آندوسکوپی معده با بیهوشی

آندوسکوپی معده با بیهوشی

بیهوشی چیست؟ چرا به آندوسکوپی معده با بیهوشی نیاز دارم؟

بیهوشی حالتی از خواب‌آلودگی است که زمانی اتفاق می‌افتد که قبل از انجام عمل، دارویی برای ایجاد حالت استراحت و آرامش به شما کمک می‌کند.

آندوسکوپی معده با بیهوشی چیست

آندوسکوپی معده با بیهوشی میزان ناراحتی را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می کند. به عنوان مثال، گازی که برای باد کردن معده و روده از آن استفاده می شود ممکن است باعث ایجاد احساس کشش شود.

عمق بیهوشی شما به نوع و دوز داروهایی که از طریق ورید داده می شود بستگی دارد. دو نوع آرام‌بخش اصلی وجود دارد که برای آندوسکوپی معده از آنها استفاده می شود: آرام‌بخش و بیهوشی.

با استفاده از داروی آرام‌بخش برای انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی خواب‌آلود خواهید بود، اما همچنان می‌توانید دستورالعمل‌های ساده را دنبال کنید.

آندوسکوپی معده با بیهوشی کامل

برخی از بیماران ممکن است به «آرام‌بخشی عمیق» یا بیهوشی نیاز داشته باشند یا درخواست کنند که عمیق‌تر به خواب بروند. معمولاً در این موارد برای انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی از دارویی به نام پروپوفول استفاده می شود. استفاده از این دارو در دوزهای بسیار بالا، می تواند به “بیهوشی عمومی” همانطور که در جراحی ها استفاده می شود، دست یابد.

آندوسکوپی معده با بیهوشی

آرام‌بخشی عمیق یا بیهوشی نیاز به نظارت دقیق‌تر روی بیمار در طول آندوسکوپی معده با بیهوشی دارد. در بسیاری از موارد، انجام آندوسکوپی با بیهوشی به پرسنل بیهوشی نیاز دارد و ممکن است هزینه های بیشتری برای بیمار داشته باشد.

همچنین ممکن است در نظر داشته باشید که برای انجام آندوسکوپی از داروی آرامبخش استفاده نکنید. در این صورت، در طول عمل بیدار خواهید بود و می توانید شرایط را در حین انجام عمل مشاهده کنید، اما ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. در صورت تمایل به انجام این نوع آندوسکوپی، باید قبل از آندوسکوپی و در روز آندوسکوپی، آن را با پرسنل یا پزشک خود در میان بگذارید.

آندوسکوپی معده با بیهوشی چگونه است

انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی همچنین مستلزم این است که شما برای مدتی قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید. معمولاً حداقل 2 ساعت قبل از شروع عمل، مایعات و حداقل 8 ساعت قبل از شروع آندوسکوپی معده با بیهوشی از غذای جامد استفاده نکنید. خوردن یا آشامیدن می تواند منجر به تاخیر در انجام عمل شود.

آیا آندوسکوپی معده با بیهوشی بی خطر است؟

استفاده از موار آرام بخش برای اکثر افراد بی خطر است. عوارض بسیار نادر هستند و کمتر از 1٪ موارد اتفاق می افتند.

شایع ترین نوع عارضه، افت موقت و مختصر تنفس یا ضربان قلب در هنگام خواب آلودگی یا بیهوشی است. در این مورد اکسیژن از طریق یک لوله نازک در بینی شما سطوح را بالا نگه می دارد.

در طول آندوسکوپی معده با بیهوشی، تیم پزشکی مرتباً ضربان قلب، ضربان تنفس، فشار خون و اکسیژن را بررسی می‌کند. در صورت لزوم می توان داروها را برای آرامبخشی معکوس تجویز کرد.

آندوسکوپی معده با بیهوشی

پس از بیهوشی یا استفاده از آرام بخش، به دلیل تأثیرات دارو بر حافظه کوتاه‌مدت، احتمالاً آنچه را که در طول عمل و مدت کوتاهی پس از آن اتفاق افتاده است، به خاطر نمی‌آورید. ممکن است پس از آندوسکوپی معده با بیهوشی مقداری حالت تهوع داشته باشید که قابل درمان است. اکثر افراد در عرض 1 ساعت احساس می کنند به حالت عادی باز می گردند و معمولاً مرخص می شوند.

تیم پزشکی و بیهوشی باید از آلرژی های دارویی، داروها و دوزهای شما (از جمله داروهای بدون نسخه) و شرایط پزشکی شما کاملا مطلع باشند. این اطلاعاتی که به اشتراک می گذارید به پزشک کمک می کند تا نوع و دوز آرام بخشی مناسب شما را برنامه ریزی کند.

می توانید چک لیست زیر را کامل کرده و قبل از آندوسکوپی معده با بیهوشی به پزشک تان. همچنین در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی می توانید قبل از انجام آندوسکوپی با پزشک تان مشورت کنید.

در صورت مصرف موارد زیر به پزشک تان اطلاع دهید

 • داروهایی که “خون را رقیق می کند” مانند کومادین، لاونوکس، هپارین و پلاویکس، برلینتا، آسپرین، ریواروکسابان، آپیکسابان، ادوکسابان و دابیگاتران.
 • داروی دیابت (قند خون بالا)، از جمله قرص یا انسولین.
 • داروی ضد درد، از جمله مواد مخدر.
 • داروی تشنج
 • قرص های خواب آور.
 • داروی اضطراب یا اعصاب
 • داروهای تنفسی، از جمله داروهای استنشاقی.

علاوه بر این، اطلاع از شرایط پزشکی خاص نیز برای پزشک مهم است. شرایط خاصی که باید قبل از انجان آندوسکوپی معده با بیهوشی پزشک تان از آنها اطلاع داشته باشد عبارتند از:

 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی
 • بیماری ریه
 • بیماری سیستم عصبی، از جمله سکته مغزی
 • بیماری کبد
 • فشار خون بالا
 • مشکلات تخلیه معده
 • آیا شما یا اعضای خانواده تان در گذشته با بیهوشی برای عمل (جراحی) یا آندوسکوپی مشکل داشته اید؟
 • آیا به دارویی حساسیت دارید؟
 • اگر قبلا آندوسکوپی انجام داده اید، آیا از بیهوشی تان راضی بوده اید؟
 • برای آندوسکوپی قبلی، آیا نیاز به بیهوشی داشتید؟
 • لطفاً داروهایی را که به آنها حساسیت دارید فهرست کنید.
آندوسکوپی معده با بیهوشی

آندوسکوپی معده با بیهوشی چقدر طول میکشد

خود عمل آندوسکوپی معده با بیهوشی چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید. اما اثرات داروهای آرام بخش می تواند ساعت ها باقی بماند. برای مثال، زمان واکنش و تفکر عمیق شما ممکن است برای چند ساعت کندتر باشد. بنابراین، لازم است یکی از دوستان یا اقوام شما را به خانه ببرد و به شما توصیه می شود که تا روز بعد از آندوسکوپی معده با بیهوشی سر کار نروید یا تصمیمات مهم نگیرید.

آندوسکوپی معده با بیهوشی یا بی حسی

در صورت استفاده از بی حسی معمولا بیماران می توانند سریعتر بهبود یابند. معمولاً بیماران با آرام‌بخشی IV مدت بهبودی یا ریکاوری کوتاه‌تری نسبت به آرام‌بخشی خوراکی یا بیهوشی عمومی دارند. اما بیمارانی که به هیچ وجه توانایی تحمل ناراحتی و درد انجام آندوسکوپی معده را ندارند، می توانند از مزایای انجام آندوسکوپی معده با بیهوشی بهره مند شوند.

در کلینیک یادمان، به منظور رفاه حال بیماران محترم، انواع مختلف آندوسکوپی، از جمله آندوسکوپی معده با بیهوشی هم ارائه می شود.

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آندوسکوپی معده با بیهوشی"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍