صورت سرماخوردگی یا آلرژی شدید شایع است. در صورت ادامه مشکلات بلع با پزشک خود مشورت کنید.

خلاصه

بسیاری از شرایط اساسی بهداشتی به همراه بلع دردناک می توانند در صورت یافتن علت و درمان مناسب بهبود یابند. نکته مهم این است که در صورت بروز علائم طولانی مدت با پزشک خود تماس بگیرید.

اودینوفاژی و علت اصلی آن در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوارض بعدی شود. کاهش وزن نیز می تواند همراه با اودینوفاژی رخ دهد.

به دلیل ناراحتی های وابسته به بلع ممکن است کمتر بخورید و این مشکل می تواند به نگرانی های بهداشتی دیگری مانند کم خونی، کم آبی و سوء تغذیه نیز منجر شود.

اگر متوجه شدید که این مورد وجود دارد فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: مشکل و اختلال بلع مایعات

یکی از خدماتی که در کلینیک دکتر خسروی ارائه می شود درمان بیماری اختلال بلع زیر نظر دکتر فرشاد خسروی است.

دکتر فرشاد خسروی، دارنده گواهی الکتروتراپی از شرکت چاتانوگا آمریکا، سالها مسئول بخش درمان اختلال بلع بیمارستان هایی چون لاله و پارسیان بوده اند و سابقه تدریس درکارگاه های ارزیابی و درمان اختلال بلع، درمان اختلال بلع در بیماران مبتلا به سکته مغزی، ارزیابی و درمان اختلال بلع در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه و تدریس در دانشگاه را دارند.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "اودینوفاژی : علل، تشخیص، درمان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍