درمان غرغر و صدای معده و شکم : 10 راه حل خانگی

غرغر شکم

غرغر شکم و سر و صدای معده و شکم پدیده‌ای طبیعی است که هر کسی آن را تجربه می کند. این اتفاق به خالی بودن معده یا گرسنگی، کند بودن یا کامل نبودن فرآیند هضم یا مصرف یک سری غذاهای خاص بستگی دارد.

همیشه این سر و صدا مربوط به معده نیست. گاهی غرغر از روده کوچک و مجرای گوارشی ناشی می ‌شود.

در این مقاله به بررسی علل غرغر شکم پرداخته و 10 روش خانگی برای برطرف کردن آن را عنوان می‌ کنیم.

غرغر شکم جزو حرکات عادی بدن است که در هر فردی رخ داده است. این پدیده به دلیل خالی بودن معده، گرسنگی یا کند بودن فرآیند هضم غذا رخ می دهد. برای درمان غرغر شکم و صدای معده به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

حقایقی در مورد صدای غرغر معده و شکم

حرکت غذا، مایعات و گاز در معده و روده کوچک علت اصلی سروصدای شکم است.

غرغر شکم یا سروصدای معده یک پدیده عادی در فرآیند هضم است.

در معده وسیله یا عاملی برای برطرف کردن یا خفه کردن این صدا وجود ندارد. بنابراین از سوی سیستم ‌گوارش نادیده گرفته می شود.

گرسنگی، هضم ناقص یا عدم هضم غذا از جمله علل غرغر شکم عنوان شده است.

دلیل صدای شکم یا صدای غرغر معده و شکم چیست؟

غرغر کردن شکم دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

کمک به هضم غذا : زمانی که غذا وارد روده کوچک می ‌شود، بدن آنزیم هایی ترشح می ‌کند که ساختار خوراکی را شکسته و مواد مغذی درون آنها را برای جذب بدن آزاد می کند.

پریستالسیس مجموعه از انقباضات ماهیچه ای شبیه موج است که کمک می کند تا غذا در طول دستگاه گوارش به حرکت درآید. مجموعه این فعالیت‌ها یعنی حرکت غذا و گاز در روده باعث می‌شود تا صدای غرغر ایجاد شود.

برای نشان دادن گرسنگی : حتی اگر فرد طی چند ساعت گذشته غذایی نخورده باشد باز هم فعالیت پریستالسیس ادامه دارد.

معده و روده فرایند ترشح آنزیم را از سر می‌ گیرند تا فضا برای هضم غذا آماده باشد. همین اتفاق منجر به ایجاد سر و صدا در روده و معده شده و هر 20 دقیقه یک بار اتفاق می افتد تا زمانی که غذا وارد معده شود.

برای نشان دادن مشکلات زمینه ای : گاهی اوقات غرغر شکم نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای در بدن است، به ویژه اگر با علائم دیگری مثل درد، یبوست یا اسهال همراه باشد.

از جمله بیماری ‌هایی که در اثر غرغر شکم تشخیص داده می شوند عبارتند از:

بیشتر بخوانید : اختلال بلع و اختلال در هضم

غرغر شکم و عوارض آن

روشهای متوقف کردن صدای معده و شکم

اگرچه سروصدای شکم و معده امری عادی و بخشی از فعالیت سیستم گوارشی است، اما گاهی این سروصدا باعث شرمنده شدن و خجالت فرد می ‌شود.

در ادامه ۱۰ روش خانگی برای متوقف کردن غرغر شکم معرفی خواهیم کرد.

نوشیدن آب

نوشیدن یک لیوان آب کمک بسیاری به ساکت کردن سر و صدای شکم می کند، به ویژه اگر در شرایطی قرار داشته باشیم که امکان خوردن غذا نیست.

آب همچنین معده را پر کرده تا فعالیت هضم به درستی انجام شود. نوشیدن‌آب زمانی اثربخشی بیشتری دارد که در طول روز ادامه دار باشد.

به عبارتی نوشیدن مقدار زیادی آب در یک وعده، خود موجب ایجاد سر و صدای شکم خواهد شد.

خوردن غذا

پس از چند ساعت گرسنگی، غرغر شکم علامتی است که نشان می ‌دهد وقت خوردن است. خوردن غذا در چنین شرایطی سروصدای معده را کمتر می‌ کند. به طور کلی وجود غذا در معده مانع ایجاد سر و صدای اضافه می‌ شود.

اگر غرغر مرتب، به دفعات و در ساعات خاصی از روز اتفاق بیفتد، نشانه این است که بدن به یک وعده غذایی اضافه تر نیاز دارد.

برخی افراد برای جلوگیری از ایجاد حس گرسنگی و ممانعت از غرغر شکم، به جای مصرف 3 وعده اصلی، ۴ تا ۶ وعده کوچکتر در طول روز مصرف می کنند.

جویدن آرام‌ تر

فرآیند گوارش از دهان و همزمان با جویدن غذا آغاز می شود. در صورتی که غرغر شکم با عضم در ارتباط باشد، پس باید با جویدن آهسته تر و کامل تر غذا از بروز آن جلوگیری کرد.

خوردن آرامتر غذا همچنین مانع ورود مقدار زیادی هوا به معده شده و نفخ یا سایر مشکلات گوارشی را کاهش می ‌دهد.

کاهش مصرف قند، الکل و غذاهای اسیدی

قند، الکل و غذاهای اسیدی غرغر و سروصدای شکم را تشدید می‌ کند. فروکتوز و سوربیتول بیش از دیگران منجر به بروز این سر و صداها خواهند شد.

مرکبات و قهوه از جمله غذاهای اسیدی هستند که شکم را به سر و صدا وامی ‌دارند. الکل دیواره‌های روده را تحریک کرده و باعث ایجاد سر و صدا در روده می ‌شود.

به علاوه با تولید اسید موجب بروز التهاب در لایه ‌های معده خواهد شد. مصرف زیاد الکل، ترشح اسید معده را مختل کرده و فرآیند هضم با اختلال مواجه می‌ شود.

بیشتر بخوانید : التهاب معده مزمن یا گاستریت مزمن

التهاب معده

پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های که نفخ ایجاد می ‌کنند.

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ ها بیش از دیگران در معده گاز تولید می کنند. در صورتی که غرغر شکم به دلیل تجمع گاز در معده یا روده باشد پس پرهیز از مصرف این غذاها به بهبود سروصدا ها کمک خواهد کرد.

نوشیدنی‌ها و غذاهای تولید کننده نفخ عبارتند از:

 • حبوبات
 • آبجو
 • بروکلی
 • بروکسل
 • کاهو
 • گل ‌کلم
 • عدس
 • قارچ
 • پیاز
 • نخود
 • نوشابه
 • غلات کامل

بهتر است برای کاهش نفخ و ایجاد گاز در معده از مصرف همزمان این غذاها پرهیز کنید.

بررسی کنید که بدنتان تحمل کدام غذاها را ندارد

زمانی که بدن تحمل مصرف یک سری غذاها را نداشته باشد، پس از خوردن آنها معده دچار سر و صدا و غرغر می شود. برای مثال عدم تحمل لاکتوز، ناشی از کمبود آنزیم لاکتاز برای هضم این ترکیب است.

حدود 65 درصد از افراد در هضم لاکتوز دچار مشکل هستند، اگرچه شیوع آن در میان نژادها و اقوام مختلف متغیر است.

بهترین راه برای پیشگیری از بروز واکنش بدن پس از خوردن برخی غذاها پرهیز از مصرف آن هاست. افرادی که مشکل سر و صدا و غرغر شکم در آنها جدی ‌تر و شدید است باید در مورد واکنش های بدنشان پس از خوردن برخی غذاها با پزشک مشورت کنند.

کنترل وعده های غذایی را تمرین کنید

غرغر و سر و صدای شکم اغلب بعد از خوردن وعده‌های غذایی سنگین حاوی چربی، قند، گوشت قرمز و دیگر غذاها شدید تر است.

خوردن وعده‌های غذایی سبک ‌تر اما به دفعات و خوب جویدن غذا به کنترل هرچه بیشتر سر و صدای اضافی شکم کمک می ‌کند.

داشتن فعالیت بدنی

بررسی‌ها ثابت می کند تحرک بعد از صرف غذا سرعت هضم آن را افزایش داده و به این ترتیب امکان غرغر شکم کاهش می ‌یابد.

نتایج یک بررسی دیگر نشان می‌ دهد که یک پیاده‌روی 20 دقیقه ای یک ربع بعد از صرف غذا قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش خواهد داد.

البته توجه داشته باشید که فعالیت بدنی سنگین دقیقا بعد از صرف غذا ممنوع است.

آرامش

غرغر شکم در شرایط استرس زا مثل مصاحبه شغلی، سخنرانی و امتحان بیشتر اتفاق می‌افتد. علت این امر آن است که فعالیت سیستم گوارش فارغ از پر یا خالی بودن معده در زمان استرس چندین برابر است.

از طرفی استرس گوارش را مختل کرده که همین مسئله باعث ایجاد سوزش در سر معده و سر و صدای شکم می شود.

استرس و اضطراب با انجام فعالیت هایی مثل مدیتیشن، نفس عمیق، ورزش و تکنیک های آرام سازی عضلات به راحتی قابل کنترل خواهد بود.

اختلالات سیستم گوارشی

درمان اختلالات سیستم گوارشی

برخی اختلالات گوارشی مثل عفونت یا مسدود شدن روده نیز ممکن است یکی از علل غرغر شکم باشد. در صورتی که این سروصدا به دفعات تکرار شده و یا با علائم دیگری همراه بود، باید حتماً جهت درمان مشکلات زمینه ای اقدام کرد.

سندرم روده تحریک پذیر یکی از شایع ترین اختلالات گوارشی است که منجر به سروصدا و غرغر شکم می شود و درمان آن تنها راه برطرف کردن این مشکل است.

بیشتر بخوانید : ۹ مشکل رایج گوارشی

خلاصه

اگرچه غرغر کردن و سروصدای معده را با رعایت یک سری نکات ساده مثل داشتن وعده های غذایی منظم، پرهیز از غذاهای ایجاد کننده نفخ و کنترل استرس می توان به راحتی از بین برد،

اما در صورتی که به کرات اتفاق افتاد و به ویژه در شرایطی که با دیگر علائم گوارشی همراه بود بهتر است با پزشک در میان گذاشته شده و درمان شود، زیرا ممکن است نشانه عفونت یا دیگر بیماری‌های جدی باشد.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "درمان غرغر و صدای معده و شکم : 10 راه حل خانگی"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍