9 علامت بیماری های گوارشی ، شکمی

9 علامت بیماری های گوارشی

 گفته می شود که شکم مغز دوم بدن است و وقتی شکمی ناسالم داشته باشید و از بیماری های گوارشی رنج ببرید، روی کل بدن تاثیر خواهد گذاشت. به منظور درک علت این موضوع اول باید بدانید یک دل روده سالم چگونه باید کار کند.

در این مقاله به بررسی 9 علامت بیماری های گوارشی می پردازیم. در صورتی که به دنبال آگاهی از بیماری های رایج گوارشی هستید، مقاله مشکلات گوارشی را مطالعه نمایید.

شما می توانید برای درمان بیماری های گوارشی در تهران و مشکلاتی از جمله اختلال بلع، بیماری های مرتبط با معده، روده و به طور کلی دستگاه گوارش با کلینیک دکتر فرشاد خسروی و شماره تلفن های 02188073136 یا 09337836820 تماس بگیرید.

علائم سیستم گوارش سالم

 سیستم گوارشی از دهان شروع شده و به مقعد ختم می ‌شود.

وظیفه اش گرفتن غذا، هضم و جذب مواد مغذی و خارج کردن مواد زاید است. اما از کجا باید فهمید که به درستی کار می کند؟

 دکتر روزیا پریش پزشک طبیعی درمانی در  کلرادو که متخصص دارو های طبیعی و مکمل است می گوید:” زمانی سیستم گوارش به خوبی کار می کند که یک یا دو بار در روز دفع نرم داشته باشید. “

این دفع هر روزه باید به دور از هرگونه علامت مثل اسهال، یبوست و یا مدفوع شل باشد.

سایر علائم سیستم گوارشی سالم شامل عدم هرگونه علائم مقعدی مثل هموروئید، نفخ و درد شکمی است. به بیان دیگر سیستم گوارشی فقط باید کار کند.

با یک سیستم گوارش سالم به غذا ها یا سایر مشکلات مثل استرس یا به فاکتورهای محیطی واکنشی نخواهید داشت. همچنین احتمال کمی برای بروز اختلالات پوستی، بیماری های خود ایمنی و واکنش‌های التهابی وجود دارد.

بعضی از بیماری های راجع گوارشی

در صورتی که بیماری گوارشی مد نظر شما در لیست بالا درج نشده است، می توانید آن را از طریق بخش جستجو در سایت سرچ کنید.

علائم شایع سیستم گوارش ناسالم و بیماری های گوارشی

سیستم گوارشی ناسالم علائم مختلفی در کل بدن دارد مثل:

1-  ناراحتی شکمی

اگر در شکم تان مدام علائمی مثل گاز و نفخ، اسهال، یبوست و درد دارید به معنای داشتن سندرم روده تحریک پذیر است. این بیماری بسیار شایع بوده و روی روده بزرگ تاثیر می گذارد.

طبق تحقیقی که سال 2018 انجام شد عدم تعادل در باکتری های موجود در سیستم گوارش که دیس بیوز نام دارد نقش مهمی در ایجاد سندرم روده تحریک پذیر ایفا می کند.

علائم بیماری های گوارشی

2- خستگی و بیماری های گوارشی

طبق تحقیق منتشر شده در سال 2017 در مجله پزشکی میکروبیوم افرادی که سندروم خستگی مزمن دارند ممکن است در میکروبیوم های شکمی شان عدم تعادل وجود داشته باشد که متشکل از باکتری ها، میکروارگانیسم ها، قارچ ها و ویروس هایی است که در دستگاه گوارش وجود دارد.

 محققان می گویند تقریباً نیمی از آن هایی که دچار خستگی مزمن هستند سندروم روده تحریک پذیر هم دارند.

بیشتر بخوانید: 19 ماده غذایی عالی برای بهبود گوارش

3- نیاز شدید به خوردن

استفاده بیش از حد از شکر می تواند منجر به ازدیاد باکتری بد در شکم و دیس بیوز شود. تغییر عادات غذایی در واقع تغییر در میکروبیوم است.

4- تغییر وزن غیر عمد و غیر طبیعی

تحقیقات نشان داده ‌اند تغییرات در میکروبیوم شکمی در افراد بسیار لاغر یا چاق دیده می شود.

 سبک تغذیه غربی و خوردن چربی زیاد و محدود کردن کربوهیدرات ها سبب بهبود باکتری روده می شود.

5- مشکلات پوستی

تحقیقات ارتباطی بین سیستم گوارش ناسالم و مشکلات پوستی مثل آکنه پسوریازیس و اگزما پیدا کرده است.

 میکروبیوم های شکمی از طریق مکانیزم های پیچیده ایمنی، پروبیوتیک ها و پره بیوتیک ها سبب ایجاد تعادل در سیستم گوارش و پیشگیری یا درمان مشکلات پوستی می شوند.

6- آلرژی و بیماری های گوارشی

تحقیقی دیگر در سال 2018 نشان داد سیستم گوارش ناسالم نقشی پیچیده در بیماری‌ های آلرژیک مثل آلرژی‌ های تنفسی، آلرژی ‌های غذایی و آلرژی های پوستی دارند.

 بنابراین میکروبیوم شکمی روی تغذیه پوست و حتی ریه ها تاثیر می گذارد.

7- بیماری های خود ایمنی

تحقیقی منتشر شده در سال 2018 نشان داد که یک باکتری خاص شکمی به نام باکترویید فراگیلیس پروتئینی تولید می ‌کند که ممکن است سبب شروع بیماری های خود ایمنی مثل روماتوئید آرتروئید، کولیت اولسراتیو و MS شود.

8- اختلالات خلقی

ارتباطی کاملا مستند بین سیستم گوارش و مغز وجود دارد و تغییراتی در سیستم گوارش ممکن است روی خلقیات تاثیر بگذارد.

 تحقیق منتشر شده در سال 2017 به این نتیجه رسید که اختلالات و التهابات سیستم عصبی مرکزی احتمالا علت بالقوه اضطراب و افسردگی باشد. پروبیوتیک ها گاها سبب درمان این بیماری ها می شوند.

9- میگرن و سردردهای شدید

تحقیقی منتشر شده در سال 2020 نشان داد ارتباطی بین سیستم گوارش و مغز وجود دارد که روی میگرن تاثیر می گذارد.

 همچنین ارتباطی بین میگرن و سایر بیماری های مرتبط با سلامت گوارش مثل سندروم روده تحریک پذیر هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: مشکلات گوارشی و آندوسکوپی معده

ایجاد تعادل در سلامت گوارش

ایجاد تعادل در سلامت گوارش

 اگر هر کدام از این علائم را تجربه کرده باشید بهترین راه مشاوره با پزشک است تا مشخص شود علائم تان به علت سیستم گوارش نا سالم یا سایر عوامل است.

 در این صورت بهتر است بخواهید با پزشک متخصص طبیعی درمانی صحبت کنید.

پزشک احتمالا رژیم غذایی خاص و آزمایش هایی تجویز کند تا مشخص شود آیا غذاهایی هستند که مشکل زا بوده و ویژگی هایی در سیستم گوارشی تان سبب عدم تعادل شده یا خیر.

اولین قدم در درمان، شناسایی و حذف غذاهای آسیب زننده است.

اگر می ‌خواهید از خوردن غذاهایی که روی دیواره روده تاثیر می ‌گذارند امتناع کنید فرصتی جهت آرامش به روده و سیستم گوارشی تان می دهید و درمان خواهید شد.

 همچنین متخصص طبیعی درمانی در شناسایی رشد بیش از حد باکتری، کشت و یا انگل که روی سلامت سیستم گوارش تاثیر می‌ گذارند، کمک خواهند کرد.

 همچنین غذاهای مناسب و مکمل هایی که باعث ترمیم سیستم گوارش می شوند، تجویز می کنند مثل پروبیوتیک ها پره بیوتیک ها، آنزیم‌ها، گلوتامین، روغن ماهی و غیره.

تغییر سبک زندگی هم کمک کننده خواهد بود. ایجاد تعادل در سایر جنبه‌ های سلامت سبب بهبود عملکرد سیستم گوارشی می ‌شود. این که چقدر استرس نقش مهمی در هضم غذا و خواب فرد ایجاد می ‌کند شگفت انگیز است.

برای دریافت نوبت مشاوره با دکتر فرشاد خسروی، متخصص اختلالات بلع جهت تشخیص و درمان اختلال بلع ناشی از مشکلات گوارشی با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "9 علامت بیماری های گوارشی ، شکمی"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍