کلینیک اختلال بلع

کلینیک اختلال بلع

کلینیک اختلال بلع دکتر خسروی برنامه ای جامع برای تشخیص و درمان افرادی که مشکل بلع خفیف تا شدید (دیسفاژی) دارند ارائه می‌ کند.

در واقع دیسفاژی حدود ۲۲ درصد از بزرگسالان بالای ۵۰ سال و تقریباً تمامی افراد بالای ۸۰ سال را درگیر می ‌کند. البته طبق تجربه بالینی حتی افراد زیر 50 سال نیز اختلال بلع را تجربه می کنند.

عوارض جدی دیسفاژی عبارتند از گیر کردن غذا در گلو، احساس خفگی، سوء تغذیه و عفونت ریه از جمله پنومونی.

شایع ‌ترین نوع اختلال بلع، دیسفاژی است. دیسفاژی با احساس برگرداندن غذا به داخل دهان، گیر کردن غذا در حلق یا گیر کردن غذا در سینه توصیف می ‌شود.

مراجعه به یک کلینیک حرفه ‌ای اختلال بلع، قدمی مهم در تشخیص صحیح و درمان است.

اختلال بلع چیست؟

دیسفاژی اصطلاحی است که ناتوانی یا کاهش توانایی بلع را توصیف می‌ کند.

بسته به علت بروز اختلال بلع، درجه دیسفاژی از خفیف و کوتاه مدت تا پیشرفته و دائم متغیر است.

در موارد شدید، ناتوانی در بلع غذا یا مایعات از دهان و نیز خطر پریدن غذا به ریه وجود دارد که سبب بروز عفونت ‌های مهلک و پنومونی آسپیراسیون خواهد شد. در کلینیک اختلال بلع شدت اختلال بلع شما تعیین می شود.

بیشتر بخوانید : اختلال بلع بزرگسالان

علت ایجاد اختلال در بلع

مشکل در بلع یا همان دیسفاژی وقتی رخ می ‌دهد که در بلع غذا یا مایعات از طریق دهان یا حلق به سمت مری و در نهایت معده مشکل وجود داشته باشد.

 این اختلال اغلب به علت وجود مشکل در سیستم عصبی عضلانی که پروسه بلع را مدیریت می کنند، به وجود می ‌آید.

دو نوع دیسفاژی وجود دارد:

 • دیسفاژی آزوفاژیال : این عارضه زمانی رخ می ‌دهد که غذا در مری گیر کند.
 • دیسفاژی اوروفارنژیال : اختلال در حرکت غذا از دهان به گلو می باشد.

عوارض برخی داروها می تواند منجر به بروز اختلال بلع ‌شود. همچنین بعضی از بیماری ‌ها دیسفاژی ایجاد می ‌کنند از جمله:

 • سکته
 • رفلاکس اسید معده به مری
 • انسداد مری
 • آزوفاژیت آئوزینوفلیس
 • آسیب مغزی
 • آسیب نخاعی
 • فلج مغزی
 • بیماری پارکینسون
 • ام اس
 • دیستروفی عضلانی
 • سرطان سر و گردن
 • اسکلروزیس جانبی آمیوتروفیک (ALS)
 • بیماری آلزایمر
 • اضطراب و بیماری های روان

آسیب به سر و گردن و تومور در گلو، دهان یا مری هم اختلال بلع را در پی دارند.

پیشنهاد می شود در صورتی که هر کدام از این بیماری ها را دارید و احساس اختلال در خوردن را هم تجربه می کنید حتما برای چکاپ به کلینیک اختلال بلع مراجعه کنید.

کلینیک اختلال بلع دکتر خسروی

علائم اختلال و ناتوانی در بلعیدن

اختلال بلع با علائمی همراه است از جمله:

 • آبریزش دهان
 • گرفتگی صدا
 • برگرداندن غذا از حلق به دهان
 • گیر کردن غذا و احساس خفگی
 • سوزش سر دل
 • درد حین بلع
 • صدایی مرطوب با حالت غرغره کردن حین بلع
 • سرفه یا صاف کردن مداوم صدا حین خوردن غذا

دیسفاژی آزوفاژیال معمولاً سبب می ‌شود فرد حس گیر کردن چیزی در گلو داشته باشد. در دیسفاژی اوروفارنژیال، خطر گیر کردن غذا در مسیر تنفسی یا مایعات در ریه افزایش می‌ یابد.

کلینیک اختلال بلع در تهران

تشخیص اختلال بلع

تشخیص اختلال بلع شامل بررسی کامل تاریخچه پزشکی فرد، پرسیدن سوالاتی تخصصی در حوزه بلع ‌که معمولا نادیده گرفته می شوند ، بررسی نورولوژیکی کامل و معاینه سر و گردن، دهان، زبان، لوزه‌ ها، آندوسکوپی انتهای زبان، حلق و حنجره می باشد.

ارزیابی تخصصی از طریق FEES یا همان ارزیابی بلع از نوع فیبراپتیکی انجام می ‌شود. همچنین تست ‌های تکمیلی هم جهت بررسی نحوه عبور غذا و مایعات از اطراف حنجره صورت می ‌گیرد و هر گونه عدم هماهنگی عضلات بلع از زبان تا بخش فوقانی مری نشان داده می شود.

آزوفاگوسکوپی ترانس نازال (TNO) با دوربین رزولوشن بالا (دوربینی با پخش اسلوموشن) جهت بررسی هرگونه مشکل در بخش فوقانی مری بسیار مفید است.

این تست با بی ‌حسی موضعی انجام می شود و هرگونه ناحیه مشکوک نمونه برداری خواهد شد.

اگر علت دیسفاژی در ناحیه مری یا معده باشد و هیچ ضایعه ای در تست‌ ها مشاهده نشود به متخصص گوارش ارجاع داده می شوید.

بلع باریوم و سیتی اسکن گردن و سینه و گاهی اوقات ام.آر.آی مغز برای شناسایی انسداد، رشد توده یا هرگونه مشکل نورولوژیکی عامل بروز دیسفاژی هم تجویز خواهد شد.

در صورت نتیجه منفی تست‌ های ذکر شده و اگر علائم همچنان باقی ماندند، پزشک درباره اجرای آزمایش مسیر تنفسی فوقانی و مسیر گوارشی تحت بیهوشی عمومی مشاوره می ‌دهد.

همچنین هرگونه نقطه مشکوک بیوپسی می ‌شود.

کلینیک اختلالات بلع

درمان اختلال بلع

با توجه به علت بروز اختلال بلع، آقای دکتر خسروی توصیه به انجام یک یا چند گزینه درمانی می ‌کنند.

برنامه درمانی مناسب و شخصی سازی شده جهت رفع نیازهای خاص بیمار و به منظور بازیابی عملکرد بلع پیشنهاد می شود. درمان ‌ها عبارتند از:

 • داروهای تجویزی
 • اتساع (دیلاسیون) با بالن
 • تزریق بوتاکس
 • جراحی
 • الکتروتراپی عضلات بلع
 • توان بخشی بلع

بیشتر بخوانید : توانبخشی اختلال بلع

برنامه ارزیابی درمان در کلینیک اختلال بلع

ارزیابی نتایج و روند بهبودی بیمار در کلینیک اختلال بلع، بخش مهمی از درمان است که منجر به اتخاذ کارآمدترین شیوه درمان می شود.

در اینجا برنامه ارزیابی نتایج و روند درمانی بیمار را در کلینیک اختلال بلع توضیح می دهیم:

 1. تعریف اهداف درمانی : اولین قدم، تعریف اهداف درمانی است. این اهداف باید مشخص، قابل سنجش، دست یافتنی، مرتبط و با محدودیت زمانی باشند.یکی از هدف ‌ها باید بهبود توانایی فرد در بلعی ایمن و موثر طبق ابزارهای استاندارد بررسی بلع است.
 2. انجام ارزیابی اولیه : قدم بعدی، ارزیابی اولیه جهت بررسی عملکرد بلع بیمار است. این ارزیابی معاینات بالینی، تصویربرداری و سایر تست ‌ها را شامل می ‌شود.
 3. ایجاد برنامه درمانی : بر پایه ارزیابی اولیه، تیم درمانی برنامه درمانی مختص بیمار را طراحی می کند که نیازها و اهداف خاص فرد در برنامه لحاظ می شود. این برنامه شامل مداخلات درمانی همچون ورزش، اصلاحات تغذیه‌، وسایل کمکی، علاوه بر جلسات پیگیری آتی و ارزیابی دوباره بیمار است.
 4. نظارت بر پیشرفت : طی جلسات پیگیری، تیم درمانی باید وضعیت پیشرفت بیمار را نظارت کرده و برنامه درمانی را طبق نیاز او تنظیم کند. این امر شامل تکرار ارزیابی اولیه یا استفاده از سایر ابزارهای بررسی، جهت پیگیری تغییرات عملکرد بلع است.
 5. ارزیابی مجدد اهداف درمانی : به صورت دوره ‌ای، تیم درمانی باید اهداف درمانی بیمار را دوباره ارزیابی کند تا از مرتبط بودن و دسترس پذیری آن مطمئن شود.ممکن است این هدف ‌ها برای بهبود وضعیت بیمار تغییر کند.
 6. سنجش نتایج : در نهایت، تیم درمانی نتایج درمان را جهت ارزیابی تاثیر برنامه درمانی بررسی می کنند. گزارشاتی که بیمار از روند بهبودی خود می دهد در این بخش بسیار مهمم است.

با پیروی از این برنامه درمانی، کلینیک اختلال بلع برپیشرفت بیمار نظارت کرده و برنامه‌ های درمانی مناسب را تنظیم خواهد کرد.

کلینیک درمان اختلالات بلع

سوالات متداول

1. چه نوع تست ‌ها و ارزیابی ‌هایی در کلینیک اختلال بلع انجام می ‌شود؟

دکتر خسروی انواع تست ‌ها را در کلینیک انجام می ‌دهد از جمله معاینات بالینی، تصویربرداری‌ ها مثل ویدیو فلوروسکوپی، آندوسکوپی و سایر تست ‌های تشخیصی.

2. چه نوع درمان ‌هایی برای دیسفاژی در دسترس هستند؟

طول دوره درمان برای دیسفاژی بستگی به شدت بیماری و پاسخ بیمار به درمان دارد. درمان ممکن است ادامه داشته و گاهی نیازمند ویزیت ‌های بیشتر جهت پیگیری باشد.

3. آیا دیسفاژی بیماری ای جدی است؟

معمولا بله و در صورت عدم درمان منجر به پنومونی آسپیراسیون خواهد شد. در صورت تجربه مشکل در بلع حتماً جهت تشخیص و درمان به کلینیک اختلال بلع مراجعه کنید.

4. آیا دیسفاژی درمان‌ پذیر است؟

در بسیاری از موارد، دیسفاژی قابل کنترل و بهبودی با درمان مناسب است. اما برای برخی بیماران، می ‌تواند بیماری ای مزمن باشد.

5. آیا در صورت دیسفاژی به اصلاح رژیم غذایی احتیاج است؟

تیم درمان با توجه به شدت دیسفاژی، تغییراتی را در رژیم غذایی می دهند. تیم پزشکی دستورالعمل ‌های لازم را درباره این تغییرات ارائه می ‌کند.

6. جهت پیشگیری از بروز دیسفاژی چه باید کرد؟

دیسفاژی قابل پیشگیری نیست اما رعایت نکاتی مانند صحبت نکردن در حین بلع، نشسته غذا خوردن،استفاده نکردن از غذاهای چرب و پرادویه و عدم مصرف الکل و سیگار می تواند در کنترل آن موثر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه ‌های درمانی مناسب، تشخیص و درمان اختلالات بلع به صورت آنلاین یا از طریق تماس تلفنی، وقت مشاوره با آقای دکتر خسروی بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "کلینیک اختلال بلع"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍