پولیپکتومی یا جراحی برداشتن پولیپ

پولیپکتومی

پولیپکتومی در واقع به جراحی برداشتن پولیپ اطلاق می ‌شود. متداولترین نوع جراحی در این مورد پولیپکتومی رحم و روده بزرگ است. با این حال پزشک ممکن است نسبت به برداشتن پولیپ در هر ناحیه ای مثل بینی یا معده نیز اقدام کند. پولیپ بافتی است اضافی، تشکیل شده از سلول که فضای گود مانندی در اطراف خود ایجاد می کند.

عمل پولیپکتومی شامل برداشتن پولیپ هایی است که علامت مشخصی داشته، سرطانی بوده یا نیاز به بررسی بیشتر داشته باشند.

انواع پولیپکتومی

متداولترین نوع پولیپکتومی برداشتن پولیپ رحم و پولیپ روده بزرگ است. پولیپکتومی رحم فرآیندی است که طی آن پولیپ موجود در لایه های داخلی رحم جدا می‌شود و همین عملیات در پولیپکتومی روده نیز انجام خواهد شد.

احتمال ایجاد پولیپ در هر عضوی از بدن وجود دارد. از دیگر انواع جراحی های پولیپکتومی می ‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • بینی
 • دهانه رحم
 • تارهای صوتی
 • معده

پولیپ چیست؟

پولیپ ‌ها رشد غیر عادی سلول ها هستند که موجب ایجاد برآمدگی در فضای داخلی اندام ها می شوند. برای مثال پولیپ روده باید باعث ایجاد یک بافت اضافی درون لایه های داخلی شده، در نتیجه یک فضای گود در اطراف آن به وجود خواهد آمد.

اغلب پولیپ ها بی خطر هستند، اما در مواردی منجر به بروز سرطان می شوند. تشخیص سرطانی بودن پولیپ بدون نمونه برداری یا برداشتن کل بافت وجود ندارد.

از این رو پزشک به محض اطمینان از ایجاد پولیپ، آن را جدا کرده و اقدام به نمونه برداری می کند.

آیا وجود پولیپ شایع است؟

پولیپ ها بافت های شایعی هستند که اغلب مردم از وجود آن بی اطلاع هستند. تقریباً 20 تا 30 درصد مردم آمریکا درگیر پولیپ در نواحی مختلف بدن هستند.

پولیپ رحم بیشتر در میان زنان 40 تا 49 سال شایع است و حدود 0/5 تا 1 درصد آنها سرطانی هستند. خطر ابتلا به پولیپ سرطانی در زنان پس از یائسگی بیشتر است.

بیشتر بخوانید : انواع کولیت و روش های تشخیص و درمان کولیت

اندازه پولیپ ها چقدر است؟

پولیپ ها حتی اگر سرطانی نباشند هم در مواردی بسیار بزرگ خواهند بود. در این شرایط خونرسانی مختل شده، به دیواره های اندام فشار وارد می شود و علائم متعددی در پی خواهد داشت.

جراحی پولیپ

جراحی پولیپ

آماده سازی بیمار برای جراحی بسته به روش پزشک و محل قرار گرفتن آن متفاوت است. افرادی که با بی حسی موضعی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند نیاز به آمادگی خاصی ندارند.

اما در پولیپکتومی روده باید روده از قبل خالی شده باشد. فرد می‌بایست 12 تا 24 ساعت قبل از مسهل برای تمیز کردن روده استفاده کند.

روش های جراحی و آنچه انتظار می ‌رود

برخی از افراد ترجیح می ‌دهند در حین عمل بیدار باشند و عده ای بیهوشی را انتخاب می کنند. در این صورت پزشک داروی بیهوشی را از طریق رگ وارد بدن خواهد کرد.

 پس از آن فرد بیهوش می شود. پزشکان در اغلب موارد پولیپ را با آندوسکوپ جدا می کنند. در این روش لوله ای منعطف وارد بدن می شود که نیاز به برش یا شکاف زیادی هم ندارد.

برای پولیپ رحم پزشک وسیله ای با نام هیستروسکوپ را وارد رحم می کند. دوربین موجود در این ابزار به پزشک کمک می ‌کند تا کارش را با دقت بیشتری انجام دهد.

در پولیپکتومی روده، کلونوسکوپ از طریق مقعد وارد می‌ شود. این لوله نیز با دوربین کوچکی که دارد، جزئیات بیشتری از فضای داخلی روده در اختیار پزشک قرار می دهد.

پزشکان برای برداشتن پولیپ از روش های مختلفی استفاده می کنند. هر روش شرایط و اثرات خاص خود را دارد.

برخی از این روش‌ ها شامل:

 • پولیپکتومی دام داغ :  بهترین روش برای برداشتن پولیپ است. دام، در واقع حلقه ای است که با آن پولیپ گرفته و جدا می‌ شود. در این روش پس از جراحی از کوتر الکتریکی برای سوزاندن بافت های باقیمانده پولیپ استفاده خواهد شد.
 • پولیپکتومی دام سرد : یا CSP از دام سرد برای برداشتن پولیپ استفاده کرده و برای پولیپ های کوچکتر (1 تا 5 میلیمتری) مناسب است.
 • پولیپکتومی با انبرک سرد یا داغ : یکی از روش های قدیمی و ابتدایی برای سست کردن یا برداشتن پولیپ است. در این روش برای برداشتن تکه های باقی مانده پولیپ از روی بافت اندام، از یک سیم کمک می گیرند. با این کار از خونریزی زیاد جلوگیری خواهد شد.
پولیپکتومی دام داغ و سرد

بیمار در جریان جراحی احتمالاً احساس فشار می کند، اما قطعاً هیچ دردی را حس نخواهد کرد. بسته به محل قرارگیری پولیپ و یک سری عوامل دیگر، پزشک مصرف مسکن را قبل، حین و بعد از جراحی توصیه می ‌کند.

اگر اندازه پولیپ بزرگ بود، باید حتما از طریق ایجاد شکاف آن را برداشت. این فرآیند پیچیدگی ‌های بیشتری داشته و حتماً باید از بیهوشی عمومی استفاده کرد.

بهبودی پس از جراحی

عمل پولیپکتومی روده دوران نقاهت کوتاهی داشته و فرد پس از جراحی خیلی زود به رژیم غذایی عادی خود باز می ‌گردد.

بیمار بعد از جراحی کمی احساس درد، نفخ یا گرفتگی عضلات شکم دارد. اما این علائم خیلی زود برطرف خواهد شد. مصرف داروهای مسکنی که پزشک تجویز کرده به کاهش درد کمک می کند.

خونریزی بعد از انجام عمل پولیپکتومی رحم عادی است، اما اگر خونریزی شدید، مقطعی و بدبو با رنگ غیرطبیعی بود، مسئله را با پزشک در میان بگذارید. زیرا احتمال وجود عفونت در این موارد وجود دارد.

پزشک بعد از برداشتن پولیپ، آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. اگر پولیپ سرطانی نبود، بیمار تنها کافیست یک آزمایش بعد از عمل انجام داده و دیگر نیاز به ادامه درمان ندارد.

چطور باید متوجه نیاز به عمل جراحی شد

اغلب افرادی که دارای پولیپ هستند از این اختلال بی‌خبرند. اگر پولیپ علائمی داشته باشد، پزشک انجام یک آزمایش را توصیه می‌ کند.

گاهی پزشک در جریان بررسی وضعیت بیمار به خاطر مشکلی دیگر، وجود پولیپ را تشخیص می دهد.

معمولا افرادی که به خاطر وجود پولیپ درگیر یک سری علائم مثل درد یا خونریزی هستند نیاز به عمل جراحی و برداشتن آن خواهند داشت.

بیشتر بخوانید : درمان پولیپ معده + علائم و تشخیص آن

خطرات پولیپکتومی

پولیپکتومی نیز مثل هر جراحی دیگری خطراتی به دنبال دارد که برخی از آنها شامل:

 • سوراخ شدن : زمانی ایجاد می شود که جراح در حین عمل نیاز به دسترسی بیشتر به عضو مورد نظر دارد. اگرچه این اتفاق نادر است، اما سوراخ شدن عضو گاهی منجر به مرگ بیمار می شود.
 • عفونت : پولیپکتومی باعث زخم اندام شده و هر زخم و جراحتی عفونت ایجاد می کند. در صورتی که فرد توصیه های پزشک را رعایت نکرده یا قبل از جراحی هم مشکلی از این بابت داشته، عفونت شدت پیدا می کند.
 • خونریزی شدید : گاهی جراحت کامل بهبود پیدا نمی کند و همین مسئله باعث خونریزی خواهد شد.
 • حذف ناقص : گاهی پولیپکتومی در مرحله اول به طور کامل انجام نشده و ناگزیر باید برای بار دوم عمل را تکرار کرد.

جمع بندی

پولیپکتومی فرآیند رایج برای برداشتن پولیپ و بررسی آن از جهت وجود سلول های سرطانی است. این عمل هم مثل هر جراحی دیگری مزایا و معایبی دارد. با این حال گاهی جراحی برای فرد بهترین گزینه است و او را از دشواری ‌های علائم موجود، نجات می دهد.

برای مشورت با پزشک متخصص گوارش و تشخیص و درمان پولیپ ها در مسیر گوارش به کلینیک دکتر خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "پولیپکتومی یا جراحی برداشتن پولیپ"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍