گلودرد چرکی + علائم، پیشگیری و تشخیص

گلودرد چرکی

گلودرد چرکی (استرپتوکوکی) یک عفونت در حلق و لوزه هاست و توسط یک باکتری معروف به استرپتوکوک به وجود می آید. با درمان مناسب این بیماری ظرف مدت 10 روز درمان می شود. درمان آن با مصرف آنتی بیوتیک هایی مثل پنی سیلین یا آموکسی سیلین انجام می پذیرد.

گلودرد چرکی (استرپتوکوکی) چیست؟

گلودرد چرکی یک عفونت در حلق و لوزه ها (غددی در پشت حلق) است که توسط باکتری به نام استرپتوکوک گروه A ایجاد می گردد. این گلودرد به آسانی از فردی به فرد دیگر، به ویژه در بین اعضای خانواده سرایت می کند. این بیماری در سن کودکان مدرسه ای شایع است اما در بزرگترها هم رخ می دهد.

گلودرد چرکی در موارد بسیار نادر ممکن است باعث بیماری های جدی تر مثل تب روماتیسمی شود که می تواند به دریچه های قلب آسیب وارد کند. بنابر این تشخیص به موقع و صحیح این گلودرد و درمان آن مهم است. با درمان مناسب، گلودرد چرکی ظرف مدت 10 روز درمان می شود.

علل و علائم بیماری گلودرد چرکی

علائم بیماری گلودرد چرکی کدامند؟

نشانه های این بیماری شامل این مواردند:

 • گلودرد ناگهانی
 • لوزه های قرمز و وجود لکه های روی آنها
 • درد در هنگام قورت دادن
 • تب
 • ورم کردن غدد گردن
 •  از دست دادن اشتها
 • سردرد
 • شکم درد
گلودرد استرپتوکوکی

بیشتر بخوانید : ورم گلو

گلودرد چرکی چگونه منتشر می شود؟

 • ارتباط نزدیک با فرد مبتلا به بیماری
 • اشتراک وسایل شخصی با فرد آلوده

تشخیص و آزمایش گلودرد چرکی

چگونه بفهمم که کودک من به گلودرد چرکی مبتلا شده است؟

اگر علائم گلودرد چرکی را مشاهده کردید به دکتر مراجعه کنید. پزشک کودک شما را معاینه کرده و ممکن است یک تست استرپتوکوکی تجویز کند (آزمایش کشت حلق).

بیماری های ویروسی هم می توانند علائمی مشابه گلودرد چرکی داشته باشند. به همین دلیل است که آزمایش کشت حلق انجام می شود تا وجود باکتری استرپتوکوک در گلو تایید شود.

تست تشخیص استرپتوکوک چیست؟

یک تست استرپتوکوک به دنبال مشاهده باکتری استرپتوکوک در گلو است. این تست بدون درد بوده و زمان خیلی کمی از شما می گیرد. با نوک پنبه ای یک سواب (مثل گوش پاک کن) کمی از مایع پشت حلق برمی دارند. بعد محتویات روی این سواب کشت و آزمایش می شود.

این تست سریع استرپتوکوک حدودا 20 دقیقه طول می کشد. اگر جواب تست مثبت باشد (باکتری استرپتوکوک دیده شود)، بیمار گلودرد چرکی دارد. اگر تست منفی باشد (علائمی از استرپتوکوک نباشد)، پزشک احتمال آزمایش کشت حلق را دوباره به آزمایشگاه می فرستد تا نتایج مجدد کنترل شود.

برخی پزشکان به سرعت تست استرپتوکوک تجویز نمی کنند و به جای اینکار فقط همان سواب را برای کشت حلق به آزمایشگاه ارسال می کنند.

کنترل و درمان گلودرد چرکی

گلودرد چرکی چگونه درمان می شود؟

گلودرد استرپتوکوکی با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. آنتی بیوتیک نوعی داروست که باکتری های عامل عفونت را از بین می برد.

آنتی بیوتیک را اغلب به صورت قرص یا آمپول تجویز می کنند. پنی سیلین و آموکسی سیلین آنتی بیوتیک های شایعی هستند که برای درمان گلودرد از آنها استفاده می شود. سایر آنتی بیوتیک ها را هم برای افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند تجویز می کنند.

پزشک احتمالا برای کودک شما آمپول آنتی بیوتیک تجویز می کند و یا با صورت قرص یا شربت آنتی بیوتیک او را مداوا می کند. مصرف قرص و آمپول معمولا برای مدت 10 روز توصیه می شود. طبق نسخه پزشک عمل نمایید.

کودک شما باید همه داروها را مصرف کند حتی اگر حالش بهتر شده باشد باید به درمان ادامه دهد. چون وقتی حالش خوب شده هم ممکن است باکتری هنوز زنده باشد.

برای تسکین درد گلودرد چرکی چه کار باید کرد؟

کودک شما باید:

 • مایعات نرم و آرامش بخش مثل چای گرم بنوشد.
 • از مسکن های درد مثل استامینوفن (تیلنول) استفاده کنید.

نباید به کودکان آسپرین داده شود. آسپرین می تواند در کودکان و نوجوانانی که تب دارند  باعث سندرم ری شود که یک بیماری کشنده است.

بیشتر بخوانید : عفونت گلو

درمان گلودرد

درمان سایر گلودردها داروی خاصی لازم ندارد، چرا گلودرد استرپتوکوکی به دارو نیاز دارد؟

عامل بیشتر گلودردها ویروس است که با دارو درمان نمی شود؛ فقط می توانید از مسکن برای کاهش دردها استفاده کنید. ویروس ها خود به خود از بین می روند و با آنتی بیوتیک یا سایر داروها درمان نمی شوند.

گلودرد چرکی توسط یک باکتری بوجود می آید. عفونت هایی که با باکتری ایجاد می شوند با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند. گلودرد چرکی می تواند به بیماری های جدی تر منجر شود و درمان آن اهمیت دارد.

آیا می توانم با تشخیص خود از آنتی بیوتیکی که در خانه دارم برای درمان مصرف کنم؟

هرگز نباید از داروهایی که از بیماری قبلی یا از گذشته مانده به کودک خود بدهید. آنتی بیوتیک های مانده می تواند باعث بدتر شدن گلودرد چرکی شود تا آنکه آن را درمان کند و حتی عوارض جانبی جدی بر جای بگذارد.

بیشتر بخوانید : سرطان گلو چیست؟

دورنمای بیماری / پیش آگهی

چقدر زمان می برد تا کسی که مبتلا به گلودرد چرکی شده بهبود یابد؟

حال کودک شما یک یا دو روز بعد از درمان رو به بهبود می رود و احساس بهتری دارد.

کودک من چه مدت بعد از درمان گلودرد چرکی می تواند به مدرسه بازگردد؟

کودک 24 ساعت بعد از تزریق یا شروع مصرف قرص های آنتی بیوتیک و زمانی که دمای بدن او نرمال شد می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد و در مدرسه حضور یابد.

اگر حال کودکم بعد از درمان گلودرد چرکی بهتر نشد چه کار کنم؟

اگر کودک شما بهتر نشد، حتما به پزشک اطلاع دهید. نباید داروهای او را متوقف کنید مگر آنکه پزشک به شما بگوید.

در صورتی که یکی دو روز بعد از شروع درمان با آنتی بیوتیک حال کودک شما بهتر نشد با پزشک تماس بگیرید. همچنین وقتی چنین علائمی را در کودک مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید:

 • تب یکی دو روز بعد از بهبودی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گوش درد
 • سردرد
 • بثورات پوستی
 • سرفه
 • غده های متورم گلو
 • درد مفاصل
 • تنگی نفس
 • ادرار تیره رنگ، بثورات یا درد قفسه سینه ( ممکن است سه تا چهار هفته بعد اتفاق بیفتد)

اگر در تهران هستید می توانید برای دریافت نوبت متخصص گوش و حلق و بینی با کلینیک دکتر فرشاد خسروی تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "گلودرد چرکی + علائم، پیشگیری و تشخیص"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍