اندوسکوپی چقدر طول میکشد

آندوسکوپی چقدر طول میکشد

اغلب برای بیمارانی که به آزمایش آندوسکوپی نیاز دارند این سوال پیش می آید که این آزمایش چگونه انجام میشود و چقدر طول میکشد؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخی مناسب دهیم.

آندوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا بدون ایجاد برش، ساختارها و اندام های داخلی بدن را بررسی کند.

پزشک آندوسکوپی را به دلایل مختلفی تجویز می کند که اکثر آن ها به سه دسته تشخیص علائم، نظارت بر بیماری یا درمان آن تقسیم می شوند.

آندوسکوپی یک روش تهاجمی است که معمولا به صورت سرپایی انجام شده و به شما این امکان را می دهد که در همان روز بدون بستری شدن در بیمارستان مرخص شوید.

آندوسکوپی فوقانی چیست؟

آندوسکوپی یک اصطلاح گسترده است که معمولا همراه با کلمه دیگری آورده شده و به شما اطلاعات بیشتری درباره این روش می دهد.

تماس با دکتر کلینیک دکتر خسروی

برای مثال، آندوسکوپی فوقانی به متخصص اجازه می دهد تا دستگاه گوارش فوقانی که شامل اندام های زیر است را مشاهده کند:

  • مری
  • معده
  • دوازدهه یا قسمت فوقانی روده کوچک

آندوسکوپی با هدف یافتن ناهنجاری هایی مانند توده یا سوراخ انجام می شود. در برخی موارد، پزشک بیماری را درمان کرده یا همزمان با استفاده از آندوسکوپ، بیوپسی انجام می دهد.

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی یکی از رایج ترین آزمایشاتی است که در ایالات متحده انجام می شود.

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی چیست؟ کلینیک آندوسکوپی در غرب تهران

آندوسکوپی چگونه انجام میشود

آندوسکوپی به روش های متفاوتی انجام می شود، اما همگی مشابه هستند. در هر کدام از این روش ها از نوعی آندوسکوپ که یک لوله نازک است و چراغ و دوربینی قدرتمند در نوک آن قرار دارد استفاده می شود.

این دوربین به پزشک اجازه می دهد تا تصاویر را روی صفحه نمایش ببیند و حتی از آزمایش فیلم برداری کند.

لوله از یک نقطه وارد بدن بیمار می شود. برای مثال، به منظور مشاهده دستگاه گوارش فوقانی لازم است آندوسکوپ از گلو وارد شود.

برای کولونوسکوپی، پزشک از نوع متفاوتی از آندوسکوپ استفاده می ‌کند که وارد رکتوم شده و به او اجازه می ‌دهد کولون را بررسی کند.

به طور متوسط، آندوسکوپی بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول میکشد و بیمار در این مدت تحت آرامبخشی قرار می گیرد، اینکه این عمل چقدر می تواند آزار دهنده باشد به میزان و نوع آرامبخشی بستگی دارد که پزشک به بیمار تزریق می کند.

آندوسکوپی چگونه انجام میشود

نحوه انجام آندوسکوپی

اغلب روش های آندوسکوپی در مراکز جراحی انجام می شوند که همه چیز از تهویه تا روشنایی با توجه به شرایط بیمار طراحی شده است.

هر بیمار اتاق مخصوص به خود را دارد و صندلی هایی برای انتظار خانواده یا دوستان قبل و بعد از عمل در نظر گرفته شده است.

از آنجایی که این یک روش سرپایی است، پس از هوشیاری و بهبودی محل را ترک می کنید. اکثر افراد ناراحتی بسیار کمی را تجربه می کنند و شاید در اثر آرامبخش کمی احساس گیجی داشته باشید.

پس از آندوسکوپی

پس از آندوسکوپی چند ساعت برای از بین رفتن اثرات آرامبخش در محل نگه داشته می شوید. بهتر است با شخصی هماهنگ کنید تا همراهتان باشد و شما را به خانه برگرداند.

لازم است بدانید در این وضعیت قادر به رانندگی نخواهید بود. بیشتر افراد روز بعد به فعالیت های عادی خود باز می گردند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آزمایش اندوسکوپی می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید یا با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : ۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶ و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره ۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰ در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک ۰۲۱۸۸۵۷۱۵۲۳ و ۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.