انجام آندوسکوپی در تهرانسر

انجام آندوسکوپی در تهرانسر

اگر قصد انجام آندوسکوپی در تهرانسر را دارید به شما کلینیک دکتر فرشاد خسروی را پیشنهاد می دهیم. با اینکه گروه گوارش و آندوسکوپی دکتر خسروی کمی از تهرانسر فاصله دارد، اما قطعا تجربه متفاوتی به شما خواهد داد.

آندوسکوپی چیست

اگر نیاز به انجام آندوسکوپی در تهرانسر را دارید ابتدا بهتر است بدانید آندوسکوپی چیست و با چه روش هایی انجام می شود.

آندوسکوپی شیوه ‌ای تشخیصی درمانی است که به پزشک اجازه می‌ دهد اجزای داخلی بدن بررسی شوند.

آندوسکوپ وسیله ای باریک، بلند و لوله ‌ای شکل با دوربینی در انتها است. پزشک این لوله را وارد بدن کرده و با حرکت دادن، درون بدن را مشاهده می ‌کند.

انجام آندوسکوپی روشی بسیار کم تهاجمی بوده و معمولاً به عنوان شیوه ای تشخیصی استفاده می ‌شود. در برخی موارد، اهداف درمانی هم دارد.

آندوسکوپی فوقانی به پزشک اجازه می‌ دهد داخل مری، معده و بخش‌ های بالایی روده کوچک را ببیند.

برونکوسکوپی مسیرهای تنفسی بزرگ داخل ریه ‌ها را بررسی می‌ کند. سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی بخش‌ های مختلف قسمت تحتانی سیستم گوارشی را مورد ارزیابی قرار می ‌دهند.

انجام آندوسکوپی در تهرانسر، تفاوت چندانی با مناطق دیگر و شهرهای دیگر ندارد؛ مهم ترین تفاوت، پزشکی است که آندوسکوپی را با جزئیات و نهایت دقت انجام می دهد.

آندوسکوپی گوارشی در تهرانسر و شهرک غرب

در این شیوه پزشک دیواره داخلی مسیر گوارشی را مشاهده می ‌کند. به این منظور از لوله ای منعطف و چراغ ‌دار همراه با دوربینی کوچک در سر آن، به نام آندوسکوپ استفاده می ‌شود.

دوربین به هر یک از چشمی ‌ها وصل شده تا مشاهده مستقیم صورت بگیرد و یا اینکه دوربین تصاویر را روی مانیتور رنگی نشان می ‌دهد.

آندوسکوپ نه تنها سبب تشخیص بیماری ‌های گوارشی می ‌شود بلکه درمان هم انجام می ‌دهد.

اگر نیاز به انجام آندوسکوپی در تهرانسر دارید و به پزشک متبحر دسترسی ندارید؛ می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی متخصص اختلال بلع مراجعه کنید.

انواع آندوسکوپی

از آندوسکوپی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان انواع بیماری ‌های گوارشی استفاده می ‌شود. پزشک این شیوه را برای رسیدن به پاسخ ‌هایی در مورد علائم نگران کننده به کار می ‌برد.

دو نوع آندوسکوپی اصلی وجود دارد یعنی آندوسکوپی فوقانی و تحتانی، به علاوه آندوسکوپی کپسولی.

آندوسکوپی فوقانی چیست

در این شیوه آندوسکوپ را از طریق دهان وارد مری و معده می کنیم تا علت علائمی مثل معده درد، درد قفسه سینه، رفلاکس، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، مشکلات بلع و کاهش وزن را بیابیم.

آندوسکوپی فوقانی به مری، معده و بالای روده کوچک می ‌رسد. سایر اسامی آندوسکوپی فوقانی عبارت است از آزوفاژوگاسترودئودنوسکوپی (EGD)، گاستروسکوپی و آزوفازوگوسکوپی.

انواع آندوسکوپی فوقانی و تحتانی در تهرانسر

آندوسکوپی تحتانی چیست

در این شیوه که به کولونوسکوپی هم معروف است، اسکوپ یه لوله آندوسکوپ را وارد راست روده می کنیم و صدها عکس را پس از بررسی رکتوم، روده بزرگ و انتهای روده کوچک به شما تقدیم می کنیم.

بیوپسی هم به متخصص گوارش کودکان کمک می‌ کند بیماری ‌ها را تشخیص داده و علت زمینه ای دل درد، خون در مدفوع، خستگی عمومی یا کاهش وزن را پیدا کند.

به غیر از بیوپسی، آندوسکوپی تحتانی برای درمان بیماری‌ ها مثل برداشتن توده ‌های کوچک و پلیپ ‌ها و سایر ضایعه ‌ها به کار می ‌رود.

سیگموئیدوسکوپی نوع دیگری از آندوسکوپی تحتانی است و چند سانتی ‌متر ابتدایی روده بزرگ را نشان می ‌دهد.

بیشتر بخوانید : آندوسکوپی معده با بیهوشی

آندوسکوپی کپسولی چیست

در آندوسکوپی کپسولی، دوربین را در یک کپسول بسیار کوچک(به اندازه یک قرص ژلوفن) قرار می دهیم و بیمار آن را قورت می دهد. کپسول از دهان وارد مری می شود و پس از عبور از معده و روده، از بدن خارج می گردد. سپس کپسول را باز می کنیم و تصاویری که توسط دوربین ضبط شده اند را بررسی می کنیم. یکی از معایب این روش گران بودن آن است. هر کپسول حدود سی میلیون تومان قیمت دارد. مشکل بعدی این است که کپسول فقط عبور می کند و نمی تواند در جایگاه خاصی جهت بررسی های بیشتر توقف کند. ضمنا کپسول، نمی تواند از هر کجای مسیر که دارای آسیب باشد، نمونه برداری کند.

تنها مزیت استفاده از کپوسل آندوسکوپی، بررسی کامل روده کوچک است که دستگاه آندوسکوپ به آنجا دسترسی ندارد.

پزشکان از آندوسکوپی کپسولی برای بررسی روده کوچک جهت تشخیص التهاب یا بیماری‌ هایی مثل بیماری کرون، تومورها و خونریزی ‌ها استفاده می ‌کنند.

این دوربین قادر به ثبت ۸ ساعت فیلم و عکس بوده و ایمن و بی ‌درد است.

درر کل، این روش هر پر هزینه است و هم اطلاعات کمی به ما می دهد. برای انجام انواع آندوسکوپی در تهرانسر، در صورتی که رفت و آمد برای شما دشوار نیست و محل و دقت انجام آندوسکوپی برای شما مهم است می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی مراجعه کنید.

آندوسکوپی کپسولی

کاربرد آندوسکوپی

آندوسکوپی شیوه ای معمول است که برای مقاصد مختلف استفاده می‌ شود از جمله:

 • پیشگیری از سرطان : سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی به پزشک اجازه می ‌دهند تا پلیپ ‌ها را قبل از سرطانی شدن پیدا کنند.
 • ارزیابی تشخیصی علائم : آندوسکوپی فوقانی و کولونوسکوپی به پزشک اجازه می ‌دهند اندام ‌ها را مستقیم مشاهده کرده و عکس ‌هایی از هرگونه ناهنجاری که علائمی مثل درد معده یا خونریزی رکتال ایجاد می ‌کنند بگیرد.

پزشک نمونه ‌ای از بافت را از طریق آندوسکوپ برمی ‌دارد. همچنین با الصاق سونوگرافی به آندوسکوپ تصاویری از اندام ‌های نزدیک ‌تر همچون پانکراس می‌ گیرد.

 • بیوپسی از موردی غیر طبیعی در قفسه سینه : حین برونکوسکوپی، پزشک نمونه ‌ای از ترشحات و بافت ریه جهت بررسی آزمایشگاهی می ‌گیرد.
 • برداشتن جسم خارجی : آندوسکوپی به پزشک اجازه می ‌دهد جسم خارجی را از مسیرهای هوایی ریه یا مسیر گوارشی بردارد.
 • درمان : پزشک انواع روش‌ ها (کلیپپس، کاتری، لیزر) را برای درمان خونریزی حین انجام آندوسکوپی به کار می ‌گیرد.

همچنین سرطان ‌های کوچک با حذف احتمال جراحی ‌های تهاجمی درمان می ‌شوند.

آندوسکوپی معده و روده در تهرانسر

عوارض آندوسکوپی

عوارض آندوسکوپی بستگی به قسمتی از بدن دارد که تحت آندوسکوپی قرار می ‌گیرد. همچنین این شیوه هرگز نباید جایگزین سایر روش های تشخیصی شود.

رایج‌ ترین عوارض، مرتبط با تاثیر سدیشن هستند و شامل کاهش ضربان قلب، تنفس با مشکل و نیاز به اکسیژن اضافی می ‌شود.

بیشتر بخوانید : 7 مورد از انواع بیماری‌هایی که با آندوسکوپی تشخیص داده می شود

خطرات انجام آندوسکوپی گوارشی

در آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی، گاهی ممکن است خونریزی و سوراخ شدگی مری یا معده ایجاد شود که بسیار نادر است.

سایر عوارض آندوسکوپی عبارتند از:

 • ضربان قلب غیر عادی و شدید
 • آسپیراسیون ریوی یعنی وقتی جسم خارجی، تکه‌ های غذا، خون، آب دهان وارد ریه شود.
 • عفونت و تب
 • کاهش عمق یا سرعت تنفس در افراد با بیماری شدید ریوی یا سیروز کبدی
 • واکنش سیستم عصبی واگوس به مواد بیهوشی
 • در آندوسکوپی سیستم گوارش تحتانی (کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی، آنتروسکوپی) عوارض احتمالی کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی عبارتند از:

درد موضعی، دهیدراسیون به علت مصرف بیش از حد مسهل جهت آمادگی روده، آریتمی قلبی، خونریزی و عفونت روده بعد از بیوپسی یا برداشتن پلیپ، سوراخ شدن دیواره روده، انفجار گازهای قابل احتراق در روده (برخی گازها در روده حین برداشتن پلیپ ایجاد می شوند)

 • نارسایی تنفسی به علت سدیشن بیش از حد در افرادی با بیماری مزمن ریوی

زمان مراجعه به پزشک

اگر پس از انجام آندوسکوپی، خونریزی غیر طبیعی داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

اگر احساس ضعف، سرگیجه، از حال رفتن، تنگی نفس، تپش قلب، درد، تب، لرز، سردرد شدید یا درد عضلات داشتید با پزشک تماس بگیرید.

پزشک درباره علائم خاص هشدار دهنده و علائم مهم، بسته به نوع آندوسکوپی راهنمایی ‌های لازم را انجام می ‌دهد.

متخصص گوارش از آندوسکوپی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان بیماری ‌های تاثیرگذار روی مری، معده و ابتدای روده کوچک استفاده می ‌کند. اگر قصد انجام آندوسکوپی در تهرانسر را دارید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقاله زیر استفاده کنید.

https://www.uptodate.com/contents/sedation-free-gastrointestinal-endoscopy/print#:~:text=Unsedated%20endoscopy%20may%20be%20advantageous,time%2C%20and%20the%20associated%20costs.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "انجام آندوسکوپی در تهرانسر"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍