گاستروستومی برای تغذیه نوزادان نارس، Gastrostomy چیست؟

لوله گاستروستومی، که به آن لوله G یا G tube نیز گفته می شود، لوله تغذیه ای است که از طریق دیواره شکم به داخل معده می رود.

از لوله های G برای تغذیه طولانی مدت نوزادان، کودکان و بزرگسالانی که قادر به خوردن غذا نیستند یا به اندازه کافی نمی توانند مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق دهان دریافت کنند، استفاده می شود.

دلایل استفاده از لوله جی یا پگ برای نوزادان نارس

دلایل زیادی وجود دارد که یک نوزاد نارس ممکن است به لوله G نیاز داشته باشد. در ابتدا اکثر نوزادان در غذا خوردن با مشکل روبرو هستند، اما به تدریج با رشد نوزاد، قدرت و هماهنگی لازم به دست می آید.

تا زمان ترک بخش مراقبت های ویژه، آن ها به خوبی توسط شیر مادر یا شیر خشک تغذیه می شوند. بعضی از نوزادان نارس دارای مشکلات پزشکی پیچیده ای هستند که غذا خوردن را برای آنها سخت می کند.

برخی از دلایلی که ممکن است یک نوزاد نارس به لوله گاستروستومی نیاز داشته باشد عبارتند از:

استفاده طولانی مدت از دستگاه تنفسی

نوزادانی که باید مدت طولانی در دستگاه تنفس قرار گیرند، تا زمانی که تراکئوستومی نداشته باشند، قادر به خوردن غذا نخواهند بود.

حتی در این صورت ممکن است در این نوزادان مدت زیادی طول بکشد که یاد بگیرند که چگونه غذا بخورند.

بی حسی دهان

در نوزادان نارس در بخش مراقبت های ویژه کارهای ناخوشایند زیادی بر روی دهانشان انجام می شود.

لوله گذاری، مکش و روش های تغذیه ای ضعیف باعث می شود نوزادان دچار بی حسی دهان شوند که از خوردن آنها به اندازه کافی برای رشد و افزایش وزن جلوگیری می کند.

اختلالات عصبی

فلج مغزی یا سایر اختلالات عصبی عضلانی می تواند باعث مشکلات مکیدن و بلع شود که خوردن غذای کافی برای نوزادان و کودکان را برای رشد کافی دشوار می کند.

مشکلات در افزایش وزن

عدم پیشرفت در رشد، دیسپلازی ریوی (BPD) و اختلالات ژنتیکی همگی به دلایل مختلفی می توانند افزایش وزن را برای نوزادان دشوار کنند.

اگر کودک شما علی رغم تمام تلاش های شما به خوبی در حال رشد نیست، تغذیه طولانی مدت لوله ممکن است راه حل باشد.

گاستروستومی

چگونه لوله های گاستروستومی در معده قرار می گیرند

دو راه اصلی برای قرار دادن لوله های G در کودکان وجود دارد: به کمک جراحی یا به کمک آندوسکوپی. عمل جراحی می تواند به روش لاپاروسکوپی یا به عنوان یک عمل جراحی باز انجام شود.

معمولاً قرار دادن لوله های معده از طریق آندوسکوپ با روشی به نام گاستروستومی آندوسکوپی جلدی یا روش PEG  متداول است. لوله های تغذیه ای که به این شکل قرار می گیرند، غالباً لوله های PEG نامیده می شوند.

مانند همه روش های پزشکی، خطر عوارض ناشی از قرارگیری لوله G و لوله PEG نیز وجود دارد. بیشتر عوارض در ماه های اول پس از عمل رخ می دهد، اما تا زمانی که لوله وجود داشته باشد، می توانند بروز کنند.

عوارض قرار دادن لوله پگ شامل موارد زیر است:

  • نشت در اطراف لوله
  • قرمزی و سوزش پوست
  • در رفتگی لوله
  • عفونت
بیشتر بخوانید: لوله پگ (PEG) برای معده چیست و چه کاربردی دارد؟
بیشتر بخوانید: اختلال بلع در کودکان چیست؟

چگونه می توانم از لوله G نوزاد خود مراقبت کنم؟

قبل از ترک بیمارستان به همراه کودک، یاد می گیرید که چگونه از لوله گاستروستومی یا لوله PEG مراقبت کنید و نحوه تغذیه با لوله را انجام دهید.

شما یاد می گیرید که چگونه پوست را تمیز نگه دارید، چطور لوله را تمیز کنید تا از گرفتگی آن جلوگیری شود و در صورت بیرون آمدن لوله چه کاری باید انجام دهید.

هر گونه سؤالی که در مورد مراقبت از لوله گاستروستومی و تغذیه نوزاد دارید، از پزشک کودک خود بپرسید.

چگونه می توانم اختلال بلع نوزاد خود را درمان کنم؟

برای درمان اختلال بلع ( شیر خوردن، مکیدن، جویدن و یا خوردن غذا) حتما به یک متخصص ارزیابی و درمان اختلال لاع مراجعه کنید.

دکتر فرشاد خسروی، یکی از بهترین متخصص های درمان اختلال بلع در ایران می باشد که می تواند اختلال بلع نوازد شما را تا حد کاملا زیادی بهبودی بخشد.

بیشتر بخوانید: لوله تغذیه نوزاد یا گاواژ

برای آشنایی بیشتر و مشاوره با متخصص در مورد لوله تغذیه نوزاد و همچنین درمان اختلال بلع نوزاد با کلینیک دکترفرشاد خسروی تماس بگیرید.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "گاستروستومی برای تغذیه نوزادان نارس، Gastrostomy چیست؟"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍