حس سفتی یا خفگی در گلو + درمان

علت حس سفتی یا خفگی در گلو

حس سفتی یا خفگی در گلو می تواند باعث احساس تنگ شدن راه های هوایی شده و علائمی مانند مشکل در بلع یا تنفس ایجاد کند. کلینیک دکتر فرشاد خسروی، مطمئنا در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

ممکن است احساس کنید که توده‌ای در گلویتان وجود دارد یا گلویتان متورم یا بسته شده است. این علائم با علائم مرتبط با گلودرد یا سرماخوردگی متفاوت است.

میزان خطر هر کدام از علت های گرفتگی گلو متفاوت است. به عنوان مثال، بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) یک بیماری شایع و قابل درمان است که با داروهای ضد اسید تا حد زیادی بهبود می یابد.

یک واکنش آلرژیک که موجب بسته شدن نای (لوله ای که اکسیژن را به ریه ها می رساند) شود، یک وضعیت اورژانسی خطرناک است.

این مقاله دلایل حس سفتی یا خفگی در گلو، نحوه تشخیص و درمان بیماری های مرتبط با آن را توضیح می دهد. این اطلاعات به شما در تشخیص ساختارها و عضلات درگیر و دانستن علت نیاز به مراجعه به یک ارائه دهنده خدمات درمانی کمک می کند.

علائم و علل حس سفتی یا خفگی در گلو

حس سفتی در گلو اغلب با علائم دیگری از جمله احساس سوزش در گلو یا نیاز مکرر به پاکسازی گلو همراه است. این علائم گاهی بعد از اینکه غذا میل می کنید و یا از خواب بیدار می شوید بروز می کنند.

الگوی علائم می تواند به شما و ارائه دهنده خدمات درمانی در تشخیص علت کمک کند.

رفلاکس اسید معده

بیماری رفلاکس اسید معده (GERD) باعث برگشت اسید معده به مری می شود و گاهی اوقات حتی به پشت گلو نیز می رسد. اسید معده برای بافت مری و گلو بسیار مضر است. بازگشت اسید باعث ایجاد علائمی مانند سوزش سر دل، گلو درد، سرفه، گرفتگی صدا و در برخی موارد گرفتگی گلو می شود.

در صورت آسیب به بافت و تشکیل بافت اسکار، مری باریک می شود. باریک شدن مری باعث دشواری بلع و ایجاد حس سفتی یا وجود دائمی توده ای در گلو خواهد شد، همچنین ممکن است غذا در مری گیر کند.

بیماری رفلاکس اسید معده به مری در سراسر جهان بسیار شایع بوده و تعداد موارد ابتلا به آن در حال افزایش است.

ابتلا به GERD از سال 2010، به ویژه در بین افراد 30 تا 39 ساله افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید : گلودرد استرپتوکوکی + علل، علائم، تشخیص و درمان
دقت داشته باشید که حس سفتی یا خفگی در گلو و یا اسپاسم های گلو و حنجره در کلینیک دکتر فرشاد خسروی قابل درمان هستند.

اضطراب

اختلالات اضطرابی باعث استرس یا حملات پانیک می شوند. در طول این اپیزودها، ممکن است احساس اضطراب و ترس شدیدی داشته باشید که تپش قلب را بالا می برد.
این اپیزودهای تنفسی منجر به حس سفتی و خفگی و خشکی گلو می شوند. علائم زیر نیز در این اپیزود ها وجود دارند :

 • سرگیجه و سبکی سر
 • گرسنگی هوا (احساس اینکه نمی توانید هوای کافی دریافت کنید)
 • تعریق بیش از حد
 • لرزیدن و تکان خوردن بدن

حدود 40 میلیون بزرگسال در جهان دچار یک اختلال اضطرابی هستند و شش میلیون نفر از آنها به اختلال هراس مبتلا هستند.

حس سفتی یا خفگی در گلو نشانه چیست؟

التهاب لوزه

حس سفتی یا خفگی در گلو ممکن است ناشی از التهاب لوزه باشد. التهاب لوزه ها (معمولا لوزه‌های کامی) یک بیماری بسیار شایع است، اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست.

مجموعه دومی از لوزه ها به نام لوزه های زبانی در گلو و زیر لوزه‌های کامی قرار دارند. لوزه های زبانی نیز می توانند متورم و ملتهب شوند، اما التهاب آنها کمتر شایع است.

برخی آدنوئیدها را سومین دسته از لوزه ها می دانند، اما آنها در بالای دو مجموعه لوزه دیگر قرار دارند و بعید است که باعث حس سفتی در گلو شوند.

التهاب لوزه ها می تواند حاد یا مزمن باشد و علل زمینه ای بی شماری از جمله عفونت های باکتریایی (مانند گلودرد استرپتوکوکی)، عفونت های ویروسی (مانند مونونوکلئوز) و آلرژی ها برای آن وجود دارد.

علائم التهاب لوزه شامل گلودرد، قرمزی گلو و مشکل در بلع است. در موارد نادر، زمانی که لوزه ها بسیار بزرگ می شوند، شخص احساس سفتی یا خفگی در گلو خواهد داشت.

بیشتر بخوانید : خارش گلو + درمان های خانگی

دیسفونی ناشی از تنش عضلانی (MTD)

دیسفونی ناشی از تنش عضلانی (MTD) عارضه ای است که در آن عضلات اطراف حنجره در اثر سفتی زیاد به درستی عمل نمی کنند.

علائم MTD عبارتند از:

 • گرفتگی صدا
 • تقلا برای تولید صدا
 • دردناک یا حساس شدن گردن
 • احساس توده در گلو
 • نیاز به صاف کردن زیاد گلو

دیسفونی ناشی از تنش عضلانی بیشتر از آنچه محققان فکر می کنند شایع است. درمان MTD و دیسفونی کار راحتی است.

حس سفتی یا خفگی در گلو از کجا نشات می گیرد؟

گواتر

گواتر بزرگ شدن خوش خیم (غیر سرطانی) غده تیروئید است. اگر تیروئید خیلی بزرگ شود، می‌تواند بر روی نای و مری فشار وارد کند و مشکلاتی در تنفس و بلع و همچنین گرفتگی در گلو ایجاد کند.

گواتر در مناطقی که خاک ید کمی دارد و نمک سفره با ید غنی نمی شود، شایع تر است.

واکنش آلرژیک و آنافیلاکسی

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک خطرناک است که گاهی باعث تورم خطرناک در گلو و بسته شدن راه هوایی و جلوگیری از بلع و تنفس صحیح می شود.

این واکنش معمولاً در نتیجه حساسیت به نیش ها از جمله نیش حشرات، برخی غذاها و داروها یا لاتکس ایجاد می شود. اگرچه آلرژی به این مواد بسیار رایج است، اما آنافیلاکسی چنین نیست.

آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی در پزشکی است. به محض ظاهر شدن علائم و نشانه ها باید با 115 تماس بگیرید. علائم آن شامل خارش شدید، قرمزی، تورم زبان یا مشکل در صحبت کردن، تورم لب ها، گرفتگی در گلو یا قفسه سینه، یا مشکل در تنفس یا بلع است.

بیشتر بخوانید : گلو درد چرکی + علائم، تشخیص و درمان

تشخیص علت حس سفتی در گلو

در مورد حس سفتی در گلو، تشخیص پزشکی دقیق بر اساس علائم و سابقه پزشکی شخصی بیمار انجام خواهد شد. ارائه دهنده خدمات درمانی در مورد چگونگی و زمان بروز علائمی مانند گرفتگی گلو، سوال می کند.

به عنوان مثال، باید توجه داشته باشید که آیا علائم با ورزش، در طول دوره های استرس زا در اثر اضطراب، یا با سایر محرک ها ظاهر می شوند یا خیر.

معمولا یک معاینه فیزیکی و یک یا چند مورد از آزمایش‌های زیر برای تشخیص اختلالات مرتبط با حس سفتی در گلو انجام می شوند:

 • اِزوفاگوگاسترودِئودنوسکُپی یا درون‌بینی دستگاه گوارش بالایی (Esophagogastroduodenoscopy (EGD))
 • آزمایشات تشخیص عفونت، مانند کشت گلو، آزمایش سریع استرپتوکوکی، یا آزمایش مونو تست
 • آزمایش خون یا پوست برای آلرژی
 • آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون تیروئید
 • سونوگرافی یا تصویربرداری دیگر برای مشاهده ساختارهای گلو و گردن
 • لارنگوسکوپی با لارنگوسکوپ فیبر نوری

برخی از بیماری ها، از جمله اختلالات اضطرابی و MTD، تست های تشخیصی مشخص یا قطعی ندارند. آنها با در نظر گرفتن دقیق علائم و سابقه پزشکی بیمار و سپس رد سایر عارضه هایی که علائم مشابه دارند، تشخیص داده می شوند.

درمان حس سفتی یا خفگی در گلو

درمان علت سفتی گلو

سفتی در گلو بر اساس علت آن درمان می شود. برخی از درمان‌ها نسبتاً ساده هستند و با تغییر شیوه زندگی و دارو انجام می شوند. در برخی موارد جراحی لازم است.

درمان رفلاکس اسید معده

در بسیاری از موارد آنتی اسیدهایی مانند Tums (کربنات کلسیم) برای درمان سوزش معده گاه به گاه کافی هستند، اما اگر علائم به اندازه ای شدید باشند که باعث گرفتگی گلو شود، آنتی اسیدها احتمالاً موثر نخواهند بود.

داروهایی مانند Pepcid (فاموتیدین)، مسدودکننده H2، یا مهارکننده‌های پمپ پروتون مانند پریلوسک (امپرازول) در کاهش اسید و بهبود سریع تر بافت آسیب‌دیده مری موثرتر هستند.

حتی اگر بسیاری از این داروها به صورت بدون نسخه در دسترس باشند، توصیه می شود قبل از مصرف آنها با یک ارائه دهنده خدمات درمانی مشورت کنید.

در موارد شدید، رفلاکس اسید معده نیاز به جراحی دارد. مری را می توان برای بهبود بلع از طریق آندوسکوپی گشاد کرد.

بیشتر بخوانید : 15 روش طبیعی برای درمان گلو درد

درمان اضطراب

برای درمان اختلالات اضطرابی، صحبت با یک درمانگر، پیوستن به یک گروه حمایتی یا درمان شناختی رفتاری (CBT) مفید خواهد بود. گاهی درمان به دارو متکی است، مانند:

 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهای ضد افسردگی
 • مسدود کننده های بتا

با درمان کافی می توان دفعات حملات پانیک را کاهش داد.

اگر می دانید که دچار حمله پانیک شده اید، طبق مراحل زیر عمل کنید :

 • بنشینید تا بیهوش نشوید و آسیب نبینید.
 • جای راحتی را پیدا کنید که در آن در امان باشید و در صورت غش کردن سرتان ضربه نخورد.
 • در موارد نادری که نیاز به مراقبت پزشکی دارید، شخص دیگری را همراه خود داشته باشید.
 • تمرکز بر تنفس آهسته و عمیق داشته باشید. اگر نمی توانید تنفس خود را کند کنید، می توانید لب ها را جمع کنید یا برای مقابله با هایپرونتیلاسیون داخل یک کیسه کاغذی نفس بکشید.

اگر این کار اضطراب شما را بیشتر می کند، در کیسه کاغذی نفس نکشید. ممکن است حس کنید که نمی توانید نفس بکشید یا دچار حمله قلبی شده اید، اما در واقع اینطور نیست. بیشتر حملات پانیک بین پنج تا 20 دقیقه طول می کشد.

تنگی گلو یا حس سفتی یا خفگی در گلو

درمان تونسیلیت یا التهاب لوزه

اگرچه درمان تونسیلیت بسته به علت آن متفاوت است (برای مثال آنتی بیوتیک برای گلودرد استرپتوکوکی)، اما در برخی موارد می توان خود تورم در لوزه ها را با داروهای استروئیدی درمان کرد.

برای تونسیلیت مزمن،برداشتن کامل لوزه لازم است.

درمان دیسفونی ناشی از تنش عضلانی

صدا درمانی رایج ترین درمان برای دیسفونی ناشی از تنش عضلانی (MTD) است. در برخی موارد از تزریق بوتاکس برای جلوگیری از اسپاسم عضلانی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : چه چیزی باعث ایجاد توده در گلو می شود

درمان گواتر

تیروئید بسته به علت اصلی آن متفاوت است. به عنوان مثال، اگر علت کمبود ید باشد، مکمل های ید کمک می کنند. در برخی موارد دیگر، به مکمل های هورمون تیروئید نیاز است. زمانی که نتوان گواتر را با دارو کاهش داد، جراحی لازم است.

درمان واکنش آلرژیک

مهم ترین درمان برای یک واکنش آلرژیک جدی اپی نفرین است. اگر اپی نفرین همراه خود ندارید، باید برای دریافت این داروی حیاتی با 115 تماس بگیرید یا فوراً به بیمارستان بروید.

برای درمان، علاوه بر اپی نفرین، از اکسیژن، تزریقات داخل وریدی، آنتی هیستامین ها و داروهای استروئیدی نیز استفاده می شود، اما اینها همگی بعد از تجویز سریع اپی نفرین خواهند بود. اگر مشکوک به داشتن واکنش آلرژیک شدید هستید، هرگز برای مراجعه به بخش مراقبت های پزشکی اورژانسی معطل نکنید.

علت حس سفتی یا خفگی در گلو

درمان های خانگی برای حس سفتی در گلو

در خانه می توانید برای رفع گرفتگی گلو چند کار ساده انجام دهید. به عنوان مثال، اگر رفلاکس اسید معده دارید، مصرف یک آنتی اسید بدون نسخه تا حدودی تسکین فوری ایجاد می کند.

همچنین باید شب ها زیر سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید تا اسید معده کمتر به سمت مری حرکت کند. توجه داشته باشید که کدام غذاها باعث شروع علائم می شود، تا آنها را میل نکنید و از بروز علائم جلوگیری کنید.

گاهی غذا و مایعات سرد تورم لوزه ها را کاهش می دهند یا می توانید کیسه یخ را روی گردن خود قرار دهید. استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در کنار تخت خود، هنگام خواب در شب نیز مفید است.

جلوگیری از حس سفتی و خفگی در گلو

نمی توانیم از تمام علت های گرفتگی گلو به راحتی جلوگیری کنید، اما می توانید برای کاهش احتمال بروز این مشکل کارهایی را انجام دهید. برای جلوگیری از گرفتگی گلو نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر تشخیص داده شد که یکی از عارضه های ذکر شده در بالا باعث گرفتگی گلو شده است، حتما برای تهیه یک برنامه درمانی خوب به یک متخصص واجد شرایط مراجعه کنید و به آن برنامه پایبند باشید.
 • اگر آلرژی دارید و در معرض خطر آنافیلاکسی هستید، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود در مورد همراه داشتن اپی نفرین صحبت کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت گلو دست های خود را بشویید و از افراد بیمار فاصله بگیرید. برای تقویت سیستم ایمنی خود جهت ایجاد واکنش مناسب، به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید.
 • به محرک های احتمالی علائم خود مانند آلرژی ها یا غذاها توجه کنید تا بتوانید از آنها اجتناب کنید.
 • اگر اضطراب دارید، به محرک های بالقوه و همچنین مواردی که علائم شما را کاهش می دهد توجه کنید. تکنیک های تنفس عمیق را تمرین کنید. پیوستن به گروه های حمایتی را در نظر بگیرید.
 • اگر رفلاکس اسید معده دارید، صاف دراز نکشید و در عوض سر خود را بالا نگه دارید. پرخوری نکنید و غذایتان را در وعده های کوچکتر و در دفعات بیشتر بخورید.
 • برای محافظت از صدای خود، زیاد حرف نزنید یا به حنجره تان فشار نیاورید.
درمان احساس سفتی و خفگی در گلو

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی مراجعه کرد؟

حس سفتی در گلو همیشه تنفس یا بلع را مختل نمی کند. اما فرد در هر صورت باید به یک ارائه دهنده خدمات درمانی مراجعه کند، حتی اگر وضعیت اورژانسی نباشد. به عنوان مثال، در موارد نادر، گلودرد استرپتوکوکی درمان نشده می تواند منجر به مشکلات کلیوی و قلبی شود.

اگر اپی نفرین همراه خود دارید و دچار آنافیلاکسی می شوید، باز هم باید با 115 تماس بگیرید یا حتی پس از مصرف اپی نفرین به اورژانس مراجعه کنید، زیرا معمولا انجام درمان های بیشتر ضروری است. در واقع، احتمال بازگشت آنافیلاکسی حتی چند ساعت پس از کاهش علائم اولیه وجود دارد.

در پزشکی به استثنای یک حمله پانیک یا اضطراب مشخص، هرگونه گرفتگی گلو که توانایی تنفس یا بلع را مختل کند یک وضعیت اورژانسی محسوب می شود. شما باید با 115 تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس محل زندگی خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید : آنچه باید درباره زخم های گلو بدانید

سوالات متداول

چه چیزی باعث اسپاسم عضلانی گلو می شود؟

اسپاسم عضلانی گلو می تواند در اثر دیسفونی ناشی از تنش عضلانی (MTD) ایجاد شود، عارضه ای که در آن عضلات اطراف حنجره بیش از حد سفت می شوند. اسپاسم کریکوفارنکس که ناشی از انقباض بیش از حد عضله در گلو است نیز یکی از دلایل احتمالی می باشد.

چرا هنگام صحبت کردن حس می کنم گلویم فشرده می شود؟

دیسفونی ناشی از تنش عضلانی (MTD) می تواند باعث کشیدگی گلو یا فشار حنجره شود. سایر علائم شامل گرفتگی صدا، درد و حساس شدن گردن، احساس توده در گلو و احساس نیاز به پاکسازی مکرر گلو است.

آیا گرفتگی در گلو می تواند در اثر کووید-19 باشد؟

اگر علت کووید-19 باشد، علائم رایج ویروس کرونا مانند تب و سرفه خشک را خواهید داشت. گرفتگی صدا و مشکل در بلع ناشی از سفتی در گلو به احتمال زیاد علت دیگری مانند التهاب لوزه دارد.

سفتی در گلو ممکن است دلیل پزشکی زمینه‌ای جدی نداشته باشد، اما مهم است که برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. بعد از شناسایی علت، پزشک با شما درباره گزینه های درمانی این مشکل صحبت می کند.

برای دریافت مشاوره و یا نوبت حضوری با شماره تلفن های : 02188073136 و یا از طریق تماس تلفنی و یا واتساپ با شماره 09337836820 در تماس باشید.
سایر شماره تماس های کلینیک 02188571523 و 02188591358
آدرس ما را در صفحه تماس با ما مشاهده کنید.

جهت مطالعه بیشتر در مورد حس سفتی و خفگی در گلو و تنش عضلانی حنجره، مقاله زیر از مایوکلینیک را مطالعه نمایید:

https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/cls-20170204

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما
0 دیدگاه ثبت شده برای "حس سفتی یا خفگی در گلو + درمان"
  اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍