بلع باریوم

بلع باریوم

بلع باریوم چیست؟

بلع باریوم یا باریوم سوالو یک آزمایش تصویربرداری است که مشکلات دستگاه گوارش فوقانی شما را بررسی می کند. دستگاه گوارش فوقانی شما شامل دهان، پشت گلو، مری، معده و قسمت اول روده کوچک شما است. در آزمون بلع باریوم از نوع خاصی از اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی استفاده می شود. فلوئوروسکوپی اندام های داخلی را در زمان واقعی نشان می دهد، به عبارت دیگر همزمان با بلع شما عکسبرداری انجام می شود و به صورت آنلاین مسیر ماده ای که بلعیده اید نشان داده می شود. در آزمون باریوم مراجع باید مایعی با مزه گچ و حاوی باریوم را ببلعد.

دلیل انجام آزمون بلع باریوم

از بلع باریوم برای کمک به تشخیص مشکلاتی که گلو، مری، معده و قسمت اول روده کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد، استفاده می شود. این مشکلات می تواند شامل زخم، فتق هیاتال، ریفلاکس معده، وجود مشکل در ساختار سیستم گوارش ( مانند پولیپ (زائده ای با رشد غیرطبیعی) و دیورتیکول (کیسه در دیواره روده)) یا وجود تومور باشد.

فتق هیاتال وضعیتی که در آن بخشی از معده شما به دیافراگم فشار می آورد. دیافراگم عضله بین معده و قفسه سینه است.

در ریفلاکس معده یا بیماری GERD محتوای معده معمولا به علت زیاد ترشح شدن اسید و یا شلی دریچه معده به سمت مری می شود.

چه کسانی به بلع باریوم نیاز دارند؟

اگر علائمی مبنی بر وجود اختلال در دستگاه گوارش فوقانی دارید، ممکن است به این آزمایش نیاز داشته باشید. این علائم شامل موارد زیر است:

• مشکل در بلع شامل گیر کردن غذا و یا سرفه کردن در حین یا بعد غذا خوردن

احساس پری و سنگینی و ماندن غذا در مری

• درد شکم

•استفراغ

• نفخ شکم

در طی بلع باریوم چه اتفاقی می افتد؟

بلع باریوم اغلب توسط رادیولوژیست یا تکنسین رادیولوژی انجام می شود. رادیولوژیست پزشکی است که در استفاده از آزمایش های تصویربرداری برای تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب ها تخصص دارد.

آزمون بلع باریوم معمولاً شامل مراحل زیر است:

• ممکن است لازم باشد لباس خود را درآورید. در این صورت، کارشناس به شما یک لباس مخصوص می دهد.

• یک محافظ یا پیش بند به شما می دهند تا بتوانید از نواحی که نیازمند دریافت اشعه نیستند محافطت کنید. این محافظ، منطقه مورد نظر را از اشعه های غیر ضروری محافظت می کند.

• با توجه به تشخیص پزشک می ایستید، می نشینید یا دراز می کشید. ممکن است در طول آزمون بلع باریوم از شما خواسته شود که موقعیت خود را تغییر دهید.

• نوشیدنی حاوی باریوم را می بلعید. نوشیدنی غلیظ و گچی است. معمولاً با شکلات یا توت فرنگی طعم دار می شود تا بلع آن راحت تر شود.

• زمانی که شما باریوم را می بلعید، کارشناس مربوطه از مسیر بلع شما تصویربرداری می کند و ممکن است همزمان از شما بخواهد نفس خود را حبس کنید یا پوزیشن خود را تغییر دهید.

بلع باریوم چیست

آمادگی برای بلع باریوم

احتمالاً کارشناس مربوطه از شما خواسته می خواهد که شب قبل از آزمون باریوم از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. البته برای همه صدق نمی کند و شما باید قبل انجام تست از کارشناس این مورد را سوال کنید

عوارض آزمون بلع باریوم

اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید نباید این تست را انجام دهید. اشعه می تواند برای جنین مضر باشد.

برای دیگران، انجام این تست خطر کمی دارد. دوز تابش بسیار کم است و برای اکثر افراد مضر محسوب نمی شود. اما لازم است در مورد تمامی آزمایش های اشعه ایکس که در گذشته داشته اید با پزشک صحبت کنید. خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ممکن است با تعداد درمان های اشعه ایکس در طول زمان مرتبط باشد.

نتایج تست بلع باریوم

نتیجه طبیعی بدین معناست که هیچ گونه ناهنجاری در اندازه، شکل و حرکت در گلو، مری، معده یا قسمت اول روده کوچک یافت نشد.

غیرنرمال بودن نتیجه می تواند بیانگر وجود اختلال در ساختار و یا عملکرد سیستم گوارش باشد. این اختلالات می تواند شامل هیاتال هرنیا، زخم سیستم گوارش، وجود تومور یا پولیپ یا هر زائده ای، دیورتیکول، ریفلاکس، وجود فیستول در مری ،ضعف عضلانی و یا عدم هماهنگی عضلانی باشد.

اگر در مورد نتایج تست بلع باریوم خود سوالی دارید، حتما با پزشک صحبت کنید.

کلام آخر در مورد بلع باریوم

نتایج بلع باریوم همچنین ممکن است علائمی از سرطان مری را نشان دهد. اگر پزشک شما فکر می کند که ممکن است به سرطان مری مبتلا باشید، یک لوله نازک و انعطاف پذیر را از طریق دهان یا بینی و به پایین به مری وارد می کند. این لوله دارای یک دوربین فیلمبرداری است بنابراین پزشک می تواند منطقه را مشاهده کند. همچنین ممکن است لوله دارای ابزاری باشد که می تواند برای از برداشتن نمونه های بافتی برای آزمایش (بیوپسی) استفاده شود.

برای مشاهده تست های بلع باریوم نرمال و غیر نرمال می توانید به لینک زیر که آدرس پیج اینستاگرام دکتر خسروی است مراجعه کنید. https://www.instagram.com/khosravi.dysphagia?igsh=MWJyMHExYTZ0eDFhZg==

چرا ما این تست را که زیر مجموعه خدمات رادیولوژی است، در این صفحه توضیح داده ایم؟

این تست با عنوان modified barium swallow یا بلع باریم تعدیل شده یکی از بهترین و کارآمدترین روش های جهانی در تشخیص اختلال بلع، احتمال آسپیریشن و همچنین چک کردن روند بهبودی بیمار بعد از دریافت درمان است. اما در کشورهای جهان اول، انجام این تست برای تشخیص اختلال بلع نیازمند حضور متخصص بلع در کنار رادیولوژیست و تنظیم مقدار ماده حاجب، غلظت آن و تعیین پوزیشن بیمار بود. دکتر خسروی، در ایران اولین فردی بودند که این شیوه ی ارزیابی تیمی را صرفا جهت ارائه خدمات تخصصی و درست و طبق پروتکل های جهانی عملی کردند.

ما، تیم ارزیابی و درمان دکتر خسروی، مفتخر هستیم که تلاش خود را در ارائه خدمات به روز و پا به پای کشورهای جهان اول کرده ایم و همچنان نیز در این مسیر قدم برمیداریم.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "بلع باریوم"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍