ضایعات خوش خیم و عارضه های التهابی حنجره

منظور از ضایعات خوش خیم حنجره چیست؟ ضایعات خوش خیم حنجره، به صورت زائده های غیر طبیعی در چین های صوتی یا حنجره توصیف می شود که سرطانی نیستند.

انواع ضایعات حنجره

انواع ضایعات حنجره

گره (Nodules):

یکی از ضایعات بسیار شایع است که مشخصه آن، التهاب و تحلیل لایه سطحی لامینا پروپریا است.

اندازه این ضایعات، از بسیار کوچک تا اندازه نخود متغیر است. معمولا در بخش قدامی هر دو چین صوتی پدیدار می شوند و می توانند حاد (آسیب صوتی جدید) یا مزمن (استفاده نادرست صوتی در طولانی مدت) باشند.

هرچه مدت زمان حضور ضایعه ها و استفاده نادرست صوتی بیشتر باشد، احتمال اینکه ضایعات، سفت تر شده باشند و رفع آن ها دشوارتر شده باشد، بیشتر است.

این ضایعات اغلب در کودکان پر سروصدا (پسر) و زنان جوان دیده می شود. بهترین شکل درمان، صوت درمانی است.

پلیپ (Polyp):

ضایعات انباشته از مایع که معمولا در 3/1 میانی چین صوتی یافت می شوند. این ها اغلب دارای منبع خونی فعال هستند و می توانند به سرعت بزرگ شوند.

به شکل های متفاوتی خود را نشان می دهند، مثلا شبیه تاول هستند، از یک ساقه آویزان شدده اند یا بخش وسیعی از چین صوتی غشاء دار را احاطه کرده اند.

تحلیل پلیپی، اغلب در افراد سیگاری رخ می دهد و چین های حقیقی را کاملا از بین می برد.

در مقابل، آماس رینک قرار دارد که در آن، نواحی کوچکتری از تورم وجود دارد.

ضایعه های بزرگتر اغلب به جراحی نیاز دارند که برای حصول بهترین نتیجه، با صوت درمانی پیش از جراحی و پس از آن همراه است.

کیست (cyst):

این ضایعه ها عموما یک طرفه هستند یا تنها در یکی از چین های صوتی ایجاد می شوند. معمولا کیست، سفت اما پر از مایع است و همین امر باعث سفتی کلی چین و کاهش موج مخاطی و دامنه نوسان می شود.

این کیست ها می توانند در لبه چین ایجاد شوند و از آنجا که احتمال اشتباه گرفتن آن ها با گره یا پلیپ وجود دارد، تشخیص آن دشوارتر می شود.

این کیست ها می توانند به صورت مادرزادی وجود داشته باشند اما گزارش هایی نیز وجود دارد که اذعان می کند این کیست ها در اثر سوء استفاده صوتی یا انسداد غده مخاطی ایجاد شده اند.

علت این ضایعه، هنوز ناشناخته است. کیست های دوطرفه نادر هستند اما تاکنون مشاهده شده اند. درمان، عموما شامل مداخله جراحی و صوت درمانی پیش از جراحی و پس از آن است.

گرانولوم و زخم های تماسی

این نوع از ضایعات حنجره ناشی از تحریک بخش خلفی حنجره در ناحیه غضروف آریتنویید (غضروف هایی که به چین های صوتی و عضلاتی که حرکت چین های صوتی را کنترل می کنند، متصل می شوند).

این تحریک می تواند به صورت سوء استفاده صوتی، از جمله استفاده از صداهای با فرکانس پایین تر از حد طبیعی، سرفه مزمن یا صاف کردن گلو یا رفلاکسی که تا سطح حنجره بالا بیاید، ایجاد شود.

تحریک همچنین می تواند ناشی از لوله گذاری در زمان جراحی یا لوله گذاری طولانی مدت در زمان اتصال به دستگاه تهویه باشد.

به خاطر محل این ضایعه ها، این تحریکات اغلب تاثیر زیادی روی صدا نمی گذارند. اگرچه، بیماران اغلب اوقات از درد موضعی در گلو، محدودیت در محدوده فرکانسی یا خستگی صدا شکایت دارند.

زخم های تماسی عموما ضایعات کوچکی هستند که به صورت زخم هایی قرمز و متورم به نظر می رسند و اغلب، یک طرفه هستند.

اغلب اوقات، درمان به صورت ترکیبی از مداخله پزشکی و صوت درمانی است.

لکوپلاکی و کراتوز نوعی از ضایعات حنجره

لکوپلاکی و کراتوز

این ضایعه ها در سطح چین های صوتی یافت می شوند و عموما پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند.

لازم است برای تشخیص قطعی، نمونه برداری انجام شود. تصور می شود که این ها در اثر تماس طولانی مدت با محرک های شیمیایی مانند تنباکو و الکل ایجاد می شوند.

لکوپلاکی به صورت لایه ای سفید و ضخیم بر روی یکی از چین های صوتی یا هردوی آن ها ظاهر می شود، در حالی که هایپرکراتوز، به صورت زائده های نامنظم برگی شکل بر سطح چین های صوتی ظاهر می شود.

درمان شامل صوت درمانی و مداخله پزشکی است اما موفقیت آمیزترین حالت، زمانی است که محرک های شیمیایی حذف می شوند.

بنابراین شدیدا به بیماران توصیه می شود سیگار کشیدن را متوقف کنند. مصرف الکل را کاهش دهند و بهداشت عمومی صوتی را رعایت کنند.

پاپیلوما

این ضایعه ها، زائده هایی زگیل شکل هستند که ناشی از HPV یا پاپیلوماویروس انسانی هستند.

این ضایعه ها به سرعت رشد می کنند. و معمولا بخش بزرگی از چین های صوتی، ساختارهای حفره ای یا فوق گلوتیس و زیر گلوتیس را می پوشانند.

در صورتی که این ضایعه ها به صورت تهاجمی، معمولا با جراحی های مکرر و تزریق سیدوفوویر درمان نشوند، می توانند باعث نارسایی تنفسی شوند.

این ضایعات اغلب اوقات بر می گردند. و بیماران باید چند بار در سال جهت بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنند.

معمولا در اثر جراحی های مکرر، بیماران دچار بافت اسکار می شوند. این وضعیت می تواند به میزان وسیعی بر صدای آن ها تاثیر بگذارد.

علاوه بر جراحی، صوت درمانی می تواند برای کمک به بیماران در آگاهی از کیفیت صوت و تغییراتی که می تواند نشانه ای از رشد ضایعه جدید باشد، مفید باشد.

صوت درمانی می تواند به بهینه سازی کیفیت صوت پس از جراحی کمک کند. همانطور که انعطاف پذیری حنجره می تواند به خنثی کردن اثرات زیان بار رشد بافت اسکار کمک کند.

بیشتر بخوانید: استروبوسکوپی

بیشتر بخوانید: آنچه باید در مورد زخم های گلو بدانید

برای معاینه توسط دکتر فرشاد خسروی پزشک درمان اختلالات بلع با تماس با شماره زیر نوبت دریافت کنید.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

1 دیدگاه ثبت شده برای "ضایعات خوش خیم و عارضه های التهابی حنجره"
  1. کاربر ناشناس

    با سلام احترام آقای دکتر آیا وجود چیزهای شبیه به تاول یا کیست در تهدگلو طبیعی هست ؟ آیا چیزهایی شبیه به منگوله های گوشتی بسیار کوچک در‌کنار لوزه عیبی ندارد ؟ من خیلی استرس دارم لطفا جواب را در صورت امکان ایمیل بزنید ، سلامت و‌پیروز باشید