درمان گیاهی بیماری اختلال بلع

در این مقاله می خواهیم بلع، مشکل بلع، راه های درمان و درمان گیاهی اختلال بلع را بررسی کنیم. انتقال مواد غذایی یا بزاق از دهان به معده را بلع می نامند. هر گونه اختلال در این روند منجر به مشکل بلع می شود.

هنگامی که یک فرد قاشق غذا را بر می دارد، آن را در دهان می گذارد. غذا را می جود و آن را قورت می‌دهد تا زمانی که آن غذا وارد معده شود، عمل بلع در حال انجام است.

در نوزادان عمل بلع کاملاً متفاوت از بزرگسالان صورت می پذیرد. زیرا که نوزادان با تغذیه از شیر مادر فقط عمل مکیدن (Sucking) و قورت دادن را انجام می دهند.

هر گونه اختلال در روند بلع منجر به بروز مشکل بلع می شود.

مشکل بلع از زمانی اتفاق می افتد که عضلاتی که عمل بلع را انجام می دهند، هماهنگی مناسب با یکدیگر را نداشته، دچار ضعف شدید گردند. یا دستور عصبی مناسبی از مغز دریافت نکنند.

در این زمان متخصص درمان اختلال بلع تلاش دارد تا با تقویت عضلاتی که دچار اختلال شده اند بلع مناسب را به فرد بازگرداند.

این درمان صرفاً از طریق هماهنگی عصبی_عضلانی و با تقویت عضلات، بهبود دامنه حرکت عضلات و هماهنگی عضلات با یکدیگر صورت می گیرد.

مثلا فردی که مبتلا به پارکینسون شده، قطعا جهت بهبود وضعیت بیماری داروهایی را از پزشک دریافت می کند.

درمان گیاهی اختلال بلع

اگر بیمار قادر به بلع غذا باشد، میتواند داروها را هم از راه دهان دریافت کند. اما اگر قادر به بلع غذا نباشد، نمی تواند داروها را چه بصورت شیمیایی و چه گیاهی از راه دهان میل کند.

اکثر بیمارانی که اختلال بلع دارند در بلع داروها نیز شدیداً دچار مشکل می شوند.

لذا تنها راه ما این است که عضلات دخیل در عملکرد بلع را به قدری تقویت کنیم. تا بلع فرد به حالت طبیعی بازگشته و بتواند تمام مواد غذایی و داروها را از راه دهان دریافت کند. که در این حالت بلع بیمار کاملا خوب شده است و نیاز به داروی گیاهی ندارد.

گاهی اوقات، برخی افراد با ما تماس گرفته و از ما می خواهند برایشان چند نوع داروی گیاهی بدون عارضه نام ببریم. تا مشکل بلع بیمارشان برطرف گردد.

بهتر است بدانیم که هر نوع دارویی که برای بهبود عملکرد بلع تجویز شود، باید توسط بیمار خورده شود و یا از طریق لوله (NG-tube و PEG) به ایشان داده شود.

اگر بیمار قادر به بلع مواد غذایی باشد دیگر نیازی به دریافت دارو ندارد. و اگر قادر به بلع مواد غذایی نباشد، مسلما قادر به بلع دارو نیز نمی باشد.

اگر دارو و غذا از راه لوله به ایشان داده می شود، عضلات دخیل در عملکرد بلع در اثر غذا نخوردن به قدری تضعیف می شوند. هیچ دارویی قادر به درمان این مشکل نمی باشد.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

3 دیدگاه ثبت شده برای "درمان گیاهی بیماری اختلال بلع"
 1. کاربر ناشناس

  نام دار و یا آمپول جهت بیماری بلع درمانی که به علت سکته مغزی
  به وجود آمده مچگرم.

  1. کاربر ناشناس

   سلام و عرض ادب
   اختلال بلع ناشی از سکته مغزی به مرور زمان درمان میشه. حالا اگر مرور زمان حاصل شد و بهبودی حاصل نشد چیکار کنیم؟
   بهتره از ابتدای تشخیص سکته مغزی، درمان اختلال بلع رو شروع کنیم. یک گفتاردرمانگر که در زمینه اختلال بلع فعالیت میکنه میتونه بیمار شما رو درمان کنه. متاسفانه تا الان که این متن رو براتون مینویسم، دارویی برای این اختلال تولید نشده.
   با سپاس-خسروی

 2. کاربر ناشناس

  موصوع، درمان گیاهی اختلال بلع است که اصلا به آن پرداخته نشده است