آسم یا تنگی نفس چگونه است؟ علت و درمان

آسم چیست

آسم چیست

آسم یک بیماری مزمن رایج است که باعث سرفه، خس خس سینه، گرفتگی قفسه سینه و تنگی نفس می شود و علت بروز این عارضه در هر فرد متفاوت است.

آسم را می توان در اکثر مواقع به خوبی کنترل کرد، اما برخی از افراد مشکلات پایدارتری دارند. علائم آسم گاهی به تدریج و گاهی به طور ناگهانی تشدید می شوند.

تشدید علائم بیماری با عنوان “حمله آسم” شناخته می شود، هرچند پزشکان گاهی از اصطلاح “تشدید” نیز استفاده می کنند. حملات شدید نیاز به درمان در بیمارستان دارند و در مواردی نیز منجر به مرگ می شوند.

علت آسم

آسم به علت التهاب لوله های کوچکی به نام برونش که هوا را به داخل و خارج از ریه ها حمل می کنند ایجاد می شود. در صورت ابتلا به آسم، برونش ها ملتهب و حساس تر از حد معمول خواهند شد.

هنگام قرار گرفتن در معرض محرک های ریه‌، راه‌ های هوایی باریک و عضلات اطراف آن‌ ها سفت می ‌شوند و تولید مخاط چسبنده (بلغم) افزایش می ‌یابد.

شایع ترین علت آسم عبارتست از:

  • کنه گرد و غبار خانگی
  • خز حیوانات
  • گرده
  • دود سیگار
  • ورزش
  • عفونت های ویروسی

آسم گاهی نیز توسط مواد (آلرژن ها یا مواد شیمیایی) استنشاق شده در حین کار ایجاد می شود. اگر فکر می کنید علائم در محل کار بدتر و در روزهای تعطیل بهتر می شود، با پزشک عمومی صحبت کنید.

دلیل اینکه برخی از افراد به آسم مبتلا می شوند به طور کامل مشخص نیست، اگرچه در صورت داشتن سابقه خانوادگی این بیماری احتمال ابتلای فرد به آسم بیشتر است.

آسم در هر سنی از جمله در کودکان خردسال و افراد مسن دیده می شود.

علت آسم چیست

آیا آسم درمان دارد

هیچ درمانی برای آسم وجود ندارد، اما روش های متععدی وجود دارد که به کنترل بیماری کمک می کنند.

درمان مبتنی بر دو هدف مهم است که عبارتند از:

  • تسکین علائم
  • جلوگیری از علائم و حملات در آینده

درمان برای اکثر افراد شامل استفاده گاه به گاه یا روزانه داروهایی است که معمولا با استفاده از دستگاه تنفسی مصرف می شوند. شناسایی و اجتناب از محرک های احتمالی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

پزشک یا پرستار یک برنامه شخصی برای آسم طراحی می کند که شامل اطلاعاتی درباره داروهای مصرفی، نحوه تشخیص زمان تشدید علائم و اقداماتی است که باید در این وضعیت انجام دهید.

بیشتر بخوانید : عفونت های تنفسی مکرر در بزرگسالان

آیا آسم باعث مرگ میشود

آسم برای بسیاری از افراد و به خصوص اگر برای اولین بار در بزرگسالی رخ دهد یک بیماری طولانی مدت است.

علائم این بیماری معمولا با درمان قابل کنترل هستند، اما برخی افراد مبتلا به آسم مزمن دچار تنگی دائمی راه های هوایی و مشکلات مداوم تر خواهند شد.

در کودکان مبتلا به آسم، بیماری در طول سال های نوجوانی بهبود می یابد، اما احتمالا دوباره درآ ینده بازمی گردد. آسم متوسط ​​یا شدید در دوران کودکی به احتمال زیاد ادامه پیدا کرده یا در آینده مجددا عود می کند.

جالب است که بدانید چهارمین عامل مرگ و میر در جهان بیماری آسم است، بنابرین اگر به موقع درمان نشود موجب مرگ فرد خواهد شد.

حدود 5.4 میلیون نفر معادل 1 نفر در هر 12 بزرگسال و 1 نفر در هر 11 کودک در حال حاضر تحت درمان برای آسم هستند. همچنین آسم در زنان بزرگسال بیشتر از مردان رخ می دهد. برای درمان و کاهش علائم این بیماری می توانید به کلینیک دکتر فرشاد خسروی در تهران مراجعه کنید.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "آسم یا تنگی نفس چگونه است؟ علت و درمان"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍