کلینیک اختلال بلع

کلینیک اختلال بلع

کلینیک اختلال بلع دکتر خسروی برنامه ای جامع برای تشخیص و درمان افرادی که مشکل بلع خفیف تا شدید (دیسفاژی) دارند ارائه می‌ کند.

در واقع دیسفاژی حدود ۲۲ درصد از بزرگسالان بالای ۵۰ سال و تقریباً تمامی افراد بالای ۸۰ سال را درگیر می ‌کند.

عوارض جدی دیسفاژی عبارتند از گیر کردن غذا در گلو، احساس خفگی، سوء تغذیه و عفونت ریه از جمله پنومونی.

شایع ‌ترین نوع اختلال بلع، دیسفاژی است. دیسفاژی با احساس بالا آمدن غذا به داخل دهان یا گیر کردن غذا در سینه توصیف می ‌شود.

مراجعه به یک کلینیک حرفه ‌ای اختلال بلع، قدمی مهم در تشخیص صحیح و درمان است.

تماس با دکتر کلینیک دکتر خسروی

اختلال بلع چیست

دیسفاژی اصطلاحی است که ناتوانی یا کاهش توانایی بلع را توصیف می‌ کند.

بسته به علت بروز اختلال بلع، درجه دیسفاژی از خفیف و کوتاه مدت تا پیشرفته و دائم متغیر است.

در موارد شدید، ناتوانی در هضم غذا یا مایعات از طریق دهان و خطر پریدن غذا به ریه وجود دارد که سبب بروز عفونت ‌های مهلک و پنومونی آسپیراسیون خواهد شد.

بیشتر بخوانید : اختلال بلع بزرگسالان

علت اختلال بلع

مشکل در بلع یا همان دیسفاژی وقتی رخ می ‌دهد که در بلع غذا یا مایعات از طریق دهان یا حلق به سمت مری و در نهایت معده مشکل وجود داشته باشد.

 این اختلال اغلب به علت مشکلات عصبی عضلانی که در پروسه بلع تداخل ایجاد می ‌کند به وجود می ‌آید.

دو نوع دیسفاژی وجود دارد:

 • دیسفاژی آزوفاژیال : این عارضه زمانی رخ می ‌دهد که غذا در مری گیر کند.
 • دیسفاژی اوروفارنژیال : اختلال در حرکت غذا از دهان به گلو می باشد.

برخی داروها هم سبب بروز اختلال بلع می ‌شوند. همچنین بعضی از بیماری ‌ها دیسفاژی ایجاد می ‌کنند از جمله:

آسیب به سر و گردن و تومور در گلو، دهان یا مری هم اختلال بلع را در پی دارند.

کلینیک اختلال بلع دکتر خسروی

علائم اختلال بلع

اختلال بلع با علائمی همراه است از جمله:

 • آبریزش دهان
 • بد صدایی
 • بالا آمدن غذا در دهان
 • گیر کردن غذا و احساس خفگی
 • سوزش سر دل
 • درد حین بلع
 • صدایی مرطوب با حالت غرغره کردن حین بلع
 • سرفه یا صاف کردن مداوم صدا حین خوردن غذا

دیسفاژی آزوفاژیال معمولاً سبب می ‌شود فرد حس گیر کردن چیزی در گلو داشته باشد. در دیسفاژی اوروفارنژیال، خطر گیر کردن غذا در مسیر تنفسی یا مایعات در ریه افزایش می‌ یابد.

کلینیک اختلال بلع در تهران

تشخیص اختلال بلع

تشخیص اختلال بلع عبارت است از بررسی کامل تاریخچه پزشکی فرد، پرسیدن یک سری سوال ‌های مربوط به این مشکل که ممکن است نادیده گرفته شده باشند، بررسی نورولوژیکی کامل و معاینه سر و گردن، دهان، زبان، لوزه‌ ها، آندوسکوپی انتهای زبان، حلق و حنجره.

ارزیابی تخصصی از طریق FEES یا همان ارزیابی بلع از نوع فیبراپتیکی انجام می ‌شود. همچنین تست ‌های تکمیلی هم جهت بررسی نحوه عبور غذا و مایعات از اطراف حنجره صورت می ‌گیرد تا هر گونه عدم هماهنگی عضلات بلع از زبان تا بخش فوقانی مری نشان داده شود.

آزوفاگوسکوپی ترانس نازال (TNO) با دوربین رزولوشن بالا (دوربینی با پخش اسلوموشن) جهت بررسی هرگونه مشکل در بخش فوقانی مری بسیار مفید است.

این تست با بی ‌حسی موضعی انجام شده و هرگونه ناحیه مشکوک نمونه برداری خواهد شد.

اگر دیسفاژی از ناحیه مری یا معده باشد و هیچ ضایعه ای در تست‌ ها مشاهده نشد به متخصص گوارش ارجاع داده می شوید.

بلع باریوم و سیتی اسکن گردن و سینه و گاهی اوقات ام.آر.آی مغز برای شناسایی انسداد، رشد توده یا هرگونه مشکل نورولوژیکی عامل بروز دیسفاژی هم تجویز خواهد شد.

در صورت نتیجه منفی تست‌ های ذکر شده و اگر علائم همچنان باقی ماندند، پزشک درباره اجرای آزمایش مسیر تنفسی فوقانی و مسیر گوارشی تحت بیهوشی عمومی مشاوره می ‌دهد.

همچنین هرگونه نقطه مشکوک بیوپسی می ‌شود.

کلینیک اختلالات بلع

درمان اختلال بلع

بسته به علت بروز اختلال بلع، آقای دکتر خسروی توصیه به انجام یک یا چند گزینه درمانی می ‌کنند.

برنامه درمانی مناسب و شخصی‌ سازی شده جهت رفع نیازهای خاص بیمار، به منظور بازیابی عملکرد بلع ایجاد خواهد شد. درمان ‌ها عبارتند از:

 • داروهای تجویزی
 • اتساع (دیلاسیون) با بالن
 • تزریق بوتاکس
 • جراحی

جراحی وقتی مفید است که ناهنجاری ‌های عضلانی، بلع را دشوار کنند. آقای دکتر خسروی جراحی ‌های کمتر تهاجمی از طریق لاپاروسکوپی را جهت اصلاح مشکلات و کاهش علائم انجام می ‌دهند.

بیشتر بخوانید : توانبخشی اختلال بلع

برنامه ارزیابی درمان در کلینیک اختلال بلع

ارزیابی نتایج و روند بهبود بیمار در کلینیک اختلال بلع، بخش مهمی از روند کسب اطمینان درباره دریافت بهترین مراقبت ‌های درمانی برای بیمار است.

در اینجا برنامه ارزیابی نتایج و روند درمانی بیمار را در کلینیک اختلال بلع توضیح داده ایم:

 1. تعریف اهداف درمانی : اولین قدم در ارزیابی پیشرفت بیمار، تعریف اهداف درمانی است. این اهداف باید مشخص، قابل سنجش، دست یافتنی، مرتبط و با محدودیت زمانی باشند. مثلاً یک از هدف ‌ها باید بهبود توانایی فرد در بلعی ایمن و موثر طبق ابزارهای استاندارد بررسی بلع است.
 2. انجام ارزیابی اولیه : قدم بعدی، ارزیابی اولیه جهت بررسی عملکرد بلع بیمار است. این ارزیابی معاینات بالینی، تصویربرداری و سایر تست ‌ها را شامل می ‌شود.
 3. ایجاد برنامه درمانی : بر پایه ارزیابی اولیه، تیم درمانی باید برنامه درمانی شخصی سازی شده ‌ای را فراهم کند که نیازها و اهداف خاص فرد را مورد مخاطب قرار دهد. این برنامه شامل مداخلات درمانی همچون ورزش، اصلاحات تغذیه‌، وسایل کمکی، علاوه بر جلسات پیگیری آتی و ارزیابی دوباره بیمار است.
 4. نظارت بر پیشرفت : طی جلسات پیگیری، تیم درمانی باید وضعیت پیشرفت بیمار را نظارت کرده و برنامه درمانی را طبق نیاز او تنظیم کند. این امر شامل تکرار ارزیابی اولیه یا استفاده از سایر ابزارهای بررسی، جهت پیگیری تغییرات عملکرد بلع است.
 5. ارزیابی مجدد اهداف درمانی : به صورت دوره ‌ای، تیم درمانی باید اهداف درمانی بیمار را دوباره ارزیابی کند تا از مرتبط بودن و دسترس پذیری آن مطمئن شود. در صورت لزوم، این هدف ‌ها برای بهبود وضعیت بیمار یا پیشرفت درمان تغییر خواهند کرد.
 6. سنجش نتایج : در نهایت، تیم درمانی باید نتایج درمان را جهت ارزیابی تاثیر برنامه درمانی بسنجد. این امر شامل استفاده از ابزارهای استاندارد سنجش، نتایج گزارش شده توسط خود بیمار و سایر مقیاس ‌های سنجش موفقیت درمان است.

با پیروی از این برنامه درمانی، کلینیک اختلال بلع پیشرفت بیمار را نظارت کرده و برنامه‌ های درمانی مناسب را برای بیمار تنظیم خواهد کرد.

در این صورت فرد بهترین درمان ‌ها را دریافت می‌ کند.

کلینیک درمان اختلالات بلع

سوالات متداول

1. چه نوع تست ‌ها و ارزیابی ‌هایی در کلینیک اختلال بلع انجام می ‌شود؟

کلینیک اختلال بلع دکتر خسروی انواع تست ‌ها را انجام می ‌دهد از جمله معاینات بالینی، تصویربرداری‌ ها مثل ویدیو فلوروسکوپی، آندوسکوپی و سایر تست ‌های تشخیصی.

2. چه نوع درمان ‌هایی برای دیسفاژی در دسترس هستند؟

طول دوره درمان برای دیسفاژی بستگی به شدت بیماری و پاسخ بیمار به درمان دارد. درمان ممکن است ادامه داشته و گاهی نیازمند ویزیت ‌های بیشتر جهت پیگیری است.

3. آیا دیسفاژی بیماری ای جدی است؟

دیسفاژی می ‌تواند بیماری ای جدی باشد که در صورت عدم درمان منجر به پنومونی آسپیراسیون خواهد شد. در صورت تجربه مشکل در بلع حتماً جهت تشخیص و درمان به کلینیک اختلال بلع مراجعه کنید.

4. آیا دیسفاژی درمان‌ پذیر است؟

در بسیاری از موارد، دیسفاژی قابل کنترل و بهبودی با درمان مناسب است. برای برخی بیماران، دیسفاژی می ‌تواند بیماری ای مزمن باشد که به مدیریت احتیاج دارد.

5. آیا در صورت دیسفاژی به اصلاح رژیم غذایی احتیاج است؟

بسته به شدت دیسفاژی، احتمالاً به تغییر رژیم غذایی جهت بلعی ایمن و موثر احتیاج باشد. تیم پزشکی دستورالعمل ‌های لازم را درباره این تغییرات ارائه می ‌کند.

6. جهت پیشگیری از بروز دیسفاژی چه باید کرد؟

در حالی که دیسفاژی قابل پیشگیری نیست، اقداماتی جهت کاهش بروز خطر مثل اجتناب از مصرف غذاهای مشکل برای بلع، آرام و در حالت نشسته غذا خوردن و عدم مصرف الکل و تنباکو قابل انجام است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه ‌های درمانی مناسب، تشخیص و درمان اختلالات بلع به صورت آنلاین یا از طریق تماس تلفنی، وقت مشاوره با آقای دکتر خسروی بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.