آندوسکوپی بدون بیهوشی و روش انجام آن

آندوسکوپی بدون بیهوشی و روش انجام آن

آندوسکوپی سیستم گوارش، روشی است که در آن پزشک مسیر گوارشی را با آندوسکوپ متصل به پردازشگر می ‌بیند. آندوسکوپی بدون بیهوشی، خدمتی است که در مرکز پزشکی یادمان به بیماران ارائه می شود. در این روش، از یک آندوسکوپ استفاده می شود و با یک داروی خواب آور، بیمار در ده دقیقه و بدون هیچ گونه درد و ناراحتی، آندوسکوپی می شود.

این وسیله تصاویر ویدیویی را از داخل بدن به صفحه نمایشگر منتقل می ‌کند. از این روش برای بررسی مسیر فوقانی گوارشی مثل مری، معده و اثنی عشر (اولین قسمت های روده کوچک و نزدیک به معده) استفاده می ‌شود.

آندوسکوپی بدون بیهوشی و روش انجام آن اینگونه است که لوله آندوسکوپ از دهان وارد شده و از دهان، مری و معده می گذرد و به آرامی به اثنی عشر می ‌رسد. تغییر مکان آندوسکوپ تحت هدایت صفحه مانیتور انجام می ‌شود.

گاستروسکوپی یا همان آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی و کولونوسکوپی یا آندوسکوپی دستگاه گوارش تحتانی، هر دو برای تشخیص بیماری‌ های اندام‌ های گوارشی به کار می ‌روند.

پزشک، تشخیص را با مشاهده هرگونه ظاهر غیر طبیعی دستگاه گوارش انجام می ‌دهد. همچنین نمونه ‌برداری (بیوپسی) هم برای تحلیل آزمایشگاهی لازم خواهد بود.

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی چقدر طول میکشد

چرا آندوسکوپی را بدون بیهوشی را انتخاب کنیم؟

پیشرفت در زمینه آندوسکوپی دستگاه گوارش، توانایی تشخیص و درمان را توسط متخصص گوارش افزایش داده است.

تحمل بیمار برای معاینه ای ایمن و موفق و انطباق با جلسات آتی پیگیری ضروری است.

در نتیجه، آندوسکوپیست مهارت کافی در تجویز انواعی از آرامبخش‌ ها و مسکن ‌ها جهت تسهیل فرایند و افزایش راحتی بیمار را خواهد داشت.

توجه بسیاری به انتخاب شیوه ‌های بیهوشی و نظارت کافی بر بیماران در طول انجام آندوسکوپی صورت گرفته است.

همچنین تلاش‌ هایی جهت تعیین نوع بیهوشی مطلوب برای هر بیمار برای حصول بهترین نتایج صورت گرفته است.

در نهایت، تلاش‌هایی در راستای قابل تحمل بودن شیوه های تشخیصی هم صورت گرفته تا هم هزینه و هم خطرات بیهوشی کاهش یابند.

آندوسکوپی بدون بیهوشی به چند دلیل مفید است. اول اینکه عدم بیهوشی خطر هیپوکسی و نارسایی تنفسی را کاهش می ‌دهد.

دوماً، زمان نقاهت و هزینه‌ ها را کم می‌ کند. و در نهایت این که به بیماران اجازه می ‌دهد به محض اتمام آندوسکوپی، بدون فوت وقت به منزل مراجعه کنند.

به علاوه، تحقیقات نشان داده‌ اند تمرکز بر پارامترهایی مثل انجام کامل معاینات، رضایت بیمار از سطح راحتی خود و تمایل او به انجام معاینات آتی بدون بیهوشی نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته است.

در نتیجه بسیاری از کشورها، آندوسکوپی فوقانی و تا حدودی کولونوسکوپی را اکثراً بدون بیهوشی انجام می ‌دهند.

آندوسکوپی بدون بیهوشی چگونه است

چگونه بدون بیهوش کردن آندوسکوپی انجام می شود

ماده آرامبخش یا خواب آور، به فرد حین آندوسکوپی کمک می ‌کند. در برخی موارد، این روش بدون بیهوشی قابل انجام است.

دهان و حلث بیمار را با چند پاف از اسپری، بی حس می کنیم. سپس پزشک آندوسکوپ را با دقت از مری وارد معده و اثنی عشر می‌ کند.

تفاوت بین بیهوشی و بی ‌حسی چیست

آندوسکوپی فوقانی روشی سریع است که بیش از دو دقیقه طول نمی ‌کشد مگر اینکه مداخلات درمانی مثل حذف پولیپ انجام شود.

انتخاب بیهوشی یا بی حسی در آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی، به بیمار بستگی دراد. وقتی تصمیم می گیرید که در هوشیاری، عمل آندسکوپی شما انجام شود، با اسپری لیدوکایین، مسیر دهان و گلو بی حس می شود تا شما احساس ناراحتی کمتری داشته باشید.

اما زمانی که می خواهید با بیهوشی، آندوسکوپی شما انجام شود، با تزریق یک داروی خواب آور، شما به یک خواب سطحی می روید و متوجه هیچ یک از مراحل آندوسکوپی نمی شوید.

بیشتر بخوانید : هزینه آندوسکوپی چقدر است؟

آندوسکوپی حین هوشیاری چه حسی دارد

وقتی حین آندوسکوپی از بیهوشی استفاده نشود فرد حسی مثل لغزیدن چیزی روی زبان و رفتن به سمت حلق پیدا می ‌کند.

بنابراین ممکن است عوق بزند و این اذیت کننده خواهد بود.

پزشک از بیمار می‌ خواهد آب دهان را قورت بدهد و در همین حین لوله آندوسکوپ را وارد مری می کند.

به محض اینکه آندوسکوپ وارد مری شود، همه چیز راحت ‌تر خواهد شد. فقط باید طبیعی نفس بکشید.

با ورود لوله به معده، پزشک از طریق همان لوله که اکنون در معده قرار دارد، کمی هوا جهت اتساع معده به منظور دیدی بهتر وارد می‌ کند.

معده در حالت ناشتا مثل بادکنکی بدون باد است. وقتی حین آندوسکوپی هوا به درون معده پمپاژ می شود، مانند بادکنک باد می شود و همه جای معده قابل بررسی می شود.

طی انجام آندوسکوپی بدون بیهوشی، پزشک بیمار را آرام کرده تا آنچه در معاینه می‌ بیند به او توضیح دهد.

در این صورت فرد دیگر نگرانی خاصی نخواهد داشت. زمانی که آخرین قسمت یعنی اثنی عشر هم رویت شد، پزشک به آرامی هوای داخل معده را بیرون می کشد (ساکشن می کند) و لوله آندوسکوپ را خارج می نماید.

در زمانی که پزشک، لوله اندوسکوپ را بیرون می کشد، همزمان ترشحات و بزاق را ساکشن می کند تا بیمار حس ناخوشایندی نداشته باشد.

بیمار می تواند پس از اتمام اندوسکوپی غذا و یا نوشیدنی میل کند اما معمولا به بیماران توصیه می کنیم، با توجه به اینکه گلوی شما هنوز بی حس است، تا یک ساعت پس از اندوسکوپی چیزی میل نکنید.

اندوسکوپی بدون بیهوشی

کدام نوع آندوسکوپی بهتر است

این تصمیم بستگی به فاکتورهای مختلفی دارد. اگر آندوسکوپی فقط برای اهداف تشخیصی باشد، ۲ تا ۵ دقیقه طول می ‌کشد.

در این صورت می ‌توانید تصمیم به انجام یا عدم انجام بیهوشی بگیرید. اگر پروسه طولانی ‌تر از حد معمول بوده یا با مداخلات درمانی همراه باشد، بیهوشی احتیاج است.

به این شکل، بدون بیهوشی تحمل آن مشکل خواهد بود. فرد ممکن است تکان بخورد، مقاومت کرده یا حتی آندوسکوپ را از دهان بیرون بکشد.

در نتیجه آندوسکوپی خطرناک می ‌شود. بنابراین تصمیم به انجام بیهوشی یا عدم انجام آن کاملاً بستگی به نوع آندوسکوپی و ترجیح بیمار و پزشک دارد.

هم آندوسکوپی و هم کولونوسکوپی بدون بیهوشی قابل انجام هستند اما انجام این دو مورد با بیهوشی بسیار ساده تر است و اکثر بیماران پس از اتمام کار و بیدار شدن می گویند که متوجه هیچ کدام یک از مراحل نشدند. برای انجام آندوسکوپی می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

برای مطالعه بیشتر می توانید از مقاله زیر استفاده کنید:

https://www.uptodate.com/contents/sedation-free-gastrointestinal-endoscopy/print#:~:text=Unsedated%20endoscopy%20may%20be%20advantageous,time%2C%20and%20the%20associated%20costs.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آندوسکوپی بدون بیهوشی و روش انجام آن"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍