عکس برداری از حنجره + استروبوسکوپی

عکس برداری از حنجره

روش عکس برداری از حنجره

روش های متفاوتی برای عکس برداری از حنجره وجود دارد. در ادامه به 3 روش اصلی و معمول تصویر برداری از حنجره اشاره می کنیم.

نحوه عکس برداری از حنجره : ویدیو استروبوسکوپی حنجره

ویدیو استروبوسکوپی حنجره ما را قادر می سازد تا حنجره و تارهای صوتی(چین های صوتی) را مشاهده کنیم تا ببینیم چگونه ارتعاش می کنند. تارهای صوتی خیلی سریع به ارتعاش در می آیند و چشم انسان نمی تواند ارتعاش واقعی را ببیند.

در طول گفتار و مکالمه، تارهای صوتی مردان معمولی به طور متوسط 100 تا 130 بار در ثانیه می لرزند و برای زنان، تارهای صوتی به طور متوسط 190 تا 220 بار در ثانیه می لرزند.

عکس برداری از حنجره با ویدیو استروبوسکوپی از نور استروب برای مشاهده ارتعاش چین های صوتی استفاده می کند که ارتعاش حرکت آهسته از چین های صوتی هستند. این عکس برداری به ما امکان می‌دهد تا میزان ارتعاش تارهای صوتی را ارزیابی کنیم و مشکلاتی را در نحوه عملکرد تارهای صوتی، عملکرد کلی حلق و حنجره و یا اختلال بلع ببینیم.

عکس برداری از حنجره

با بهره گیری از ویدیو استروبوسکوپی حنجره، پارامترهای زیر را در عملکرد تارهای صوتی ارزیابی می کنیم:
1. لبه های چین ها (تارها)ی صوتی – صاف یا زبر، مستقیم یا نامنظم هستند
2. بسته شدن چین های صوتی حقیقی یا کاذب – آیا آنطور که باید کاملا بسته می شوند یا شکاف هایی در الگوی بسته شدن وجود دارد
3. ویژگی های ارتعاش – آیا به طور متقارن بدون نواحی سفتی یا بی نظمی ارتعاش می کنند؟ آیا آنها به اندازه کافی منعطف هستند که امکان ایجاد تغییرات گام کافی را فراهم کنند؟
4. ویژگی های ساختاری – مشاهده برچستگی ها و یا ساختارهای غیر عادی مانند پولیپ، زخم، ندول، کیست و یا سرطان.

تمامی این موارد در عکس برداری از حنجره یا استروبوسکوپی و لارینگوسکوپی مشاهده می شوند.

آندوسکوپی حنجره چیست؟

عکس برداری از حنجره

مشاهده درون حنجره یا آندوسکوپی حنجره یک روش تشخیصی کم تهاجمی است که با استفاده از بی حسی موضعی عکسبرداری از حنجره انجام می شود.

آندوسکوپ، دوربین انعطاف پذیری دارد که از دهان یا بینی وارد می شود تا دید دقیقی از گلو و حنجره ارائه دهد.

آندوسکوپِ انعطاف پذیر، ابزار ارزشمندی در غربالگری، تشخیص و برنامه ریزی درمان سرطان های رخ داده در بینی و گلو است.

این وسیله دارای یک لوله ی فیبر نوریِ متصل به دوربین فیلمبرداری با وضوح بالا است که نتایج بهتری را از عکس برداری حنجره ارائه می دهد.

عکس برداری از حنجره

پروب آندوسکوپ دارای طول کافی برای بازرسی بینی، گلو و حنجره است. مانند پروب تصویربرداری، آندوسکوپ دارای یک کانال جانبی است که به ابزار اجازه عبور می دهد. به عنوان مثال، نمونه گیری های بافت کوچک به نام بیوپسی ممکن است با استفاده از این کانال جانبی انجام شود.

نحوه عکس برداری از حنجره : لارینگوسکوپی

لارینگوسکوپی روشی است که پزشک برای بررسی حنجره (محل تولید صدا)، از جمله چین های صوتی، آریتنوئیدها، اپی گلوت و همچنین ساختارهای مجاور مانند دیواره حلق و لوزه ها استفاده می کند.

لارینگوسکوپی انواع مختلفی دارد:
• در لارینگوسکوپی مستقیم، پزشک می تواند از انواع مختلف لارینگوسکوپ استفاده کند که ابزارهای بلند و نازکی هستند که در انتهای آن یک نور و یک لنز کوچک برای تصویر برداری حنجره وجود دارد.

لارنگوسکوپ از طریق بینی یا دهان، در گلو وارد می شود. برخی از لارنگوسکوپ ها انعطاف پذیر (فیبر نوری) هستند، در حالی که برخی دیگر سفت و سخت هستند. انتخاب نوع استفاده بستگی به دلیل انجام عکسبرداری از حنجرع دارد.

عکس برداری از حنجره


• در لارنگوسکوپی غیرمستقیم، پزشک نوری را در پشت گلو هدف قرار می‌دهد، معمولاً با پوشیدن کلاهی یا ابزاری که نور روشنی به آن متصل است، و از یک آینه کوچک و کج شده در پشت گلو برای دیدن تارهای صوتی و حنجره استفاده می‌کند.

لارینگوسکوپی چه چیز را نشان می دهد؟

از این روش عکس برداری از حنجره می توان برای جستجوی علل علائم در گلو یا حنجره (مانند مشکل در بلع یا تنفس، تغییرات صدا، بوی بد دهان یا سرفه یا گلودرد که از بین نمی رود) استفاده کرد. همچنین می توان از لارینگوسکوپی برای مشاهده بهتر ناحیه غیر طبیعی که در آزمایش تصویربرداری (مانند سی تی اسکن) مشاهده می شود، استفاده کرد.

روش عکس برداری از حنجره یا لارینگوسکوپی می‌تواند برای نمونه‌برداری از تارهای صوتی یا قسمت‌های مجاور گلو (مثلاً برای بررسی اینکه آیا یک ناحیه غیرطبیعی سرطان است یا خیر) نیز استفاده می‌شود. این کار با عبور دادن پَنس برای جمع آوری نمونه ها انجام می شود. نمونه های بیوپسی سپس در آزمایشگاه بررسی می شوند.

عکس برداری از حنجره

هزینه عکس برداری از حنجره

هزینه عکس برداری از حنجره با استفاده از روش های مختلف متفاوت خواهد بود اما در مجموع از 400 تا 700 هزار تومان متغیر است. این تفاوت هزینه به نوع تصویربرداری (استروبوسکوپی یا لارینگوسکوپی) و میزان زمان مشاوره و تفسیر و یا ارزیابی بیمار بستگی دارد.

مراکز تصویر برداری از حنجره در تهران

در اکثر بیمارستان های تهران، تصویربرداری از حنجره انجام می شود اما ویدیو استروبوسکوپی یا استروبوسکوپی الکتیو در مرکز پزشکی یادمان توسط دکتر خسروی و بیمارستان امیراعلم انجام می شود.

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

2 دیدگاه ثبت شده برای "عکس برداری از حنجره + استروبوسکوپی"
 1. کاربر ناشناس

  علیرغم گرفتن نوبت در هفته قبل از مراجعه و هماهنگی خانم منشی برای حضور نیم ساعت جلوتر از ساعت مقرر دو ساعت معطل شدم. این یعنی عین بی نظمی و اهمیت ندادن به حقوق بینار

  1. کاربر ناشناس

   سلام و عرض ادب
   بابت تاخیر در پذیرش شما پوزش میخوام. ما برای اینکه بتونیم به تمام مراجعینمون خدمات مناسب ارائه بدیم، حتما باید تمام صحبت هاشون رو بشنویم و تاریخچه گیری دقیق انجام بدیم. بنابراین ممکنه یک نفر سی دقیه ارزیابی بشه و فرد دیگه 40 دقیقه. قطعا همون زمانی که برای بیماران قبل شما گذاشته شده برای شما هم در نظر گرفته شده. اما در مجموع تلاش می کنیم که زمان انتظار به کمترین حد ممکن برسه.