واکسن اچ پی وی (HPV) برای بزرگسالان

واکسن اچ پی وی

یکی از راه کارهای پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی و جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ پی وی (HPV) واکسن اچ پی وی است که با عنوان واکسن گارداسیل نیز شناخته می شود.

اچ پی وی ویروسی (HPV) است که موجب سرطان دهانه رحم در زنان و زگیل تناسلی در مردان و زنان می شود. نحوه انتقال این ویروس از طریق تماس جنسی است. ویروس اچ پی وی از طریق آمیزش جنسی یا رابطه دهانی به ارگان های جنسی، دهان یا گلو راه یافته و ایجاد عفونت می کند. با پیشرفت تکنولوژی واکسن اچ پی وی تولید شده است تا مردم را از این بیماری محافظت کند.

ویروس اچ پی وی که از طریق رابطه جنسی انتقال می یابد، بیش از چهل نوع مختلف دارد.

هر نوع از این ویروس به نحو متفاوتی بر بدن تاثیر می گذارد. انواع خاصی از ویروس اچ پی وی، زگیل های تناسلی ایجاد می کنند. انواع دیگر آن ممکن است سلول ها را سرطانی کنند.

شاید شنیده باشید که ویروس اچ پی وی موجب سرطان دهانه رحم می شود اما احتمالا نمی دانید که علاوه بر این نوع سرطان می تواند علت انواع نادرتری از سرطان ها در واژن، فرج، آلت تناسلی، مقعد و سر و گردن نیز باشد.

درمان دیر هنگام بیماری اچ پی وی باعث انواع سرطان ها می شود که باید قبل از وخیم شدن حال بیمار به پزشک مراجعه کنید. برای تشخیص و درمان این بیماری به کلینیک تخصصی ما مراجعه کنید.

چرا ویروس اچ پی وی (HPV) خطرناک است؟

آنچه ویروس HPV را خطرناک می کند این است که هیچ علائمی ندارد. هیچ گلودرد یا تبی وجود ندارد که نشانه آلوده‌شدن فرد باشد.

عفونت در بدن اکثر افراد خود به خود پاک می شود. در حقیقت تا زمان  مشاهده زگیل های تناسلی یا غیر عادی بودن جواب تست پاپ اسمیر، شاید هیچگاه نفهمید که آلوده شده اید.

اگرچه ممکن است ویروس HPV به اندازه تبخال یا سیفلیس در بین عفونت های مقاربتی (STI) شناخته شده نباشد اما در واقع شایع ترین نوع STI است.

در صورت داشتن فعالیت جنسی، احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی زیاد است. به همین خاطر است که ایمن سازی اهمیت زیادی پیدا می کند.

واکسن اچ پی وی به طور موثری از ابتلا به ویروس های اچ پی وی ایجاد کننده سرطان های دهانه رحم و همچنین زگیل های تناسلی پیشگیری می کند.

واکسینه شدن در برابر HPV در دوران کودکی یا نوجوانی بیشترین تاثیر را دارد اما بزرگسالان نیز می‌توانند از فواید واکسن HPV بهره‌مند شوند.

چرا بزرگسالان باید واکسن HPV بزنند؟

عفونت HPV بسیار شایع است. اکثر افراد زمانی در زندگی شان دچار این ویروس می شوند. بیش از ۴۲ میلیون نفر در ایالات متحده به ویروس HPV آلوده شده اند و اکثر آنها نمی دانند.

این ویروس خیلی سریع بین زوج های آلوده انتقال می یابد.

HPV معمولاً هیچ علائمی ندارد اما می‌تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و سرطان مقعد در مردان و زنان شود. امکان ابتلا به سرطان گلو نیز در اثر این ویروس وجود دارد.

عفونت HPV در زنان می‌تواند باعث رشد غیر طبیعی سلول ها در دهانه رحم شود. در کسر کوچکی از این تعداد از زنان، تغییرات به وجود آمده ناشی از اچ پی وی به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود.

سالانه حدوداً برای ۱۲هزار زن، ابتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده می شود و حدود ۴ هزار زن در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

واکسن اچ پی وی از ابتلا به انواعی از ویروس اچ پی وی که عامل اکثر سرطان های دهانه هستند، جلوگیری می کند. تا سال ۲۰۱۷ دو واکسن اچ پی وی در دسترس بود_ گارداسیل و گارداسیل 9.

در حال حاضر گارداسیل 9، تنها واکسن HPV موجود در ایالات متحده است.

بهترین زمان برای زدن واکسن گارداسیل

بهترین زمان برای زدن واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل ۹ علاوه بر انواع ویروس های اچ پی وی که گارداسیل از ابتلا به آنها پیشگیری می‌کرد، از ویروس های HPV-31، 33-HPV، 45HPV-،HPV-52  و 58HPV- نیز پیشگیری می کند.

در مجموع، این انواع از ویروس HPV در بروز ۹۰ درصد از سرطان های دهانه رحم نقش دارند. در اکتبر ۲۰۱۸، FDA مصرف واکسن گارداسیل ۹ را برای تمام افراد بین ۹ تا ۴۵ سال تایید کرد.

واکسن های اچ پی وی در پیشگیری از ابتلا به انواع ویروس های اچ پی وی پوشش داده شده در آنها بسیار موثر هستند.

دریافت واکسن HPV خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم و رشد سلول های پیش سرطانی را در زنان به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

در مردان واکسن اچ پی وی از ایجاد زگیل تناسلی، سرطان های آلت تناسلی و مقعد و انتقال ویروس به شریک جنسی پیشگیری می کند.

استفاده از گارداسیل نه برای مردان بین ۹ تا ۲۶ سال تایید شده است.


بیشتر بخوانید : بیماری های خود ایمنی


زمان زدن واکسن اچ پی وی در بزرگسالان

 بهترین زمان برای دریافت واکسنHPV  قبل از شروع فعالیت جنسی است. به همین علت CDC به زنان و مردان توصیه می کند که در ۱۱ یا ۱۲ سالگی واکسن را دریافت کنند؛ اگرچه امکان دریافت واکسن حتی در نه سالگی نیز وجود دارد.

اگر بیش از ۱۳سال سن دارید و تا به حال در برابر HPV واکسینه نشده اید، باز هم می‌توانید این واکسن را دریافت کنید.

از سن ۲۶ سالگی این واکسن به تمام افراد توصیه می شود. بعضی از بزرگسالان در سنین ۲۷ تا ۴۵ سالگی، پس از صحبت با پزشک واکسن می زنند.

دوز واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی چند دوز دارد؟

CDC توصیه می کند که هر دو دوز واکسن اچ پی وی در سنین ۱۱ یا ۱۲ سالگی زده شود. دوز دوم باید با فاصله ۶ تا ۱۲ ماه پس از روز اول زده شود.

اگر هر دو دوز واکسن قبل از ۱۵ سالگی زده شود، فقط به همان دو دوز نیاز است.

برای دریافت دوز اول پس از ۱۵ سالگی و برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، دوز سوم نیاز خواهد بود. در نتیجه باید بین زدن دوز اول و دوم یک تا دو ماه فاصله باشد و دوز سوم باید شش ماه پس از دوز اول زده شود.

در صورت ابتلا به اچ پی وی آیا این واکسن قابلیت درمانی خواهد داشت؟

اگر مبتلا به HPV شوید واکسن ها آن را درمان نمی کنند؛ اما در صورت ابتلا به یک نوع از ویروس اچ پی وی واکسن می تواند از ابتلا به انواع دیگر این ویروس پیشگیری کند.

در حقیقت پس از ابتلا به اچ پی وی، از بین بردن آن ممکن نیست. البته راه هایی برای کنترل و مقابله با بیماری های ناشی از HPV مانند زگیل تناسلی و سرطان های ناحیه تناسلی وجود دارد.

به همین علت است که برای پیش بینی سرطان دهانه رحم باید به طور منظم تست پاپ اسمیر و معاینات لگنی انجام شود.

آیا تاثیر واکسن HPV مادام العمر است؟

ظاهراً تاثیر این واکسن در پیشگیری از ابتلا به اچ پی وی طولانی مدت است؛ اما حتی زنانی که این واکسن را زده‌اند باید برای انجام تست پاپ اسمیر جهت بررسی احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم به طور منظم به متخصص زنان مراجعه کنند.

این واکسن از افراد در برابر تمام انواع ویروس اچ پی وی که در ابتلا به سرطان دهانه رحم نقش دارند، محافظت نمی کند.

اگر بخشی از سری واکسن‌های اچ پی وی را نزده اید با پزشک درباره دوز های زده نشده صحبت کنید.

آیا واکسن اچ پی وی ایمن است؟

واکسن ها قبل از توزیع به طور گسترده و دقیقی آزمایش می شوند. واکسن های HPV بر روی هزاران نفر آزمایش شده اند و قبل از اینکه در دسترس عموم قرار گیرند ایمن بودن آنها تایید شده است.

این واکسن‌ها سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرند و به گفته متخصصان احتمال بروز عوارض جانبی جدی در اثر زدن این واکسن بسیار کم است.

واکسن HPV حاوی جیوه و نگهدارنده تیومرسال نیست.

آیا امکان ابتلا به HPV از طریق زدن واکسن وجود دارد؟

 قسمتی از ویروسHPV مورد استفاده در هر دو واکسن، غیر فعال یعنی غیر زنده است. بنابراین نمی تواند موجب ابتلا به اچ پی وی شود.

چه کسانی نباید واکسن HPV بزنند؟

برخی افراد نباید واکسن HPV بزنند یا قبل از زدن باید صبر کنند.

 • افرادی که بدن شان نسبت به دوز قبلی واکسن اچ پی وی واکنش آلرژیک خطرناکی داشته است.
 • افرادی که بدن شان نسبت به بعضی از مواد تشکیل دهنده واکسن اچ پی وی واکنش آلرژیک خطرناکی نشان داده است.
 • زنان باردار
 • افرادی که بیماری متوسط یا شدید دارند. افرادی که کمی احساس بیماری می‌کنند می‌توانند واکسن اچ پی وی دریافت کنند.
محتویات واکسن اچ پی وی چیست

محتویات واکسن اچ پی وی چیست؟

واکسن HPV حاوی هیچ ویروسی نیست و از ویروس پاپیلوم انسانی ساخته نشده است.

محتویات فعال در ویروس اچ پی وی پروتئین هایی مشابه پروتئین هایی که در ویروس پاپیلوم انسانی یافت می شود، هستند.

باکتری های اصلاح شده ژنتیکی این پروتئین ها را تولید می کنند. این پروتئین ها پس از پاکسازی با یک محلول آبی ترکیب می شوند.

خطرات و عوارض واکسن اچ پی وی

طبق مطالعات بالینی و مشاهدات صورت گرفته پس از استفاده وسیع در عموم مردم، به نظر می رسد که واکسن اچ پی وی ایمنی بالایی دارد.

بیش از ۴۰ میلیون دوز از این واکسن (اکثرا گارداسیل که در سال ۲۰۰۶ تایید شد)، در ایالات متحده استفاده شده است. گارداسیل ۹ در سال ۲۰۱۴ تایید شد و حالا تنها واکسن اچ‌پی‌وی موجود در ایالات متحده است.

از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ حدوداً ۲۵ هزار مورد درباره عوارض جانبی واکسن گزارش شده است. بیش از ۹۰ درصد از این موارد غیر جدی طبقه بندی شدند.

بیشتر عوارض جانبی معمول واکسن اچ پی وی جزئی هستند، مثلاً:

 • حدودا یک نفر از هر ده نفر پس از تزریق، تب خفیف داشته است
 • حدودا یک نفر از هر ۳۰ نفر در ناحیه تزریق دچار خارش شده است
 • حدوداً یک نفر از هر ۶۰ نفر تب متوسط داشته است

 این علائم بدون هیچ درمانی سریعاً بهبود پیدا می کنند.

علائم متوسط و شدید واکسن اچ پی وی

از موارد متوسط و شدید عوارض ناشی از واکسن اچ پی وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهوع
 • از حال رفتن
 • سردرد
 • بازو درد

موارد زیر از عوارض جانبی شدید یا موارد ناخوشایندی هستند که به ندرت گزارش شده‌اند:

 • لختگی خون
 • تشنج
 • سندروم گیلن باره
 • پلی نوروپاتی دمیلینه کننده التهابی و مزمن
 • سندروم خستگی مزمن (آنسفالومیلیت میالژیک)
 • مرگ

محققین در دانشگاه ها، ارگان های دولتی و دیگر بخش های مرتبط با سلامت عمومی نتوانسته اند واکسن HPV را به عنوان علت این اتفاقات ناخوشایند مشاهده شده شناسایی کنند.

در سپتامبر ۲۰۱۵، ۱۱۷مورد مرگ وجود داشته است. هیچ کدام از این موارد را نمی توان به طور مستقیم به واکسن اچ پی وی مرتبط دانست.

نتایج تحقیقات محققان حوزه سلامت عمومی این بود که بعید است واکسن اچ پی وی علت این موارد باشد. چنین رویداد هایی معمولا با نرخ معینی در هر گروه ده ها یا میلیون ها نفری اتفاق می افتد.

به نظر می‌رسد واکسن زدن قبل از این وقایع یک هم زمانی ساده باشد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "واکسن اچ پی وی (HPV) برای بزرگسالان"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍