آندوسکوپی چیست + مراحل آمادگی، چه کسی به آن نیاز دارد؟

آندوسکوپی معده با بیهوشی و بدون بیهوشی در تهران

آندوسکوپی معده یک روش تشخیصی است که در آن از یک دستگاه به نام آندوسکوپ برای مشاهده داخل معده و بخش‌های دیگر دستگاه گوارش استفاده می‌شود. با استفاده از آندوسکوپی پزشک می‌تواند بافت‌ها را برای هرگونه نشانه‌ای از التهاب، زخم، تومور یا دیگر مشکلات معده بررسی کند. این روش معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به تشخیص دقیق بیماری‌های معده مانند زخم معده، التهاب معده یا سرطان معده وجود دارد.

آندوسکوپی

انجام انواع آندوسکوپی از جمله پیشرفته، اورژانسی و فوری در تهران ، در کلینیک گوارش دکتر فرشاد خسروی یکی از بهترین مراکز گوارش در غرب تهران با قیمت مناسب، متخصصین حرفه ای و باتجربه و تجهیزات پیشرفته و بروز دنیا.

برای دریافت نوبت آندوسکوپی با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید.

02188073136 / 09337836820

آندوسکوپی یک روش غیرجراحی برای بررسی دستگاه گوارش و در برخی موارد درمان احتمالی بیمار است. این عمل فرایندی است که در آن پزشک وسیله خاصی را وارد بدن کرده و از آن جهت مشاهده اندام ‌های داخلی و رگ ‌ها استفاده می ‌کند.

در این روش از آندوسکوپ استفاده می شود که لوله ای انعطاف پذیربوده و یک دوربین در انتهای آن متصل است. آندوسکوپ به جراح اجازه می ‌دهد مشکلات داخل بدن را ببیند بدون این که برش های جراحی عمیقی بزند.

جراح، آندوسکوپ را از برشی باریک یا از طریق دهان وارد بدن می کند. پزشک می تواند قیچی یا تیغ به اندوسکوپ وصل کند تا بافت را جهت بیوپسی (نمونه برداری) بردارد.

وابسته به دلیل انجام این تست، زمان انجام آن بین 10 تا 60 دقیقه طول می کشد. معمولا به صورت سرپایی انجام می شود. بدین معنا که لازم نیست بیمار یک شب در بیمارستان بماند.

آیا شما به آندوسکوپی نیاز دارید؟

آندوسکوپی به پزشک اجازه می‌ دهد اندام داخلی را بدون برش عمیق بررسی کند. صفحه مانیتور موجود در اتاق عمل به دکتر آن چه اندوسکوپ می ‌بیند را نشان می ‌دهد.

آندوسکوپی عموماً برای موارد زیر استفاده می ‌شود:

 • به پزشک کمک می‌ کند تا علت هرگونه علایم غیر طبیعی در فرد را تشخیص دهد.
 • نمونه کوچکی از بافت را بر می‌ دارد که بعداً به آزمایشگاه فرستاده می ‌شود تا مورد آزمایش قرار بگیرد و به آن بیوپسی آندوسکوپیک می گویند.
 • به پزشک کمک می کند طی عمل جراحی داخل بدن را ببیند. عمل هایی مثل ترمیم دیواره معده، برداشتن سنگ کیسه صفرا یا تومورها.

هزینه و قیمت آندوسکوپی چقدر است؟

طبق تعرفه، هزینه آندوسکوپی در نیمه اول سال 1403
 3 میلیون تومان است.

آندوسکوپی در کلینیک دکتر فرشاد خسروی

این هزینه شامل کلیه تجهیزات مصرفی به همراه آندوسکوپی مری، معده و اثنی عشر می باشد. در صورتی که در حین بررسی سیستم گوارش نیاز به نمونه برداری باشد، از پــَـنــس های مخصوصی جهت برداشتن نمونه و قرار دادنِ آن در فرمالین استفاده می شود که این مورد شاملِ هزینه مازاد برای بیمار می گردد.

توجه داشته باشید که هزینه آندوسکوپی بدون بیهوشی در کلینیک گوارش دکتر فرشاد خسروی برابر 3 میلیون تومان است.

پزشک متخصص برای چه علائمی آندوسکوپی را تجویز می کند؟

تجویز آندوسکوپی

پزشک علائم را بررسی می ‌کند، معاینه فیزیکی انجام می دهد و در صورت نیاز چند آزمایش خون قبل از آندوسکوپی را تجویز می کند.

این آزمایش ها به پزشک کمک می‌ کنند تا درک صحیح تری از علت این علایم داشته باشد و در صورت درمان پذیر بودن بیماری، بدون آندوسکوپی یا جراحی هم درمان شوند.

آندوسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی ایمن و متداول با میزان موفقیت بالا و ریسک و عوارض احتمالی پایین است.

آندوسکوپی بدون بیهوشی و روش انجام آن
بیشتر بخوانید
آماده شدن برای آندوسکوپی

آماده شدن برای آندوسکوپی

پزشک آموزش‌های لازم را جهت آمادگی می ‌دهد. اکثر انواع آندوسکوپی نیازمند حذف مواد غذایی جامد حداکثر ۱۲ ساعت قبل از انجام عمل است.

مصرف برخی از انواع مایعات شفاف مثل آب یا آبمیوه تا ۲ ساعت قبل از عمل مشکلی ندارد. احتمالاً پزشک ملین هایی تجویز می ‌کند تا شب قبل از آندوسکوپی برای پاک کردن دستگاه گوارش بخورید.

این ملین ها بیشتر در آندوسکوپی گوارش تحتانی مثل روده به کار می روند. قبل از آندوسکوپی پزشک معاینه فیزیکی کرده و تاریخچه کامل پزشکی فرد را بررسی می کند که شامل هرگونه عمل جراحی هم می شود.

هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک بگوید حتی داروهای بدون نسخه و مکمل ها.

همچنین پزشک را از وجود هرگونه آلرژی مطلع کنید. شاید نیاز باشد برخی داروهای خاصی را که روی خون ریزی موثر اند مثل داروهای ضد انعقاد خون یا ضد پلاکت سازی را قطع کنید.

بهتر است از فرد دیگری بخواهید بعد از عمل شما را تا منزل برساند چون ممکن است به خاطر بیهوشی حال خوبی نداشته باشید. انواع آندوسکوپی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که بر پایه آن قسمتی از بدن هستند که مشکل دارد.

لیست آمادگی برای آندوسکوپی

 1. از ۱۰ ساعت قبل از انجام تست غذا و آب میل نکنید (ناشتا باشید)
 2. حتما یک نفر را به عنوان همراه با خود به کلینیک بیاورید (به دلیل اینکه داروهای بیهوشی خفیف ممکن است تا دقایقی باعث احساس گیجی در شما شود)
 3. از خوردن داروهای ضد التهاب یا رقیق کننده خون خودداری کنید (مانند آسپیرین، وارفارین و هپارین)
 4. از مصرف داروهای ضد افسردگی، آرام بخش و خواب آور در روز انجام تست خودداری نمایید.
 5. از میل کردن داروهای ضد ریفلاکس حداقل یک روز قبل از انجام عمل خودداری نمایید. (اگر نیاز به انجام این تست به صورت اورژانسی داشتید، نیاز به قطع مصرف دارو نیست)
 6. در صورتی که دیابت دارید، به علت ناشتا بودن، نیاز به مصرف انسولین در صبحِ روز انجام تست ندارید.
 7. در صورتی که بیماری خاصی دارید، در حال مصرف دارو هستید و یا به داروی خاصی حساسیت دارید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
 8. حداقل یک ساعت پس از انجام عمل ،نباید آب و غذا میل کنید.

انواع آندوسکوپی

نوعمحل مورد بررسیمحل دخول اسکوپنوع تخصص پزشک
ارتروسکوپیمفاصلبرشی کوچک نزدیک مفصل مورد نظرجراح ارتوپدی
برونکوسکوپیریه هاداخل بینی یا دهانمتخصص ریه یا جراح قفسه سینه
کولونوسکوپیروده بزرگداخل مقعدمتخصص بیماری های معده و روده یا متخصص مقعد
سیستوسکوپیمثانهداخل مجرای ادراراورولوژیست
انتروسکوپیروده کوچکداخل دهان یا مقعدمتخصص بیماری های معده  و روده
هیستروسکوپیداخل رحمداخل واژنمتخصص زنان یا جراح زنان و زایمان
لاپاراسکوپیناحیه شکم و لگنبرش کوچک نزدیک محلانواع جراح ها
لارینگوسکوپیحنجرهدهان یا بینیمتخصص گوش حلق و بینی
مدیاتینوسکوپیمیان پرده،ناحیه بین ریه هاشکاف بالای جناق سینهجراح قفسه سینه
سیگموییدوسکوپیمقعد و بخش پایینی روده بزرگ که به خم روده هم معروف استداخل مقعدمتخصص بیماری های معده و روده یا متخصص بیماری های مقعد
توراکوسکوپی یا پلوروسکوپیبین ریه ها و دیواره سینهشکافی باریک در سینهمتخصص ریه یا جراح قفسه سینه
اسوفاگوگاسترودوئودنوسکوپیمری و دستگاه گوارش فوقانیداخل دهانمتخصص بیماری های معده و روده
اورتروسکوپیمیزنایداخل مجرای ادراراورولوژیست

روش های رایج

آندوسکوپی معده چیست؟

آندوسکوپی معده چیست

این روش با استفاده از یک لوله بلند و انعطاف پذیر به نام آندوسکوپ انجام می شود. این لوله دارای یک نور کوچک و دوربین فیلمبرداری در یک طرف است. لوله در دهان و گلوی شما قرار می گیرد. سپس به آرامی از طریق مری و معده شما و به سمت دوازدهه بیمار هدایت می شود.

آندوسکوپی معده با بیهوشی

در آندوسکوپی معده با بیهوشی معمولاً از دارویی به نام پروپوفول استفاده می شود. این دارو در دوزهای بسیار بالا، می تواند به “بیهوشی عمومی” همانطور که در جراحی ها استفاده می شود، دست یابد. آرام‌بخشی عمیق نیاز به نظارت دقیق‌تر روی بیمار در طول انجام کار دارد. در بسیاری از نقاط بدن، استفاده از این تکنیک به پرسنل بیهوشی نیاز دارد و ممکن است هزینه های اضافی برای بیمار داشته باشد.

آیا آندوسکوپی معده درد دارد؟

آندوسکوپی معمولاً دردناک نیست، اما ممکن است ناراحت کننده باشد. بیشتر افراد تنها ناراحتی خفیفی دارند، شبیه به سوء هاضمه یا گلودرد. این ناراحتی معمولاً در حالی که شما کاملا هوشیار بوده و آندوسکوپی معده را انجام می دهید ایحاد می شود. ممکن است به شما یک بی حس کننده موضعی داده شود تا ناحیه خاصی از بدن شما بی حس شود.

آندوسوکوپی سینوس

آندوسکوپی سینوس روشی است که برای رفع انسداد سینوس ها استفاده می شود. این انسداد ممکن است باعث درد، عفونت های مکرر، اختلال در تنفس یا از دست دادن بویایی شود.

آندسوکوپی سینوس برای تسکین علائم مرتبط با موارد زیر استفاده می شود:

 • سینوزیت و پولیپ بینی
 • گرفتگی بینی
 • انسداد بینی
 • عفونت های مکرر یا مزمن سینوسی
 • تومورهای بینی

آندوسکوپی روده

کولونوسکوپی

آندوسکوپی روده که کولونوسکوپی نیز نامیده می‌شود، به پزشک اجازه می‌دهد پوشش مخاطی دستگاه گوارش تحتانی شما را مشاهده کند. این روش به عنوان یک آزمایش غربالگری در افراد بدون علامت یا برای کمک به تشخیص درد شکمی غیرقابل توضیح، خونریزی مقعدی یا تغییر در عادات روده استفاده می شود.

آندوسکوپی بینی

آندوسکوپی بینی روشی برای بررسی مجرای بینی و سینوس ها است که با لوله آندوسکوپ انجام می شود. این یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک و یک نور است. یک پزشک گوش، حلق و بینی (متخصص گوش و حلق و بینی) اغلب این روش را در مطب خود انجام می دهد.

آندوسکوپی به روش جدید

مثل همه تکنولوژی های دیگر، آندوسکوپی هم در حال پیشرفت است. نسل ‌های جدید آندوسکوپ ها عکس هایی با وضوح بالا (HD) با جزییات باور نکردنی می ‌گیرند و تکنیک های خلاقانه هم آندوسکوپی را با تکنولوژی عکس‌ برداری یا عمل های جراحی ترکیب می کند.

در این جا چند مورد از جدید ترین تکنولوژی ها را لیست کرده ایم:

کپسول آندوسکوپی

کپسول آندوسکوپی

فرآیندی انقلابی که نام اش کپسول آندوسکوپی است و وقتی استفاده می شود که سایر روش ها کارآمد نیستند. در طی این فرآیند، قرصی ریز می بلعید که دوربینی کوچک داخل آن است.

این کپسول از درون سیستم گوارش بدون هیچ گونه درد و ناراحتی عبور کرده و هزاران عکس از درون روده حین حرکت می گیرد.

این کپسول اندازه یک قرص بزرگ است و به طور طبیعی با دفع از بدن خارج می شود. کپسول غالبا در بررسی خونریزی داخلی در دستگاه گوارش و زمانی استفاده می شود که علت واضحی وجود ندارد.

آندوسکوپی کپسولی بی سیم، خطر وجود عوارضی را هم به دنبال دارد.

بلعیدن کپسول، عبور و دفع آن به طور طبیعی ممکن است دشوار باشد. احتمال دارد کپسول در نواحی باریکی از روده گیر کند و موجب انسداد گردد. 

کولانگیوپانکراتوگرافی ( ERCD)

این روش همان تصویربرداری با جهت مخالف از مجاری صفراوی و پانکراس توسط آندوسکوپی است که اشعه ایکس را با آندوسکوپی قسمت فوقانی سیستم گوارشی ترکیب می کند تا مورد را تشخیص داده و مشکلات موجود در مجراهای لوزالمعده و صفرا را درمان کند.

کروموآندوسکوپی

کرومواندوسکوپی تکنیکی است که از رنگ خاصی روی غشای روده در طول آندوسکوپی استفاده می‌ کند. این رنگ به دکتر کمک می کند در صورت هرگونه مورد غیر طبیعی روی غشای روده تصویری از آن ارائه شود.

اولتراسوند اسکوپیک (EUS)

این روش از اولتراسوند هم در کنار آندوسکوپی استفاده می کند. این امر به پزشک کمک می ‌کند اندام های داخلی و سایر ساختارهای بدن را که در آندوسکوپی معمولی قابل دیدن نیست ببیند.

سپس سوزنی نازک به داخل اندام یا ساختار بدن وارد می شود تا قسمتی از بافت را برداشته و زیر میکروسکوپ بررسی کند. این فرآیند آسپیراسیون سوزنی نازک نامیده می ‌شود.

برداشتن مخاط آندوسکوپی (EMR)

این روش، تکنیکی است که برای کمک به پزشکان جهت برداشتن بافت سرطانی در سیستم گوارش استفاده می شود.

در این روش سوزنی از داخل آندوسکوپ عبور داده شده تا مایعی زیر بافت غیرطبیعی تزریق کند. این حرکت بافت سرطانی را از سایر لایه ها جدا می کند و بنابراین خیلی بهتر برداشته می شود.

 تصویربرداری باند باریک (NBI)

در این روش از فیلتری خاص استفاده می ‌شود تا تضاد بیشتری بین رنگ ها و غشاء مخاطی ایجاد شود. این غشاء مخاطی، لایه درونی سیستم گوارشی است.

آشنایی با انواع مشکلات و بیماری های گوارشی
بیشتر بخوانید

عوارض آندوسکوپی

خطر خونریزی و عفونت در آندوسکوپی بسیار کم تر از جراحی باز است. با این حال هنوز هم این عمل یک فرآیند پزشکی به حساب می‌ آید و ریسک ‌هایی همچون خونریزی، عفونت و سایر مشکلات را دارد از جمله:

 • درد قفسه ‌سینه
 • آسیب اندام های داخلی مثل سوراخ شدن
 • تب
 • درد دایم در نقطه آندوسکوپی شده
 • قرمزی و ورم در نقطه برش زده شده

عوارض آندوسکوپی بستگی به مکان آن و شرایط بیمار دارد. مثلاً مدفوع سیاه رنگ، استفراغ، مشکل در بلع بعد از کولونوسکوپی نشان دهنده این است که مشکلی وجود دارد.

 هیستروسکوپی خطر کمی برای سوراخ شدن مثانه و خونریزی مثانه دارد.

اگر کپسول آندوسکوپی داشتید، خطر کمی در مورد گیر کردن کپسول در جایی در مسیر سیستم گوارشی وجود دارد.

این ریسک در بیماران دارای سیستم گوارشی باریک ‌تر بیشتر است. کپسول بعدا از طریق جراحی بیرون آورده می‌ شود.

بعد از عمل

بعد از آندوسکوپی چه می ‌شود؟

اکثر آندوسکوپی ها عمل های سرپایی هستند که یعنی می توانید همان روز به خانه برگردید. پزشک و متخصص گوارش بعد از عمل، زخم حاصل از برش را بخیه می زند و بانداژی مناسب اطرافش می پیچد. سپس دستورالعمل هایی درباره نحوه مراقبت از این زخم ها را هم ارائه می دهد.

شاید باید یک یا دو ساعت در بیمارستان بمانید تا تاثیر آرام بخش ها از بین بروند. یکی از اعضای خانواده یا دوست شما را به منزل خواهد رساند و وقتی به منزل رسیدید کل روز را در خانه بمانید.

برخی عمل ها ممکن است باعث شوند قدری احساس ناراحتی کنید و نیازمند زمان بیشتری جهت استراحت باشید مثلا بعد از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی شاید گلودرد ایجاد شده و نیاز به خوردن غذاهای نرم تر برای چند روز پیدا کنید.

احتمالا بعد از سیستوسکوپی، در ادرار خود خون ببینید که طی ۲۴ ساعت باید رفع شود. در صورت ادامه با پزشک خود مشورت کنید.

اگر پزشک مشکوک به سرطان است بیوپسی هم در طول آندوسکوپی انجام می شود. نتایج بعد از چند روز آماده شده و پزشک نتایج را با بیمار در میان می ‌گذارد.


سوالات متداول

فرآیند آندوسکوپی چقدر طول می کشد؟

یک آندوسکوپی فوقانی و معده معمولا بین 10 الی 15 دقیقه زمان نیاز داشته و فرآیند کولونوسکوپی بین 15 تا 30 دقیقه زمان خواهد گرفت.

چه مدت پس از فرآیند در کلینیک یا بیمارستان خواهم بود؟

معمولا مراجعه کنندگان 30 الی 40 دقیقه بعد از آندوسکوپی در محل ریکاوری حضور خواهند داشت.

آیا می توانم بعد از آندوسکوپی رانندگی کنم یا باید همراه داشته باشم؟

به دلیل داروها به خصوص داروی بیهوشی که قبل از عمل به شما تزریق می شود. بعد از ریکاوری و تا انتهای روز قضاوت، ادراک و هماهنگی شما دچار اختلال می شود. به همین دلیل بهتر است شخصی شما را همراهی کند.

آیا بعد از آندوسکوپی احساس درد خواهم کرد؟

پس از انجام عمل یا دردی وجود نخواهد داشت یا بسیار کم است. در صورتی که آندوسکوپی فوقانی برای شما انجام شده باشد، شاید پس از به هوش آمدن کمی احساس سوزش در گلوی خود داشته باشید که با مصرف مایعات گرم و یا تجویزات لازم پزشک سریعا برطرف خواهد شد.

آیا می توان پس از عمل دخانیات مصرف کرد؟

اگر چه استعمال هر گونه دخانیات برای سلامتی شما بسیار مضر است اما در صورتی که همراهتان در کنار شما باشد، اشکالی ندارد. دلیل این امر این است که مواد دخانیاتی که مصرف میکنید ممکن است باعث خواب آلودگی شما به خصوص پس از دریافت داروهای بیهوشی شود.

کلینیک درمان اختلال بلع و گوارش دکتر خسروی در غرب تهران با ارائه آزمایش ها و روش های درمانی مختلف مانند آندوسکوپی و کولونوسکوپی آماده ارائه خدمات جامع جهت تشخیص و درمان انواع بیماری های گوارشی و اختلالات بلع به بیماران است.

آدرس کلینیک : تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از تقاطع دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آندوسکوپی چیست + مراحل آمادگی، چه کسی به آن نیاز دارد؟"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍
جستجو در سایت
عبارت و یا موضوع مورد نظر خود را از طریق باکس زیر جستجو کنید.
تماس بگیرید
کلینیک دکتر فرشاد خسروی
تماس و دریافت نوبت
دیدگاه‌ها