اختلال بلع سالمندان و درمان آن

یکی از بیماری های که سالمندان در اثر سکته مغزی ، آلزایمر ، پارکینسون و یا ALS و .. دچار آن میشوند بیماری اختلال بلع می باشد. در این مطلب به بررسی اختلال بلع در سالمندان و درمان آن میپردازیم

اختلال بلع سالمندان چیست؟

هنگامی که فرد از سن ۶۵ سالگی عبور می کند، در دسته افراد سالمند قرار می گیرد.

در بیماری هایی مانند سکته مغزی، آلزایمر، ALS و پارکینسون، اختلال بلع مشاهده می شود اما اختلال بلع در این بیماری ها به دلیل آسب هایی است که به مغز وارد شده.

برای فرد سالمندی که کل عمر خود را به سلامت سپری کرده است چه آسیبی ممکن است به مغز وارد شود؟

در سالمندان با پدیده‌ای به نام Aging یا سالمندی مواجه هستیم. سالمندی معمولا با ختلال بلع همراه می شود.

طی این پدیده پس از سنین ۷۰ تا ۷۵ سالگی مغز یا مخچه دچار آتروفی میشود و حجم آنها کم می‌شود، لذا پیام رسانی عصبی به ماهیچه ها مانند قبل نبوده و گاها با اختلال مواجه می شود.

در این زمان خانواده با مراجعه به پزشک متخصص مغز و اعصاب اذعان دارد که بیمارش قادر به بلع مواد غذایی نمی باشد (در بعضی افراد، بلع مواد غذایی جامد مانند گوشت سخت می شود اما در اکثر بیماران، بلع مایعات دچار اختلال می گردد).

متخصص مغز و اعصاب پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم، بیمار را به متخصص حاذق در زمینه ارزیابی و درمان اختلال بلع (کلینیک گفتار درمانی) ارجاع می دهد تا اختلال بلع ایشان مورد درمان واقع شود.

گروه بندی سالمندان

اختلال بلع سالمندان

گفتار درمانگر پس از ارزیابی ها و بررسی های لازم، بیمار را در یکی از سه دسته زیر قرار می دهد:

دسته اول سالمندان

این دسته، سالمندانی هستندکه اختلال بلعشان کم کم شروع می شود و قادر نیستند تمام مواد غذایی را ببلعند اما گهگاهی سرفه میکنند.

دسته دوم سالمندان

سالمندی که برخی مواد غذایی را می بلعد و در بلع برخی دیگر با مشکل مواجه هست. درمان اختلال بلع این نوع سالمندان به نسبت ساده تر است.

مثلاً فرد در خوردن مواد غذایی نیمه جامد مانند ماست، سوپ، فرنی، حلیم و غیره هیچ مشکلی ندارد اما در بلع آب و سایر مایعات اکثر اوقات سرفه می کند، جامدات را نمی‌جَوَد، در قورت دادن جامدات(گوشت، کباب و . . . ) مشکل دارد و گاهی اوقات غذا را در دهانش بیش از اندازه نگه می دارد.

بیشتر بخوانید: کامل + اختلال بلع چیست ، تشخیص و درمان

دسته سوم سالمندان

این دسته سالمندانی هستند که بسیار دیر و پس از طی کردن مراحل یک و دو به کلینیک درمان اختلال بلع مراجعه می کنند.

این افراد معمولاً در خوردن اکثر مواد غذایی مشکل دارند. و به راحتی قادر به بلع آب، مواد غذایی نیمه جامد و جامدات نمی باشند.

اکثر اوقات سرفه های شدید می کنند و یا در اثر عفونت ریه به بیمارستان منتقل می شوند. برخی از این سالمندان، عمل بلع را به کلی از دست داده و از طریق لوله (NG-tube و PEG) تغذیه می کنند.

درمان بیماران دسته اول و دوم تقریباً ساده است. اما در بیماران اختلال بلع سالمندان دسته سوم کار بسیار سخت تری است.

ما می توانیم با روش های درمان نوین، این سالمندان را به دسته دوم و یا اول منتقل کنیم. (یعنی مثلا از فردی که هیچ چیز نمی خورد تبدیل شود به فردی که فقط در بلع جامدات مشکل دارد).

اما در برخی از سالمندانِ دسته سوم، صرفاً کیفیت زندگی مهم است.

یعنی در این بیماران، مواد غذایی که فرد می تواند از طریق دهان دریافت کند را از راه دهان به آنها بدهیم (حتی اگر بسیار کم باشد، مثلاً 300 سی سی در روز). و مابقی مواد غذایی را از طریق لوله (NG-tube و PEG) به آنها می دهیم. با این روش، با اینکه سالمندان کماکان دارای اختلال بلع است، اما درمان آن تا جای ممکن انجام شده است.

مطالعات اخیر نشان می دهند که هذچه فرد از مغز خود بیشتر کار بکشد، آتروفی مغز کمتر رخ می دهد.

مثلا: یادگیری مهارت های جدید مانند آموزش زبان جدید، فعالیت های ورزشی جدید مانند رقص و شنا.

حل کردن جدول و . . .

گروه گوارش و درمان اختلال بلع سالمندانِ دکتر فرشاد خسروی

در گروه گوارش و درمان اختلال بلع دکتر خسروی، به روز ترین تجهیزات برای ارزیابی و درمان اختلال بلع وجود دارد. به طوری که برخی بیمارانی که پزشکان از درمان آنها ناامید بودند، در این کلینیک توسط سرکار خانم الهام محمودی و دکتر خسروی درمان شدند و به زندگی عادی خود برگشته اند.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "اختلال بلع سالمندان و درمان آن"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍