لوله تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU)

اکثر والدین زمانی که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) از به دنیا آمدن نوزاد جدیدشان استقبال می‌کنند، انتظارچنین شرایطی را ندارند، بنابراین این تجربه‌ای نیست که والدین به طور معمول خود را برای آن آماده کنند. برنامه ها و روش های متعددی برای تغذیه کودک وجود دارد که یکی از این روش ها تغذیه در بخش مراقبت های ویژه نوزادان یا NICU است.

مقاله زیر یک راهنما برای تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان از جمله برخی از وضعیت‌های دشوار است که والدین و نوزادان بسته به سطح بلوغ کودک مواجه می‌شوند.

لطفا برای کسب اطلاعات و پشتیبانی بیشتر به افراد متخصص مراقبت‌های بهداشتی اعتماد کنید.

بررسی اجمالی تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان

نوزادان در در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان اغلب دچار مشکلات تغذیه ­ای می شوند زیرا تغذیه به سیستم‌های مختلفی از بدن نیاز دارد که اغلب به طور کامل توسعه نمی‌یابند.

به خاطر داشته باشید که ممکن است برای تغذیه کودک اقدامات زیادی انجام شود که بعضی از آنها موفقیت آمیز هسستند و بعضی دیگر نه؛ از این کار دلسرد نشوید.

گفتار درمانگر در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان

برخی از ان آی سی یو ها از گفتار درمانگر برای کمک به تغذیه درمانی در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان استفاده می‌کنند.

در برخی موارد، گفتار درمانگر هر کودکی که در در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان پذیرش می‌شود را ارزیابی می‌کند تا مشخص شود که آیا مشکلات تغذیه وجود دارد یا خیر.

توانایی کودک برای تغذیه و وزن گرفتن تنها یک مساله بقا نیست، بلکه یکی از عوامل مهم در تعیین این است که کودک چقدر سریع می‌تواند به خانه برگردد.

هر چه زودتر کودک را خوشحال و با تغذیه آرام کنیم، برای کل خانواده بهتر خواهد بود.

آی. وی. تراپی (درمان داخل وریدی)

هنگام ورود نوزاد به بخش ان آی سی یو، نوزاد آنقدر بیمار یا حتی آنقدر کوچک است که نمی تواند از شیشه یا از سینه مادر شیر بخورد.

در این حالت، تیم پزشکی کودکتان یک سوند کوچک (IV) را به یکی از سه روش پیک لاین، آنژیوکت و کاتتر شریان ناف، وارد می‌کند.

تیم پزشکی گاهی از شما خواهد خواست که واحد مراقبت‌های ویژه نوزادان را در طول این عمل برای تمرکز بهتر ترک کنید. این روش درمانی برای فراهم کردن مایعات و داروهایی که نوزاد در نهایت از آن جدا می‌شود، به کار می‌رود.

تغذیه با لوله گاواژ

یک لوله گاواژ باید برای تغذیه کودکانی که کوچک‌ بوده یا بیش از اندازه بیمار هستند مورد استفاده قرار گیرد تا به وسیله بطری و یا پستان تغذیه شوند.

یک لوله کوچک از طریق دهان یا بینی کودک وارد معده می‌شود و از طریق این لوله مقدار کمی شیر شیشه یا شیر مادر به شکم کودک می‌ریزد.

قرار دادن این لوله باعث کمی ناراحتی خواهد شد، اما بعد از آن ممکن است تا ۷ روز بدون اینکه نیاز به تغییر باشد آنجا باقی بماند.

به منظور تقویت قدرت مکیدن کودک، هنگام تغذیه گاواژ اغلب یک پستانک به کودک شما داده می­شود.

در حدود سن 32-34 هفته، کودک شما باید به اندازه کافی قوی باشد تا شروع به شیر خوردن از بطری یا سینه مادر کند.

لوله پگ یا لوله تغذیه چیست؟

شیردادن از سینه مادر در ان آی سی یو

تغذیه بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان

مهم است که تیم پزشکی کودک خود را از تمایل خود برای تغذیه از پستان آگاه کنید. تلاش مشترک بین مادر، پرستاران و مشاوران شیردهی برای یک مادر لازم است تا تغذیه نوزاد در در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان موفقیت آمیز باشد.

برای بالا بردن شانس شیردهی موفق، مادر کودک باید فوراً پس از زایمان (و اغلب حدود هر ۲ ساعت یا بیشتر) شروع به دوشیدن شیر کند.

مادر باید دوشیدن شیر را تا زمانی که مطمئن نشده که پستان خالی از شیر است، ادامه دهد، این شیر شامل شیر معدنی است که دارای چربی بالایی است و برای برطرف کردن نیازهای غذایی نوزاد ضروری است.

اگر در ابتدا مقدار کمی شیر دارید دلسرد نشوید. مهم است که در طول این فرآیند ثابت‌قدم باشید.

در سینه هر مادری، مقدار متفاوتی شیرتولید میشود.

تغذیه با شیر مادر در در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است. نوزادان و کودکان بیمار مدت‌زمان زیادی را صرف یادگیری هماهنگی شیردهی، تنفس و بلعیدن می‌کنند.

یک روش معروف برای شروع فرآیند شیردهی یا همان مراقبت کانگورو، روشی است که ارتباط پوست به پوست را شامل می‌شود.

در این فرآیند، نوزاد، که فقط در یک پوشک بچه پوشیده شده، به سینه خالی شما چسبیده خواهد شد. این کار می‌تواند توسط مادر و یا پدر برای چند ساعت در روز انجام شود.

روش مراقبتی کانگورو مزایای بسیاری دارد، از جمله تثبیت نرخ ضربان قلب، افزایش وزن و منجر به شانس بهتر برای تغذیه از پستان می‌شود.

والدین برخی از مزایای اضافی از قبیل افزایش حس کنترل، افزایش تولید شیر، حس تماس و غیره را احساس می‌کنند. این کار به افزایش شیردهی کمک می‌کند.

روش مراقبتی کانگورو فرصت بیشتری برای کودک ایجاد می‌کند تا “به سمت پستان” متمایل شود. این زمانی است که کودک نوک پستان مادر را پیدا کرده و بو می‌کند.

مهم است که قبل از رفتن به این مرحله کمی سینه را بدوشید تا شیر زیادی نباشد. به یاد داشته باشید که برای موفقیت لازم است که بین مکیدن، تنفس و بلعیدن نوزاد هماهنگی ایجاد شود؛ پس مهم است که خیلی صبور باشید.

تغذیه نوزاد در  NICU - تغذیه بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان

بیشتر بخوانید: پس زدن سینه مادر : چرا نوزاد سینه مادر را نمی گیرد؟

شیرخشک در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان

اگر چه شیرخشک ممکن است اولین گزینه شما نباشد، اما کودک شما هم می‌تواند با این روش رشد کند. گزینه‌های فرمول بسیاری وجود دارد و تیم بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان شما به انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای کودک شما کمک خواهد کرد.

زمان حضور نوزادتان در NICU به احتمال زیاد با برخی چالش‌ها در رابطه با تغذیه همراه است. اما روش‌های زیادی وجود دارد (بسیاری از آن‌ها در این مقاله گنجانده نشده اند). و متخصصان ماهر برای کمک به شما و کودک شما بر آن‌ها غلبه می‌کنند.

منابع

موضوعات تغذیه بر مشکلات پیچیده تغذیه کودکان از طریق پنج ستون ماموریت ما غلبه می‌کند:

آموزش، دفاع، تحقیق، درمان و حمایت.

بنیاد Oley زندگی کسانی را که نیاز به تغذیه داخل وریدی و لوله ­ای دارند از طریق آموزش، دسترسی به محیط و شبکه­ سازی آسانتر می­کند.

توجه به مسائل مربوط به تغذیه کودکان باعث می‌شود که مشکلات نوزادان و کودکان زود تشخیص داده شوند. صدای خانواده‌ها شنیده می‌شود و متخصصان پزشکی برای ارائه مراقبت‌های گروهی تجهیز شوند.

اتحادیه La Leche از مادران در سراسر جهان حمایت می‌کند تا از طریق حمایت شیر مادر، تشویق، اطلاعات و آموزش از مادر به مادر پشتیبانی کند.

بنیاد آگاهی لوله تغذیه به والدین و مراقبان اختصاص داده شده، معلومات لازم برای زندگی روزمره را با فرزندی که دارای لوله تغذیه است، ارائه می­­دهد.

زنان، نوزادان و کودکان (WIC) کمک‌های فدرال به ایالت ها را برای غذاهای مکمل، ارجاع به بهداشت، و آموزش تغذیه برای زنان باردار کم‌درآمد، شیردهی، زنانی که پس از زایمان شیر ندارند، نوزادان و کودکان تا پنج سالگی که در معرض خطر غذایی قرار دارند، ارائه می‌کند

GI Kids به راحتی اطلاعات مربوط به درمان و مدیریت شرایط هاضمه کودک را برای کودکان و والدین آسان می‌کنند.

Hand to Hold، منابع ناوبری جامع و برنامه‌های حمایتی را برای والدین کوکان مشکل­دار، کودکانی که با مراقبت‌های بهداشتی خاص به دنیا می‌آیند و آن‌هایی که این مشکلات یا مشکلات دیگری تجربه کرده‌اند، فراهم می‌کند.

کمیته شیردهی از پستان ایالات‌متحده (USBC):

ماموریت USBC بهبود سلامت مردم از طریق کار مشارکتی برای حمایت، ترویج و حمایت از شیردهی است.

بیشتر بخوانید: گاستروستومی برای تغذیه نوزادان نارس، Gastrostomy چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره درباره تغذیه نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) و گزینه های در دسترس مانند لوله گاواژ یا روش های دیگر و همچنین درمان اختلال بلع نوزاد با دکترفرشاد خسروی تماس بگیرید.

تلفن ثابت

۰۲۱۸۸۵۹۱۵۲۳

۰۲۱۸۸۰۷۳۱۳۶

۰۲۱۸۸۵۹۱۳۵۸

تلفن همراه

۰۹۳۳۷۸۳۶۸۲۰

آدرس:

تهران، شهرک غرب، بلوار فرحزادی، دویست متر بالاتر از بلوار دادمان، کوچه ناخدا محتاج، انتهای بن بست، پلاک یک، طبقه یک

دیدگاه ها و پرسش و پاسخ های شما

0 دیدگاه ثبت شده برای "لوله تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU)"
    اولین دیدگاه و یا پرسش را از طریق فرم بالا ثبت کنید 👆😍